"""GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ!!İSTANBUL"""

Re: """GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ!!İSTANBUL"""

İletiYazar: camorenesi » 02 Nis 2011, 01:03

ibadeath41 yazdı:Eren abi senin nostaljiler bitmez ammavelakin sunduğun başlıklar gerçekten kendine baktırıyor. Fotograflar can alıcı tabi ama istanbul her haliyle bir başka güzel. Bu güzel duyguları bizlere yaşattığın için teşekkür ederim. :sapka:

Çok teşekkürler Mehmet kardeşim bu güzel sözlerin için,evet kardeşim nostaljilerin devamı hep gelicek :lol: :lol: Konuya olan ilginden ötürü tekrar teşekkürler :friends:
Resim
Kullanıcı avatarı
camorenesi
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Eren CELIK
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 111
- / -- Model Sayısı: 165
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 314
Rep Puani: 4920
camorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 02 Nis 2011, 03:43

Vallahi o kırmızı-rem rengi Leyland'ı görünce ne çöp kamyonu kaldı aklımda ne de başka birşey! Daha önce de -hangi konu hatırlamıyorum ama- bir konuda bu Leyland'ın adını anmıştım ve karakteristik özelliklerini sıralamıştım; yine sıralayacağım. Aşırı derecede sarsıntılı otomatik şanzımanı; rolantisi ayrı, giderken ayrı güzel çıkan o tıkır tıkır motor sesi, biletleri uzatınca "vıııınnn" diye içeri çeken bilet kutusu (bazıları sanırım yakıyordu biletleri), şöförün elinin altındaki minik vites topuzu ve yine şöför mahali yanında bulunan yatır büyüklüğündeki o çıkıntı -ki içinde ne vardı bilmiyorum, sanırım motor- tüm bunlar unutlur gibi değildi! Zaten otobüsün zeminindeki o kapakların altında ne olduğunu öyle bir deli gibi merak ederdim ki sormayın gitsin. Gözüm hep o kapaklardaydı ve bir keresinde gerçekten de hafif kalkık olan kapağı ayağımla kaldırmaya çalışırken Annem'in yan bakışıyla göz göze gelmiştim. :lol: Unutmadan; bir de otobüsün arkasında, (bildiğimiz arka farlarının olduğu arka) giriş kapıları vardı ki benim 6-7 yaşındayken binme şansına eriştiğim bu otobüslerde, arkadan biniş iptal edilmişti. Abime sorduğumda, o arka kapıdan binilip, biletçiye para ödenip bilet alındığını, önden de inildiğini söylemişti, çok şaşırmıştım. Bu Leyland'ların bazıları da tamir/servis otobüsüydü ki onların da arkası kısa ve demin bahsettiğim arka giriş kapıları da iptal olmadığı için kuyruğu çok kısaydı ve ben onları da kuyruğu kesilmiş kediye benzetirdim. :smile7: Bazı servis otobüslerinin cam kenarlarında içinde gerçekten çiçek olan saksılar bile görürdüm...

Düşünüyorum da bugün bu makinelerin bizde bu kadar iz bırakmasının en temel sebeplerinden biri de; aslında o dönenmin, şimdiki kadar kalabalık olmayan İstanbul'u, daha saygılı, daha sakin-sıcak ve edepli ve hepsinden de önemlisi "kırma" olmayan İstanbul'lulardı... Bugün ise İstanbul'lu diye bir tabir yok; adına barınak diyorum ben ama ne barınağı olduğunu varın sizler düşünün... Sevgili Leyland'ları en son Esenler Otogarı yeni yapıldığında; o çevrede bir hurdahane arazisinde yan yatılırlmış biçimde dizilmiş şekilde gördüğümde çok üzülmüş ve bir devrin ne kadar da acı şekilde kapandığını hissetmiştim ama aynı yokoluşun insanların ahlakı/terbiyesi için de geçerli olması; işte asıl en çok can sıkan bu. Çocukluğumuzu da, Leyland'ları da, saygılı insanları daha çok özleyeceğiz...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı teşekkür aldı- 2:
Bora TURAN, camorenesi
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/24 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: meh1996 » 02 Nis 2011, 08:56

sagol paylaşımın için.
Resim

mesaj için meh1996 arkadaşımıza teşekkür edenler:
camorenesi
Kullanıcı avatarı
meh1996
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: MEHMET
1/18 Model Sayısı: 4
1/24 Model Sayısı: 12
1/43 Model Sayısı: 6
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 26
Rep Puani: 265
meh1996 rep puani yokmeh1996 rep puani yok

İletiYazar: camorenesi » 02 Nis 2011, 11:44

meh1996 yazdı:sagol paylaşımın için.

Beğenmene sevindim kardeşim :sun:
Resim
Kullanıcı avatarı
camorenesi
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

camorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yokcamorenesi rep puani yok

İletiYazar: camorenesi » 02 Nis 2011, 11:49

gearbox yazdı:Vallahi o kırmızı-rem rengi Leyland'ı görünce ne çöp kamyonu kaldı aklımda ne de başka birşey! Daha önce de -hangi konu hatırlamıyorum ama- bir konuda bu Leyland'ın adını anmıştım ve karakteristik özelliklerini sıralamıştım; yine sıralayacağım. Aşırı derecede sarsıntılı otomatik şanzımanı; rolantisi ayrı, giderken ayrı güzel çıkan o tıkır tıkır motor sesi, biletleri uzatınca "vıııınnn" diye içeri çeken bilet kutusu (bazıları sanırım yakıyordu biletleri), şöförün elinin altındaki minik vites topuzu ve yine şöför mahali yanında bulunan yatır büyüklüğündeki o çıkıntı -ki içinde ne vardı bilmiyorum, sanırım motor- tüm bunlar unutlur gibi değildi! Zaten otobüsün zeminindeki o kapakların altında ne olduğunu öyle bir deli gibi merak ederdim ki sormayın gitsin. Gözüm hep o kapaklardaydı ve bir keresinde gerçekten de hafif kalkık olan kapağı ayağımla kaldırmaya çalışırken Annem'in yan bakışıyla göz göze gelmiştim. :lol: Unutmadan; bir de otobüsün arkasında, (bildiğimiz arka farlarının olduğu arka) giriş kapıları vardı ki benim 6-7 yaşındayken binme şansına eriştiğim bu otobüslerde, arkadan biniş iptal edilmişti. Abime sorduğumda, o arka kapıdan binilip, biletçiye para ödenip bilet alındığını, önden de inildiğini söylemişti, çok şaşırmıştım. Bu Leyland'ların bazıları da tamir/servis otobüsüydü ki onların da arkası kısa ve demin bahsettiğim arka giriş kapıları da iptal olmadığı için kuyruğu çok kısaydı ve ben onları da kuyruğu kesilmiş kediye benzetirdim. :smile7: Bazı servis otobüslerinin cam kenarlarında içinde gerçekten çiçek olan saksılar bile görürdüm...

Düşünüyorum da bugün bu makinelerin bizde bu kadar iz bırakmasının en temel sebeplerinden biri de; aslında o dönenmin, şimdiki kadar kalabalık olmayan İstanbul'u, daha saygılı, daha sakin-sıcak ve edepli ve hepsinden de önemlisi "kırma" olmayan İstanbul'lulardı... Bugün ise İstanbul'lu diye bir tabir yok; adına barınak diyorum ben ama ne barınağı olduğunu varın sizler düşünün... Sevgili Leyland'ları en son Esenler Otogarı yeni yapıldığında; o çevrede bir hurdahane arazisinde yan yatılırlmış biçimde dizilmiş şekilde gördüğümde çok üzülmüş ve bir devrin ne kadar da acı şekilde kapandığını hissetmiştim ama aynı yokoluşun insanların ahlakı/terbiyesi için de geçerli olması; işte asıl en çok can sıkan bu. Çocukluğumuzu da, Leyland'ları da, saygılı insanları daha çok özleyeceğiz...

Kenan hocam yine yazdıklarınızı bir solukta okudum,anılarınızın canlanmasına bir nebze katkım olduysa ne mutlu bana,evet İstanbul için dediklerinize katılıyorum ama bu Türkiyemizin bütün illerinde artık böyle oldu,artık o şehirlerin yerlileri şehrin yozlaşmasına dayanamayıp daha sakin yerlere göç ederken,şehrin göç alması ve tabir-i caizse kırma insanlar yüzünden hem saygıyı hem ahlakı hemde o şehirle özdeşleşen değerleri yitirdik...çok acı ama gerçek..Tekrar teşekkür ederim... :sun:
Resim

mesaj için camorenesi arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
camorenesi
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Bora TURAN » 02 Nis 2011, 11:59

Yine çok güzel bir paylaşım ve yine Eren. :drinksb: :good2: :+1:

İstanbul'da yaşan ve bu şehrin aşığı olan biri olarak çok hoşuma gitti Eren. Teşekkür ederim.

Bu paylaşımına ufakta olsa bir katkıda bulunmak isterim izninle.

Kadıköy - Bostancı arasındaki klasik dolmuşların son zamanlarına denk geldim küçükken. Her erkek çocuğu gibi bütün arabaları marka ve model olarak ezbere bilirmişim. Fakat dönemin dolmuşlarını ile nedense marka model bilgim olmamış. Bütün arabaları sayar ve nerede eski bir amerikan görsem onun adı bana göre "BOSTANCI" olurmuş. :lol:

Eskileri yad ettim sayende. Teşekkür ederim. :friends:
Resim

mesaj için Bora TURAN teşekkür aldı- 2:
camorenesi, Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Bora TURAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Bora TURAN
1/18 Model Sayısı: 71
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 87
Rep Puani: 6140
Bora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yok

İletiYazar: camorenesi » 02 Nis 2011, 14:40

Bora TURAN yazdı:Yine çok güzel bir paylaşım ve yine Eren. :drinksb: :good2: :+1:

İstanbul'da yaşan ve bu şehrin aşığı olan biri olarak çok hoşuma gitti Eren. Teşekkür ederim.

Kadıköy - Bostancı arasındaki klasik dolmuşların son zamanlarına denk geldim küçükken. Her erkek çocuğu gibi bütün arabaları marka ve model olarak ezbere bilirmişim. Fakat dönemin dolmuşlarını ile nedense marka model bilgim olmamış. Bütün arabaları sayar ve nerede eski bir amerikan görsem onun adı bana göre "BOSTANCI" olurmuş. :lol:

Çok teşekkür ederim Bora üstat,anılarınızı geçmişinizi biraz olsa canlardıydı isem ne mutlu bana :lol: Bundan sonra bende nerde bir klasik görsem aklıma ""Bostancı""kelimesi ve sen geliceksin :lol:
Resim

mesaj için camorenesi arkadaşımıza teşekkür edenler:
Bora TURAN
Kullanıcı avatarı
camorenesi
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Kenan Şavklı » 02 Nis 2011, 16:48

Bora TURAN yazdı:Yine çok güzel bir paylaşım ve yine Eren. :drinksb: :good2: :+1:

Koptummm! Bostancı süper... :smile7:
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
camorenesi
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: camorenesi » 02 Nis 2011, 19:44

gearbox yazdı:

Koptummm! Bostancı süper... :smile7:

Bostancıııııı :lol: :lol:
Resim
Kullanıcı avatarı
camorenesi
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: MAKOSHARK » 02 Nis 2011, 21:53

Birçok karesini hatırlamak güzel birşey(çöp kamyonu hariç)... :smile: :smile: :smile:

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
camorenesi
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: metal gear » 02 Nis 2011, 21:55

camorenesi yazdı:
metal gear yazdı:Eski İstanbul , Leyland otomatik şanzıman belediye otobüsleri vardı birde, binip sarıyere denize giderdik balık tutardık o zamanlar yollar boştu istediğimiz zaman istediğimiz yerde olurduk. Güzel bir nostalji olmuş Eren.

Çok teşekkürler Mustafa abi beğenmene çok sevindim abicim :happy: Abi bahsettiğin otobüs bu olsa gerek yanlışım varsa düzelt beni :lol:
[wimg]Resim[/wimg]

Ta kendisi. :good2:

metal gear
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: camorenesi » 02 Nis 2011, 22:14

MAKOSHARK yazdı:Birçok karesini hatırlamak güzel birşey(çöp kamyonu hariç)... :smile: :smile: :smile:

Teşekkürler Deniz abi :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
camorenesi
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Alperen Keskin » 06 Nis 2011, 02:33

Muhteşem bir paylaşım olmuş. Ellerine sağlık kardeşim :+1:
Resim

mesaj için Alperen Keskin arkadaşımıza teşekkür edenler:
camorenesi
Kullanıcı avatarı
Alperen Keskin
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alperen Keskin
1/18 Model Sayısı: 91