=İNCELEME= Mercedes-Benz 0317 "PORSCHE TRANSPORTER"

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION, Musa Can ÇİL, Alper GÖÇENER

=İNCELEME= Mercedes-Benz 0317 "PORSCHE TRANSPORTER"

İletiYazar: Kenan Şavklı » 21 Nis 2011, 00:32

Resim

Herkese merhaba...
Bir kaç hafta önce, aldığımı bildirmek ve ilk gün çekimlerini paylaşmak için açtığım konuda tanıttığım bu dev aracın, detaylı inceleme konusunu açacağımı da bildirmiştim. Bugün sabah saat 11:00 olmadan başladığım çekim işlerini, akşam 18:00 civarı ancak bitirebildim. Henüz vakit bulabildiğim için ve kendimi hazır hissettiğim için :lol: ancak bu inceleme konusunu da açabildim. Ama moral olmadan yapılabilecek gibi işler de değil malum... Epey bol foto çektim ve ebatları hakkında fikir verebilmek için; 0317 Transporter'ın yanına bir çok gruptan araç koyarak 7-8 fotoğraf ekstradan çektim...

Daha önce hiçbir modelin çekimini yaparken bu kadar terlediğimi hatırlamıyorum. Çünkü bir çok anlamda alışılmadık yönleri olan bu araç; sanılandan da yüksek olan gramajı ve dev cüssesiyle, ona nasıl davranmanız gerektiği konusunda sizi her seferinde sınıyor. Öyle bir çırpıda istediğiniz yere çekeleye çekeleye fotoğraflayabileceğiniz bir model değil; neticede bir minyatür model olduğu için, kamyon da olsa avuçlaya avuçlaya tutmak ve boyasında izler bırakmamak için çaba sarfetmek, bu modele davranmayı çok zorlaştırıyor. Çekimlerde diğer bir terleten sebep de; spesifik ve merak edilen bir model olduğu için fotoğraflara olabildiğince çok özenmemdi ki; tripotla yapmış olmama rağmen tek bir fotoyu bile defalarca ve en rafinesini elde edene kadar tekrarladığım ve uzun denemeler de yaptığım oldu... :whew: Bu araç için ekstra özenmek geldi içimden. :devil:
Resim
Diecast sektörünün "altın dönemi" olduğunu son dönemlerde çok sık tekrarlar oldum malum; ama kesinlikle öyle ve bu devasa model de, sektörün geldiği noktayı göstermek için harika bir kanıt. Zira çılgınca bir iş... Aracın özüne değinmek gerekirse; Mercedes-Benz'in, şehiriçi toplu taşıma aracı olarak üretilmiş olan ve firmanın en çok bilinen otobüs konseptlerinden biri. Bu başarının aynısını, daha büyük segment olan 0302 de turizm versiyonu uzun yol otobüsü olarak kendi segmentinde göstermişti ki bunu efsanevi olarak biz de çok çok iyi biliyoruz. Ancak 0317 için -başarı ve bilinirlik olarak- Alman'ların İkarus'u desek yalan olmaz. Ülkemizde de beledye otobüsü olarak az adetli olarak da olsa, bir dönem görev yapmış olan bu aracın, motorsporları müsabakalarında yer alan araçları taşımasına uygunluğunun en temel sebebi ortadan motorlu bir otobüs olması ve bu çok çok önemli "artı" ve bu otobüsün bir car transporter'a dönüşmesi için en temel etkendi; motorun ortada/aşağıda konumlanmış olması, hem ağırlık merkezini aşağı çektiği ve karoseriyi yükseltme müdahalesi yapılmasına rağmen iyi yol tutuş anlamına geliyordu, hem de tıpkı bir TIR dorsesine yükleme yapar gibi arkadan yükleme yapabilmeye müsaitti ki her otobüs arkadan motorludur; bu ortadan... :kamyon:

Her zemankinin aksine, temel/genel görünüm fotoları yerine, bu taşıyıcının ebatları hakkında fazla fazla fikir verecek, derlemeli fotolarla başlıyorum; luzumundan fazla fikir verecek kadar çok çeşitli derleme oldu ama :lol: içimden geldi...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

:cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1:

Bu aracın daha önce de net'ten alınma fotolardan dolayı, bilinen açılardan çok fazla çekmedim ve olabildiğince "ben olsam neresini merak ederdim"den yola çıkarak bilimeyen yanlarını irdeleyerekten fotolar çekmeye çalıştım. Zaten genel fotoları çok çeşitli biçimde çekilebilecek gibi bir model de değil...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Üretileceğinin haberini aldığımdan beri, en çok merakta bırakan konu, genel detayının ne derecede derinlemesine olacağıydı. Bugüne kadar bir çok fotoda da gördüğünüz üzere genel detaylama gayet iyi; Schuco'nun inişli-çıkışlı detaylama prensibinin ortalarında yer alan bir yapıya sahip. Alt kısımda da bu orta seviye detaylama devam etmiş. Schuco'nun L322 kamyonda yaptığı alt detaylama inanılır gibi değildi ama aynı Schuco, VW T2 panel van modelinde, bir Welly'den farksız denebilecek alt aksama sahip olan son derece yüzeysel olan, kabartma görünümlü alt aksamlara da imza atabiliyor. İşte bu taşıyıcı hem türlü kabartmalar, hem de parça eklemeli olarak yeralmış aksamlara sahip bir model olarak; Schuco normlarına göre, orta-üst detay seviyesinde yer alıyor... Bunu kesinlikle bir hayal kırıklığı yaşadığım ya da olumsuz eleştirdiğim için böyle yazmıyorum, çünkü bu dev modelin inanılmaz ağırlığını taşıyabilmesi ve hatta içine eklenecek (max. 4 araç) araçları rahatlıkla kaldırabilmesi için, inanılmaz çaba sarfedildiği çok belli. Çok çok sağlam ve işlevsel amortisörler, gerçeğine uygun olmayan ama ağırlığı karşılaması için kapkalın ve sert imal edilmiş akslar, denge çubukları ve sertliği mükemmel ayarlanmış kapalı helezon yaylar... En ufak bir eğimli yüzeyde anında çalışan bağamsız süspansiyonlar, epey bir açıya kadar dev otobüsü sabit tutabiliyor; Burak'ın Palas Citroen'i gibi... :lol:
Resim
Alt aksamda olumsuz eleştiri alabilecek en göze batan eleman -bana göre- motor ve daha da kötü görünen egsoz boruları ve susturucuları oluyor. L322 kamyonda da pilastikliği bağıran bir egsoz grubu vardı ama bu boruyu sabitleyen metal kelepçeler, burgulu biçimde şasiye bağlıyordu; yakıt deposundan uzanan yakıt enjekte eden metal hortumlar motora uzanıyordu ve ince sacdan imal edilmiş fren kasnakları arka kampanalara çok şık uzanıyordu... Tüm bunlar ya yapılmamış ya da yekpare biçimde kabartılarak gövdeye yerleştirilmiş. Olsaydı iyi olurdu ama yine de olumsuz bulmuyorum çünkü böylesi çılgınca bir modeli imal etme planında bu gibi şeylerin, maliyeti iyice uçuklatmamak için birer müdehale oalrak görüyorum; hoşgörülür şeyler...
Resim

Resim

Resim

Resim

Modelin şöför kabinin bulunduğu ön kısım, tavan da dahil olmak üzere kalın diecast'ten imal edilmiş. Ancak yan sinyal lambasının dibinden geçen birleşme çizgisinden sonraki tüm kasa çok sert bir sac! Aşğıdaki fotodan da anlaşıldığı gibi ince ama kesinlikle bükülmeyen ve hatta milim esnemeyen sertlikte bir sac. Zaten modeli tanımadan önce o kısmın plastik olmasından o yüzden şüphelenmiştim. Diecast değilse bile, sac olması da kesinlikle bir artı ve bu unsur ciddi biçimde hafifleştirme yapmak ve imalat ergonomisini sağlamak için yapılmış; dolayısıyla maliyeti de düşürmek için gidilmiş akıllıca bir yol olmuş... Ancak, tam o elimle tuttuğıum yerin bir açılır-kapanır kapak olması gerekiyormuş ki motor bölümüyle alakalı önemli bir kapak! Bu araçta, yan kapak olarak bir çoğunu açmamışlar! Bu kadar büyük ebatlı bir aracın, tüm dış kapakları açılmalıydı... :dikkat: Bunu gerçekten hiç hoşgöremiyorum...
Resim

Bu taşıyıcıyı değerlendirirken hep Schuco Mercedes-Benz L322 kamyonu baz alıyorum, çünkü Schuco'nun beni 1 yıl beklettiği bu aracını, onun kadar detaylı üreteceğini düşünmüştüm. Yine muadil denebilecek evsaftalar ama gözler, kimi detayları da arıyor. Yukarıda alt aksam ile alakalı sıraladığım "eksi"ler; L322'nin iç mekanıyla, bu 0317 Transporter'ın içini karşılaştırınca da yine orta seviye detaycılıkta kaldığı gözleniyor. Mercedes L322 kamyondaki kadar belirgin olmayan iç elemanlara sahip. İç mekanın, "yaşayan" izlenimi verebilmesi için daha fazla parça, daha fazla işçilik gerekliymiş ama uygulamamışlar. Yine de beğenmedim demeyeceğim ama; L322'deki gibi km ve devir saatinin üstü cam kaplı olsaydı ve bazı boyama kısımlar yerine, uygun materyaller eklenseydi biraz daha iyi olurmuş... L322'de, hatırlarsanız kontağa sokulu anahtar ve arkasında sallanan anahtarlığı ve yedek anahtarları dahi vardı! Ancak bu gibi eksileri gidermesini de bilmişler; direksiyon mükemmel işlenmiş. Simidin renk tonu ve tam ortasındaki logo ışıl ışıl parlıyor ve krom kısımlar da çok tatminkarlar...

Resim

Resim

Koltukların arkasında raflar var; bunlar ranza/yatak olarak mı kullanılıyor yoksa eşya rafı mı bilmiyorum ama hoş duruyor... Yine sürücü arkasında çekmeceler ve dolaplar yer alıyor...
Resim

Resim

Resim

Jantların modellemeleri ve üzerindeki parlak boya çok gerçekçi. Bunun aslında bir otobüs olduğu izlenimini vermeye yetiyor. Lastiklerin de görünümü çok tatminkar, üzerlerindeki Dunlop yazısı ve verileri bir çok modelde olduğu gibi eksksiz işlenmiş. Ancak şu var ki, lastiklerin taban desenleri ve materyalindeki dokunsal his harika. Bu görsele de yansımış ve lastikler, sanki bir oyuncak lastiğiymiş gibi parlamıyor ve çok gerçekçi duruyor...
Resim

Resim

Açılır-kapanır tüm kapı ve kapaklarda menteşeler kullanılmış ve çok başarılı işçilikleri var. Çünkü bu kadar ufak parçaları, bu kadar duğru biçimde perçinlemek, işçiliği /zahmeti bol olan bir model anlamına geliyor. Tüm kapılar ve kapaklar da metalden imal edilmişler ve kapattığınızda, hepsini mıknatıslar sabitliyor... Mıknatısların sabitlemediği kapılar olsalardı, modeli taşırken yatırırsanız, açılan kapı/kapaklar, menteşelerin sağlamlklarını törpüleyecek ve ağır olan bu metal kapılar zamanla kopacaktı... Hangi kapağı ya da kapıyı kaparsanız kapayın, her kapayışta, tenekemsi bir yankı sesi beraberinde geliyor. :smile5: Çok hoş...
Resim

Resim

Resim
Daha önce de bahsettiğim gibi, menteşeler çok başarılı görsellere sahip. Açıp kaparkenki fonksiyonel mantık, tam da gerçeğine uygun biçimde imal edilmiş. Alttaki dolapta yer alan aletin ne olduğunu gerçekten bilmiyorum ama bu devasa aracın, lastiğini değiştirmek için imal edilmiş bir özel krikoya benzettim. :lol: Belki de değildir, bilemiyorum...
Resim

Aslında tüm gövdede, irili ufaklı birsürü dolap ve kapaklar var ama açılabilen ufak kapak grubu sadece bu fotoda teşhir ettiklerim. Motoru alakadar eden kısımdaki başta olmak üzere; benzin ve yağ kapakları da açılmalıymış... Sağ paneldeki arka kapakta ise stepne bulunuyor.
Resim

Resim

Modeli edinmeden önce en merak ettiğim konulardan biri de lift kısmının ne türden bir fonksiyona sahip olduğu ve materyali idi. Maalesef bir plastik lift paletine sahip ve inme-çıkma hareketlerini elinizle yaptığınızda, sağ ve sol sürgü rayının birbiriyle senkronsuz hareket ettiği gerçeği ortaya çıkıyor. Ancak zaten bu bir statik minyatür model ve fonksiyon olarak daha "iş görür" olmasını beklemek de mantıklı değil. Lift paletlerinin pilastik olmasını da, üzerine araç koyup kaldırdığınızda, lifti ayakta tutan halatların dayanıklı olması için sanıırm ki lifte araç koyarak asılı bırakmak da pek akıl işi gibi durmuyor; çünkü çok esniyor ve limitleri zorluyor.

Bu arada, dev arka kapakların üzerinde bulunan kulplar, işlevsel değil. Exoto'nun 1/43 (1950) Ferrari/Alfa Romeo taşıyıcı kamyonlarında bile, gerçekten kulpu çevirince kilitleniyordu ve arkasını açtığınıza içeride bir kilit mekanizmasını görüyordunuz! :shocked3: "-Ama o Exoto" demeyin çünkü bu da Schuco! Bu koca kamyonda bunu yapmamışlar; halbu ki sert ince çubuklarla bu da işlevsel hale gelebilirmiş. Çünkü bu bir transporter ve en önemli yeri bu yükleme bölümü denebilir. Bu yüzden detayı burada da bol olmalıymış! Bir de arka farların elektirik kabloları yok! :dikkat:

Resim

Resim

Resim

Bilgisini vereyim ki; elimdeki hiçbir araç bu kamyonun içine sığmadı! :lol: Porsche'ler de dahil. "-935 içerde ya" diyeceksiniz ama o da, sadece bu foto çkimi gibi spesifik durumlar için; tekerleklerini sökerek (yüksekliği sığmıyor) ve sığmayan basenlerini, kasayı esneterek ve iterek ancak giriyor... Anladığım kadarıyla, ufak ve hafif pist müsabakalarının araçlarını taşımakla görevli bir transporter bu araç bu... :celeb:

Aşğıda da lift sistemini tutan ve beinm ilk başta spiral zannettiğim ama spiral/çelik halat görünümü verilmiş bir misine var. Katiyen esnemeyen çok sağlam bir misine ve 1/18 ağır bir diecast model arabayı, zorlanarak ve sürekli olarak olmasa da tutabiliyor. Devamlı model asılı bırakmak kanaatimce sakıncalı görünüyor...
Resim

Aracın kasasının içinde çok sağlam bir kafes konstrüksüyon var; beyaz renkli direk ve köşebentlerin hepsi olduğu gibi diecast. içerinin zemini ve üst katın paletleri plastik ve buraların da yine demir olması, hem maliyet hem de gramaj anlamında çok büyük handikap yaratacağı için plastikten imal edilmiş.
Resim

Resim

:good2: Bu model başlı başına bir çılgınlık abidesi ve en başta da belirttiğim gibi diecast minyatür model sektörünün geldiği bugünlerin, en inanılmaz meyvelerinden birisi. Geçmişte, oyuncak sektörü altın yıllarını yaşadığında, Çin malı olmayan, ya da Çin malı olup inanılmaz derecede kaliteli ve -özellikle ülkemizde- inanılmaz pahalı oyuncaklar vardı. Bugünlerde ise, çocukların oynayacağı oyuncakları en köklü ve kaliteli 0-12 yaş oyuncak üreteten firmalar bile, inanımaz düşük kalteli ürünlere imza atıyor. Ancak Diecast, internet'in ve dolayısıyla minyatür modelcilik forumlarının da yardımlarıyla; Dünya'da bu işe meraklıların ne kadar çok olduğunu ve neleri sevip/arzu ettiklerini çok kolay öğrenebildikleri için, inanılmaz çeşitlere ve segmentlere girdiler; çünkü alıcılarının çoktan hazır olduğu biliniyor. Bu da tarihin en verimli Diecast minyatür model üretiminin odluğu altın çağ savımı tastik ediyor.

Bu kamyon da, işin ne boyutlara geldiğini doğrulayan bir ürün. Çünkü imal etmesi hakikaten inanılmaz maliyetli hatta özellikle imalat aşamasına gelene kadarki mühendislik ve fizibilite aşamaları çok zorlayıcı ve maliyetli! Diecast sektörü altın çağında olsa bile yine de "risk" anlamına gelen bir ürün. Benim ise model serim içerisinde yerini alalı neredeyse 1 ay oldu ve ilk başta "almam" dediğim bu aracın bugün paylaşımını yaptığıma aslında hala inanamıyorum, çünkü önyargım çok sağlamdı ve olduğu gibi kapalı panel bir araç olması, devasa bir reklam tabelası duygusu veriyordu. Önceki konuda da belirttiğim gibi, almaya gidene kadar "sadece bakmaya" diye gittim ama içeri girer girmez açıkta gördüğümde, daha dükkandakilerle selamlaşmadan "acaba nasıl taşrım" düşüncesi aldı... :tmi:

HE. tipi spesifik modleler segmentine "nasılsa az üretim var" ve "yılda 1-2- üretiyorlar" diyerek girmiştim ama çığ gibi büyüyen bir segment oldu çıktı. Bu yüzden temkinli davranıp, her modele kolay kolay atlamamayı yeğlemekteyim. Bu kamyonun Gri renkli Martini'li modelini kesin olarak düşünmüyorum çünkü öngörülerim daha ufak kamyon/Transporter'ların çıkacağı yönüde olduğu gibi; CMC'nin Fiat Bartoletti kamyonunu da bekliyor olmamın da payı büyük. Dövzi kurunun artmasıyla fiyatı yükseldi ama, özellikle asıl beklediğim ve gelir gelmez alacağım araç kesinlikle CMC üretimi Fiat Bartoletti "Ferrari Transporter" olacak...
Okuyan herkese teşekkürler...
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: =İNCELEME= Mercedes-Benz 0317 "PORSCHE TRANSPORTER"

İletiYazar: chrono » 21 Nis 2011, 00:40

hem devasa hem de böylesine bir detay abidesi, porschelerle beraber inanılmaz bir üçlü olmuş.
güzel günlerde sergilemeniz dileğiyle...
Kullanıcı avatarı
chrono
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Güney
1/18 Model Sayısı: 80
1/43 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 16
Rep Puani: 3740
chrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yok

İletiYazar: ArdaPerk » 21 Nis 2011, 01:05

Okumaya başladığımda hiç sonunun gelmesini istemedim,gerçekten öyle güzel tanıtmışsın ki modeli Abi alabilecek olanlara çok yardımcı olacak :smile:

Her noktasını,her ayrıntısını çekmek gerçekten ne kadar terletici olduğunu tahmin edebiliyorum,

Bunu alıp dış mekan çekimi yapmaya çıktığımı düşünemiyorum bile :lol:

Güzel günlerde ve güle güle sergile inşallah Abi,Grisinin de en kısa sürede gelmesi ümidimle :fU:

Ellerine sağlık :bye: :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

İletiYazar: ..alper.. » 21 Nis 2011, 01:06

Kenan abi paylaşım için çok çok teşekkür ediyorum detaylı anlatım oldukça yararlı olmuş.Yazdıklarınızı dikkatlice okudum teşekkürler.

İlk gördüğümde acaba benim kanatlılar sığar mı diye bir düşündüm :lol: ancak Porsche'lerin bile sığmadığını okuyunca düşünce falan kalmadı aklımda hehe
Ama genel olarak müthiş bir eser gerçekten harika işlenmiş,iyi seyirler diyorum ancak vitrin fotoğrafı istiyorum özellikle sergileme tercihinizi merak ediyorum. :+1:

Favori fotoğrafım bu ,diğer tüm alet,exoto lastikleri vb. ekipmanlarla harika duruyor. :yeah:
Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.
Resim
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alper Hatinoglu
1/18 Model Sayısı: 19
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 23
Rep Puani: 1300
..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 21 Nis 2011, 01:31

Kenan nihayet büyük bir fon kartonu alabilmişsin. Model dehşet verici, şoke edici güzellikle. Harikaötesi bir tanıtım/sunum yapmışsın. Gri renkli Martini Dekalli versiyonu da taze taze piyasaya çıkmışken harika bir ikili olabilecekleri konusunda şimdiden gazı vereyim :lol: Bahsettiğin CMC ise apayrı bir güzellik olarak eklenir inşallah yanlarına :wink1:

Üstteki fotoğrafta bahsettiğin bagaj, ağır vasıta ve otobüs dili tabiriyle (LKW) "Avadanlık Odası" diye geçiyor. Bütünüyle acil durum tamir takımları ve Stepne montaj ekipmanları içeren bir oda. Modellemede gördüğün görselliğin haricinde çok daha fazla ekipmanı olan bagaj orası.
Paylaşım için emeğine sağlık, bu özel modelini keyifle seyret... :nazar: :+1:
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 21 Nis 2011, 01:42

Bunu yapanların ellerinden öpmek lazım. :y: :nazar: Bir model bu kadar güzel detaylandırılır en ince ayrıntılara girmişler zaten hayran kaldığım şeylerden birtanesi içeriden bir arabanın görünümü tekerinin yada herhangi bir bölgesinin fotorafa bu kadar mı anlam katar birşey.
Model otomobil bir tutkudur...
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 30
1/43 Model Sayısı: 7
1/64 Model sayısı: 88
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 142
Rep Puani: 3790
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: ibadeath41 » 21 Nis 2011, 02:03

Kenan abi bir önceki konu başlığında podyum fotograflarını :lol: görünce üzülmüş ve detaylı fotografları görmek için sabırsızlığımıda dile getirmiştim. :celeb:

Bu nasıl bir güzelliktir, bu iletiyi yazmadan konuya 5-6 kez teşrif ettim sanırım. :nod: Şaşkınlıklar içinde tekrar tekrar konuya girdim. :happy: Yazdıklarınıda harfiyen keyifle okudum. Detaylarını saymaya parmaklarımız yetmiyor :lol: Hoş ve detaylı anlatımınla, zevkle çektiğin fotografların her biri çok değerli kenan abi'm... Anlatım yaparsın herşey tam oturmaz birşeyler eksik kalır, bunlarda haliyle merak uyandırır. Senin anlatımını keyifle okumamın sebebide modeli yaşayarak anlatımınla bizlere harfiyen betimlemen. :celeb:

Ayrıca "Hangi kapağı ya da kapıyı kaparsanız kapayın, her kapayışta, tenekemsi bir yankı sesi beraberinde geliyor." söyleminede bayıldım. Bu bana nedense birden şahinlerdeki bagajı kapattığındaki o "tını'yı" hatırlattı :lol:

Bu fotografları bizlere bu denli güzel sunabilmek için koca devi kareye almak güç olsa gerek :lol: Azmini kutluyor ve şapkamı çıkarıyorum. :sapka: Çok teşekkürler kenan abi'm.
Ayrıca;
Alper de eklemiş sonradan gördüm ama bende merak ediyordum sergilediğin yerin fotografını bizlerle paylaşırsan çok memnun olacağız :grin: :nazar: :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
ibadeath41
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mehmet
Rep Puani: 1900
ibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yok

İletiYazar: srht » 21 Nis 2011, 03:31

Kenan abi modelin tekrardan hayırlı olsun.

Üşenmeyip bu denli içeriğe sahip bir paylaşım yaptığın için de şahsım adına teşekkür ederim.

Bu işi ciddi anlamda hakkını vererek yapıyorsun.Sadece birkaç foto çekip göstermekle kalmayıp aracı sanki elimizde inceliyormuş havasını vermeyi çok güzel bir şekilde yapıyorsun ve inan senin konularının da hem bu denli talep görmesinin sebebi hem de okuyanların bu denli zevk alması sanırım bundan ötürü.

Aracın detaylarını ben beğenmiştim.Zira Cyg'de gördüğümü de bildirmiştim sana ve orada birazcık incelememle hiç alâkam olmamasına rağmen hayranlığımı kazanan bir model oldu.Ama modelde en çok beğendiğim 3 ana unsur var:
*Silecekler
*Ön cam altındaki çelenkli Mercedes-Benz logosu
*Lastikler

Bu 3 parça da o kadar güzel ve gerçekçi işlenmiş ki.Tabi aracın boyutlarının büyük olmasının da bunda etkisi var.Ama ciddi anlamda benim en fazla hoşuma giden tarafları bunlar oldu.Özellikle lastiklerin üzerindeki kabartmaları ve lastiklerin dokusu da gerçeğiyle yarışır.Dunlop firmasının özel üretimi gibi olmuş bile diyebilirim.

Bu foto ise merakımı gideren bir foto oldu.Senin bana L322 bile küçük kalır yanında dediğinde açıkçası L322'nin modelini de canlı görmemiş biri olarak merak etmeye başladım.Çünkü 1:18 kamyon olduğu için o kadar da boyut farkı olmaz heralde diyordum.Çünkü sonuçta O317'de şimdiki Intouro'lar misali küçük otobüsü denilebilir Mercedes-Benz'in.Ama gel gör ki öyle değilmiş ve L322 gerçekten de boyut olarak küçük kalmış yanında.. :wasntme:

Toplamam gerekirse;gerçekten güzel bir inceleme yapmışsın.

Güzel bir model,

Güzel bir inceleme,

Güzel fotoğraflar,

Güzel yorumlar..

Hepsini de hak ediyor paylaşımların.

Nice modellere;paylaşımlara diyerek tekrardan hayırlı olsun diyorum. :drinksb:
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5595
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 21 Nis 2011, 07:59

Bu sefer hiç bir şey yazmayacağım. :x:

:+1: :good2: :pray1: :cup1: :syg: :sapka:
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: bigshark » 21 Nis 2011, 09:23

:x: :x: :x: :inlove: :inlove: :hearth: :hearth: :hearth: :y: :handshake: :handshake: :sun: :sun: :drinksb: :drinksb: :+1: :+1: :nazar: :sapka: :cup1: :cup1:
Resim
Kullanıcı avatarı
bigshark
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Serdar GENC
1/18 Model Sayısı: 102
1/24 Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 113
Rep Puani: 2405
bigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yok

İletiYazar: camorenesi » 21 Nis 2011, 14:03

Ne söylenebilirki,tek kelimeyle muhteşem :y: :y: :+1: :good2: :yuppi: :sapka: :cup1: :pray1:
Resim
Kullanıcı avatarı
camorenesi
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Eren CELIK
1/24 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 111
- / -- Model Sayısı: 165
Toplam Model Sayısı: 314
Rep Puani: 4920
camorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yok

İletiYazar: Turan ÇAPAR » 21 Nis 2011, 14:58

Kenan abi tekrar hayırlı olsun. Bu güzellik için yazabilecek bir şey bulamıyorum. Ama muhteşem bir canavar olduğunu söyleyebilirim. İlk gördüğümde çok şaşırmıştım boyutundan dolayı 1/18 yazıyor ölçekte ama 1/18 den daha heybetli bir model.

İyi günlerde sergile abi. (Tabi yer bulabilirsen bu canavara.) :lol:
Resim
Kullanıcı avatarı
Turan ÇAPAR
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Turan ÇAPAR
1/18 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 28
- / -- Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 36
Rep Puani: 1005
Turan ÇAPAR rep puani yokTuran ÇAPAR rep puani yokTuran ÇAPAR rep puani yokTuran ÇAPAR rep puani yokTuran ÇAPAR rep puani yok

İletiYazar: tuningbg » 21 Nis 2011, 16:09

maşallah :nazar: tekrar hayırlı olsun Kenan abi.çok güzel bir model.Yücel abi'nin dükkanda köpuk kutusunda görmüştüm.baya heybetli bir model ve detayları çok çok iyi.çekimler ve paylaşım on numara olmuş abi ağzına sağık fotoğraflamanın yanında çok güzel anlatmışsın.keyifli seyirler dilerim :+1:
Kullanıcı avatarı
tuningbg
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Burak
Rep Puani: 1650
tuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yok

Sonraki

1/18 MODELLER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir