Otomarsan Mercedes-Benz O302 - 1/50

Yetkili: BuRaK-B

Otomarsan Mercedes-Benz O302 - 1/50

İletiYazar: Korkut Varol » 04 Tem 2011, 11:04

Ali Samangül kardeşimin isteği üzerine bu modeli de buraya aktarıyorum. Uygun yer olarak burayı gördüm, daha uygun bir yer varsa taşınabilir.

Mercedes-Benz O302 otobüsünün Türkiye'de Otomarsan tarafından üretilen şeklinin modeli olacak. Tadilat yapılacak model olarak Tekno üretimi 1/50 diecast modeli kullandım, ama sonunda model resin olacak.

Modelin henüz dağıtılmamış, orijinal hali.

Resim

Modeli dağıttıktan sonra, açılır motor ve bagaj kapakları ile şöför kapısını japon ile yerlerine sabitledim. İlk iş olarak bizim tipte olmayan alt profili freze çakısı ile düzledim.

Resim

Orijinal ile bizim tipteki en büyük farklılık tavan yapısında idi. Orijinalin yan camları kavisli ve tavanı kademeli olduğundan, uygun yerlerden tavanı kestim ve cam direklerindeki kavisi düzelttim.

Resim

Pirinç levhadan tavan kesip bükerek ve çekiçleyerek ilk formunu verdim, yerine japon ve epoksi yapıştırıcılarla yapıştırdım.

Resim

Ön cam boşluğundaki kavisleri biraz yontarak bizim tipin hattına yaklaştırdım. Ayrıca, ön cama siper olan yan dikmeleri de incelterek camın yan kenarda bitmesini sağlayacak şekle getirdim.
Arka camdaki orta çıtayı da içeren arka parçayı lehim ve japon ile tutturdum.
Arka yan cam boşluğunu bizim tipe göre genişlettim.

Resim

0.8 mm telden yağmur oluklarını hazırlayıp japon ile yapıştırdım.

Resim

Tavan kısmına prova astarı attım. Bundan sonra, gereksiz yere dertsiz başıma dert almaya heveslendim. Tavandaki takviyeleri plastik şeritten yaparsam belki eğri yapışır diye farklı yöntemler denemek istedim. Önce iplikler gerip üstüne yapışkanlı alüminyum bant uyguladım. Niyetim buradan uygun kısmı kesip tavana yapıştırmaktı. Görüntü olarak güzeldi ama tavana yapışınca oluşan minik kırışıkları gidermek için tekrar macun-zımpara gerekecekti. Bundan vazgeçtim.

Resim

Sonra aklıma şablon ile polyester macun uygulamak geldi. Bilgisayarda yaptığım çizimi 4 kat yapışkanlı etiket kağıdına bastım. Gerekli yerleri kestikten sonra tavana yapıştırıp polyester macunu uyguladım.

Resim

Macun kurumadan şablonu ayırdım ama net bir ayrılma olmadı. Düzeltmek için kısa bir parça şablon daha yaparak bölgesel onarımlarla çizgileri tamamlamaya çalıştım ama yine beğenmeyip bu uygulamadan vazgeçtim.

Resim

Macundan şeritleri komple zımparalayıp ilk yapmam gerekeni yaptım, plastik şeritleri yapıştırdım! Neyin olabileceğini anlamak için neyin olamayacağını görmek gerektiği felsefesi böylece yaşanmış oldu... :wink1:

Resim

Kalıp alma hazırlığı olarak tüm açıklıkları kapattıktan sonra üst ve alt gövdeyi birleştirdim. Ek yerindeki seviye farkını polyester macun ile doldurarak giderdim. Kontrol astarı attım, bazı yerlerdeki rötuşlar devam ediyor.

Resim

Taban, iç kısım ve alternatifli kapıları bilgisayarda çizip lazerde sacdan kestirdim.

Resim

Sac parçaları büküp birbirlerine yapıştırarak alt kısmın kabasını oluşturdum.

Resim

Ön ve arka tekerlek gruplarının kalıbını alıp parça döktüm. Resimde kalıptan çıkan ham parçalar görülmekte.

Resim

Koltuk gruplarının da kalıbını alıp koltukları döktüm.

Resim

Gövdenin kalıbını hazırladım. Dişi kalıp olduktan sonra iç yüzeylere polyester döküp erkek kalıp için cidar oluşturdum, erkek kalıbı da bunu kullanarak döktüm. Bu takımdan çıkan gövde çok kalın olduğundan, gövdenin içini aşındırarak tesviye ettim ve incelmiş gövdeyi kullanarak erkek kalıbı tekrar döktüm. Bu sefer daha güzel bir gövde elde ettim.

Resim

Gövdenin kalıbını hazırladım deyip geçiyorum ama, neler oldu neler... İlk döktüğüm silikon mu bayattı, katalizörü mü bayattı bilmiyorum, bir türlü donmadı!
Hani belki geç meç donar diye günlerce bekledim, tık yok. :dash1: Mecburen mastar modeli silkondan çıkarttım ama -bööğğk- her tarafı muhallebi gibi vıcık vıcık...
Sentetik tiner ve diş fırçası ile epey bir uğraştan sonra bilumum girintilerden silikonu temizledim, sonra ikinci kere kalıp aldım. Çok şükür bu sefer oldu!

Ön ızgaradan kalıp alarak akemi ile örnek parça yaptım.

Resim

Gösterge panelinden de kalıp alarak akemi ile örnek parça yaptım.

Resim

Camlarla ilgili çalışmalar. Ön ve arka camlara kalıp yaptım, asetatı ısıtarak şekil verdim. Yan camları tek parça asetattan kestim. Cam lastikleri için mat siyah folyodan yaptırdığım kesimleri camlara yapıştırarak kullandım.
Kapı camları için; lazerde kestirdiğim kapılardaki açıklıkları kullanarak buralara girecek erkek kalıpları lehim çubuğunu eriterek yaptım. Sonra asetatları, bu kalıplar arasında soğuk pres yaparak şekillendirdim.

Resim

Far panelini alüminyum folyo kapladıktan sonra iç kısımları boyadım. Far camları için reflektör çukurlarını şeffaf damla jeli ile doldurdum.

Resim

Gösterge panelini boyadım.

Resim

Koltukları boyayıp şasi üstüne yapıştırdım. Gövdeyi de boyadım, yapışkanlı alüminyum folyodan yağmur oluklarını kapladım. Gösterge paneli ile arka koltuk sırasının olduğu kademeli paneli gövdenin içine yapıştırdım. Şasinin gövdeyle olan hizalamasını bu elemanlar üstlenmekte.

Resim

Arka camı kapatmadan önce cam içine perde (sarı zarftan kesilen bir parçayı elde yumuşatarak kumaş görünümü verdim) ve üçgen reflektör koydum. Arka lambaları sonradan boyanmak üzere Bare Metal Foil ile kapladım.

Resim

Gövdeyi biraz daha topladım. Kırmızı bantları tabelacıda folyodan kestirdim. Firma logosu ve O302 yazılarını dekal yaptım.

Resim

Camları da yerlerine yapıştırdım. Kapı lastikleri için de tabelacıda kestirdiğim folyoyu kullandım.

Resim

Ve bitmiş resimler...

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Neden Sinop Birlik diye soracak olanlara; bunu sipariş üzerine yaptım, isteyen öyle istedi! :wasntme:

Kullanıcı avatarı
Korkut Varol
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Korkut Varol
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 69
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 14
1/64 Model sayısı: 15
1/72 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 5
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 166
Rep Puani: 1410
Korkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yok

Re: Otomarsan Mercedes-Benz O302 - 1/50

İletiYazar: sui_cast » 04 Tem 2011, 11:08

5 tane rep verebilseydim keşke..
Ellerinize sağlık.. Harika olmuş.. :y:
Sanırım model üreticileri her zaman beklenen 0302'nin otomarsan üretimini bizlere hiç göstermeyecekler.. Bu yüzden de böyle çalışmalarla (ki başka buna benzer bir çalışmanın gerçekleşmesi mümkün görünmüyor yakın zamanda) bakarak avunacağız...
Ama gerçekten çok güzel olmuş.. Teşekkürler paylaşım için..
:handshake:
:+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 3
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 8155
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: sercan » 04 Tem 2011, 11:10

Ellerine sağlık Korkut abi , bu modelde diğerleri gibi harika görünüyor daha nice yeni projelere... :good2: :+1:
sercan
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: sherpa » 04 Tem 2011, 11:16

Korkut abı cok super olmus elıne saglık mukemmel bır ustasın abı
Resim
Kullanıcı avatarı
sherpa
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Bilgi ÖNDES
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1955
sherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 04 Tem 2011, 11:23

Ellerine sağlık abi acaba modeli yapılan bu otobüse hangi şanslılar bindi. :smile: :+1:
Modelcilik bir tutkudur...
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 22
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 95
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 140
Rep Puani: 3895
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: BuRaK ÜnÜr » 04 Tem 2011, 12:09

Eline sağlık Korkut abi tek kelime ile ifade etmek gerekirse şahane :good2:

Çok büyük el emeği ve zaman harcanmıi elleriniz dert görmesin...
Resim
Kullanıcı avatarı
BuRaK ÜnÜr
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Burak
Rep Puani: 1870
BuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yokBuRaK ÜnÜr rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 04 Tem 2011, 12:13

Her zaman olduğu gibi mükemmel bir işçilik ile hayranlık uyandıran bir çalışma daha. Ellerinize sağlık Korkut Hocam. :handshake:
Plaka ayrıntısı da çok hoş. :smile:
Paylaşımınızla bir an çocukluk yıllarıma gittim. :pool:
Yaz tatillerine giderken her zaman en önden bilet alırdık ve şoföre ön kapısını açtırırdık. :lol:
Belediye otobüsü olarak kullanıldığı yıllarda da ve yaz aylarında, bu emektarın; ön ve arka kapılarının kapalı durduğunu hiç görmemişimdir. :lol:
Paylaşım için teşekkür eder, saygılar sunarım. :bow:

Resim
Resim

:cicek:
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 52
1/24 Model Sayısı: 8
1/32 Model Sayısı: 19
1/43 Model Sayısı: 24
1/64 Model sayısı: 78
1/72 Model Sayısı: 235
1/87 Model Sayısı: 82
- / -- Model Sayısı: 25
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 538
Rep Puani: 16901
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: gokhan derli » 04 Tem 2011, 13:45

Ellerinize sağlık. Çok güzel olmuş. İçinde bir de perdeler olsaymış :lol: Çünkü bu otobüslerler Antalya, Adana arasında çok yolculuk yaptık ailece.. Ve aklımda hep o uçuşan perdeler kalmış nedense.. Teşekkürler abi bu güzel paylaşım için.. Darısı, Magirus'ların(Otokar) başına.. Onu da bekliyoruz abi sizden..
Resim
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan
Toplam Model Sayısı: 1590
Rep Puani: 3930
gokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yok

İletiYazar: Rallyci » 04 Tem 2011, 14:35

:yeah: 302 benim çocukluğumun otobüsü! Gerçekte hep kullanmak istemiştim onu.302 yi gördükçe eski anıları canlanır. İlk okuldayken okul gezilerine çok giderdik ve diğer etkinlikler için okul bir firma ile anlaşırdı -ki otobüs firmasınn sahipleride mahllemizde oturulardı- otobüslerid sürekli görürdüm bunedenle.Benimkini de seçmiştim byeaz renk olandı o benimdi. Bbirinin kornası da havalı ve ıslıksesien benzerdi nasıl bir ismi var hatırlamıyour mama fufiik bir çeşit kornaydı (Ali abi bilir) çok hoşuma giderdi otobüs sevgim çocukluktan gelirkl 302 de benm çocukluk ve ilk gençlik yıllarımın otobüsüydü ilk gençliğimde 304 lerde hayalerimi süselerdi hakkını yemmek lazımd ancak 302 ve 303 ile Antalyave İzmir e az gtimedim. sesini de hiç unutmam harikaydı ya 303 ünde egzoslarındaki susturcuyu çıkarırrdı sanırı çift egzost öyel bir sesi vardıki onuda unutmuyorum ama kaba ve baya gürültülü sesi oluyordu ama 303e yakışıyordu.
Korkut abi bir klasiğei mza atmak sıfırdaniüremek hayatın anlamı bence. mc den 1 43 bekliyorum bu kaküllü otobüsü. korkut abi tebrik ediyorum elleirne sağlık mc den ümidim olmada aynı otobüsten alır 302 yi yeniden yapardım bende .
Resim
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

İletiYazar: Turan ÇAPAR » 04 Tem 2011, 16:18

Korkut abi ellerine sağlık. Tek kelimeyle muhteşem olmuş.

Paylaşım için teşekkürler.
Turan ÇAPAR
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: srht » 04 Tem 2011, 17:43

Emeğinize sağlık Korkut abi.Muhteşem bana göre!
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5630
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: camorenesi » 04 Tem 2011, 17:53

Üstadım tek kelimeyle muhteşem,diyecek söz bulamıyorum. :x:
Ellerinize emeğinize sağlık. :bow: :sapka: :syg:
Resim
Kullanıcı avatarı
camorenesi
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Eren CELIK
1/24 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 111
- / -- Model Sayısı: 165
Toplam Model Sayısı: 314
Rep Puani: 4920
camorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yok

İletiYazar: bigshark » 04 Tem 2011, 18:02

Cok guzel.. Ellerinize saglik,0302 Otomarsan Turkiye'nin yolcu tasimacilinin temel taslarindan birisi.. Paylasimlar icin cok tesekkurler, diger paylasimlarinizi ve forum sayflarimiza aktif katilimlarinizi bekliyorum/z. :y: :handshake: :+1: :+1: :nazar: :drinksb:
Resim
Kullanıcı avatarı
bigshark
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Serdar GENC
1/18 Model Sayısı: 102
1/24 Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 113
Rep Puani: 2405
bigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yok

Sonraki

DİĞER UYGULAMALAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir