1/43 ESKİTME YÜK VAGONU... (SIFIRDAN EL YAPIMI)

Yetkili: BuRaK-B

1/43 ESKİTME YÜK VAGONU... (SIFIRDAN EL YAPIMI)

İletiYazar: Kenan Şavklı » 07 Tem 2011, 01:22

Resim

Herkese uzun bir aradan sonra selamlar...
Hayatınızda hiç nefret ettiğiniz bir eşyanız oldu mu? Ama durup dururken... :devil: Benim oldu ve bu öyle şiddetli bir tiksinmeydi ki sonuçları pek hoş oldu. Yıllar önce aldığım Swatch yüzüğü almış, elimde öylece kurcalarken; halkalarının ne kadar da işe yarar biçimde tornalanmış ve ne kadar güzel bir son görünüm verilmiş olduğunu farkettiğimde "tamam" dedim. Bu mutlaka benim diecast işlerimde işe yarar hale getirilecekti... Hem nefretimi bastırmış olacaktım; hem de "kel alaka" bir işte kullanılmış olacağı için doyasıya aşağılamış olacaktım...

İlk başta aklımda; basit yalın bir vagon çıkartmak vardı ama yapımı ilerledikçe, kendi beğeni çıtamın altında kalmasına razı gelemedim. Neden 1/43? Çünkü -herkesin bildiği üzere- çok sevdiğim Unimog'larıma çeşitli görevler veren biri olarak; demiryolu için hazırladığım 1/43 Schuco yapımı U406'ya, raylar üzerinde bir açık yük vagonu eşlik etsin istiyordum. Sonuç oalrak elimde askeri Unimog'lar da vardı ki, onları da bu vagonun üzerine koyabilecektim! :tey: Uzun aralar vererek ve araya 1,5 aylık tatili sığdırıp; yetmezmiş gibi bir de başka el yapımı parçalar da imal ettiğim (aralara ekledim) tren vagonu yapımıma buyrun beraber bakalım...

Resim

Resim

Bu metal levhalar, bu iğrenç yüzükten sonra ateşleyici bir diğer etken oldu. Tüm metalleri zımparaladıktan sonra şekillendirmelere ve boyamalara giriştim...
Resim

İlk olarak yürür grubu oluşturdum. Bu, çizimi yapılarak değil de, daha çok spontane gelişen şekillendirmelerle meydana geldi. Peyderpey oluşum süreci aşağıdaki gibi...
Resim

Punta vidalarını eklerken...
Resim

Teker-amortisör grubu tamamlanınca, ana gövdeyi oluşturan malzemeyi "neyden" yapabilirim dedim ve anında, nicedir sakladığım karbonat levhalar geldi... Üzerinde çalışması inanılmaz kolaydır malum. İki kat karbonat levhayı birbirine Pattex'le kenetledikten sonra, yandaki sac levhaları, montaja uygun hale getirmek için çalışmaya başladım...
Resim

Alt kısma bu minik tel örgü levhalarından düşündüm. Neticesi tam istediğim gibi olamadı çünkü yapıştırırken kimi yerlerinde kabarmalar meydana geldi. Ama tüm yüzeyi istediğim gibi yapışsaydı; boya tatbikinden sonra gerçekten demir olan bir alt kaplama gibi duracaktı... Yine de son durumadn memnun kaldım denebilir. Çünkü yan metal levha kaplamaları, Pattex ile beraber daha da sağlamlaştıracaktı; geçirgen olması sayesinde levhalar beton gibi yapıştı...
Resim

Tüm levhaları aşağıdaki gibi monte etmeden önce zımparaladım ve montajından sonra da; paneller arasında hat şaşmaları da olduğu için törpüyle tesfiye ettim. Ancak karbonat tam bir gün sonra bel verdi ve çok dikkatli olarak dikey bakınca tıpkı asma köprü gibi bombeli durdu biraz. :dash1: Allah'tan fazla sırıtmadı.
Resim

Aşağıdaki, nostaljik bir F1 tamir sehpahası. Neden mi burada; çünkü o ara iki adet 1/18 Exoto Williams Renault'nun paylaşımlarını yapmıştım ve bu paylaşım için bu sehpaha -benim için- kaçınılmazdı. Hazır bu işlerle elimi kirletmişken onu da aradan çıkartayım istedim; yoksa göründüğü kadar yapımı kolay olan birşey de değil aslında... Metallere hükmetmek gerçekten zor. :sad1:
Resim

Birkaç gün aradan sonra da, iyice kemikleşen yapının üzerine artık detay eklemleri yapmanın zamanı da gelmişti. Çengelleri kancalıklar, punta görünümü veren minik sticker'lar... Aşağıdaki görüldüğü gibi matkapla delere içeri yerleştirdiğim "u" biçimindeki çengeller... İçeri girdiklerinde, yük sabitlemeye yarayan, zincirli kancaları geçirmek için birer aparat oldular.
Resim

Bu parçalar, zincir asabilmek için kancalı kolları oluşturuyor. Yan panellerin üzerlerinde yer alacaklar.
Resim

Resim

İşte araya sıkşan harikalardan biri... Bu yapımı, sevgili Bilgi abi için (Sherpa) yapmıştım ve vagonun yapımına ara verdiğim zaman dilimine denk geliyor. Ona özel ayrı bir yapım aşamaları konusu zaten açacağım...
Resim

Bunlar her vagondan bildiğiniz tamponlar ve başı düz vidayı, bisiklet farının led ampulünde olan minik çanaklarla ve kalın kablonun içini boşaltarak son halini verdim.
Resim

Uzun bir tatil arasından sonra, tekrar atölyeye döndüğümde elimdekilere ve eksiklere baktım. Fotoda bir çok alt aksam elemanları ve eklenmeyi bekleyen detay argümanları yer alıyor...
Resim

Tampon yataklarını ekledikten sonra...
Resim

Tüm dış detay eklemelerini bitirdikten sonra; kancalar, puntalar, tutamaklar...
Resim

Kalas döşemelerinin de yapım anını eklemek isterdim ama; bir girişince bir baktım bitivermiş. :whistle:
Resim
Resim

Kalasların bitim yerlerindeki çıplak ve kıymıklı tahta görüntüsü çirkin geldiği için üstlerini çok ince sac levhalarla kapattım...
Resim

Resim
Yukarıda fren kaliperi görevini alacak olan parçalar; boya tutabilmesi için hafifçe törpüledim. Çok kaygan bir naylon türü idi; daha önceki hayatlarında ne idiler bilemiyorum. Aşağıda ise vagona çıkabilmek için yaptığım yine çok ince metal ayak basamaklıkları var; onlar da tamponların yanına konumlanacak...
Resim

Bunlar alt elemanlar. Tabi ki sadece göreseller ve mekanik çalışma özellikleri yok; statikler. Sanırım eski vagonlarda viraj almayla alakalı bir dengeleme sisteminin mekanikleri. Yine bunun gibi sadece iki dingilli bir yük vagonunun altına baklarak modelledim. Nasıl birer netice vereceklerini kesitrebilmek ve tekerleklerle konumlamalarında çakışma olmaması için prova amaçlı yerleştirdim.
Resim

Artık vagonu ayağa kaldırmak istedim çünkü epey uzayan bu yapım sıkmaya başlamıştı! Bu yapımın da akıbetinin, 1/18 Welly VW panelvan yapımı gibi muallakta kalmasına izin veremezdim ve zaten Unimog'larım için bu lazımdı... Aşağıdakiler, gövdeyle tekerlek grubunun aracısı konumunda olan sabitleyici akslar. Gövdeye yine vidalarla tutturdum ve burada karbonat materyalinin önemi yine ön plana çıktı! Çünkü alttan vidayla kolayca delinebiliyordu...
Resim

Zemine oturacak olan akslar tamamen süz olmalıydı, çünkü em ufak bir sapma, koca tekerlerin yamuk görünmesine sebebiyet verecekti. Tekerlekleri, diğer alt elemanlarla çakışmadan konumlandırmak; ve hele ki hem eksen, hem iz açıklığı, hem de dingil mesafesleri bakımından milimetrik olarak kusursuz yerleştirmek epey bir terletti...
Resim

Ama o kadar terlemeye gerçekten değdi. Tamamen düz, hatasız birer aks ve teker grubu elde ettim...
Resim

Resim

:cup1: :cup1: :cup1: İŞTEEEE... KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN BİR VAGON... :cup1: :cup1: :cup1:
Resim

Küçük boyama işlerinden sonra elemanları yerlerine yerleştirme zamanı gelmişti. Aşağıdaki fren basınç tüpü ve ona uzanan kauçuk hortum...
Resim

Siyaha boyanmış olan tamponlar da bir bütün gibi görünüyorlar artık; ve onlar da yerlerine eklendiler. Pattex'i bu gibi zorlayıcı işlerde öneririm. Gerçi nazik davrandığınız sürece sağlamlığını koruyor ama zaten modellerimize de öyle davranıyoruz. Ben mesela 1/18 modellerimin hemen hepsini; laboratuvardaki bir araştırmacının, dışkıyı tutarkenki titizliğine sahibim; eldivenler, bezler... Maksat parmak temas etmesin. :smile7: Aradaki tek fark; laborant işi gereği yapıyor, ben keyif aldığım için... Onlara iyi bakmalıyız. :emo2:
Resim

Sona çok yaklaştık! Tüm ekipman (alt-üst) eklendi ve sırada sadece aşağıdaki gibi fren tertibatlarına bağlanacak olan yağ boruları ve hortumlarının eeklemeleri var. Ondan sonra da "finishing" tabir edilen en son görünüm var... İşin kozmetik kısımları gerçekten çok keyifli oluyor... :fiskos:
Resim

Resim
:cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: BİTTİ!!! :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1:
Resim

Aşağıdaki fotolar da kozkmetik işlerinin bitiminden sonraki halleri... :drinksb:
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

İşte bu vagonun asıl yapılma nedenleri... Sadece Unimog'lar için yapmak istediğim bir figürdü ama netice istediğimden iyi oldu... :yuppi:
Resim

Şu Minichamps lütfetseydi de vagona normal bir 0302 koysaydık! Alman Milli Takımı'nın dönem otobüsü saçma oldu ama araç 0302 olduğu için en azından bizler için o kadar göze batan bir argüman olmasa gerek...
Resim

Resim

Resim

Resim

:kamyon: :kamyon: :kamyon: :kamyon: :kamyon: :cup1: :kamyon: :kamyon: :kamyon: :kamyon:
Günlük hayatımda bana yakın olan hergün görüştüğüm insanlar, almayı düşündüğüm bir eşyayı onlara danışırken hep "ne için kullanacaksın" sorusunu sorarlar. :lol: Mesela "ya unutmadan diş ipi alsak bi yerden" dediğimde arkadaşım bana ne için laızm demişti. Bunu neden anlatıyorum? Çünkü alakası olmayan bir çok eşya, obje, ya da akla ne gelirse; onu aslında kendi hobime ne kadar uygun imal edilmiş olduğunu farkedip, en uygun yerde kullanıyorum. Sadece evde bulunduğu için alıp, uygun hale getirip eklediğim şeyler de oldu ki, önceki hayatlarında ne olduklarını bilmiyorum bile. :smile7: :lol: Swatch yüzük de alakasız bir alandan alıp diecast için kullandığım bir eşya oldu ve vagonun tekerleklerinde yeni görevlerine başladılar. Aslında çok şanslılar; çünkü bu yüzüğü yıllar önce modayken alan bir çok kişi ya çöpe attı, ya da hediye ettiler; ya da belki klozete düşürdüler ve umursamayıp "amaannn zaten modası geçmişti" diyip terkettiler... Evet bendeki bu yüzük çok şanslı çünkü bundan sonra da özenle korunup saklanacaklar, birer tekerlek olarak olsalar da... :devil: Okuyan herkese teşekkürler. :cup1:
En son Kenan Şavklı tarafından, 27 Mar 2013, 03:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Resim

Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: 1/43 ESKİTME YÜK VAGONU... (SIFIRDAN EL YAPIMI)

İletiYazar: diecastufuk » 07 Tem 2011, 01:55

Kenan abi ellerine sağlık.çok kafa yormuşsun ve uraşmışsın ama gerçekten değimiş.bir maket üreticinin vagonundan farkı yok :bravo: :+1:
Resim
PERFORMANCE IN ACTION

mesaj için diecastufuk arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
diecastufuk
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: UFUK
1/18 Model Sayısı: 5
1/24 Model Sayısı: 9
1/32 Model Sayısı: 70
1/43 Model Sayısı: 94
1/72 Model Sayısı: 31
1/87 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 3
Rep Puani: 877
diecastufuk rep puani yokdiecastufuk rep puani yokdiecastufuk rep puani yokdiecastufuk rep puani yok

İletiYazar: FATİH ÜNAL » 07 Tem 2011, 01:55

Tek kelimeyle süper E.S
ama üstü fazlamı kırmızı olmuş?

Süper Süper Süper
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

FATİH ÜNAL
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: Koray Edis » 07 Tem 2011, 02:11

cok cok basarili unimoglarla super durmus (Y)
Resim

mesaj için Koray Edis arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Koray Edis
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Koray
Rep Puani: 810
Koray Edis rep puani yokKoray Edis rep puani yokKoray Edis rep puani yokKoray Edis rep puani yok

İletiYazar: sherpa » 07 Tem 2011, 03:10

Kenan yıne mucızeyı gercek yapmıssın yıne mukemmel ellerıne saglık
defender ıcın tekrar tesekkur ederım benım ıcın cok degerlı senın el emegın var ayrıca bana teslımı tam dogum gunumde oldu tesekkur ederım.
Resim

mesaj için sherpa arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
sherpa
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Bilgi ÖNDES
Rep Puani: 1955
sherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yok

İletiYazar: BuRaK ÜnÜr » 07 Tem 2011, 07:34

Kenan abi harikasın :bravo:

Ellerin dert görmesin mükemmel bir iş çıkarmışsın büyük bi zevkle okudum ve hemen linkini kaydettim...böyle el yapımı şeyleri çok severim ve birde yapılan iş dört dörtlük olunca tadına doyum olmuyor...

Bence seri üretime geçmelisin vitrinlerinde böyle orjinal şeyleri görmek istiyen bi çok kişi vardır eminim :smile5:
Resim

mesaj için BuRaK ÜnÜr arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
BuRaK ÜnÜr
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Burak
Rep Puani: 1870
BuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 07 Tem 2011, 08:02

Kenan, sen mükemmel bir şeysin.
Bu uygulamayı bana ilk gösterdiğinde, dedim bu iş bitmiş. Kenan aşmış, nirvanaya ulaşmış.
Hele ki, üzerine koyacağın UNIMOG'lar ile beraber, fikrini söylediğinde çok fazlasıyla hoşuma gitmişti.
Ben daha fazla bir şey yazmak istemiyorum, herşey ortada, REP'imi verip çekiliyorum Kardeşim. :x: :+1:
Ellerine kollarına sağlık. Keyifle izle emeğini... :good2:
(Umarım bir gün İstanbul buluşmasına beraber katılırız ve bu şaheseri görme fırsatım olur.)

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 116
1/64 Model sayısı: 500
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 07 Tem 2011, 08:13

Ellerine sağlık Kenan abi ortaya muhteşem bir vagon çıkmış hayretle izledim ve okudum.. Artık vagonu raylarda görmek lazım vagon çekici unimog ile. :inlove: :nazar: :+1:

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.
En son Serdar Gökhan tarafından, 07 Tem 2011, 10:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Modelcilik bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 22
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 98
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 142
Rep Puani: 3895
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: oguzhandincel » 07 Tem 2011, 09:38

Kenan abi muhteşemsin.Ne diyeceğimi bilemedim.Ağzım açık okudum ve baktım fotoğraflar.Tebrikler abi.Ellerine sağlık. :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :nazar: :+1:
Resim

mesaj için oguzhandincel arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
oguzhandincel
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Oguzhan DINCEL
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 1325
oguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 07 Tem 2011, 10:29

Ne yazsamki ben şimi, bilemedim :think:
Dün gece paylaşımını görmüştüm ancak şokun etkisini yeni atlatabildim Kenan. Bu ne güzel bir uğraşı olmuş, bu kadar malzemeyi, alet edevatı ne arada temin edip uydurup yapıyorsun. Hayran kaldım.
Uygulama yeteneğin, kabiliyetin zaten en üst seviyede ve görsel hafızanın kuvvetli olması, sana bu ince detayları en iyi şekilde verdirdiğine inanıyorum. Bu bilgilerin ve emeğin öylesine güzel bir şaheser çıkartmışki ortaya, inan ne yorum yapsam da bu paylaşıma yakışsa diye çok düşündüm; ve tabi bulamadım.
Böylesine güzel zevklerin meyvesini böylesine güzel hayata döndürmen ve bizlerle paylaşmana teşekkür eder, yaptığın ustalığı ise takdir ederim dostum, süpersin :drinksb: :+1: :nazar:

mesaj için BuRaK-B arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 65
1/43 Model Sayısı: 35
1/64 Model sayısı: 25
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 14
Toplam Model Sayısı: 145
Rep Puani: 10045
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: ozgurs82 » 07 Tem 2011, 10:45

Harika olmuş,eline sağlık Kenan :coffee:

mesaj için ozgurs82 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
ozgurs82
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozgur Sahin
1/18 Model Sayısı: 55
Toplam Model Sayısı: 55
Rep Puani: 1980
ozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 07 Tem 2011, 11:08

hay Allah ya..deli misin divane misin..süpersonik olmuş..şimdi ben nesini eleştireyim 20 de 1 ini yapamayacağım şeyin..ama tüketici olarak son görünümü çok gerçekçi olmuş diyor tebrik ediyorum..bisiklet buluşmasında bunu sendeki jack lerden biriyle kutlamalıyız unutma :)
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2834
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: .alhas. » 07 Tem 2011, 11:43

Bu harika bişey :shocked2: Eline sağlık Kenan Abi ağzım açık izledim vallahi...
Resim BMW olur, Volvo olur herşeyi biriktiren koleksiyoner...

mesaj için .alhas. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
.alhas.
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Alhas YALÇINKAYA
Rep Puani: 3825
.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok.alhas. rep puani yok

Sonraki

DİĞER UYGULAMALAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir