1/18 Mercedes-Benz ACTROS (Eligor)

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION, Musa Can ÇİL, Alper GÖÇENER

Re: 1/18 Mercedes-Benz ACTROS (Eligor)

İletiYazar: yabaroz » 26 Tem 2011, 14:09

Hasta mısın benzetmesine çok gülmüştüm bir önceki konuda bu kez benim yorumumum ise "böyle paylaşımlar yap,ciğerimi ye" :lol:

Öncelikle verdiğin emek için teşekkürler abi,modelin neredeyse her rengini inceleme fırsatı bulsam da yazını okuduğumda sanki bir kez daha elime almış gibi oldum.

Boyut olarak gerçekten devasa ama bu kez Porsche Transporter'da yaptığım gafı yenileyemedim.(Abi bunun 1/18'i de gelcekti ? :lol: ) BBR F430 yanında sinek gibi kalmış gerçekten :smile:

Son olarak beyaz fondaki fotoğraflar harika olmuş,ışık çadırı mı kullanıyorsun abi ?
Resim
berkeyabar.blogspot.com

mesaj için yabaroz arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozan Berke Yabar
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2225
yabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yok

İletiYazar: Eray KIVRAK » 26 Tem 2011, 14:24

Bune biçim birşey F430 yanında 1:43 gibi kalmış :grin: Hayırlı olsun abi.
Resim

mesaj için Eray KIVRAK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

İsim: Eray KIVRAK
1/18 Model Sayısı: 36
Rep Puani: 5825
Eray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 26 Tem 2011, 16:31

Bu nasıl bir model.. Nasıl bir inceleme Kenan..
İkisine de hayran kaldım..
Teşekkürler..
Üzüyorsun bizleri.. kıskanıyoruz
:sun: :y: :handshake: :bravo: :good2:

:+1:
Resim

mesaj için sui_cast arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 65
1/43 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 8155
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 26 Tem 2011, 17:19

alpjalker yazdı:tek cümle..."hayranlıkla baktım" : )

Teşekkürler Alp, beğenmene sevindim...

Serdar Gökhan yazdı:
alpjalker yazdı:tek cümle..."hayranlıkla baktım" : )

Ben modele ve yapılacak olan trailere :sapka: :sapka: kaldırırm diyecek birşey bulamıyorum Kenan abi sonucu 5 gözle bekliyorum ilk defa bu şekilde bir trailer yapımı görecem. :nazar: :yeah:

Teşekkürler Serdar; çok fazla araştırma yaptım dorse jantları için ama onu da tornacı haricinde, tam olması gerektiği gibi yapabilecek kimse maalesef yok... Çizimler neticesinde, çözümsüz hiçbirşey kalmadı ve herşey hazır, ilk fırsatta tornacı bulup bunları yaptırmak olacak...

gokhan derli yazdı::yeah: :yeah: Kenan, harika bir model.. Ne kadar hoş. Ön taraftaki küçük Mercedes logosu çıkartma değil herhalde. Ne güzel duruyor. Direksiyondaki ambleme de bayıldım. TIR'cılarda kesinlikle olması gereken bir model bencede.Anlatımın konuyu daha bir çekici hale getirmiş. Klasik ''Gearbox'' paylaşımı olmuş. Dorseyi merakla bekliyorum kardeşim. Takipteyim.. :foto: Bu arada, Rep'i kesinlikle hakeden bir paylaşım. Ellerine sağlık Kenan.. :+1:

:smile5: Değil Gökhan abi, o kısımı da kabartmalı yapmışlar... Bence de TIR'cılar için biçilmiş kaftan; vallahi günleri bununla geçecek, geçmediği anda da bunu düşünerek geçecek. :kamyon: Umarım dorsede de düşündüğüm planları uygulayıp, muvaffakiyete erişirim ve burada paylaşırım. Çok teşekkürler Gökhan abim...

diecastufuk yazdı:Hayırlı olsun abi.ölçek olarak model çok güzel.ölçek büyük olunca işçilikte güzel oluyor. :lol: turu bayağı bi yüksek sanırım tırın. :y:

Sağol Ufuk, direksiyon pek fazla hükmetmiyor tekerleklere ama viraj açısı genişçe. Ölçek büyüyünce doyurucu görüntü de aslında azalır ama imalatını yapanlar hoş görünecek detayları atlamayıp, detaylı biçimde imal etmişler...

Turan ÇAPAR yazdı:Hayırlı olsun Kenan abi. Mükemmel bir model. Porsche Transporter ile de yakışmışlar. Kısmi yağ görüntüleri bence çok yakışmış. Özellikle motor detayındakini orjinal fabrika çıkışlı yapılmış zannettim ellerine sağlık. Yapmayı düşündüğün trailer çalışmanda da sana kolay gelsin abi. İnşaallah diğer TIR modellerini de yaparlar. Özellikle MAN ve SCANIA yapılmalı diye düşünüyorum.

İyi günlerde keyifle seyret abi. :nazar:

Teşekkür ederim Turan, dediğin çok doğru; keşke MAN, Scania da olsa ama bunlara Volvo'yu da eklemeli... Mükemmel olurlardı gerçekten. Ama benim için asıl vurucu olan 1980'ler civarındaki Volvo, Daf, Scania modelleri olurdu. Kim bilir belki de bu dev Actros'un satış başarısı, diecast üreticilerini, bu yönde çeşitlere girme cesaretini verir... Tekrar teşekkürler güzel düşüncelerin için...

sherpa yazdı:Kenan yıne mukemmel bır model,yıne mukemmel bır sunum okurken cok zevk aldım bazı kısımlarda gulumsedım cok hos olmus anlatım.Model zaten heryonuyle cok super,devasa,detaylı.

Bilgi abi teşekkürler, modeli bir süreönce aldım ve çok geçmeden paylaşayım istedim. Çok bekleytince 1 yılı geçiyor sonra. :lol: Beğenerek incelediğin bir konu olmasına sevindim, nice paylaşımlara; teşekkürler...

11bozüyük yazdı:Gülle gibi ya araç.Şu Ferrari ile yan yana olduğu fotoğraf herşeyi anlatmış zaten.Sanki aralarında büyük bir ölçek farkı var gibi duruyor :D
Hayırlı olsun.Yağ detaylar gerçekten çok başarılı olmuş.
Kimseye dokundurtma abi bu modeli zarar gelmesini istemeyiz :D
Bu arada çizimlere bayıldım yo bu ne yetenek :D
Dorseyi merakla bekliyoruz.Kolay gelsin.

Kardeşim çok teşekkürler, giriştik bakalım dorse işine de; zaman alacak ama burada yine paylaşmak iyi olacak. Beğenilerin için teşekkürler... Modellerin hepsi zaten kutularında bekliyor, birşey olmaz merak etme. :smile5:

Rallyci yazdı:Kenan modele karşı gerçekten samimi davranabilmen gerçeken takdir edilecek düzeyde.takdir ediyourm! Masada yazıları okuyup fotoğrafları incelerken dirseğim masaya doksan derece dokunmakta,elim yumruk şeklinde kıvrılmıış baş parmağımın ele gelen mafsalı da dişlerimin arasında (bilindik bir pozsisyon belki tam analtamdım)konu bitenee akdar öyle kalmış diş izim de orayı kıpkırmızı yapmış göçmüş hayranlık duymamla hayretlerim takdirim helal olsunalrım eskilerine bak ya! larım bribirini kovaladı. Anlatım ve resimler otomobil inceleme ve teknisyen notları gibi. sıkılmadan okuyacağımız biçimde bir üslupla yazılmış. bunda yazarın samimi olduğunu bilmenin yanında diecast modele olan ilgmizde öenmli bi yer tutuyor sonuçta.ebn bu şekide değerlendirdim. Ama kıscası harika. ufak eksiklikller halledilecek düzeyde. Bende projende elimden geleni yapmak isterim.özellikle far konusunda.tornacılar jant yapımı ile yüksek bir meblağ çıkarabilir ben kalıp için konuştuğumda 3000 tl gibi bir rakamla karşıalştım ki normal şeyler ama dah öcne araştırma yamam ış kişler için atıyor gibisidnen alglababilir bazen özel boyalkrı alırız plasitk kaplarda o plastik kabın kendini6000 kapağının ise 1000 tl ye kalıbını üretileceğini söyslemse heralde çoğu kişinin gözünde yalancı olurum ama gerçek sıfırdna bir kaıp hazırlamak koaly iş değil. ticari anlamda olmadığ zamaan bir ka için 7 bin el vemrek slaklık olur. ama siz 500.000 adet bardak basarsınzı o kalıptan ve mantıklıdr 7000 tl hiçbireydir.benidme böyle kendiem özel mdoelelr üretmek için araştırmalarım sonucu aldığım fiyatlra sonucunda sonuç sıfıra sıfır elde var sıfır olmuştu.tornada yaptıraman belki çok maliyet gerektirmez 3d tasarım ve mühendislik düzeyinde kalıp ya da üretim yaptıracak isen iş biraz zorlaşıyor.Ama tornada bu kadar maliyet çıkmaz hatta bir kaç yıllık tornacı yapabilir bunu tahminimce. Jantlrda rulmanlı sisemdisk ve bijonlu sisem benim çocukluktan beri hayalim olan birşeydi.yapamadım hiç :shake:

Detaylandırma ve diğer çalışmalarını bekliyorm. Merakla, heycanla yeni şeyler görme, öğrenme anlamında sabırsızlandığımı bilmeni isterim.
son olarak ister 43 ister 50 ölçeke tır ya da kamyon koleksiyonu yapan kişilerin elinde bir tane mutlaka olmalı ama mutlaka.

Birol tarifin öyle ki, bire bir parmağımın acıdığını hissettim. :smile7: Beğeniyle okunduysa ne mutlu bana diyorum... Dediğin projelendirmeler hakkında daha önce de konuşmuştuk; dediğin gibi maliyeti çok yüksek işler... Ama torna için de yinebelli bir miktarı gözden çıakrttım ki çok fazla maliyetli olacağını sanmıyourm. A planımda, jantların cıvataları sökülebilir ve jant çıkartılabilir yapmak var... Yapılamaz ise B planımda da, jantın sadece rulmanı sararak yerine oturması var ki konusunu da açtığımda resimleriyle paylaşmış olacağım zaten...
Bu arada sana da işim düşecekti; konu şu ki: lastik yapımı... :blush: Lastik kopyalama konusunda neler yapabiliriz? İstediğim gibi bir lastiği hiç mi hiç bulamadım. Bulsaydım modelinin kendisini alacaktım ama istediğim ölçülerde jant-lastik yok maalesef... Bendeki bu Actros'un ön lastiklerini kalıp alarak çoğaltma yapabilme şansımız nedir? Çünkü sen akıllara ziyan jant kopyalama işlerinle biliniyorsun; umarım bunu da kopyalayabilecek bir yöntemimiz olur... :cry1:
Model ise gerçekten, benden ziyade ağır vasıtacıların ellerinde mutlaka bulunması gerekiyor... Aşama kaydettikçe ufak ufak konu açmaya başlarım sanırım. Ancak bu lastik ve jant işlerini netlemem gerekiyor. Teşekkürler Birol yorumun için...

Admin yazdı:Geçen gün telefon görüşmemizde bahsettiğin zamanki ses tonundan anlamıştım ve gerçekten de harika bir düşünce Kenan.
Dorseyi görür görmez ne türlü bir işçilik ve titizlikle işe girişeceğini tahmin eder gibiyim. Çalışmanın aşamaları da heyecan verici olacak. :y:
1/43 çalışmanda olduğu gibi, bu projenin de hakkından en mükemmel şekli ile geleceğine güvenim tam.
Bu keyifli ve bir o kadar zor çalışmanda şimdiden kolaylıklar diliyorum kardeşim.
Motordaki çalışma gayet mantıklı ve yerinde olmuş. Ayrıca dizel motor sesi çıkartma konusu da çok hoşuma gitti. :kamyon: :lol:
Halı kenarlarını yol yapan bir hobici olarak ve elbette bu duygularını en iyi anlayanlardanım. :smile: :handshake:
Bu kısa yorumlardan sonra, paylaşmış olduğun fotoğrafların da çok başarılı olduğuna da değinmeden geçemeyeceğim.
Özellikle şu poz çok hoşuma gitti. :arrow:

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

:yuppi: :syg:

Gökhan abim teşekkürler; bu parlak fonu kullanmaya başladığımdan beridir model çekimleri beklediğimden de iyi çıkıyor... Motor bölümündeki yağlama çalışması kaçınılmazdı çünkü çok düz bir duruşu vardı. Dorse ise vakit alacağa benzer ama bittiğinde; Çiçek Abbas'ın kendi elleriyle adam ettiği Ford'u, garajdan çıkartırkenki (üst baş yağlı) haklı gururu umarım bende de olur... :lol: Şaka bir yana çözümleeiğim planlar olması imkansız şeyler değil; vakit bulup koşturmak gerekiyor... İlk fırsatta diyorum. Bu modeli alıp da dorse imal eden illa ki olmuştur; yarın öbürgün çıkar herhalde diye tahmin ediyorum, çünkü bu araç dorsesiz olmuyor... Kısa da olsa ben de bunu yapmayı düşündüm. Motor sesinin yaratacağı tebessümü, az çok tahmin edebiliyorum abicim; halılar ve koca masalar az kahrımızı çekmedi...
Beğenilerine ve yorumuna çok teşekkürler Gökhan abi, nice paylaşımlara inşallah...

kdeniz yazdı:Kenan, eline, gözüne, fotoğraf makinene, el çizimlerine, aklına, beynine sağlık. Mükemmel bir sunum olmuş. Tebrik ederim. Ben bu tarz konulara çok zaman ayırdığım için zorluğunu da biliyorum. Gerçekten zahmetli bir iş çıkarmışsın. Umarım sonuç da istediğin gibi olur. Benim de istediğim bir model ancak büyüklüğü beni düşündürüyor. Detaylarını herkes yetersiz olarak görse de bence senin anlattıklarından yeterli seviyede detay görüyorum. Eksik kısımları da biraz el işçiliği ile halledebiliriz. Öncelikle Farların pimsiz ve detaylı görünmesi yeter. En büyük sorun bu oluyor. Stoplarda da bence eksiklik iç kısmın krom olmaması. İçine bir krom kaplama yapılırsa çok daha gerçekçi görünecektir. Sonuç olarak çok beğendim diyebilirm...

Abi teşekkür ederim övgü dolu sözlerin için... Çok sevilen bir iş yapıldığında insan zorluğunu farketmiyor; diyeceğim o ki açıkcası zor gelmedi, çünkü büyük keyif aldım. Senin bu yorumun üzerine kaçta başladım ve kaçta bitirdim diye kendime sorunca; akşam 20:00 civarı foto çekimleri ve saat 01:00 civarı konuyu açma ve bitim ise sabah 06:30 civarı. :lol: Aralarda bişeyler atırştırdığım da oldu tabi... Ama zerre kadar bıkma ya da yorulma hissetmedim; o yüzden insanın sevdiği mesleği yapması çok çok önemli; bu kanıya varıyoruz bir daha...
Farlarda pim olmaması bence de bir artı ve açıkcası abi genel olarak da ben bu araçta bir eksik göremiyorum. Çünkü konu içinde de yazdığım gibi; esik görülen yerlerde öyle başka detaylar eklenmiş ki, araç size kafi geliyor. Sadece belli başlı bir kısım yerlerde kalın malzeme yerine cmc gibi ince sac malzemeler eklenip motorun da segman vs. gibi parçalarını eklemek olabilirmiş amainan göz onları da görmüyor. Mlaum önceki konularda da ben acımasızca notlandırma yapan bir incelemeci olarak -özellikle 1000TL 'lık Schuco porsche transporter'dan sonra- bunun bu seviyede olması epeyce iyi...
Stoplardaki konuda haklısın abi zemin parlak değil ama öyle olsaydı bile, farın yapıldığı malzeme, o renge yeterince doymuş olmadığı için daha da açardı ve çok daha soluk durabilirdi. Öyle olmamasına rağmen adeta bir "boyama far" gibi duruyor. Kromlu bir eklentiden sonra güzelce boya ndoygunluğu da vermek gerekecek sanırım ama nedense daha başka detaylama işine bu modelde girmek istemiyorum. Çok teşekkürler yorumun için, nice paylaşımlara...

sercan yazdı:Hayırlı olsun derken aynı zamanda kolay gelsin diyorum Kenan abi :syg: Mercedes'in kamyonlarına zaten hayranım birde bu fotoğraflardan sonra daha çok sevmeye başladım , modelde harika fotoğraflarda harika :bravo: , iyi seyirler abi :good2: :+1: :drinksb:

Sağol Sercan :smile5: İyiden iyiye kamyonlar çoğaldı sanki ağır vasıtacı gibi olduk resmen ama değer. :kamyon: Beğenmene sevindim kardeşim, iyi dileklerin için de teşekkürler, umarım kısa sürede dorseyi de sunarım...

goldmember yazdı:Yine muhteşem bir sunum ve incelemeyle paylaşımı yapmışsın Kenan. Açıklama ve resimlere bayıldım bu modeli almak isteyen birine yeterli hatta daha fazlasını veren bir paylaşım olmuş. Motora yapmış olduğun yağ görünümü müthiş bir düşünce ve başarılı bir uygulama., Dorse içinde tornacıyı kandıracağına eminim ve harika bir dorse olacak sanırım, takipteyim. :bravo: :sapka: :+1: :nazar:

Sertan abicim öyle görünüyorsa ne mutlu; amacım fazlasıyla fikir verebilmek zaten. Ama gerçekten alıp eve götürüp, incelemek ve edinmiş olmak hakikaten keyifli. İstersen bu kamyonu da zorla bir filmde oynatalım da senin de edinmene vesile olsun. :lol: Şaka bir yana minyatür model severlere tavsiye edilesi bir araç. Vakit bulunca ilk işim tornacıya doğru yol almak olacak; jantları olması gerektiği gibi yapabilmek çok öneli çünkü... Motordaki yag uygulamasını çok salaş biçimde yaptım çok özenmedim ama bir iki kısım haricinde gayet iyi oldu. Beğenilerine çok çok teşekkürler abim, nice paylaşımlara inşallah...

yabaroz yazdı:Hasta mısın benzetmesine çok gülmüştüm bir önceki konuda bu kez benim yorumumum ise "böyle paylaşımlar yap,ciğerimi ye" :lol:

Öncelikle verdiğin emek için teşekkürler abi,modelin neredeyse her rengini inceleme fırsatı bulsam da yazını okuduğumda sanki bir kez daha elime almış gibi oldum.

Boyut olarak gerçekten devasa ama bu kez Porsche Transporter'da yaptığım gafı yenileyemedim.(Abi bunun 1/18'i de gelcekti ? :lol: ) BBR F430 yanında sinek gibi kalmış gerçekten :smile:

Son olarak beyaz fondaki fotoğraflar harika olmuş,ışık çadırı mı kullanıyorsun abi ?

Ozan ben unuttum sen unutmamışsın gaf tabir ettiğin ölçek şaşırmasını. :lol: Önemli değil olur böyle şeyler. F430 ki pek ufak değildir; yazdığın gibi pek ufakça kaldı TIR'ın yanında... İnceletmiş kadar fikir verebildiysem ne mutlu kardeşim, teşekkürler yorumun için...

cimbomlueray yazdı:Bune biçim birşey F430 yanında 1:43 gibi kalmış :grin: Hayırlı olsun abi.

Eray teşekkürler akrdeşim; 1/18'in büyüsü diyelim. Modelcide incelemeye de benzemiyor; evde, masada durunca o devlik çok daha başka... Teşekkürler yorumun için...
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 26 Tem 2011, 17:23

sui_cast yazdı:Bu nasıl bir model.. Nasıl bir inceleme Kenan..
Teşekkürler..

Bahadır sağolasın eksik olma; keşke yakın ikamet edebilsek de birebir de paylaşabilsem; bunu yapar gibi konu açma sebebim de ondan zaten. Turkcell reklamı gibi
:music: Diecast Paylaşıncaaa Güzelll, la la la la la laaaa :music: :smile7: Umarım dorse de planladığım gibi gider de buralarda paylaşırım, teşekkürler yorumun için... :smile5:
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 26 Tem 2011, 17:25

gearbox yazdı:
Teşekkürler..

Bahadır sağolasın eksik olma; keşke yakın ikamet edebilsek de birebir de paylaşabilsem; bunu yapar gibi konu açma sebebim de ondan zaten. Turkcell reklamı gibi
:music: Diecast Paylaşıncaaa Güzelll, la la la la la laaaa :music: :smile7: Umarım dorse de planladığım gibi gider de buralarda paylaşırım, teşekkürler yorumun için... :smile5:

hani böyle bu işin bir komitesi falan olsa (diecast inceleme ve degerlendirme) seni direk asil üye olarak önerecegim o kadar yani :lol:
Belki biz de bir İstanbul ziyareti yaparız Ankara ekibiyle.. O zaman tanışırız kim bilir
:quest:

Sen de sağol :handshake:
Resim

mesaj için sui_cast teşekkür aldı- 2:
Emre E., Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/43 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 8155
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 26 Tem 2011, 17:32

sui_cast yazdı:
gearbox yazdı:
Teşekkürler..

hani böyle bu işin bir komitesi falan olsa (diecast inceleme ve degerlendirme) seni direk asil üye olarak önerecegim o kadar yani :lol:
Belki biz de bir İstanbul ziyareti yaparız Ankara ekibiyle.. O zaman tanışırız kim bilir
:quest:

Sen de sağol :handshake:

Yahu inşallah; çok canım sıkılıyor her seferinde bu buluşmalarda bulunamamaktan; özellikle son buluşma isyan ettirdi... :dash1: İnşallah en kısa sürede benim de nihayet bulunduğum bir buluşma yapabiliriz... İçten düşüncelerin için de ayriyeten teşekkürler; mevki makam türü şeylere çocukluğumdan beri gözüm tok, inan güzel sözler kafidir Bahadır. Tekrar teşekkürler...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: REVOLUTION » 26 Tem 2011, 22:01

Harika bir model ve ondan da güzel bir paylaşım için teşekkürlerimi sunarım Kenan'cığım :handshake: :+1: :drinksb: :nazar:
İlk koyduğun resimden başlamak isterim bendeki SL65 AMG'de olduğı gibi güzel bir logo ve nikelaj yapısı olduğundan kapalı olan ızgara pek göze batmıyor; ama bizim gibi gıcık adamlar için buda olsaydı diyebiliyoruz :lol:
Yapacağın Dorsenin çok iyi olacağına inanıyorum ama tekerlekleri nasıl yapacaksın; daha doğrusu aynısını nasıl tutturacaksın merak ediyorum ??? Umarım bu konuyu çözmüşündür.
İnternette resimleri gördüğümde beğenmediğim iki yer vardı; Seninde paylaşımlarında gördüğümüz ve seninde yazdığın gibi birincisi arka stop lambaları.
Bence bu kadar güzel bir model yaparken bunu neden bu kadar kötü yapmışlar anlayamadım ? İkinciside motor kısmının detaysız olması; bunu sen biraz yağ efekti vererek (güzel düşünce :y: ) gidermeye çalışmışsın.
Aslında mıncıklamak isterim bu modeli ama öyle şeyler yazmışsınki galiba pek elletmiyeceksin bize :lol:
Bu canavarı iyi sergilemeler diler ve en kısa zamanda yapacağın dorseyi merakla beklediğimi söylemek isterim :duyuru:
Resim

mesaj için REVOLUTION arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5240
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: meh1996 » 26 Tem 2011, 22:34

Abim modellin hayırlı olsun güle güle sergilemen dileğimle :)))
Resim

mesaj için meh1996 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
meh1996
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: MEHMET
1/18 Model Sayısı: 4
1/24 Model Sayısı: 12
1/43 Model Sayısı: 6
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 26
Rep Puani: 265
meh1996 rep puani yokmeh1996 rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 26 Tem 2011, 22:42

:x: Yorum yapamıyorum Kenan, tır muhteşem, inceleme harika, eksi yönleri hiç ama hiç etkilemedi beni...
Dorse'yi büyük bir merakla ve hevesle bekliyorum, zira fevkâladeninfevkinde bir icraat çıkartacağın ortada...
SÜpersin Kenan, süpersin... :+1: :drinksb:

mesaj için BuRaK-B arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/43 Model Sayısı: 35
1/64 Model sayısı: 25
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 14
Toplam Model Sayısı: 145
Rep Puani: 10045
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: Koray Edis » 26 Tem 2011, 22:57

ya bu neddir ya :grin: :grin:
Resim

mesaj için Koray Edis arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Koray Edis
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Koray
Rep Puani: 810
Koray Edis rep puani yokKoray Edis rep puani yokKoray Edis rep puani yokKoray Edis rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 26 Tem 2011, 22:58

Teşekkürler Devrim abi, konu içerisinde de yazdığım gibi tekerleklerin aynısının yapılması imkansız değil ve proje anlamında çözümlemelerini tamamladım. Torna işlerinin yapıldığı bir atölyeye yolun düştüyse görmüşsündür; sadece dümdüz bir aluminyum levhayı bile nelere çevirebiliyorlar; o yüzden jantın yapımı çizimler doğrultusunda çok kolay; önemli olan çizimi yaparak, işi görecek olan kişiye kolaylaştırıcı yol göstermek; yani doğru biçimde amlatabilmek olacak. Zaten çizdiğimin bire birini yapması şart da değil; önemli olan (konuda aktardığım gibi) jantın cıvatalarla sökülüp takılabilecek biçimde imal edilmesi... Uğraşmayı kabul eden birini bulursam çözümü aslında çok basit; biraz uğraşmaya kalıyor... Yani bırak jantın yapılıp yapılmayacağını bir kenara; CmC Porsche 901'deki gibi minik bir levye ile jantı -cıvataları sıkarak- yerine monte edip, sökebilecek biçimde dorse üzerinde imal etmeyi tasarladım bile. İş sadece bizler gibi modelciliğe yatkın ve dilimizden anlayan bir torna ustası bulmak; yoksa tonla para da versen "yapmam" diyenler maalesef çoğunlukta... Çünkü alışmış herzamanki işleri yapmaya ve kafasındaki küflenmiş kısımları kımıldatacak birşeyle uğraşmak istemiyor...

Arka farlar çok can sıkıcı olmamakla beraber vasatı geçemiyor ama motor kısmını fotolardan değilde 1/1 inceleyince durum değişiyor... Çünkü mesele sadece motor değil, çevresindeki bir çok mekaniği çok düzgünce imal etmişler ve iki katı fiyata sahip Schuco Porsche Transporter'ın motor/iç detay/modelleme başarısını yakalayabilmişler... Bir de yağ akıntıları ekleyince epeyce içime sindi.
Bu arada devrim abi, aldığınız gri renkli (gümüş değil) SLS'in fotosu var mı? Ö.M 'den atabilirsen sevinirim. Sizdeki ya da başkası olması farketmez. Teşekkürler yorumun için...

Bu arada "ızgaralar da olsaydı" ya da benzeri eleştiriler -bir türlü kimseye anlatamadığım- sektörel bir yaklaşım. Yani gıcıklıktan ziyade prensiple alakalı bir husus... Hiçbir Alah'ın kulu, sana ya da bana "sen de bi b..ku beğenmiyosun" diyemez çünkü net üzerinden yazılan herşey, o konunun gündemidir ve sen, ben, herkes birer kamuoyuyuz. Ben bu işin müşterisi olarak her türlü şeyi istemeye hakkım var çünkü para veriyorum. Şükür ise sadece Allah' a edilir, kula ya da onun yaptığına edilmez; beğenmedim mi? Evet beğenmem, bu kadar basit. Yıllardır elimde bulunmasına rağmen, kimi detayını yeni farkettiğim modeller elimde varken tabi ki daha basite kaçan şeylere de segmentine göre yorumlayacağım; hatta aynı üretici bir önceki yapımında iyi yaptığını, şimdiki modelinde kötü yaptıysa onu yereceğim ki otokontrol mekanizması çalışsın. "Senin lafına göre mi hareket edecekler" zihniyetindeki ahmaklar öyle düşüne dursun; duygusal yaklaşımla birşeylere eğilen bir hödük olmaktansa, eleştirel olmayı tercih ederim; yerine ulaşsın ya da ulaşmasın... Aynı zihniyet, bir alman otomobili görünce "gavur da yapıyo hee" diyecek kadar dangalaktır; bizim yapabileceğimize kanaat getiremez çünkü herkesi kendi gibi "mal" zanneder... Bugün oto dergilerinde Ferrari'yi test eden adam bile eksi haneye yazacak birsürü şey bulabiliyor; "sadece iki kişilik", "çok tüketiyor", "vergisi yüksek", "her gün kullanması zor" diyor. Ben daha önce de yazdım, şimdi de yazıyorum; aldığım malı beğenmek de yermek de bana kalmış ve bunu zaten şuursuzca değil tamamen yol göstermek için yapıyorum. Ama bunu şımarıklık olarak algılayan kompleksli sığırlar da var ki, hem konuyu kısmen okuyup inceliyor, hem de yorum yazmadığı gibi, onunla bunula buluştuğunda hakkımda ileri geri konuşuyor. Şimdi o hödükler, bir yerden birşey öğrendiğimi sanıp bunları yazıyorum sanacak ama aslında değil çünkü onların kokmuş ciğerlerini bildiğim için; onların yazdıklarının ve bana davranışlarının "satır aralarını" okumasını bildiğim için bazı şeylerin farkındayım ve ona göre yazıyorum ve yine konu açıp hazırlarken; değerli abilerim ve arkadaşlarımdan gelecek güzel yorumları hayal ettiğim gibi, onların ayaktakımı zihniyetlerinin de emek harcadığım bu konuya vakıf olacak olmaları bana rahatsızlık veriyor... O yüzden Devrim abi, masumane ve samimiyetten dolayı olsa da (ki bu çok hoş bence de) "gıcığız" özeleştirisini bu ortamda kullanırsak, o "mallar" bunu anlamaz ve kendilerini bir parça daha haklı görecek kadar hödüklüklerini beslerler... Biz bire bir buluşmalarımıza saklayalım bu tip "tatlı ama riskli" samimiyetleri en iyisi. :drinksb: Yoksa senin değerli yorumuna her zaman ihtiyacım var...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı teşekkür aldı- 3:
BuRaK-B, Emre E., REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: BuRaK-B » 26 Tem 2011, 23:02

gearbox yazdı:...
Motordaki lokal sarartılar benim eserim; çünkü motordaki lego görünümünü engelleyip, gerçekçi bir efekt katmak şart gibi görünüyor. Eskitme değil ama bence olması gereken bir hal. "Yağ akıntısı/sarartısı" görünüm vermek için, sarı renkli asetatlı kalemle boyayıp, ardından alkollü herhangi bir sıvı ile mendil marifetiyle fazlalıklarını aldım. Böylece motorun ücra ve derin kısmlarında yağ görünümlü kısımlar oluştu. "Bu da yapılır mı" diyenleriniz olabilir ama ben bunu kaçınılmaz gördüm...

Resim
...

Kenan bu arada bu motora gerçekçi görünümü vermek istemişsin ancak şöyle ek bir bilgi vereyim; Mercedes'in ağır vasıta motorları fabrikasyon olarak özel bir WAX malzemesiyle kaplanır. Hem ısı hemde yağ-su kaçak koruyucu özelliğe sahiptir, rengi ise aynen gördüğün gibi lego görünümlü mat gridir. Modelde bu ayrıntıya özenmişler bence. Boya püskürtmesi şeklinde motor ekipmanları (borular, müşirler, vs.) üzerine takılıp tamamlandıktan sonra komple olarak boyanır. Yaklaşık bir hafta sonra el ile dokunulduğunda tamamen kalıplaşmış halini almıştır artık. Ve de plastik/lastik aksamlar haricinde hiçbir zaman soyulmaz. Uygulamaların için sana farklı bir öneri de vereyim, dorse bağlantı yeri spiral hava hortumlarını basınç farklılıkları adına renkli yap derim :wink1:

Keyifle seyret, herşeyiyle süper :good2:

mesaj için BuRaK-B teşekkür aldı- 3:
Emre E., Kenan Şavklı, sui_cast
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/43 Model Sayısı: 35
1/64 Model sayısı: 25
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 14
Toplam Model Sayısı: 145
Rep Puani: 10045
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

ÖncekiSonraki

1/18 MODELLER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bülent Aydoğan ve 8 misafir