1/18 Mercedes-Benz ACTROS (Eligor)

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION, Musa Can ÇİL, Alper GÖÇENER

Re: 1/18 Mercedes-Benz ACTROS (Eligor)

İletiYazar: Kenan Şavklı » 30 Tem 2011, 23:33

Emre ERBASAR yazdı:Kenan, konuya kaç kere baktım hatırlamıyorum. :wait:
Her seferinde de "detaylı incelemene" hayran kaldım ve cevap yazamadan kapattım.
Çok fazla yazacak birşey de yok zaten, fotoğraflar herşeyi anlatmış. :x: Ellerine kollarına sağlık. :foto: :good2:

:+1: :nazar:

Onore eden yorumun için teşekkürler Emre abicim. Rep verirken yazdığın yazıdan sonra hakikaten buraya da yorum yazmana gerek yoktu, bayıldım resmen. Bir kahkaha attım ki telefondan bakıyordum Çanakkale'de, çevremdeki yabancılar birden bana bakıverdiler. :smile7: İnşallah nice keyifli paylaşımlara diyeyim Emre abicim, kıymetli yorumlarınızı okumak büyük keyif...
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 30 Tem 2011, 23:34

özgürlgn yazdı:Tek kelime "Mükemmel" :rock2: :yeah:

Başka birşey diyemiyorum Kenan abi :wondering: Hayırlı olsun :handshake: :nazar: :+1: :+1:

Çok sağolasın kardeşim; bu minyatür modelcilik işi insana ilham veriyor fazla fazla... İyi ki bu işle de uğraşıyoruz ki hayattan bu açıdan da keyif alıyoruz. Teşekkürler yorumun için... :smile5:
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
özgürlgn
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 30 Tem 2011, 23:39

Alper KARA yazdı::yeah: :yeah: :yeah: Kenan abi model gerçekten profesyonelce üretilmiş ve senin sunumun da çok zevkli ve bilgilendirici olmuş özellikle 'Ancak benim gibi "halı kenarlarını yol yapardık"çıların bunu inkar etmesine hayatta inanmam.' cümlesi çok hoşuma gitti.. :lol: eline ve emeğine sağlık :smile: :+1:

Keyif alındı ise ve beğendirebildiysem ve hele ki bilgilendiriciyse çok mutlu olurum Alper... Model, düşündüğümden çok daha iyi çıkınca sevincimden, biraz daha özenerekten paylaşmaya çalıştım ve modelle alakalı ön yargılar kalksın istedim. Halı kenarlarını yol yapardık cümlesi, yanlış hatırlamıyorsam aynı zamanda bu forumda başlıktı da ve bu foruma en başta anında ısınmama vesile olan konu desem yeridir... Nice yazışmalara sevgili Alper...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
Alper KARA
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Kenan Şavklı » 30 Tem 2011, 23:48

Ahmet yazdı:Şimdi Kenan abicim bu yaptığın çok tehlikeli bir hareket aklımda olan acaba alsam mı diye düşündüğüm modeli bu kadar güzel anlatman beni tabiki etkiledi :lol: :devil: İşin şakası bir yana abicim gereçkten enfes bir model kim bilir belki bende bu konuda bir süpriz yapabilirim :angel: Senin detaylı incelemelerine zaten hayranım abicim , iyi günlerde sergile :nazar: Dorse projesini ise yakından takip edicem :bye:

Ahmet şimdi sen de biliyorsun ki model alırken ve hele de paylaşımı hazırlarken az çok kimden ne yorum geleceğini bildiğimiz gibi (ve aynı zamanda konuya bakıp yazmayıp, kompleksine yenik düşenlerin varlığını bildiğimiz gibi), kimin neyi beğeneceğini de tahmin edebiliyoruz, bilirsin...
İşte ben de senin bu parçayı gördüğünde ekstradan pek bir hoşlanacağını tahmin etmiştim... Çünkü sen bana tren yollarında bile bunların çekicilik yaptığını söylemiştin -ki ben ölmüştüm- ve bu tip ağır vasıta türü araçalrı sevdiğini biirim ve 40 yılda bir 1/18'i üretilmiş "güncel" ve aynı zamanda gözde bir araç olunca beğenmemek gerçekten imkansız Ahmet'cim... Yani benimle alakası olmayan bu modeli, bende bulunması gerektiği için aldım ama şimdi kanka gibi görüyorum onu ve sandığımdan çok daha iyi çıkması da cabası... Sanırım sen kırmızıyı seçeceksin :whistle: Planı uzakken söylemek de ne derece doğru bilemiyorum ama kırmızıyı da inşallah şasi uzatıp, ahşap kasa yapmayı istiyorum. :tey: :kamyon: Umarım kısmet olur; önce dorseyi bitirmek lazım ve onu da çok geçmeden paylaşacağım inşallah... Teşekkürler paylaşımın için. :smile5:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: mustafacelebi » 31 Tem 2011, 00:23

Kenan sana yakışır bir paylaşım olmuş.Çekimlerin gerçekten harika.Buna değinmeden edemedim.
Resim

mesaj için mustafacelebi arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 31 Tem 2011, 02:25

Akın AYDIN yazdı:Kenan abi modeli o kadar güzel anlatmışsın ki garaja çekmek istememek elde değil :lol: Güle güle sergile Kenan abicim. Dorseyide merakla bekliyorum.

Akın sağol, :lol: agaraja çekmek istemek derken; boş bir araziye çekersen daha iyi olur... Bildiğimiz garaja hayatta sığmaz bu. :kamyon: Dorse için ben de heyecan içindeyim açıkcası, istediklerimi yaparsam tam da istediğim gibi birşeyler ortaya çıkacak... Teşekkürler Akın. :drinksb:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Kenan Şavklı » 31 Tem 2011, 02:30

alemankara yazdı:sınavlara bu kadar hevesle ve zevk alarak çalışsam doktora yapıyor olurdum :D :D resımler anlatım gercekden cok güzel..

Hasan çok teşekkürler, insan çok sevince hoş şeyler meydana getirebiliyor; sınavları ve dolayısıyla okulu sevmek de çok küçük yaştan itibaren aşılanması gerekiyor. Çocukken birileri ya da birşeylerden ötürü okul ve aktivitelerini sevmeyi öğrenince; kişi zekasızsa bile önemli bölümler kazanabiliyor! Sevmek herşeyin başında geliyor ve maalesef tahsil hayatı da buna dahil, ama Allah herkese muvaffakiyetler versin tabi, ne diyelim. Beğenilerin için çok teşekkürler... :good2:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Kenan Şavklı » 31 Tem 2011, 04:14

chrono yazdı:özel bir model eklemişsin koleksiyona Kenan Abi, ama bence hepsini aşan modelle birlikte kağıda dökülen proje...
benim bir paylaşımımda resimler için yurtdışı sitelerde görürdük ama kendi sitemizde de oluyor artık gibi birşey yazmıştın ya aynı şeyi ben de senin için yazıyorum..modifiye vs gbi şeyleri görüp özenirken sıfırdan imalatı kendi sitemizde görüyoruz ki bence çok güzel birşey.
benim de kafamda buna benzer birşey var imkanlar el verince senden yardım isteyebilirim Kenan Abi, projeni merakla bekliyorum.

Güney aklında nasıl bir çalışma varsa, elimden geldiğince ve zamanım el verdiğince yardımcı olmaya tabi ki çalışırım...
Yabancı sitelerdeki çalışmaları; dediğin gibi çok ciddi modifiyeler vardı ki ağızımız açık bakakalırdık (ki Koray'ın çok profesyonlece kalıplamaları var); haricinde çok liyakatli model biriktirenler var ki bir çok kişiyi sayabilirim; örneğin sevgili Burak (Burak Balıkçı) var, zevkliliği, yüksek zekasıyla birleşince müthiş model serisi ve inanılmaz fotoğrafları malum... Matchbox-Majorette gibi serileri müthiş biçimde seriler halinde dizen ve paylaşımlarıyla keyfimize keyif katan ve hatta bizleri minikliğimize geri götüren "tek lokmacılar" :lol: ... Bu böyle gider de gider. Senin de Mustang sevdalısı bir modelci olarak, sahibi olduğun tutkuyu bir kez daha o karelerden analdım ve forumun bana hissettirdiği anlamda şöyle bir katkısına baktım da; gerçekten büyük mutluluk duydum şu anki pozisyon için ve bu oluşumun en temel sebebi birbirimize olan saygımızdan ileri geliyor. Bu "saygı"dan kastım genel saygı değil, farklı kulvarlara yönelmiş olmamıza rağmen, hakikaten birbirimizin çalışmalarından etkilenebilecek kadar derin karakterli olmaktan ileri gelen bir saygı türü. Öyle zatı muhteremler var ki şu hayatta; sevdiği ve biriktiricisi olduğu model türünü, yeryüzünün tek gerçeği gibi görebiliyor ve başka türleri biriktirenlere tahammülü kat-iyetle olmuyor! İşte ben bu zatları, tuttuğu futbol takımını, ölümüne destekleyecek ve kavga/küfür edecek kadar salak olanlarla aynı kefeye koyuyorum; onlar birer modelci değil, tahammülsüz birer çapulcu gibi gözüküyor gözüme. Bu bağlamda sağa-sola arabalar bilmem kaça ayrılır, en iyisi aha budur ya da falanca malı arabalarla, feşmekan malı arabaları ayırmak lazım diye yazanların neredeyse yok denecek kadar az olması bu ortam için çok büyük bir "artı" çünkü bir ortamın kokuşmasının sebebi bu tip şahsiyetler(!) ve onların bol olduğu yörelerde, kavga da zaten hiç eksik olmuyor. Zaten toyluk kabuğunu kırınca bu fanatizm içerikli söylemlerin ne kadar komik göründüğünü yine bu ortamda anlayacaklarına eminim. Ben bir amerikan modeli biriktiricisine, alman kamyonunu (hem de güncel) beğendirebiliyorsam bu forumdaşlığın çok ötesine geçmiş müthiş bir dostluğu gösterir bence, çünkü sadece kendi adımıza değil, başkaları adına da düşünebilmeyi öğrenmişiz demektir ki bu, çok çok yüksek karakterli kişilikler olduğumuzu alenen gösteriyor... Ben mesela; yaşını başını almış oldukları halde, amerikan da amerikan diye tuttutran ve en iyinin/tek yolun bu olduğunu zanneden insanlardan dolayı, amerikanlardan nefret etmiştim. Ama sen, Burak, Ateş abi, Serdar abi ve amerikanları da serisine ekleyen bir çok kişi sayesinde nefret yaralarımı kolaylıkla sardım ve hiç biriktiricisi olmadığım halde, müthiş paylaşımlarınızla kendimi '50'lerde, '60'larda, '70'lerde ve hatta '80'lerde bulmanın tadını çıkarttım ve kulaklarımda da -yerine göre- Rock 'n Roll, Jazz, Hard Rock ve hatta Soft Rock hiç eksik olmadı; çünkü sizin gibi düşünebildim ve tattığnız tadı tattım... Aynı etkileşimleri neredeyse hepimiz, birbirimizle yaşayabiliyoruz ki bu da, işte bu forumu oluşuturuyor...
Keza benim de bugüne kadar; paylaştığım modeller olsun ve sıfırdan el yapımı çalışmalarım olsun; ortama beğendirmek, rütbe-itibar kazanmak, temayüz etmek, ahmakça rekabet etmek için değil, "kendi ilerlediğim kulvardaki zevkimi nasıl en iyi biçimde ifade edebilirm" den yola çıkarak anlatımlar yapmaya çalıştığım için olumlu yönde kazanımlarım oluyor. Gerçekten ciddi işler çıkartıp, aşırı derece pohpohlanma bekleyen ve kendini yaşından çok ilerde bir kisfede göstermeye yeltenen, hepsinden de kötüsü "kibirli" davranışlar içinde olanlar da yok değil ama zaten tüm bu handikapları alenen anlaşıldığı için, beklediği yellenmeyi bulamayıp yok ola da biliyorlar ki bu da yine forumun en güzel özelliklerinden biri olan, "otokontrolü" apaçık ortaya koyuyor ve bu da, ortamın iyi halini iyice rijitleştiriyor... Önce mütevazi ve nazik olmak, yapılan işin çok önünde, hemde birkaç ışıkyılı önünde... Ben ise ister inanılsın ister inanılmasın tamamen temiz kalple, tevazuyla, başkalarını rakip olarak görme ahmaklığını gütmeden, saf paylaşma ve bilgilendirme amacı güderek ve sevecenlikle konular hazırladım bugüne kadar... Paylaşımlarım, içi kirli bünyelerle buluşunca yan etkisini gösteriyor ve antipatik de bulunabiliyor ama daha çok; sağduyulu ve ağırbaşlı, olgun, şuurlu ve fikriyatı doygun bir kemik kadroya sahip olduğumuz için, bir çok kişi gibi ben de bu ortamda bulunmaktan mutluyum ve dediğim gibi şu son döneme bir bakınca, bir çok şeyin zirve yaptığı bir forum görüyorum; hem çeşitlilik, hem açılan konuların kalitesi, hem de büyük-küçük herkesin kaliteli tavırlar serilediği, medeniyeti bol kişiliklerin yer alması, bana harika bir dönemin içinde olduğumuzu hatırlatıyor... Hep ama hep daim olması dileklerimle...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı teşekkür aldı- 3:
chrono, REVOLUTION, srht
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: metal gear » 31 Tem 2011, 12:07

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun ve giriştiğin dorse çalışmanda başarılar dilerim, 1/18 ölçekteki dorse işçiliğinin de kusursuz bir şekilde tamamlanacağından eminim. Bu arada umduğun bazı açıklamalar olmuş elimden geldiğince yardımcı olmak istedim, bizde önlerde bu tip lastikler kullanıyoruz öyle durduğuna bakmayın daha fazla optimize kavrama sağlamakta önlerde.
Resim
Resim
Sebebine gelince lastik içindeki tel kat sayısı fazla normal lastiklerde 137 / 139 olurken bu lastiklerde 141 / 143 kat tel vardır, o yüzden hem güçlü kılar hemde diğerlerine göre biraz daha ısı fazladır. Isınan lastik ise yeri daha iyi kavramaktadır, aynı zamanda havaları tam olduğunda 130 bar olarak düşük yakıt tüketimi sağlar, ısındığı zaman 160 bara kadar çıkar. Tel kat sayılarının fazlalığı birde kaldırım darbelerinin yol açtığı yanaklardaki hasar minimum seviyededir, bu lastiğin bir diğer özelliği ise dış yan, iç yan kenar noktalar ve orta taban olarak virajlarda 1 noktaya güç binmeden tamamen tabanınher yerinde eşit yük dağılımı sağlamasıdır. Her zaman çekicilerin tamamı ön dingil, dorse de yük varken veya boş devamlı 6 ton basar ve ıslak zeminde kayma yapmaz. Bakalit kısımlara gelince eski araçların çekici olarak ağırlığı 8 tonu bulmaktaydı, şimdikiler ise 7 ton civarı, aynı zamanda kaza esnasında bakalit kısımlar darbeleri önemli ölçüde düşürmekte, günümüzde tüm marka çekiciler ön tampon, yan basamaklar ve yan marşbiyeller bakalit olarak imal edilmektedir ve yere bir hayli yakın vaziyette alçak konumdadırlar. Kenan dorse çalışmanda şimdiden kolay gelsin, gönlünce yapıp bitirmen dileklerimle.

metal gear
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: REVOLUTION » 31 Tem 2011, 13:35

gearbox yazdı:Güney aklında nasıl bir çalışma varsa, elimden geldiğince ve zamanım el verdiğince yardımcı olmaya tabi ki çalışırım...
Yabancı sitelerdeki çalışmaları; dediğin gibi çok ciddi modifiyeler vardı ki ağızımız açık bakakalırdık (ki Koray'ın çok profesyonlece kalıplamaları var); haricinde çok liyakatli model biriktirenler var ki bir çok kişiyi sayabilirim; örneğin sevgili Burak (Burak Balıkçı) var, zevkliliği, yüksek zekasıyla birleşince müthiş model serisi ve inanılmaz fotoğrafları malum... Matchbox-Majorette gibi serileri müthiş biçimde seriler halinde dizen ve paylaşımlarıyla keyfimize keyif katan ve hatta bizleri minikliğimize geri götüren "tek lokmacılar" :lol: ... Bu böyle gider de gider. Senin de Mustang sevdalısı bir modelci olarak, sahibi olduğun tutkuyu bir kez daha o karelerden analdım ve forumun bana hissettirdiği anlamda şöyle bir katkısına baktım da; gerçekten büyük mutluluk duydum şu anki pozisyon için ve bu oluşumun en temel sebebi birbirimize olan saygımızdan ileri geliyor. Bu "saygı"dan kastım genel saygı değil, farklı kulvarlara yönelmiş olmamıza rağmen, hakikaten birbirimizin çalışmalarından etkilenebilecek kadar derin karakterli olmaktan ileri gelen bir saygı türü. Öyle zatı muhteremler var ki şu hayatta; sevdiği ve biriktiricisi olduğu model türünü, yeryüzünün tek gerçeği gibi görebiliyor ve başka türleri biriktirenlere tahammülü kat-iyetle olmuyor! İşte ben bu zatları, tuttuğu futbol takımını, ölümüne destekleyecek ve kavga/küfür edecek kadar salak olanlarla aynı kefeye koyuyorum; onlar birer modelci değil, tahammülsüz birer çapulcu gibi gözüküyor gözüme. Bu bağlamda sağa-sola arabalar bilmem kaça ayrılır, en iyisi aha budur ya da falanca malı arabalarla, feşmekan malı arabaları ayırmak lazım diye yazanların neredeyse yok denecek kadar az olması bu ortam için çok büyük bir "artı" çünkü bir ortamın kokuşmasının sebebi bu tip şahsiyetler(!) ve onların bol olduğu yörelerde, kavga da zaten hiç eksik olmuyor. Zaten toyluk kabuğunu kırınca bu fanatizm içerikli söylemlerin ne kadar komik göründüğünü yine bu ortamda anlayacaklarına eminim. Ben bir amerikan modeli biriktiricisine, alman kamyonunu (hem de güncel) beğendirebiliyorsam bu forumdaşlığın çok ötesine geçmiş müthiş bir dostluğu gösterir bence, çünkü sadece kendi adımıza değil, başkaları adına da düşünebilmeyi öğrenmişiz demektir ki bu, çok çok yüksek karakterli kişilikler olduğumuzu alenen gösteriyor... Ben mesela; yaşını başını almış oldukları halde, amerikan da amerikan diye tuttutran ve en iyinin/tek yolun bu olduğunu zanneden insanlardan dolayı, amerikanlardan nefret etmiştim. Ama sen, Burak, Ateş abi, Serdar abi ve amerikanları da serisine ekleyen bir çok kişi sayesinde nefret yaralarımı kolaylıkla sardım ve hiç biriktiricisi olmadığım halde, müthiş paylaşımlarınızla kendimi '50'lerde, '60'larda, '70'lerde ve hatta '80'lerde bulmanın tadını çıkarttım ve kulaklarımda da -yerine göre- Rock 'n Roll, Jazz, Hard Rock ve hatta Soft Rock hiç eksik olmadı; çünkü sizin gibi düşünebildim ve tattığnız tadı tattım... Aynı etkileşimleri neredeyse hepimiz, birbirimizle yaşayabiliyoruz ki bu da, işte bu forumu oluşuturuyor...
Keza benim de bugüne kadar; paylaştığım modeller olsun ve sıfırdan el yapımı çalışmalarım olsun; ortama beğendirmek, rütbe-itibar kazanmak, temayüz etmek, ahmakça rekabet etmek için değil, "kendi ilerlediğim kulvardaki zevkimi nasıl en iyi biçimde ifade edebilirm" den yola çıkarak anlatımlar yapmaya çalıştığım için olumlu yönde kazanımlarım oluyor. Gerçekten ciddi işler çıkartıp, aşırı derece pohpohlanma bekleyen ve kendini yaşından çok ilerde bir kisfede göstermeye yeltenen, hepsinden de kötüsü "kibirli" davranışlar içinde olanlar da yok değil ama zaten tüm bu handikapları alenen anlaşıldığı için, beklediği yellenmeyi bulamayıp yok ola da biliyorlar ki bu da yine forumun en güzel özelliklerinden biri olan, "otokontrolü" apaçık ortaya koyuyor ve bu da, ortamın iyi halini iyice rijitleştiriyor... Önce mütevazi ve nazik olmak, yapılan işin çok önünde, hemde birkaç ışıkyılı önünde... Ben ise ister inanılsın ister inanılmasın tamamen temiz kalple, tevazuyla, başkalarını rakip olarak görme ahmaklığını gütmeden, saf paylaşma ve bilgilendirme amacı güderek ve sevecenlikle konular hazırladım bugüne kadar... Paylaşımlarım, içi kirli bünyelerle buluşunca yan etkisini gösteriyor ve antipatik de bulunabiliyor ama daha çok; sağduyulu ve ağırbaşlı, olgun, şuurlu ve fikriyatı doygun bir kemik kadroya sahip olduğumuz için, bir çok kişi gibi ben de bu ortamda bulunmaktan mutluyum ve dediğim gibi şu son döneme bir bakınca, bir çok şeyin zirve yaptığı bir forum görüyorum; hem çeşitlilik, hem açılan konuların kalitesi, hem de büyük-küçük herkesin kaliteli tavırlar serilediği, medeniyeti bol kişiliklerin yer alması, bana harika bir dönemin içinde olduğumuzu hatırlatıyor... Hep ama hep daim olması dileklerimle...

:y:
:drinksb:
:+1:
Resim

mesaj için REVOLUTION arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5240
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 01 Ağu 2011, 01:24

mustafacelebi yazdı:Kenan sana yakışır bir paylaşım olmuş.Çekimlerin gerçekten harika.Buna değinmeden edemedim.

Sağol Mustafa, bana yakışır bulman onur verdi, model düşündüğümden biraz daha iyi çıkınca sevindim ve coşturdu beni... Teşekkürler yorumun için.
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Kenan Şavklı » 01 Ağu 2011, 01:28

metal gear yazdı:Öncelikle hayırlı uğurlu olsun ve giriştiğin dorse çalışmanda başarılar dilerim, 1/18 ölçekteki dorse işçiliğinin de kusursuz bir şekilde tamamlanacağından eminim. Bu arada umduğun bazı açıklamalar olmuş elimden geldiğince yardımcı olmak istedim, bizde önlerde bu tip lastikler kullanıyoruz öyle durduğuna bakmayın daha fazla optimize kavrama sağlamakta önlerde.
Resim
Resim
Sebebine gelince lastik içindeki tel kat sayısı fazla normal lastiklerde 137 / 139 olurken bu lastiklerde 141 / 143 kat tel vardır, o yüzden hem güçlü kılar hemde diğerlerine göre biraz daha ısı fazladır. Isınan lastik ise yeri daha iyi kavramaktadır, aynı zamanda havaları tam olduğunda 130 bar olarak düşük yakıt tüketimi sağlar, ısındığı zaman 160 bara kadar çıkar. Tel kat sayılarının fazlalığı birde kaldırım darbelerinin yol açtığı yanaklardaki hasar minimum seviyededir, bu lastiğin bir diğer özelliği ise dış yan, iç yan kenar noktalar ve orta taban olarak virajlarda 1 noktaya güç binmeden tamamen tabanınher yerinde eşit yük dağılımı sağlamasıdır. Her zaman çekicilerin tamamı ön dingil, dorse de yük varken veya boş devamlı 6 ton basar ve ıslak zeminde kayma yapmaz. Bakalit kısımlara gelince eski araçların çekici olarak ağırlığı 8 tonu bulmaktaydı, şimdikiler ise 7 ton civarı, aynı zamanda kaza esnasında bakalit kısımlar darbeleri önemli ölçüde düşürmekte, günümüzde tüm marka çekiciler ön tampon, yan basamaklar ve yan marşbiyeller bakalit olarak imal edilmektedir ve yere bir hayli yakın vaziyette alçak konumdadırlar. Kenan dorse çalışmanda şimdiden kolay gelsin, gönlünce yapıp bitirmen dileklerimle.

Mustada abicim, zaten bu dorseyi inşallah bitirip paylaştığımda, resmen bunu beraber imal ettiğimizi yazabilirim rahatlıkla. :smile5: Bana inanılmaz derecede çok zaman kazandırdığın gibi, hepsinden önemlisi, yolladığın fotoğraflar ve işin mantıklı ve gerçeğe uygun olmasını sağlayacak yönde verdiğin direktifler sayesinde, çözümlemediğimiz bir kısım kalmadı. Sadece lastik arayışındayız ki bunu da aşamayacağımızı hiç sanmıyorum. Güzel düşüncelerin ve yardıların için çok teşekkürler... :good2:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: bigshark » 01 Ağu 2011, 15:07

cok guzel , bence en guzel rengi secmissin... :inlove: :inlove: Gule gule sergile kardesim, dorsenin bitmis hali ile beraber resimlerini bekliyorum.

Eligor 1/18 Kenworth yada Peterbilt yapacak mi acaba?? :lol: :lol: :lol:
Resim

mesaj için bigshark arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
bigshark
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Serdar GENC
1/18 Model Sayısı: 102
1/24 Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 113
Rep Puani: 2405
bigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yok

ÖncekiSonraki

1/18 MODELLER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir