EXOTO FERRARİ TİPO 156 "SHARKNOSE" (Foto Eklendi)

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION

EXOTO FERRARİ TİPO 156 "SHARKNOSE" (Foto Eklendi)

İletiYazar: Kenan Şavklı » 02 Arl 2010, 05:06

Herkese merhaba...

Geride kalan haftalar içerisinde vitrin paylaşımı ile görmüş olduğunuz bu modelimi; ilk aldığım günkü fotolarıyla paylaşmak istedim. 1/18'lerimi tekli fotolarla paylaştığım konuda da belirttiğim gibi; bugüne kadar almış olduğum modeller içerisinde bazı yönleriyle rekortmen bir modle de aynı zamanda... Diğer yandan da Exoto'nun da rekor kırdığı bir model. Özelliklerinin içerisinde en çarpıcı olanlar -linkteki videoda da görebilirsiniz- gaza basınca, spiral telin gaz kelebeğini oynatması ve silindir kapaklarının açılması ve arkada yer alan volan dişlisinin, kam milinin (yani tekerleğin) hareket etmesiyle dönmesi oluyor... Seyrine doyum olmayan haller bunlar; ama modeli ellemeye korkuyorsunuz, o da ayrı... :shocked3:

Araç, Exoto'nun iki farklı versiyon halinde ürettiği, 1961 yılının F1 Ferrari'si. Modeli Tipo 156/Type 156 (156 Tipi)... Bendeki model, 120 Degree/derece olan versiyonu ve "2" numarallı gövde numarası var. Amerika'lı efsane yarışçı Phıll Hill'in 1961 İtalya GP.'sinde birinci geldiği araç.

Bu modeli, Dubai'deki görkemli Exoto mağazasından almıştık ve mağazanın ilgilisi, luzumundan fazla ilgili çıktı; sırada yine Exoto'nun XS Serisi olan Alfa Romeo Alfetta (1951 /İlk F1 Şampiyonu) modeli var... :yuppi: Ama sağolsun hatasız, problemsiz, sıkıntısız alışveriş yaptık kendisiyle; daha da yapacağız gibi görünüyor... Diğer yandan da, modeli bana tedarik eden Setlâzim-i Kedutan abime de teşekkürü bir borç bilirim. :friends:

http://www.youtube.com/watch?v=9RR-CffEHfk

İşte fotolar...

Resim
Kutudaki "XS Series" yazısı heyecan veriyor... :devil:

Resim
Plastik korunak kapağının altında, CNC mak,nesinde kesilip işlenmiş gövde kapakları/panelleri var. Aynı zamanda lastikler ve bijonları da kağıtlarına sarılı vaziyette bekliyor.

Resim
İlk etapta bu kadar korumalı bir ambalajlamaın abartılı olduğunu düşünsem de; modeli toplamaya başlayınca "azmış bile" dedim! :tmi: :whew: Modelin tüm aksamları, aşırı derecede ince işlenmiş; bu, ölçeğe uygunluk bakımından gerekli ve imalatı ise, bugüne kadar gördüğüm en ince çalışılmış araç... Çok çok ince levhalar birleştirilmiş ve üzerine de gerçeğe uygun biçimde açılmış delikler var. Akıl sır ermeyecek miniklikteki bu parçaların birbirine monte edilmiş halleri dahi, çok fazla dikkat gerektiriyor. Evet; Cmc'nin Sharknose modelinden daha detaylı ama aşırı derecede hassas.

Aşağıda ise kullanım/montaj talimatları ve uyarılar var. Modeli nasıl tutacağınıza varana kadar bir dizi talimatlar bulunuyor ki; ne kadar tecrübeli olursanız olun, okumadan modeli elinize almak, araca zarar verebielceğinizi garantiliyor...
Resim

Resim
İlk önce, öndeki radyatör ve çevresindeki çok ince aksamları koruyan pilastik korunağı çıkarttım. Korunaklar plastik ama, model ile temas eden kısımlar, nubuk türevi bir materyalden ve Exoto aldığınızı hatırlatan bir kalite unsuru kesinlikle...

Resim
Modelin ana gövdesinin bağlı olduğu palet ise, yine nubuk tutacaklarla modeli sarmalıyor ve bebek gibi bakıyor. Sadece korumaya yönelik olan unsurlar bile, ayrı bir mühendislik ürünü. Ben böyle çoookk zahmet vermiş, işçiliği bol modlelere bayılıyorum yahu. Keyif doruklarda... :whistle:

Resim

Resim

Resim
Yukarıdaki paketlerde de okunabildiği üzere; bijonların dönme yönü farklılık göserdiği için, sağ-sol diye yazılarak paketlenmiş. Sağdaki tekerlekleri monte ederken, bijonlar saatin ters yönüne yani bilinen vida kapama yönünün tersine doğru dönünce kapanıyor; açar gibi kapıyorsunuz. Sol taraftaki ön ve arka teker içinse bilinen vida yönü geçerli! :wondering: Ben bunun sebebini bilmiyorum ama, gerçeğinde de böyle olabileceği düşüncesi aklıma geldi...

Resim
Tekerleri monte ederken, bir CmC'deki kolaylığı göremedim. Kolaylık bir kenara; llitrelerce ter döktüm desem yeridir. Exoto bu konuda kendini bu araçta düzeltemediyse, herhalde bundan sonra da böyle devam edecek sanırım. Daha önce elime geçen Williams Renault'lar, Porsche 935'ler; kısacası tüm Exoto'lar'da bu sıkıntı/tutarsızlık vardı. Tekerleri sökülüp takılabilen bir CmC'nin istikrarı ve sağlamlığı/ergonomisi, kesinlikle Exoto'da yok.

Resim

Resim

Resim
Exoto bu aracın, gelmiş geçmiş imal edilmiş tüm tiplerini/kapı No'lu olanlarını üretti ve içlerinde her anlamda içime sinen model ise buydu. Böylesi, tam oalrak içe sinen bi parçayı seçerek almak da ayrı bir şans. Çünkü yurtdışı alımı yaparken bu şans pek fazla olmuyor. Burada Burak abinin diplomasi tecrübesi ve itibarı beni ihya etti; sağolsun Burak abim. :bravo: :bravo: :bravo:

Tek takıldığım konu, egsoların paslı olmamasıydı! Paslı olan bu aracın 4 numaralı olanıydı ama onda da motoru çok fazla örten paneller bulunduğu için, seçimim 2 numaralı İtalya GP.'si oldu. Ama paslı egsozun yeri ayrı tabi; elimdeki yeşil renkli Exoto 500F1 (1952)'den biliyorum. :megas:
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Exoto bu aracı detaylı imal etmemiş; olduğu gibi üretmiş. Öncelikle borulardan oluşan gri renkli bir şasi var zaten. Bu şasinin üzerine tüm organlar öyle bir özenle ve eksiksiz işlenmiş ki akıl ısr ermiyor. Bir adet modelin imalatıyla saatlerce uğraşıldığı çok belli. Yağ deposu (önde) incecik sac levhalardan imal edilmiş ve içi boş, keza aracın sürücü kabinini iki yandan da saran benzin depoları da öyle! Bu benzin depolarını da yine "sac kemerler" sarmalıyor ve yerlerine sabitliyor. Depolara uzanan saydam hortumlar kılcal incelikteler ve depolaradan başlayıp motorun farklı yerlerine kadar uzanıyorlar. Motorda da yine elektrik kabloları ve sıvı hortumları var ve şasinin borularına kelepçelenmiş haldeler. Gösterge panelinin arkası da yine kablo kaynıyor ve kılcal incelikteler.

:devil: "ARTI"lar, "EKSİLER" :devil:

:dikkat: Ergonomi sıfır! Böyle bir araçta beklenesi birşey olmasa da, özelliklerini/fonksiyonlarını arada bir görmeden olmaz; sadece bilmek yetmeyebiliyor!
:dikkat: İmalat hataları var! Jantları monte ederken tutarsızlıklar yaşanıyor; bijonun yivleri uyuşmadığı için tam sıkmıyor!
:dikkat: İmalatın inceliği, ölçeğe son derece uyumlu ama aşırı ince parçalar, bütünsel bir hassaslık yaratıyor; çoookk dikkat lazım!
:dikkat: Aracın koltuğundaki süet hissi yetersiz ve deri olması gereken kısımlar plastik. Cmc'de bunlar asla atlanmıyor!
:dikkat: Jantın tellerinde kimi eğrilikler var!
:dikkat: Araç, bir Diecast sağlamlığında değil; en sağlam yeri zannedip, takla barından kaldırırsanız elinizde kalabilir!
:dikkat: CmC'nin Sharknose'unu alanları çok fena cezalandırmış ama Exoto'nun fiyatı gözönünde bulundurulunca, CmC sahipleri bunu pek takmayacaklamış gibi görünüyor.

:cup1: Yarış tarihinin kült aracı ve hakiki bir şampiyona sahipsiniz...
:cup1: Cnc makina teknolojisinin eseri. İmalatçısını kör edecek detaylara sahip.
:cup1: Bugüne kadar ilk kez yapılmış fonksiyonlar; gaz/kelebek/silindir kapağı hareketine sahip. Üstelik bunu, saç teli gibi bir spiralle başarıyor.
:cup1: Diferansiyeldeki mekanizma, volan dişlisini çeviriyor; GMP'den bilinen birşey olsa da, dönen parça volan dişlisi olunca, bu da bir ilk sayılıyor.
:cup1: Tek bir punta bile kabartma değil; hepsi tek tek dizilmiş ama neyle dizilmiş bilemiyorum.
:cup1: Şanzuman mekanizması çıplak ve vites kolunu kanallarda oynatınca, mekanizma da hareketleniyor. Sadece mekanizmada bile onlarca parça var.
:cup1: Minyatür modelcilik dünyasında, yüksek prestij argümanı bir model ve bulunduğu koleksiyona çağ atlatıyor...

1991 yılından beridir modelcilik anlayışıyla devam ettirdiğim bu hobi kariyerimde, bir çok önemli ilki yaşatan model oldu bu araç. Detayları, işçiliği, mühendisliği; bugüne kadar gördüğüm en kusursuz olan model ayrıca. "İlk"lerden biri de kesinlikle fiyatıydı ve bu konuda da açık olmak gerekirse, bir defada bir modele verdiğim en yüksek rakamı verdim ama kesinlikle az bile diyorum. Sapıkça rakamlara model almak konusundaki duvarı, yine bir Exoto üretimi olan, 1990 Ferrari 641/2 F1 modeli yıkmıştı ve o karambolde bu da geldi. :blush:

Bir kaç sene önce aynı modeli CmC de üretti ve otomobil olarak modelin tipini hiç beğenmediğim için yakından incelememiştim bile ama, Exoto üretimi olan modeli görünce aklım çıktı ve her ilgimi çeken modelde olduğu gibi; derhal geçmişini , başarılarını incelediğimde parlak bir kariyer gördüm. Bu üreticilerin bu araçları üretmesindeki temel sebep de bu önemli kariyerleri zaten. İşte ondan sonra CmC üretimi olan modelle arasındaki farkları farkettim. Bilindiği gibi CmC bir Alman firması ve örneğin Mercedes-Benz SSKL'deki o inanılmaz detaycılığı, bir İtalyan olan Sharknose'da göstermemiş. Bunu milliyetçiliğie bağlamak istediğim için değil tabi ki ama emin olunuz ki CmC'nin SSKL modeli de bu Exoto Sharknose'a çok yakın evsafta; hatta aynı... Yani CmC, Sharknose'u imal ederken bazı şeyleri geçiştirmiş ve hiç imal etmediği parçaları dahi var ve Exoto da bu zayıf yanı, hiç acımadan çok fena biçimde kullanmış. Bunu yaparken de bugüne kadar olmamış detayda bir imalata da imza atmış.

Tüm bunların neticesi tabi ki bizlere yarıyor ve rekabetin meyvelerini keyifle yiyoruz. :yuppi: Modeli ilk gördüğümde 1/18'ler içerisinde ne kadar ufak kaldığını ve tasarımını kanoya benzettiğimi hatırlıyorum. Ama modellerimin içinde, yeri en önemli parça diye nitelendirdiğim 1-2 araçtan biri tabi ki... Sırada ise True Scale Miniatures üretimi, Tyrell Ford ve Exoto'nun yeni üretimi olan, -Ahmet'in haberini yeni yayınladığı- Alfetta var ve o ihtişamlı bordo gövdesini, evimdeki oksijenle temas ettirmek ve objektifimle yüzyüze getirmek için sabırsızlanıyorum. Yukarıda da yazdığım gibi, "duvar yıkıldı bir kere"... :whistle: Okuyan herkese çok teşekkürler...

Resim
En son Kenan Şavklı tarafından, 22 Mar 2015, 01:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Resim

mesaj için Kenan Şavklı teşekkür aldı- 8:
BuRaK-B, canomen, dmrngh, Emre E., G.HEPARSLAN, MAKOSHARK, srht, sui_cast
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: 1/18 EXOTO FERRARİ TİPO 156 "SHARKNOSE" 120 DEGREE

İletiYazar: srht » 02 Arl 2010, 05:53

Kenan abi uykuya gitmek üzereyken bu paylaşımını görmek çok iyi geldi.

Öncelikle hayırlı olsun.Anlaşıldığı kadarıyla bu kırmızı güzel;toplanma esnasında seni baya yormuşa benziyor.Ama ne yalan söyleyeyim değmiş bence.Önce modeli toplarken çektiğin fotolar aklımı aldı diyebilirim.Sonrasında da motorunu filan gördüğüm şase hâlindeki foto noktayı koydu diyebilirim.Bu ne biçim detaydır böyle..Üzerine toplanmış fotolarını da görünce kaymaklı ekmek kadayıfı misali oldu..:)

Bunun yanına Alfetta'yı koymanı yürekten istiyorum.İkisi harika duracaklar.

Güzel günlerde sergilemen dileğiyle;tekrardan hayırlı olsun.
Resim

mesaj için srht arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5590
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 02 Arl 2010, 10:19

Bu araca da kusur bulmuşsunuz ya helal olsun.. :lol:
Resim

mesaj için sui_cast arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 7990
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: masato » 02 Arl 2010, 12:12

Pek ilgimi çemesede bu modeller detayları ile gerçekten göz dolduran bir model... Güzel anlatım... İyi günlerde keyif ile seyireylemen dileği ile... :tey:
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan

mesaj için masato arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: vegawagon » 02 Arl 2010, 13:17

Kutusunu açtıktan sonra yeniden imal ettirmişler sanki :)
Detayları görünce dudağım uçukladı zaten. Kusursuz ötesi bir model.
Güle güle sergileyin.
Resim

mesaj için vegawagon arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
vegawagon
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Orhan Özvatan
1/18 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 21
- / -- Model Sayısı: 10
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 350
vegawagon rep puani yokvegawagon rep puani yok

İletiYazar: ..alper.. » 02 Arl 2010, 17:34

Ferrari'leri hiç sevmememe rağmen modelin detayları insanı düşündürüyor ,gerçekten kaliteli bir model.Hayırlı olsun.
Resim

mesaj için ..alper.. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alper Hatinoglu
1/18 Model Sayısı: 19
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 23
Rep Puani: 1300
..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

İletiYazar: Kamil GÖNEN » 02 Arl 2010, 19:09

Kenan öncelikle hayırlı olsun. Muhteşem resimler ve anlatımın neredeyse modelini gölgede bırakcaktı ama yok o model gölgelenemez :devil: Süper anlatım muhteşem resimlerine teşekkür eder keyifli seyirler dierim.. Bu modele de ancak :sapka: :sapka:
Resim

mesaj için Kamil GÖNEN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Kamil GÖNEN
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Kamil GÖNEN
1/18 Model Sayısı: 10
1/24 Model Sayısı: 30
1/32 Model Sayısı: 40
1/43 Model Sayısı: 40
1/72 Model Sayısı: 10
Motorsiklet Model: 5
Toplam Model Sayısı: 135
Rep Puani: 60
Kamil GÖNEN rep puani yok

İletiYazar: yabaroz » 02 Arl 2010, 19:32

Kesinlikle harika bir seri abi,hiç ilgi alanım olmasa da zevkle incelemiştim.Detay olarak çok iyiler gerçekten.Ferrari olması da ayrı bir güzel :smile:

Plastik parçalar can sıksa da çok güzel bir model,hayırlı olsun abi :drinksb:
Resim

mesaj için yabaroz arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozan Berke Yabar
1/18 Model Sayısı: 90
Rep Puani: 2225
yabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 02 Arl 2010, 20:53

Şimdi burda sayfalar boyu yazsam bu paylaşımdan nasıl keyif aldığımı anlatamam :smile: :smile: :smile: Bayıldım diyorum. :inlove: :inlove: :inlove:
Resim

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 02 Arl 2010, 20:54

:+1: :+1: :+1: de yapıştırıyorum hemennnnnnn. :smile: :smile: :smile:
Resim

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 02 Arl 2010, 21:57

:shocked3: Yok böyle birşey..............kendimi toparladıktan sonra ve paylaşımını tekrar gözden geçirdikten sonra herhalde birşey yazabilirim
:nazar: :+1: :nazar: :+1:
Resim

mesaj için REVOLUTION arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5230
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: Sertan ÖKTEM » 03 Arl 2010, 00:25

Benzin koy çalıştır!!!! Kullanma klavuzuna iyice baktın mı? Kaç oktan konuluyormuş? :lol: Kenan harika modeli, yine ona yakışacak derecede güzel anlatımla paylaşman övgüye değer. Kardeşim hayırlı ugurlu olsun, iyi günlerde sergile ve narin yapısına dikkat et. Ben nazarlığını ve repini verdim. :smile: :nazar: :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
Sertan ÖKTEM
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: SERTAN
Rep Puani: 1335
Sertan ÖKTEM rep puani yokSertan ÖKTEM rep puani yokSertan ÖKTEM rep puani yokSertan ÖKTEM rep puani yokSertan ÖKTEM rep puani yokSertan ÖKTEM rep puani yok

İletiYazar: ArdaPerk » 03 Arl 2010, 00:32

Ben buna bakmaktan çıldırırım :shocked2:

Bu sıkıntılı günümde bu güzel paylaşımını görmek çok iyi geldi Abi'm ellerine sağlık :bye: :+1:
Resim

mesaj için ArdaPerk arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

Sonraki

Yeni Alınan 1/18 Modeller

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir