Türkiye'de modelcilik ne konumda !

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Türkiye'de modelcilik ne konumda !

İletiYazar: andy1 » 28 Arl 2010, 11:56

Uzun zamandır yazmak istedim ama fırsat olmadı !

Ülkemizde hemen hemen bütün forumları takip etmeye çalışırım,genelde model toplaycıları bir birlerini tanırlar,en azından nick olarak bilirler !

Son zamanlarda,modelcilik Ülkemizde malesefki Düşüyor,kan kaybediyoruz diyebilirim,elbetteki bir çok sebebi var,ben fiyatlar değinmiycem çunki tartışmalar ve kırılmalar yaşanıyor !

Model toplamaya çalışan yeni arkadaşlarımız var,burdan dikkatli ve sakin kafayla model almalarını rica edebilirim ancak !

İlk etapta modelleri tanımaya çalışın,görüyorumki birden pahalı modellerle 5-6 serilik ufak bir araç filosu oluşmuş bile,parasal gücünüz varsa elbetteki zevk işidir,bize yorum yapmak düşmez !

Maddi sıkıntıları olan ama bu hobiyide inanılmaz seven bir çok arkadaşlarımızı gördüm,malesef 3-5 ay içinde bu hobiyi terk ettiler !

Yeni başlayan arkadaşlarım için,nacizane tavsiyelerim olucak !

:exc: Her zaman ucuz modelle başlayın ve hatta hasarlı otolar alın 10-15 liraya gerçekten güzel modeller var,lastiği kopmuş yada çizilmiş v.s gibi,bunları alabilirsiniz,yahu bu adam ne zırvalıyor diyenleriniz olabilir,ama işin temellerinden birisidir !

Genç kardeşlerimin bu hobiyi geliştirmelerini hemde ilerki yıllarda hem model olarak hemde maddi güç olarak bu işe devam etmelerini isterim,bunu yapmak inanılmaz kolaydır,hem modelleriniz çoğalır hemde 200 lira bir limitle 15-20 adetlik 1:18 araç filonuz olur !

Hasarlı araç alınırmı evet alınır,modelciliğin püf noktasıda budur zaten,modeli herkesten iyi tanımış olursunuz,senelerim bu işin içinde geçti Ülkemizde bu hobi halen model alıp sergilenmekten ibaret sananlar çok ama çok fazla !

Avrupadan resim konu paylaşımları oluyor,mesela vay canına adamlar ne modeller toplamış buna paramı yeter gibilerden,evet o adamlar gibi düşünürseniz para yeterde artar bile buna kesinlikle inanın !

1000 lerce serilik modelleri olanları bilirim,bu adamlar öyle model alırlarki şaşırırsınız hatta hiç bir şeyden anlamıyor dahi diyebilirsiniz,işin aslı öyle değildir !

Modeller bilinki mağazalardan ibaret değillerdir hatta mağazalar aslında amatör olarak bu işi sevenlerin mekanlarıdır,Hobiyi bilenler ise genelde mağazalara uğramazlar inanın uğramazlar,bu tür arkadaşlarım dostlarım çok fazla oldu,bunlar inanılmaz cimridirler :) cimri derken parasal olarak anlamayın !

Cimrilik kavramı farklıdır,sizin bir modeliniz vardır elbetteki biraz profosyonel düşüncedeyseniz toplamış olduğunuz modellerde farklıdır,satış ilanlarında gözükmessiniz ama sizi herkes bilir,paylaştığınız modelleri takip edenler çok fazladır buna emin olun !

Avrupalı,Amerikalı,Japon yada Arap profosyonel model toplayanlar inanın burda paylaştığınız her modeli bilirler,paylaşım yapmazlar ama inanın eklediğiniz her modele bakarlar !

Modelleriniz arasında değerli bir ürün varsa,Sizinle anında iletişim kurarlar modeli almak için inanılmaz tekliflerle sizi şaşırtırlar !

Bunu ben yaşadım,bir çok üründe yaşadım,elimdeki bir modele 30 adet model teklif edildiğini bilirim hemde pahalı üreticilerin modelleri,50 inç LCD teklifi dahi edilmiştir üstelikte kapıma teslim,genelde modellerimi vermedim satmadım,sebebi ise fazla para vermediğimden modellerim benim için ilk alındıkları günün heycanını devam ettirirler !

Bu hobinin en güzel tarafı Dünyaya açılan gerçek bir kapı olması,muhatap olacağınız insanlar hemen hemen hepsi belirli eğitim ve kültüre sahip kişiliklerdir !

Eğerki maddi durumunuz kısıtlıysa,ve pahalı modellerden başlarsanız şunu net söyleyebilirim 10-20 modelden sonrası sizi üzmeye başlar,model alımınız yavaşlar hatta durur,bir müddet sonrada satmak istersiniz,işte sorunlarda burda başlar verdiğiniz paralarla verilen fiyatlar arasında uçurum olacaktır !

Ucuz modellerde ise zarar etme yada sıkılma olasılığınız %5leri geçmez ve birileri satarken siz halen model toplamaya devam edersiniz !

Konu uzun oldu,paylaşım olursa devam ederiz !

Saygılarımla

andy1
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

Re: Türkiye'de modelcilik ne konumda !

İletiYazar: malikaltindis » 28 Arl 2010, 13:35

Erol Abi sık sık veriyorsunuz bu ucuz model tavsiyesini.Başınızdan geçenleri de anlatıyorsunuz.Ancak ben bir türlü bu konuyu sindiremiyorum kafamda,yanlış anlamayın sakın 'atıyorsunuz vs' gibi bir yorum değil bu yaptığım.Yüzyüze anlatabilsem yanlış anlaşılmaz kesinlikle ama yazı dili olduğu için sıcağı sıcağına açıklayıp öyle devam edeyim.

Mesela LCD tv teklif edilen,veya 30 model teklif edilen modellerin üretici ve markalarını hatırlıyor musunuz Erol Abi?Bu modellere neden bu kadar yüksek rakamlar veriliyor?Benim mantığıma göre böyle bir şeyin olması için modelin koleksiyon için kaçırılmaz bir model olması gerekiyor.Mesela ben maisto serisi tüm vosvosları toplamışımdır,cabrio mavisi eksiktir onu da alırsam seri tamamlanacaktır o zaman gözü karartıp abartı teklifler yapabilirim.Ancak buradaki temel tamamen şans üzerine kurulmuş olur.Sizde mesela kırmızı ve mavisi var,maviyi değil kırmızıyı satmak istiyorsunuz ben maviye verdiğimin 100 de 1 ini bile vermem çünkü aynısı bende var benim için anlam ifade etmiyor.Öte yandan maviyi kırmızının 100 katına satabiliyorsunuz.

Demek istediğim piyasadaki nadir modelleri toplamak elbet önemlidir ama bir de bunları alacak kişilerin de çok istediği modeller olmalı.Bu açıdan zaten nadir modeli bulmak zor,bir de bulduktan sonra o modeli çok çok isteyen birisini daha bulmak gerekiyor ki bu işi daha zorlaştırıyor.

Tabiki asıl amaç para kazanmak değil burada,ama verdiğiniz tavsiyeler üzerinden yorum yapıyorum ben.Malumunuz ülkemizde model fiyatları yüksek,hatta ülkemiz diye kısıtlamayalım genel olarak pahalı bir hobi.Türkiye'de maddi imkanlarımız da kısıtlı olduğundan bu hobinin mümkün olduğunca az maliyetle ilerlemesi hepimizin hoşuna gider.Modele para ayırmaya gelene kadar haraç vereceğimiz bir çok yer var biliyorsunuz;benzininden tutun da.. neyse siyasi kısıma girmeyeyim.

O yüzdendir ki ben şahsi olarak aklıma yatan yöntem olarak,daha önce de sizin verdiğiniz bir tavsiye olan takas yöntemini benimsiyorum.Bir modeli ucuz bulursam,yani piyasa değerinin altında bulursam o gün yeterli nakitim varsa o modeli alıp bir kenera koyuyorum.Daha sonra istediğim modelleri satan birisine denk geldiğimde elimdeki modellerden ona teklifler sunuyorum.Böylece istediğim modeli daha ucuza temin etmiş oluyorum.Model konusunda daha çok yeni olmama rağmen özellikle vosvos topladığımı bilerek bana tekliflerle gelen modelci tanıdıklarım bile olmaya başladı tek tük.Zaman geçtikçe bu yöntemin daha da iyi işleyeceğini düşünüyorum.

Sizin gibi bu işe yıllarını vermiş,tecrübeli abilerimizin de görüşleri çok önemli biz yeniler için.
Resim

mesaj için malikaltindis arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Kullanıcı avatarı
malikaltindis
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: malik
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1160
malikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yok

İletiYazar: Onno » 28 Arl 2010, 16:01

Çok kasılmayın lütfen bütçenize göre model hobinize devam edin. Mutluluğunuza gölge düşürecek sohbetlere ara verin.
Türkiye'de diecast finansında büyük değişim yaratacak (yararımıza) patlama zannetmiyorum ki yaşansın! Hem pahalı hem ucuz bir şekilde bahsettiğiniz gibi devam edecektir bu hobi :smile:

mesaj için Onno teşekkür aldı- 5:
brsgzl, Emre E., MAKOSHARK, ozgurs82, sui_cast
Onno
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Onur G.
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 1840
Onno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 28 Arl 2010, 16:11

Malik Kardeşim,

Nadir modelleri bulmak şans işidir,Bana teklif edilem model Holbrock serisinden bir tanesiydi modellin özelliği ise isme imzalanmış olmasıydı Peter Holbrock imzalı,elbekketi ben bu ürünü bilerek aldım dersem yalan söylemiş olur,Fransız bir arkadaştan ebay üzerinden almıştım,şansıma ürün orjinal imzalı çıktı !

Bu işler dediğim gibi biraz şans birazda bazı modellerin üreticileri ile alakalıdır !

Hatta bu modelin bende normal üretimide mevcuuttu Dastok kardeşimde bilir,o modelide 110 dolara gibi mal olmuştu,700 dolara kadarda teklif edildi,sevdiğim bir abime bahsetmiştim Avusturyaya yolladım,satmadım bazen yapılan iyilikler asla para ile değer biçilemiyor,bu sebeble hediye etmiştim !

Bu konuyu açma sebebim başka forumlardan bana yazan kardeşlerimin üzüntülerinide paylaşmak istedim,modelleri malesefki belli bir sınıra kadar alabiliyorlar sonrasıda olmuyor zaten,ya vaz geçiyorlar yada 3-5 e bakmadan satıyorlar !

Bazılarınız bana tepki veriyorlar hatta kızıyorlar ama doğruları konuşmak zorundayız !

Türkiye Modelcilik yeni olduğundan inanılmaz modelleri süper fiyatlara alabilirsiniz !

Örnek vermek istiyorum,Kütahya-Tavşanlıdan 2 Amerikan modeli 5 Liraya aldığımı bilirim,1960 üretimi,asla abartmıyorum ve aslada yanlış ifade kullanmıyorum,Bilenler varsa Adresinide veririm satan adamın,çunki Dükkancıydı pazarda mal satanlardan !

Kısaca biraz çevrenize yönelin,satış sitelerindeki fiyatlar sizi yanıltabilir,kıyıda köşede kalmış dükkanlar,kırtasiyelerei gördünüzmi içeri girin bakın,bu şekilde inanılmaz modeller buldum ve aldım !

Yeni başlayan gençler için aslında bu konuyu açmam,çunki bu işi bilerek yapmalarını ve gerçekten çevrelerinde fark yaratmalarını isterim !

Ben bu işleri bıraktım bıraktım derken model almasını bıraktım,alırsamda daha çok farklı restorasyonlar için alırım,ama gençlere birşeyler verebilirsemde mutlu olurum !

Maisto modellere gelince,Maisto model üreticisi olarak tutulmayan bir markadır yani hangi modeli çıkarsalar itibar görmez,elbetteki çok farklı sebebleri var !

Maisto kötümüdür hayır kötü demek doğru olmaz,bunun yerine Welly tavsiye ederim neden tavsiye ederim enteresan markalar çıkarıyor ve çıkardıkları markalarıda pek umursamıyorlar,zaten güzel tarafıda budur,Buragoda aynısıydı modelleri çıkarırlar sanki çöp çıkarmışlar gibi birden serilerin üretimlerini keserlerdi,hiç tutulmayan serilerini ise çıkarmaya devam ederlerdi :)

Böyle üreticilerin ürünlerini toplamak keyifli elbetteki,ucuz bulursanız alın derim,ama Türkiye'de malesef pahalıdırlar !
andy1
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: Alperen Keskin » 28 Arl 2010, 18:40

Erol Abi, durum ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Söylediklerinin tümüne katılıyorum :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
Alperen Keskin
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alperen Keskin
1/18 Model Sayısı: 91
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 103
Rep Puani: 145
Alperen Keskin rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 29 Arl 2010, 14:16

Alperen Keskin yazdı:Erol Abi, durum ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Söylediklerinin tümüne katılıyorum :+1:

Alper Kardeşim,teşekkürler,gençlerimize faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize !
andy1
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: Rallyci » 29 Arl 2010, 15:08

Herşey zor mu yoksa birazda bizmi zorlaştırıyoruz ayrı meslea. ben şahsen kendim zorlaştırıyorum e 36 lar için özellikle illaki olmalılar en son e 36mı 3 sene önce aldım birdaha da ne doğru dürüst model alabildim ne de e 36 buldum son aldıkarım da hep takas ile oldu nakdim yeterlki olsaydı vageçmeyceğim modlimi vermezdim ama verdiğim çoğu model yatmig gibi modellerdi. bugüne akdar verdğim tek şeyde e 30 ve e 21 oldu hakda gözüm kaldı keşke imkan olsada alabilsem ama bu böyel deva medecek diey brişey yopk hobiyi mi bırakmalıyım ?bence bir iki model alıp sorna pahalı gelipte alamadıkalrı için bırakanlar bu hobiyeyeterincegönül vermiş olanlar değil hişç kızmasınalar ben 1 gün bile bıkmadım modelelridme nher an elme alırım her an onarı elime almadıım 1 gün bile olmaıştır olduysada o gün heir dışında oluşumdandır. hobinin pahalı olduğu gerçek ama 40 lria verip motormax almak bir bakıam kolay 1 ayda aırsınız ama bu model bile hobiyi bıraktırmaz bağlatır bile .burada hobiyi bırakan değilde tercihini bırakanlar söz konusu bir aud ia8 alıp sorna onun kyoshosunu eline alan adamın ben motormax a8 alaağını sanmam gerçekçi olalım yada ben kendi duygularımı katıp söyeldim ben şahsen almam şunu samimiyetle söyleyeyim ben a8 in gördüm göreli bitmişimdir güzelde biraraçtır sorna kyoshoyuda gördümelidmende geçti hal içimde bir motormax aşı vardır diecast mdoelelrin içinde olduğum ve üstelik motormax modelleride yılalrdır sattığıum halde o model vitrinime bir türlü girememiştir alıp beayz yapıp detayalamk aklımda hep var ama. isiyorumki herkes uygun alabilssin a8 80 lriayekn alamadım şimdi 180 tl amalamayacağı manlamına gelmez 1 ay sorna yada 1 yıl sonra herkes için böyle değilmi bırakmanın anlamı ne ? baskı varsa biryerlerden bir şey diyemem gözden uzak olan gönülden ırak olurama içinde hep kalır herşeyde böyel maddi manevi. modelciliği brıakıp bir süre sonra andien bir moel görüp içindeki ki sönmüş volkana bir kıvılcım düşer sonrası malum...
ucuz model almak iyidir hermzan değilsede bu konuda Erol abi'ye katılıyorum ama bu ucuz modelin alınmasındaki amaç hobiye giriştir. zaten ileride üst kalite modeli gören insan bir dah herlade almaz bir motormax bu zevk meslesi bu hobi için detay ve kalite öenmli değil diyen biri varsa söyelsin saygımız var tabiki ama yiğidin hakkını yememek laızm en basitinden modelere amortiö neden koyulur yada klipsler harektlidir güneşlikler ?yola mı çıkacak içine mi bineceğiz bir motormaxin perçinli tavanı yapışık güneşlliği metal tavanı hoş geliyorsa ayrı konu da insan bu araçları sevdği için alıyor ve onu en güzel en gerçek haliyl egörmesini istemez mi keşke bir e 6 yı bbr yapsa 1 yılda osla biriktiri alırım kesinlikle o nedenel brıakmaak değil fedakarlı ketmek gerekben zun süredir model alamıyorum kendime gerçekten kötü bir duygu aldıkarımda takasla geldi elideki modeller gitti.ama elidmen 1 ayda belki 60 model geçmiştir ticcari amaçla ve beni 1 gram etkileyen araçlar olamdılar ama satarklen saygıu duayarak hoşnut oarlak verdim benim utlu eti çünkü onalrı alan bir koleksiyoenr ve kimisiyle yüzyüze kimisile teleonda olan konuşmalarımıza hobiyi çok sevdikleirni aldığı arcıda severek aldıklarını duyuyordum halda duyuyorum ve seviniyorum bende başkalarında arba alırken sevdğmi söylüyorum ben hurdayadaeksikli modelde alıyorum buda beni mutlu ediyor ve brıakmayı düşünmüyorum asla hemde hasarlılara 1 nebze birşey yapamadığım halde
bu nokatada Erol abi' ye katılıyorum hasarlı mdoeli alın ama bundan zevk alcaksanız sıfır sergileemk ayrı bir zevk el emeği le istenilen ürün yapılırsa ayrı çok şanslıyımki her ikisnide isterim 330 im var benim orjianlş yanıdabir 330 ide alıp diledğim gibi yapıp yanına koyaağım hepsi için böyle herşey insanın kalbine bağlı ve cüzdanına sigara içmedim hiç ama fiyatlarını biliyorum bazıalrının o para kenara konulsa yaa başka nereye harcanmıyorki güzel bir model alınır ve sabırsızıkla da osla hobi ilerler benim gibi...
Resim

mesaj için Rallyci teşekkür aldı- 2:
ozgurs82, srht
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 29 Arl 2010, 20:39

Birol Kardeşim,çok güzel anlatmışsın baştan sona okudum,Teşekkür ediyorum !

Pahalı ucuz model kavramı göreceli bir olay,her pahalı model iyidir dersen hem kendimizi hemde insanları kandırmış oluruz !

Senden 48 model araç aldım,Welly basit bir işçilik basit ve kısıtlı detaylar çoğuna göre böyledir,benim içinse tam tersi !

Neden o modeli aldım biliyormusun ?

İlkel olduğu için basit ve üretiminin duracağını bildiğim için 3-5 ay sonra ortadan kaybolur gider,buda farklı bir bakış açısı,ben model modelin duruşuna bakarım yani üreticisi sonra gelir !

Pahalı modelleri alabilmek elbetteki çok güzel çokta keyiflidir,ama anlatmak istediğim bu değil zaten !

Herkes diyorki ben para için bu işi yapmıyorsun,ozaman neden para verip alıyorsun diyede sormak lazım,zenginsen sorun yok biz parası olanları konuşmuyoruz !

Genç arkadaşlarımız,model alırken sormanız lazım,işte o zaman kazanan siz olursunuz !

Model piyasaya çıktığı anda bellidir zaten,ötesi olmaz !

Gençler bu hobiye farklı bakmalısınız !

Bakmasanız inanın bu hobi sıradanlaşır,zevki kalmaz,size gün geçtikçe masraf olarak görünürler,buda çok doğrudur bilinçli alınmadıkça sadece masrafa dönüşür !
andy1
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: srht » 30 Arl 2010, 02:04

Erol abime de;Birol abime de;Malik kardeşime de katılıyorum..

Aslında modelcilik denilen şey elbette pahalı olan değil ilk etapta.Bugün Welly'nin 911 GT3'ü ve X6'sı bu hobiyle uğraşanlar tarafından beğenilen araçlar.Yani ucuz etin yahnisi o kadar da kötü olmayabiliyormuş.

Ancak şunu da fark ettim artık.Bir noktadan sonra bilhassa 18 ölçek modellerde insan detay aramaya başlıyor.Bu detaylar da maalesef üreticilerin büyük kısmında yok.Mesela CMC'nin 300 SLR Martı Kanat'ıyla;Minichamps'in 300 SL Martı Kanat'ı için konuşayım..Önceden ne yalan söyleyeyim kafamda 300 SL alıp koymak vardı;hoşuma giden bir araçtı.Geçmişiyle;özellikleriyle..Ancak CMC 300 SLR'yi gördükten sonra MC 300 SL'i unuttum tamamen.Çünkü benim için fevkâlade detaylara sahipti ve ben bundan zevk alıyorum.Yani MC 300 SL'i alıp koysam o zevki alamayacağım..Onun için de CMC için biraz daah diş sıkmak gerektiğini getirmeye çalışıyorum sözlerimi..Yani 300 SLR'ı ek olarak Maisto'da üretmiş ama ikisinin birbiriyle uzaktan yakından alâkası yok benzemelerinden başka..Yani Birol abiye de bu hususta katılıyorum.Bir insan sevdiği bir modeli maddi imkansızlıktan ötürü alamamazlık değil de bu hobiyi bu sebepten terk etmemeli..Ayda 10 TL ayrılsa dahi 10.ay sonunda görsellik ve detay bakımından bu hobiyle uğraşan insanların %70-80'ine hitap ettiğini düşündüğüm Mercedes-Benz 190E'yi alabilir bir insan.100 TL'ye alınan bu denli kaliteli bir model de insana gerçekten güzel bir duygu yaşatır.Ya da birkaç tane Motormax vb. model,takas yoluyla başka bir model alımına kaynaklık edebilir.O yüzden o tip üreticileri de iyi takip etmek gerek..

Ancak işin bir de şu yönü var.Bu tip üreticiler(Maisto,Welly,Yatming vb.) üretilmemiş modelleri de üretiyorlar.Hâliyle bu şekliyle de tercih sebebi olabiliyorlar.En azından kendi adıma konuşayım öyle.Mesela Yatming üretimi Desoto almıştım ve modeli de gayet te severek&isteyerek aldım.Çünkü aracın tasarımı hoşuma gitmişti;geldiğinde 1-2 detay çalışması da yapınca model istediğim gibi oldu.40 liraya güzel bir model almış oldum.Aynı şeyleri şu anda Welly 1963 Impala SS ve Maisto 1962 BelAir için de düşünüyorum.İkisi de ucuz model ama ikisi de istediğim ve beni tatminkâr edecek modeller.

Detaysal olarak bahsettiğim CMC 300 SLR ile Welly Impala/Maisto BelAir/Yatming Desoto uç ve birbirleriyle alâkasız örnekler oldu ama insanı mutlu etmesi için illa ki pahalı bir modelin de olmasına gerek yok.Bu sözüm yanlış anlaşılmasın;sonuçta herkes istediği modele istediği parayı vermekte özgürdür ve buna karışamayız.

Yani iş insanda bitiyor bir yerde..Aslında doğal olarak insanda bitiyor.

Koleksiyonluk ürünlere ise açık söyleyeyim rastlamadım.Bu gidişle de rastlayacağımı düşünmüyorum.En azından takip ettiğim ve almak istediğim serilerde böyle bir durum yok gibi her ne kadar limitli üretim modellere sahip olsam da..Bu biraz bu işte tecrübe sahibi olmak ve biraz da şansının olmasıyla alâkalı bir durum.
Resim

mesaj için srht arkadaşımıza teşekkür edenler:
ozgurs82
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5630
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 30 Arl 2010, 04:21

Bir başka türban tartışması tadında konu ile yine karşınızdayız...
Bu işlere, ederi ucuz parçalarla başlanması savını destekliyorum ama insanlar buna ne denli riayet edebilir; ya da detaylı araçlar varken aynısının detay anlamında geride kalmış olanına ilgi gösterir mi bilemem. Çünkü benim İlk model aldığım yıllarda internet yoktu ve dünyada bu sektörün ne mene bir şey olduğunu bilmiyordum ve benim gibi bir çok modelci kendini yanlız sanıyor ve bu işleri bilmiyordu. Bir modelci dükkanın da ancak karşılaşırsak "aaa bu abi modelci galba benim gibi" diyordum ve koca ülkede yanlız olmadığım hissi mutlu ediyordu. Ama şimdi İller arası ve hatta ülkeler arası modelciler tanışma/görüşme yapabildiği gibi; bu model deryasından da istediğini çekip çıkartıp, "bu en iyisi" diyip kendine bu bu yönde bir yol çiziyor. İmkanlar ve sektör takibi arttığı için, ben ve benim gibi bu işin çekirdeğinden başlayanlar gibi "kısık ateşte pişerek" biryerlere gelme şansını, bugünün gençlerinin yaşaması neredeyse imkansız, çünkü herşey çok ortada ve sektör aldı başını gitti ve üstelik forumlarda neyin iyi, neyin daha az iyi olduğu, "modelci otokontrolü" marifeti ve yapılan yorumlarla hatları belirlenen ve trendi oluşan vaziyetteyken; maddiyatı yeten insanların, detay anlamında daha tatminkar parçaları edinme isteğinden daha mantıklı birşey olamaz. Bu yüzden birşeyleri, bizlerin zamanındaki gibi yaşanmasını istemek, bu şekilde birşeylerin kıymetinin daha iyi bilineceğinin bugün geçerli olduğunu sanmak ve bu tarz bir başlangıç şeklinin mantığını aşılamaya yeltenmek öyle bir beyhudedir ki sormayın gitsin. Çünkü genç arkadaşlar, tutku besledikleri markaların minyatürlerini alırken; özellikle forum takip ediyorlarsa, kesinlikle forumun özneleriyle yani bizler tarafından belirlenmiş kalite anlayışı ve trendlere yön aldıkları için doğal olarak düzgün üretimlere uzanmaya çalışıyorlar ki bu da en doğal haklarıdır. Ben gençlerin imkanları elverdiği ölçüde birşeye benzeyen seçeneklere uzanmaya çalışmasını tavsiye ederim ki etmesem bile onlar neye uzanması gerektiğini zaten iyi bilirler, alırlar ve sergilerler... Yoksa diğer türlü alımlar zaman kaybı ve pişmanlıktan başka bir şey olmayacaktır ki hele kanı deli akanların bünyesinde bu stres daha şiddetli yaşanacaktır ve yanlış tavsiyelerde bulunanlar ne yazık ki anipatiyle anımsanacaktır... Çünkü insanoğlunun gidişatı -doğası gereği- "hep daha iyisi" yönündedir; yani "ileri" dir...
Bir de ülkemizde modelciliğin nereye gittiğinin zerre kadar da önemi olmadığı gibi; çok çok iyiye gittiğini görmemek için kör olmak lazımdır. Bu, özellikle 1/43 ve hatta 1/87'cilerin çoğalmasıyla barizleşmiş olduğunu düşünüyorum çünkü bu işin liyakati en yüksek icracılarının, ince zevklerinin göstergesi olan popüler ölçeklerdir. Bir de forum üyelerinin gitgide artması, yeni ve önemli üyeler kazanılması; gençlerin bu üyeleri ve bilgi verici aktivitleri gözlemlemesi ve zevklerini/beğenilerini şekillendirmesi ne de müthiştir ki bu artış da minyatür model zevkinin yaygınlaştığının somut götergeleridir. Önemli olan da birşeylerin minyatürlerini alıp onlarla vakit geçirmek ve onların getirisi olan kıymetli insanlarla tanışıp bu keyfi paylaşmak ve yaşama kalite katmaktır. Bence bir genç, sigara içmeye başlamış ve elalemin futbol takımına hayati derecede önem veren gerzek bir grubun içerisinde yer alıp, zararlı biri olarak yetişeceğine; modeller ya da başka hobi argümanları uğraşısı edinerek liyakatli bir insan olarak yetişmesi yeğdir. Bunun için de "gençler şunu alsın, bunu almasın bu işe böyle başlanır" gibi kendi içinde bölünmelerden ibaret olan nüans farklılıkları anlatan konulara hiç gerek yoktur. Benzinin litresinin 4TL olduğunun farkına varır da bunlarla alakalı sıkıntıları tartışırsak bir süre sonra refahı artmış bir toplum olarak, modellerin fiyatının artmasını oturup konuşmayız bile...

Son olarak; bu iş bal gibi de model alıp sergilemekten ibarettir. Üstüne basıp kaykay binecek halimiz yok; hareketli birşeyler isteyen zaten RC modellere yöneliyorlar ama bunlar statik modeller ve kesinlikle alıp paşa paşa sergilemekten ibaret olan modellerdir ve ben artık bu cümleleri okumaktan çok sıkıldım. Sırf bu zırvalıklardan dolayı birşeyleri çekip paylaşmak istemiyorum ve millet de "neden paylaşmıyorsun" diye haklı olarak devamlı soruyor. Bu rahatsızlıklardan dolayı model paylaşmaktan çekindiğini söyleyen başkaları da oldu ama garip bir şekilde barışıldı! Ben barışmam da ve bunu bildiğim için buvgüne kadar sustum. Türk işi "tatlıya bağlama" çözümlerine de girmem çünkü şurda stres dağıttığımız ve kıymetli insanlarla diyalogda olmaya çalıştığımız ve hobimizi paylaştığımız bir ortamımız var; burada da bu keyfi gölgeleyecek her kelime artık yetti... Benim -her ikisi de rahmetli- Babam da Dedem de yıllar yılı gerek ahşap gemi gerekse de farklı minyatürler alıp sergilediler ve dizdiler; meğer ne kadar cahillermiş yahu! Alıp alıp sergilemekten ,ibaret sanmışlar bunca yıl; bak sen!!! İşin daha da sinirlendirici yanı; burada yazdıkalrımın sadece keskin olan kısmları alınıp, onlar üzerinden demogoji yapılacak ve "vur! düşene bir de sen vuurrr" senaryosu sahnelenecek... Artık acil bi son!
Resim

Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 30 Arl 2010, 09:18

Serhat kardeşim bir konu açtı henüz yeni,genelde restore edilmiş araçlarla ilgili konu,içlerinde inanılmaz ucuz modellerde mevcut yorumlara bakarsak beğenmeyen yok !

Konu içinde güzel bir örnek aslında yani normal serilerden harika tasarımlar ortaya çıkartmak !

Kenan kardeşime katıldığım yönlerde var katılmadığımda,modelcilikte zaten belli bir üreticiye yada belli bir markaya göre ürün alınıyorsa,ucuz tabir ettiğimiz modeller eleştiriliyorsa orda sorun var demektir !

Kenan eskilere gitmiş,Rahmetli Dedesi Babası ve gemi maketleri,halende şükür yaşayan efsanelerimiz var Rahmi Koç gibi çılgın bir gemi modelleri tutkunudur,öyle böyle bir tutkuda değildir !

Sn.Rahmi Koç'u gençlik yıllarımdan beri tanırım takasta yaptık,çunki para bazen kesinlikle ürünleri karşılamıyor,Rahmi Koç yoksulmudur hayır en büyük Sanayicilerimizden birisidir,Model Tutkusunda sanayiciliği yoktur sade bir dost sımsıcak bir yürektir !

Bu örnek neden,sebebi Gençlerimize güzel örnekler sunabilmek,bu işin gösterildiği kadar basiy olmadığını anlatabilmek,Dünyanın her yerinde Devlet Başkanlarına kadar model tutkunlarının var olduğunu okuyup öğrenmek,işte o zaman bu Hobinin ciddi bir referans hatta imaj olduğunu anlayabiliriz !

Kenan bilir İstanbul Çağlayanda meşhur bir maketci vardı seneler önce,ama ne modeller içeri girdiğinizde sanki ayrı bir dünyaya açılan kapı gibiydi,genelde hep ucuz mdelleri bulmak mümkündü !

İtiraf ediyorum o Maket dükkanı sayesinde ben ciddi sermayeler edindim,hemde şimdiki parayla 3-5 liralar vererek,bu hobiyi sadece araçların görünümlerine yada üreticilerine göre değerlendirirsek ciddi hataya düşeriz !

Pahalı üreticilerin gerçektende inanılmaz kaliteli modelleri var,biz zaten pahalı modelleri örnek veremeyiz Türkiye'de gelir seviyelerine göre bakarsak alan kişi sayısı bellidir,normal geliri olan bir kişi alamazmı elbetteki alır,ama ilk etapta alması hata olur,pahalı model belli bir birikimden sonra alınmalıdır,bu birikim para değildir modeller üzerinde görsel ustalığınız ne kadar artarsa seçtiğiniz modelde o kadar isabetli karar olur !

Gençler kesinlikle model alırken ilk etapta ucuz modellerden başlamalılar,malesef çok gördüm Porche AA üretimi diye alanları yada Gmp yada her hangi butik üretici modellerini sonuç malesef olumsuz olmuştur,sadece modeli beğendiği için yada xxx üretici yaptıysa iyi yapmıştır mantığı ile alınan modeller olduğu için !

Marka vermiyorum,Pahalı üreticilerin öyle modelleri varki kalıp dışında hiç bir özelliği olmayan modeller,bu modelleri en ucuz Motormax iç detayıyla dahi kıyas edilmeyecek kadar kötü olduklarınıda gördüm !

Gençlerin yapması gereken,bu hobiyi biraz daha farklı gözle bakabilmek,parasal değer olarak görürseniz bu işe bulaşmayın derim,çunki harçlıklarınızı çöpe atabilirsiniz ve Ailelerinizle ters düşebilirsiniz,bu sebeble modeli almadan önce kesinlikle araştırın yada Forumda sorun bu model alınırmı diye,bunu yaparsanız tek kazançlı siz çıkarsınız !
andy1
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: sui_cast » 30 Arl 2010, 10:44

Bu tarz tartışmalara girmeyi pek sevmiyorum ama kısa bir iki cümle etmek isterim..

Kenan'ın cümlelerinin çoğuna katılıyorum..
Bu iş sergilemekten öteye gitmez..
Model restore etmek, detaylandırmak, hatta yeni tabirle modifiye etmek de elbette bu hobinin bir parçasıdır ama bu işin temeli, aslı değildir bence.. Restore ettiğiniz modelde de amaç sergilemektir.... Kimse ben bunu eşe dosta dagıtayım diye model restore etmez.. Bir tane iki tane hediye için yapar belki ama her yaptıgı modeli dagıtmaz.. Takas etmez.. Koyar bir yere sergiler. Ediyorsa adının modelci mi tamirci mi olduğu tartışılır.. (lafım kimseye degil her restore ettiği modeli dagıtan yada takas edenelere.. böyle biri yoktur sanırım aramızda). Bir de bunun satış boyutu var ki ona hiç girmiyorum.. Benim şu birkaç forumda modelci degil ticaret adamı olarak baktıgım insanlar da var.. Neyse konu bu da değil..

Ayrıca modelciliğin nereye gittiği de pek önemli değil.. Sizin nereye gittiğiniz daha önemli.. Toplu halde modelcilerin bilincini geliştirelim, artıralım diye bir düşünce olamaz.. Herkes kendisini geliştirirse bir topluluğun gelişmişlik seviyesi yükselir.. Toplu halde gelişme topluluklar için imkansızdır.. Bireysel gelişme toplulukları yukarı götürür..
Belli bir konuda bir fikrin benimsenmesini sağlamak kanaat önderlerinin bu işin öncülerinin işdir evet ama görüyorsunuz ki çok da işe yaramıyor.. Doğru ya da yanlış her çeşit bilgiye çok daha kolay ulaşan insan elbette ki kendi yolunu kah restore eden abilerinden, kah detaya yönelen abilerinden örnek alarak, belki de bu ikisinden bir sentez yaparak yolunu çizecektir.
Dediğim gibi modelciliğin nereye gittiği önemli değildir.. Herkes diyor ki artık yurt dışında arkadaşlarla da model alışverişi yapabiliyorum.. O zaman şöyle diyebiliriz rahatlıkla: Ahmet kendini geliştirmiyorsa David geliştiriyordur.. Paylaşımlarınızı o zaman Davidle yapabilirsiniz.. Bunun bir sınırı olamaz..

Ben bu tartışmayı biraz felsefe ve bilim tartışmasına benzetiyorum..
Felsefe olması gerekenle , bilim ise olanla ilgilenir. Ben sadece bu tartışmada bilim tarafındayım. (Bunun örnek olduğunu anlıyordur heralde yaşı benden küçük dostlarım.. Tabii ki burda bu işin bir bilim olduğunu savunmuyorum) yani olanla ilgileniyorum. Olması gerekenle degil.. Dogal olarak "modelcilik şu yöne gitmelidir" değil, "şu yöne gidiyor" diyorum. İnsanların hür iradelerinin dünyanın en önemli kavramları arasında yer aldığı günümüzde "modeliclikte şunu yapmalısın şöyle olmalıdır" denmeyeceğini düşünüyorum.. Çok işe yaramadığı da görülmektedir. (Bütün bunları söylerken model satın almaktan müthiş zevk alan,ancak az ve amatör de olsa tamir ve detaylandırma işi de yapmış biri olarak söylüyorum. bunu da dikate alınız.. biliniz ki Satın aldığım model de tamir ettiğim model de sonuçta tek bir amaca yöneliktir: Sergilemek)
Dediğim gibi bu tartışmaları anlamsız buluyorum.. Yeri geldiğinde elbette tartışılacaktır ancak durup durup hadi bunu tartışalım demek anlamsız oluyor ( tabi ki model fiyatları tartışması da öyle )

Son olarak lafım kimseye değildir. Umarım kimseyi kırmadım.. Sadece gelişen tartışma ortamında yazılanlar hakkında kendi görüşümü belirttim yazanların asla kendilerine olan saygıda kusur etmeyeceğim abilerim ya da yaşıtlarım ve küçüklerim oldğuna bakmadan..

Ek: herkesin el becerileri aynı seviyede değildir. Kimi baştan model yaratırken, kimi kağıt bile kesemez..Herkesin yeteneği ilgisi farklıdır. Kağıt bile kesemeyen adama "model restore et, modifiye et, kırık model al yaparsın" demek biraz haksızlık değil mi sizce? Bu adamın alıp sergilemekten, eline geçen modelin değerini bilip koruyup kollamaktan başka ne gibi bir şansı ya da amacı olabilir ki?
Resim

mesaj için sui_cast teşekkür aldı- 5:
BuRaK-B, Bülent Aydoğan, Emre E., Kenan Şavklı, ozgurs82
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 65
1/43 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 8155
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: static_x07 » 30 Arl 2010, 13:33

Erol abi uzun zamandır açtığınız her konuyu takip ediyorum ama artık yorum yapmadan geçemeyeceğim.Gerçekten haklısınız.Fakat tamir açısından ben bir öğrenciyim ve modellerimi pek göremiyorum ki sömestrda yada yaz tatilinde onlarla ilgilenebiliyorum. Bir model alıp tamir etmek gerçekten hoş bir şey fakat bunu denedim ve beceremedim o yüzden tamir,tadilat işinden soğudum. Fiyatların artması nedeniyle zamanında olduğu gibi sık sık model alamıyorum ki en son aldığım 1/18 im sanırsam ağustos ayındaydı . Aldığım açıkçası aylık 500 Lira harçlık. bununla idare edebiliyorum Kıbrıs gibi bi yerde. Birde bununla model aldığımı düşünürsek 2 hafta tok gezip 2 hafta aç gezeceğim demektir.O yüzden belli bir birikim yaparak yada elime birden (harçlık dışında ) para geçtiği zaman model almak artık bana daha mantıklı geliyor. Dediğiniz gibi gerçekten insanları bu hobiden aşırı derecede soğuttular. Bazen kesin olarak alacağım bir model karşıma çıkıyor ve düşünüyorum , acaba almalı mıyım? Bütçemi aşar mı idare edebilir miyim ? Bu sadece AA yada Kyosho ve ya orta sınıf modeller için geçerli değil. Burada bir alışveriş mağazası 90-100 TL 'ye maisto satıyor ki bunları alsam evime kargolatsam yine 120-130 TL yi buluyor. Buna vereceğim parayla orta sınıf 2. el bir model almak daha mantıklı geliyor.Beklediğimiz zaman bazen sıfır gibi modelleri denk geliyor. ( Ağustos'ta 175 TL olan Kyosho R8 ile BMW E92 M3 ) ikisini birden sıfır şekilde 250 TL ye almam gibi . Fiyatlar böyle devam ederse ( ki biliyorum devam edecek ) artık modelcilik için pek söylenecek birşey kalmıyor , modelleri artık 6 ayda bir tane olacak şekilde alacak gibi gözüküyorum.Umarım hepimiz için hayırlısı olur. Teşekkür ediyorum
Resim
Kullanıcı avatarı
static_x07
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ali NURDOGAN
1/18 Model Sayısı: 25
1/24 Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 8
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 830
static_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yok

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir