Merhabalar

Üyelerimiz Kendilerini Bu Başlık Altından Tanıtabilirler..

Yetkili: G.HEPARSLAN

Merhabalar

İletiYazar: gurhan » 03 Tem 2017, 16:40

Öğrencilik yıllarımda çok istesemde zaman ve finansal açıdan yeterli olmadığım için profesyonel diecast koleksiyonuna başlıyamamıştım.
Çalıştığım işteki stresimi azaltmak için diecast işini hobi edinmeye karar verdim. Çokda iyi bir karar aldığımı düşünüyorum :bravo: :bravo: .
Kendimce yaptığım ölçek araştırması sonucu 1/18'in benim için uygun olduğunda karar verdim.
Lamborghini Miura - 1/18 Welly
Ferrari F50 - 1/18 Maisto
Mercedes SLS AMG - 1/18 GT Autos modelleriyle koleksiyonumu oluşturmaya başladım.
Tam bu noktada değerli forum üyelerine birkaç sorum olacak:
1-modellerinize cila uyguluyor musunuz? Uyguluyorsanız ki ben kutusuz sergilemek istediğimden cila yapmak istiyorum bu işin püf noktası nedir? Özellikle cila alırken nelere dikkat etmek gerekir? Normal oto cilası olabilir dediklerinden geçen arabaya gaz alırken benzin istasyonunda bulduğum çizik kapatıcı pasta cilayı aldım. Ancak uygulama konusunda çok kararsızım. Bu konuyla alakalı tecrübe sahibi forum kullanıcılarında dönüş bekliyorum.
2-Model alırken en mantıklı ve çeşitin çok olduğu sahibinden.com'un iyi olduğunu fark ettim. Benim gibi genellikle 2. el model tercih edenler için başka siteler mevcut mudur? Sıfır model alırken hangi siteleri tercih ediyorsunuz? ebay amazon gibi sitelerde çok uygun fiyatlı modellere rastladım Gümrükde sıkıntı yaşanıyor mu?
3-Yine sahibinden de modellere bakarken fiyatlar arasında dengesizlik olduğunu gördüm. Örneğin aynı kondisyonda 2 farklı minichamps modelinin biri 230iken diğeri 400TL olabiliyor. Siz model alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Fiyatlandırma konusu genel olarak nasıl oluyor?
4-Resin modellerin hareketli parçaları olmamasına ve detayda ekstra fark olmamasına ragmen oldukça popüler olduğunu farkettin. Resin model olayını detaylandırabilir misiniz?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılar

mesaj için gurhan teşekkür aldı- 4:
E.Uca, Erdem, FurkanK, sui_cast
gurhan
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: Gürhan
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 2
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 0
gurhan rep puani yok

Re: Merhabalar

İletiYazar: sui_cast » 04 Tem 2017, 00:41

Hoş geldiniz. :handshake:
Resim
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 62
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 7990
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 04 Tem 2017, 07:55

Hoş geldiniz. :handshake:
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 134
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 134
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 04 Tem 2017, 07:57

Hoş geldiniz keyifli forumlar dilerim. :handshake:
Model otomobil bir tutkudur...
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 30
1/43 Model Sayısı: 7
1/64 Model sayısı: 88
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 3
Toplam Model Sayısı: 143
Rep Puani: 3790
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: E.Uca » 04 Tem 2017, 11:38

Hoş geldiniz...
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 4
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 10
1/43 Model Sayısı: 80
1/64 Model sayısı: 70
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 179
Rep Puani: 6485
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

İletiYazar: Bytaha » 04 Tem 2017, 11:46

Keyifli forumlar dilerim hoşgeldiniz..
Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Bytaha
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Taha Aydos
1/18 Model Sayısı: 16
1/24 Model Sayısı: 12
1/32 Model Sayısı: 18
1/43 Model Sayısı: 10
1/64 Model sayısı: 30
Motorsiklet Model: 8
Toplam Model Sayısı: 94
Rep Puani: 215
Bytaha rep puani yok

İletiYazar: FurkanK » 06 Tem 2017, 18:48

Hoşgeldiniz...

Uzun yıllarını vermiş tecrübeli abilerimiz de cevaplayacaktır ama nacizane kendimce cevaplasam;

1-modellerinize cila uyguluyor musunuz? Uyguluyorsanız ki ben kutusuz sergilemek istediğimden cila yapmak istiyorum bu işin püf noktası nedir? Özellikle cila alırken nelere dikkat etmek gerekir? Normal oto cilası olabilir dediklerinden geçen arabaya gaz alırken benzin istasyonunda bulduğum çizik kapatıcı pasta cilayı aldım. Ancak uygulama konusunda çok kararsızım. Bu konuyla alakalı tecrübe sahibi forum kullanıcılarında dönüş bekliyorum.

---> Cila ne kelime lastik parlatıcı bile sürüyorum :D Pasta ciladan ziyade, hızlı cilayı tercih ediyorum daha ince olduğundan dolayı. Bazen ikinci el aldığım modellerde üzerinde farklı bir boya yada yapışkan var ise pasta ile temizliyordum bir zararını da görmedim. Ama kendi aracıma makine ile cila yaparken kaput çizgisi civarında boyayı yaktığım için yoğurdu üfleyerek yiyorum hesabı pasta kullanmıyorum.

2-Model alırken en mantıklı ve çeşitin çok olduğu sahibinden.com'un iyi olduğunu fark ettim. Benim gibi genellikle 2. el model tercih edenler için başka siteler mevcut mudur? Sıfır model alırken hangi siteleri tercih ediyorsunuz? ebay amazon gibi sitelerde çok uygun fiyatlı modellere rastladım Gümrükde sıkıntı yaşanıyor mu?

---> Sahibinden'i tercih ediyorum genellikle. Yurtdışı alışverişi yapmadım, ama bu hususta tecrübeli olanlar cevaplayacaklardır.

3-Yine sahibinden de modellere bakarken fiyatlar arasında dengesizlik olduğunu gördüm. Örneğin aynı kondisyonda 2 farklı minichamps modelinin biri 230iken diğeri 400TL olabiliyor. Siz model alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Fiyatlandırma konusu genel olarak nasıl oluyor?

---> Bu hususta öncelikle elden model almaya dikkat ediyorum. Dışarıdan baktığında kusursuz gözüken modeller kargodan eline ulaşınca bambaşka halde çıkabiliyor. Yada bir satıcının kusur gördüğünü bir satıcı kusur görmeyebiliyor. Bu hususta modeli görerek almak önemli bence. Fiyatlandırmalar ise modelin kusuruna, satıcının alış fiyatına, ihtiyacına, piyasada bulunabilirliğine göre değişkenlik gösterebiliyor.

4-Resin modellerin hareketli parçaları olmamasına ve detayda ekstra fark olmamasına ragmen oldukça popüler olduğunu farkettin. Resin model olayını detaylandırabilir misiniz?

---> Yalnızca bir tane resin modelim var, diğer bütün modellerimden kütlece ve pahaca daha ağır. Elime alınca bile farklı bir haz veriyor belki ağırlığından belki pahasından dolayı psikolojik olarak ama keyfi başka oluyor gerçekten.

Benim kendimce, bilgimce, bildiğimce cevaplarım bunlar.

Tekrar hoşgeldiniz, keyifli forumlar...
Kalp ne ile dolu ise, dilden o dökülür...
Kullanıcı avatarı
FurkanK
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Furkan Ahmet Kaplan
1/18 Model Sayısı: 74
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 106
Rep Puani: 65
FurkanK rep puani yok

İletiYazar: Eray KIVRAK » 07 Tem 2017, 07:50

Hoşgeldiniz. :handshake:
Resim
Kullanıcı avatarı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

İsim: Eray KIVRAK
1/18 Model Sayısı: 36
Rep Puani: 5795
Eray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yok

İletiYazar: gurhan » 07 Tem 2017, 08:50

dsfsdf
FurkanK yazdı:Hoşgeldiniz...

Uzun yıllarını vermiş tecrübeli abilerimiz de cevaplayacaktır ama nacizane kendimce cevaplasam;

---> Cila ne kelime lastik parlatıcı bile sürüyorum :D Pasta ciladan ziyade, hızlı cilayı tercih ediyorum daha ince olduğundan dolayı. Bazen ikinci el aldığım modellerde üzerinde farklı bir boya yada yapışkan var ise pasta ile temizliyordum bir zararını da görmedim. Ama kendi aracıma makine ile cila yaparken kaput çizgisi civarında boyayı yaktığım için yoğurdu üfleyerek yiyorum hesabı pasta kullanmıyorum.

---> Sahibinden'i tercih ediyorum genellikle. Yurtdışı alışverişi yapmadım, ama bu hususta tecrübeli olanlar cevaplayacaklardır.

---> Bu hususta öncelikle elden model almaya dikkat ediyorum. Dışarıdan baktığında kusursuz gözüken modeller kargodan eline ulaşınca bambaşka halde çıkabiliyor. Yada bir satıcının kusur gördüğünü bir satıcı kusur görmeyebiliyor. Bu hususta modeli görerek almak önemli bence. Fiyatlandırmalar ise modelin kusuruna, satıcının alış fiyatına, ihtiyacına, piyasada bulunabilirliğine göre değişkenlik gösterebiliyor.

---> Yalnızca bir tane resin modelim var, diğer bütün modellerimden kütlece ve pahaca daha ağır. Elime alınca bile farklı bir haz veriyor belki ağırlığından belki pahasından dolayı psikolojik olarak ama keyfi başka oluyor gerçekten.

Benim kendimce, bilgimce, bildiğimce cevaplarım bunlar.

Tekrar hoşgeldiniz, keyifli forumlar...

Furkan hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Hızlı cila öneriniz mantıklı geldi. Zaten çok kalın pastaya ihtiyaç yok. Elimde bu tarz işler için ayırdığım 1/24 modelim var üzerinde denemeler yapacağım.
gurhan
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: Gürhan
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 2
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
Rep Puani: 0
gurhan rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 07 Tem 2017, 12:53

Hoş geldin Gürhan, forumda keyifli paylaşımlar dilerim.

Sorularına gelecek olursak pasta-cila ve resin konularında tecrübem olmadığı için diğerlerini cevaplayayım kendimce:

*Sahibinden alım için iyi bir tercih olabilir ama unutulmamalıdır ki görmeden alınan her ürün bir risktir. Risk almayı tercih etmenize ya da etmemenize göre durum değişir ama ben ebay'den o kadar çok alım yaptım ki bu konuda risk almaya değer olduğunu söyleyebilirim. Bu arada gümrük sınırı yeni yılla birlikte 30 Euro'ya çekildi, bu sebeple vergi yemeden alım yapmak çok zor. Satıcıya rica ederek ürün bedelini az yazmasını isteyebilirsiniz ama bu da vergi yememek için garanti oluşturmaz.

*Model fiyatlarının tutarsızlığı başlı başına bir dert, serbest piyasa ekonomisinde herkes istediği rakamı yazar ama 3 liralık mala 5 lira istemek ne derece doğru, karar size kalmış. Hobimiz 'kazıklama' aracı olmamalı bence, bu konuda özetle bu şekilde düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 77
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 81
Rep Puani: 4190
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: youth_peer » 07 Tem 2017, 13:24

Öncelikle hoşgeldiniz keyifli bol modelli günler dilerim. :f:

1. sorunuza basit bir çözümde ben getireyim. Silikon bazlı cam-sil kullanabilirsiniz. Özellikle resin modellere üstün bir parlaklık katıyor. Hatta bütün modellerde parmak izi oluşumunu ve erken tozlanmayı engelliyor, ilk olarak bu tarz bir ürünle başlamanızı öneririm, tatmin edecektir. Nerede direk olarak bulabileceğinizi de dilerseniz özelden yazabilirim.
Bavarian Engineers Club
Mechanical Engineer
Kullanıcı avatarı
youth_peer
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alperen
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 46
Toplam Model Sayısı: 62
Rep Puani: 290
youth_peer rep puani yokyouth_peer rep puani yok

İletiYazar: Berent TURAN » 08 Tem 2017, 17:39

Hoş geldiniz. :smile:
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 46
Rep Puani: 2580
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 09 Tem 2017, 22:27

Öncelikle hoş geldiniz. Bende cila konusunu cevaplayayım. ( Erdem Abi zaten diğerlerine cevap vermiş )

Ben modelleri kesinlikle dışarıda sergilemeyin derim. İlla cila yapıp sergilemek istiyorsanız normal araç cilaları elbette olur fakat modellerin üzerindeki boya çok daha ince olduğu için ( özellikle kıvrımlı gövdelerde kıvrım yerlerine dikkat edin ) çok çok az cila kullanın. Pamuk yardımıyla veya pamuklu bir kumaş yardımıyla dairesel olarak yavaş uygulayın. Kıvrım yerlerine mümkün olduğunca hiç sürmeyin hatta.
Ya da bunun yerine case alın veya yaptırın onların içinde sergileyin. Bence vitrinden bile daha şık gösteriyor modelleri.
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 66
Motorsiklet Model: 1
Rep Puani: 2705
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

Üyelerimiz & Tanışma

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir