Ebay Hakkında Bilgilendirme...

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: Ebay Hakkında Bilgilendirme...

İletiYazar: ergun83 » 26 Mar 2015, 15:18

ARKADAŞIM YUNANİSTANDAN 3 MODEL ALDIM 1100 TL CİVARIYDI SANIRIM...GÜMRÜĞE GİRDİ 3-5 TL Mİ NE EVRAK PARASI VERDİM SADECE.BUGÜN ALMANYADAN 4 ARABA GELDİ 470 EURO TUTARINDA BU SEFER 230 TL GÜMRÜK VERGİSİ ÖDEDİM.BU YÜZDEN BİRAZ ŞANS.2 DEN FAZLA SİPARİŞ VERME VE FATURASINI DA KOYMASINLAR PAKETE.SANIRIM O ZAMAN VERMEZSİN.BİR DE GÜMRÜĞE GİTMENE GEREK YOK.PTT GETİRİYOR ADRESİNE GÜMRÜK PARASINI EVİNDE TAHSİL EDİYOR...
EN GÜZEL AŞK ZOR OLANMIŞ...

mesaj için ergun83 arkadaşımıza teşekkür edenler:
GkhnAir
ergun83
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: ERGUN
1/18 Model Sayısı: 19
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 19
Rep Puani: 15
ergun83 rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 26 Mar 2015, 18:26

ergun83 yazdı:ARKADAŞIM YUNANİSTANDAN 3 MODEL ALDIM 1100 TL CİVARIYDI SANIRIM...GÜMRÜĞE GİRDİ 3-5 TL Mİ NE EVRAK PARASI VERDİM SADECE.BUGÜN ALMANYADAN 4 ARABA GELDİ 470 EURO TUTARINDA BU SEFER 230 TL GÜMRÜK VERGİSİ ÖDEDİM.BU YÜZDEN BİRAZ ŞANS.2 DEN FAZLA SİPARİŞ VERME VE FATURASINI DA KOYMASINLAR PAKETE.SANIRIM O ZAMAN VERMEZSİN.BİR DE GÜMRÜĞE GİTMENE GEREK YOK.PTT GETİRİYOR ADRESİNE GÜMRÜK PARASINI EVİNDE TAHSİL EDİYOR...

Normalde 1.100 TL tutarlı bir alım gümrüğe takılır, demek ki satıcı gerçek fiyatını yazmamış kutu üzerine. Bahsettiğiniz 3-5 TL damga vergisidir (3,60 TL tutar kutu başına) Almanya'dan gönderen satıcı gerçek değerini yazmış olmalı, %20 gümrük vergisi kesilir. Vergiden kaçınmanın ilk yolu satıcıya ricada bulunmaktır gerçek fiyatını yazmaması için ama özellikle Amerikalılar bu tür konularda hassas ve dürüst olduklarından kabul ettirmek zordur. Tabii aynı anda 4-5 model almak da risklidir, satıcı az fiyat yazsa bile memur bu kadar çok alımın belirli bir meblağı aşacağını tahmin edeceğinden kutu üzerinde yazan düşün rakama itibar etmeyip ebay ve/veya paypal işlem çıktısını isteyebilir. Sonuçta her yurtdışı alımı belirli bir riski içerir (gümrük kontrolünde hasar görme, yolda hasar görme, first class mail'de kaybolma gibi)

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 80
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 85
Rep Puani: 4340
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: malikaltindis » 01 Nis 2015, 04:17

ergun83 yazdı:ARKADAŞIM YUNANİSTANDAN 3 MODEL ALDIM 1100 TL CİVARIYDI SANIRIM...GÜMRÜĞE GİRDİ 3-5 TL Mİ NE EVRAK PARASI VERDİM SADECE.BUGÜN ALMANYADAN 4 ARABA GELDİ 470 EURO TUTARINDA BU SEFER 230 TL GÜMRÜK VERGİSİ ÖDEDİM.BU YÜZDEN BİRAZ ŞANS.2 DEN FAZLA SİPARİŞ VERME VE FATURASINI DA KOYMASINLAR PAKETE.SANIRIM O ZAMAN VERMEZSİN.BİR DE GÜMRÜĞE GİTMENE GEREK YOK.PTT GETİRİYOR ADRESİNE GÜMRÜK PARASINI EVİNDE TAHSİL EDİYOR...

burada bir seyin daha altini cizelim, tam adini bilmiyorum ama 'goturu' tarzi bir vergi bu 230 tl evde odenen. gumruge gitmeye gerek yok yazmis Ergun Bey ancak bir sonraki sefer gumrukten de cagirma ihtimalleri yuksek. o zaman 'beyanname' tarzi bir belge doldurmaniz isteniyor. mecburen gumruge gitmeniz gerekiyor. gitmezseniz kargonuz 30 gun sonunda geldigi adrese geri gonderiliyor. arti olarak da eksik gosterdiyseniz de sorun cikabilir gumruge gittiginizde. ticari yapmadiginiza ikna etmeniz zorlasir. gumruk memurlari her seyin farkinda.
Resim

mesaj için malikaltindis arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
malikaltindis
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: malik
1/18 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1160
malikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yok

İletiYazar: brkbrk88 » 02 Nis 2015, 22:27

Ben eskiden koleksiyonu topladığım modellerde, modellerin yarısından fazlasını yurt dışından getirttim. Yeni modellerimi de aynı şekilde şu ana kadar 6-7 tanesini yine ebayden almış bulunmaktayım. Her seferinde tek model istiyorum garanti olsun diye. Astarı yüzünden pahalıya gelebiliyor. Yurt dışından getiriyim ucuz olsun pek söz konusu değil. Şansa aynı satıcıdan denk gelirsem uygun fiyatlı, o zaman 2 model getirttiğimde olmuştu zamanında. 2 modele kadar hiç sorun yaşamadım. Fakat 3. modeli eklediğinizde kargo boyu bir hayli büyüyor, o zamanda gümrük memurlarının dikkatini çekiyor özellikle. Takılma ihtimali artıyor. Bence istenilecekse dahi, tek kargoda en fazla 2 model istenmesini tavsiye ediyorum.
Resim

mesaj için brkbrk88 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
brkbrk88
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Berk
1/18 Model Sayısı: 68