Yeni Makine & Yeni Denemeler Sf2

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: Yeni Makine & E46 M3

İletiYazar: ArdaPerk » 07 Mar 2011, 07:11

Hayırlı olsun Ozan :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

İletiYazar: dijitalmuso » 07 Mar 2011, 17:52

Ozan yeni makinen hayırlı olsun güzel pozlar çekmişsin devamını bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
dijitalmuso
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Müslüm
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 22
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 340
dijitalmuso rep puani yokdijitalmuso rep puani yok

İletiYazar: yabaroz » 07 Mar 2011, 18:29

Teşekkürler herkese :drinksb:

Havalar biraz daha ısınınca dış çekimde daha iyi kareler yakalayacağım :sapka:
Resim
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozan Berke Yabar
1/18 Model Sayısı: 90
1/43 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2225
yabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yok

İletiYazar: FATİH ÜNAL » 07 Mar 2011, 19:18

Hayırlı olsun yeni makineniz bende sizinki kadar kaliteli olmasada yakında yeni bir makineye geçeceğim modellerim fotoraflaya bilirim belki.
Çekimler çok güzel Paylaşım için teşekkürler :+1:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Resim
Kullanıcı avatarı
FATİH ÜNAL
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: M.Fatih ÜNAL
1/18 Model Sayısı: 8
1/24 Model Sayısı: 3
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 3
Toplam Model Sayısı: 11
Rep Puani: 400
FATİH ÜNAL rep puani yokFATİH ÜNAL rep puani yok

Re: Yeni Makine & Yeni Denemeler Sf2

İletiYazar: yabaroz » 03 Nis 2011, 14:32

Teşekkürler herkese :drinksb:

Bugün makineyi 2.kez elime alabildim ve birkaç şey denedim.Geçen süre zarfında makinenin modları ve diyafram ayarı hakkında bilgi edindim.Ama yine de istediğim sonuçlara henüz ulaşamadım.

Şikayetçi olduğum bir konu da pozlama süresi.Makinenin exposure ayarını 1.0'a getirip o parlaklıkta çekim yaptım.Ayar yükseldikçe arka plan parlaklaşıyor ve pozlama süresi artıyor.Tripot kullandığımda ise açıları düzgün alamıyorum o yüzden manuel olarak elimle çekiyorum :smile: Pozlama süresi fazla olduğundan bazı fotoğraflarda elim titriyor ve fotoğrafın kalitesi düşüyor.Örnek olarak ;

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Bu fotoğrafta makineyi masaya koyup sadece deklanşöre bastım.

Bu fotoğrafta ise biraz daha uzaktım masaya ve pozlama süresi nedeniyle elim biraz titredi ve sonuç böyle oldu.Benzer açıdan bu kez daha dikkatli çektim ama yine de bir yere sabitlemeden sonuç pek iyi olmuyor...

Exposure ayarı 0.0 iken ;

0.3 iken ;

Alan derinliği ile ilgili de bazı çalışmalar yaptım.Örneğin düşük alan derinliğinde bir fotoğraf ;

Aynı açıdan diyaframı kısıp çektiğimde ise şöyle bir sonuç çıktı ;

Makinenin düzgün kullanabildiğim tek fonksyonu diyebiliriz diyaframa ihihi

Bir diğer sorun ise macro çekimler.Makinenin makro moduna aldığımda bile iç mekan çok bulanık çıkıyor.Acaba nedeni makrolens'imin olmayışı mı ? Çektiğim fotoğraflar ise şöyle ;

Normalde flaş kullanmasam da bunu flaşlı çektim ve daha düzgün bir sonuç oldu.

ISO ayarı ile ilgili de birkaç şey sormak istiyorum.Işık kaynağım Ikea'dan aldığım gece lambası idi.Ama pek faydasını gördüğümü söylemem çünkü modelin gölgesinin oluşmasına neden oluyor ve bu da benim canımı sıkıyor açıkcası.Çektiklerimde ISO ayarını düşük tuttum,250 ile çektim.

Makinenin modlarına gelince,kullanım klavuzunda P modunun diyafram ve enstanteyi otomatik olarak makineye bıraktığımız yazıyordu.Ama o modu pek yararlı bulmadım açıkcası.M modu yani manuel mod ise enstanteyi ayarlayamadığımdan çok karışık geldi.O yüzden iç mekan hariç hepsini A modu ile çektim(diyaframı öncelikli,diyaframa göre enstanteyi ayarlayan mod).

Aynı modda çektiğim birkaç kare ;

Bir diğer sormak istediğim şey ise renkler.Normalde compact makinede bile renkler bu kadar canlıyken,benim makinemde pek canlı değil.Kişileri çekerken yüzleri,kıyafet renkleri vs gayet iyiydi ama stüdyoda kötü olduğunu düşünüyorum.Stüdyo da çekim çok farklı oluyormuş,dışarıya göre :)
Son olarak stüdyo çekimlerinde tavsiyeleriniz nelerdir,photoshop önerir misiniz ?

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum,sıkılmadan okuyan herkese teşekkürler :drinksb:
En son BuRaK-B tarafından, 03 Nis 2011, 15:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Sebep: Fotoğraf Ekleme Kuralına Göre Düzenlenmiştir.
Resim

mesaj için yabaroz teşekkür aldı- 3:
..alper.., BuRaK-B, Emre E.
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

yabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yok

İletiYazar: Freak » 03 Nis 2011, 15:11

Ozan dslr makinalarda malesef kompak makinalar gibi değil.Her fotoğraf çekimi için ayrı lens gerekebiliyor.Benim eski makina d-80 ile çözümüm orj. objektifi varken uzaktan zoom yapıp netleştiriyordum.
Resim
Kullanıcı avatarı
Freak
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Freak
1/18 Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1380
Freak rep puani yokFreak rep puani yokFreak rep puani yokFreak rep puani yokFreak rep puani yokFreak rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 03 Nis 2011, 16:52

makro çekebilmek için makro objektif yada makro tüplerden kullanmalısın,üzerindeki makro modu sadece elektronik olarak makine ne yapabilirse durumudur. stüdyo çekiminde ise doğru beyaz ayarını bulmalısın,gördüğün beyaz ile makinenin çektiği beyaz yakın olmalı en azından..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre E.
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: ..alper.. » 03 Nis 2011, 16:53

Ozan tek lamba ile mi çalışıyorsun ? Tek ise stüdyolarımız başlığında eklediğim gibi çift kaynak ile çalış ve iki yan çarpraza yerleştir gölge oluşmaz o zaman.
İki kaynakala çalışırsan çok fazla ışığın olacağı için uzun pozlama yapmana gerek kalmaz ben bazen 1/80'e kadar çıkıyorum düşün ama model rengine göre fon ayarlaman önemli,beyaz M6'ya siyah fon kullanırsan model daha çok ön plana çıkar daha rahat çalışırsın kendine belirli referans noktaları ayarlarsın çekerken.

Tripodla çekim oldukça zor eğer ki masada çekim yapıyorsan çünkü yakın durması neredeyse olanaksız değişik bir sistem gerekli o yüzden elde çalışman mantıklı.

Makro çekimler için makinanın özelliği nedir en çok kaç cm 'den net çekebiliyor biliyor musun ? Macro,Super Macro özelliği var mı ?

ISO ayarını ellenemi tavsiye etmiyorum çünkü kalite kaybın çok fazla olacaktır bunun yerine ışık kaynağını imkan dahilinde yükseltmen.

Benim tavsiyem ne çekeceksen M modunda kullanmaya başla çünkü istediğin efekti diğer modlarda veremezsin.

Kapalı ortam ,stüdyo çekimleri çok farklıdır hele ki ışık kaynağını kendin yaratıyorsan her türlü malzemeye dikkat etmen gerekiyor.Yansıtıcı,fon seçimi,model seçimi ve rengi ,ışık kaynağının rengi ve şiddeti ve tabi ki makinanın makro özelliği.

Sana ve herkese önerim photoshop ve türevlerini kullanmamanız çünkü o zaman hiçbirşey göründüğü gibi olmaz ve kendinizi kandırmış olursunuz çünkü onu öyle görmediğinizi biliyorsunuzdur.İlla kullanacağım derseniz "fotoğraf" kelimesi yerine "resim" tabirini kullanınız.Efektli başka türlü nasıl yapabilirim diyorsanız ise yüzlerce filtre seçeneklerinden biri mutlaka işinize yarayacaktır.
Resim

mesaj için ..alper.. teşekkür aldı- 2:
ozgurs82, yabaroz
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alper Hatinoglu
1/18 Model Sayısı: 19
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 23
Rep Puani: 1300
..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

İletiYazar: yabaroz » 03 Nis 2011, 17:59

Alper abi selamlar,

Fotoğraflarda ışık kaynağı kullanmadım.Kullandığım kaynak zaten yetersiz,aynısından bir tane daha alıp ampüllerini değiştirmeyi düşünüyorum.Hem siyah hem beyaz fonda idare edebileceğim bir ampülü kaç watt seçmeliyim ?

Bir de M modunda enstante ayarını ayarlayamıyorum.Düzgün ışık geldiğinde ideal ayarımın hangi aralıkta olması gerekir acaba ?

Verdiğin cevaplar için de ayrıca teşekkür ederim abi :drinksb:

Bülent abi,

Exposure ayarında 1.0 veya 1.3 iyi gibi duruyor,ışık kaynağı kullanmadığımda.Kullandığımda 0.7 yetecektir tahminimce.Macrolenslerin fiyatlarına baktım,200 ile 700 TL arasında değişen fiyatlar gördüm.Bunların ortalarından birşey seçip alacağım sanırım önümüzdeki günlerde :smile:
Resim

mesaj için yabaroz arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre E.
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 03 Nis 2011, 21:45

exposure dediğin artı yada eksi poz telafisidir yani aslınada 0 normaldir ama karanlık çıktığı için ben +1 vereyim diyorsun makineye..dslr makinelerde sorunu çözmen birden fazla parametreye bağlıdır yani ister poz telafisi ister iso ister f değeri ister pozlama..hepsinin artıları eksileri vardır..poz telafisi arttırmak kayıp doku oluşturabilir aynı şekilde fazla pozlamak da öyle,tersi ise karanlık alan oluşturur ki programla açmak da kirlilik yapar,iso arttırmak sensörün ışığa olan hassasiyetini arttırmaktır artık full frame makinelerde sorun çok azaltılmış olsa da seninki gibi krop sensörlü makinelerde yine renk kirliliği oluşturur,f değeri ise objektifin ışığı almak için açılmasıdır ki rakamla en küçük değer olarak verilir tersine kısmak rakamı arttırmaktır ve net alan derinliği beraberinde artar ama daha çok ışığa ihtiyaç duyarsın ayrıca f değerini düşürmek yani objektifi açmak daha kısa net alan verdiğinden örneğin portreyi fondan ayırmak için kullanılabilir..model çekerken f i kısarsan arabanın bir kısmı net bir kısmı netsiz çıkar..fotoşop ve türevleri hakkında da şunu söyleyeyim fotoğraf çekmek avlamaktır programda işlemek aşçılıktır..illaki ham bırakmak en makbulü değildir..tabi esas olan iyi çekmek..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: ..alper.. » 04 Nis 2011, 01:45

Bülent abi son yazdığınız cümleye katılmıyorum ve açıklamanızı rica ediyorum.Fotoğraf çekmek avlamakta olabilir kurgulamakta olabilir ki biz model çekerken kurgu kısmıyla hareket ediyoruz zaten av kısmı çok nadir artık gerçekleşiyor ancak "programda işlemek aşçılıktır" demenizi tam anlamadım.Modellerimi analog makinamla çekersem ne yapacağım ? Taratıp photoshop'tan düzeltmemi yapacağım ?
Ben şunu savunuyorum: "Vizörden ne görüyorsam onu görmelisin" eğer farklı düşünüyorsanız fikrinizi duymak isterim herkesin.
Diğer türlü hatalarla dolu bir kareyi nasıl olsa düzeltirim diyerek çekmek mi daha mantıklı yoksa işte bunu ben gördüm demek mi ?
Yorumlarını bekliyorum herkesin merak ettiğim bir husus çünkü.
Resim
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 04 Nis 2011, 01:50

zaten esas olan iyi çekmek dedim ancak fotoğrafçılıkta fotoğraf çoğunlukla ham olarak kullanılmaz bazen çeşitli vurgu,farklılık ve kolaj gerekir ki bu da analog çalışmalarda da yapılmış bir şeydir yani şöyle denir..fotoşop dijitalin karanlık odasıdır..benim düşüncem de bu..ayrıca dslr makinelerde vizörden gördüğümüzün aynısını istiyorsak ön izlemeli çekim yapmalıyız ki bu bile flaşlı yada tripotlu çekimlerde geçerli olmaz tecrübe kazanılması gerekir..
En son Bülent Aydoğan tarafından, 04 Nis 2011, 01:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: ..alper.. » 04 Nis 2011, 01:52

yabaroz yazdı:Alper abi selamlar,

Fotoğraflarda ışık kaynağı kullanmadım.Kullandığım kaynak zaten yetersiz,aynısından bir tane daha alıp ampüllerini değiştirmeyi düşünüyorum.Hem siyah hem beyaz fonda idare edebileceğim bir ampülü kaç watt seçmeliyim ?

Bir de M modunda enstante ayarını ayarlayamıyorum.Düzgün ışık geldiğinde ideal ayarımın hangi aralıkta olması gerekir acaba ?

Verdiğin cevaplar için de ayrıca teşekkür ederim abi :drinksb:

Şuan kullandığım ampuller 8W ' lık tasarruf ( beyaz ) ampuller ancak daha yüksek dereceli de alınabilir tabi abartmamak lazım ama beyaz ışık şart.Siyah fonda eğer karton vb. malzeme kullanacaksan yansıma oranı olacağından 8W yeterli olabilir ama ben siyah kumaş üstünde çekim yapıyorum yine yetiyor aslında 8W ama daha yüksekte olabilir. ( çektiğim fotoğrafların hepsi 8W beyaz tasarruflu ampul )

Ayarını buradan söylemem zor belki sen karanlık seversin belki alan derinliğinden hoşlanmazsın onu çekim esnasında anlayarak yapman daha doğru olur.
Resim
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

ÖncekiSonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir