MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 15:40

Cevabın için teşekkür ederim. Yanlış anlaşılmalar konusunda haklısın, kusura bakma.
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cem Koronel
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 20
ck77 rep puani yok

İletiYazar: S.CANKILIC » 19 Ağu 2010, 15:46

Baktımda baya bişey yazmışım ya :D

Gökhan abi bugün arayıp kızmazsa iyidir vallaa :D

NOT:Burada ismini zikrettiğim hiçbir kurum yada kuruluş hedefim değildir

ŞİMDİ FARKETTİMDE CEM ABİ VE MURAT ABİYİ SIKIŞTIRMIŞIM ZOR DURUMDA BIRAKMIŞIM GİBİ GELDİ.KUSURA BAKMAYIN...

SAYGILAR...
S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: andy1 » 19 Ağu 2010, 16:25

DASTOK yazdı:Baktımda baya bişey yazmışım ya :D

ŞİMDİ FARKETTİMDE CEM ABİ VE MURAT ABİYİ SIKIŞTIRMIŞIM ZOR DURUMDA BIRAKMIŞIM GİBİ GELDİ.KUSURA BAKMAYIN...

SAYGILAR...

Serhan Kardeşim,

Kimse firmaların isimleriyle sorunu yok zaten,firmalarıda kimse karalamıyor,serbest ticarettir,herkes kar etmek zorunda !

Esnaf arkadaşlarında kızacağını sanmıyorum,sonuçta bizler müşteriyiz,en doğal hakkımızda fiyat sormak gerekirse pazarlık etmek !

Ayrıca xx firmada 10 lira sende neden 15 lira demekte,o esnafın faydasınadır en azından,ürün satamıyorum diyede üzülmez !

Yurt dışı sitelerde,koleksiyonerler ürün aldıkları mağazalarla saygı seviyesini bozmadan karalama yapmadan,istedikleri gibi soru cevap haklarını kullanıyorlar !

Dİkkat etmemiz geren tek şey,firma ismi vermekten kaçınmak,sebebi ise o esnaf arkadaşların kaça aldıklarını bilmiyoruz,çunki genelde bu işlerde toptan alımlar önemli !

Ben 1 tane ürünü 10 liraya alıyorsam sen 10 tane alırsın 7 liradan mal olur,denge unsuru çok önemli !

5-10 sene önce,ben 3 liaraya satıyorsam diğer esnaf 10 liraya satardı,sebebi ise malum ben koli ile alırdım diğer arkadaş 3-5 tane,gerçektende birazda fiyat dengesizliklerinde bununda unsuru olabiliyor !

Geçen aylarda hediye modeller konum vardı,tesafüfen toptancı bir arkadaşa denk geldim,fiyatlar o kadar komiktiki inanamazsın,mağazada 20 lira olan ürünü ben 7 liradan aldım ama dediğim gibi 3-5 tane değil koli ile,biraz piyasayı dolaşmak lazım :)

Sağlığım müsait değil yoksa,bu piyasada ucuza ürün almak kolay,ama mağazacı arkadşlarla toptancı arkadaşlarımızı kesinlikle ayırmalıyız,aynı tutmak kesinlikle haksızlık olur !

mesaj için andy1 arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 19 Ağu 2010, 16:26

DASTOK yazdı:Baktımda baya bişey yazmışım ya :D

SAYGILAR...

Serhan'cım Gökhan abin burada abilik ve öğretmenlik ayrıca adminlik vasıflarından sıyrılıp hobi adına paylaşımlar yapmaya ve elinden geldiğince forum kültür ve ahlakına uygun paylaşımlar olması için çalışmaya adamıştır kendisini.Hangi forumda adminlerin üyelerini sanal alemde paylaştıkları konular ile alakalı (olumlu,olumsuz,cenaze,düğün vb durumlar) aradığı ve bir bedele katlanarak saatlerce telefonda görüştüğü görülmüştür.Forumlarda adminler acıları veya sevinçleri belki bir tebrik mesajıyla forum içerisinde kutlar yada arada kaynatır gider.

Yani arayıp kızıyorsa bile samimiyetinden ve yapıcılığındandır.Yoksa üyeye sanal ortamda forum üzerinden uyarı vermek ve hatta forumdan uzaklaştırmak daha kolaydır.
Resim

mesaj için mustafacelebi arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 19 Ağu 2010, 16:39

Son mesajlarda ne yazık ki işlerimin yoğunluğu nedeni ile aranızda olamadım.Üsluplar zaman zaman sertleşsede makul ve mantıklı bir çerçevede alıcı ve satıcıları bir arada fiyat politikalarını tartışıyorken görmek büyük bir olgunluk ve erdemdir.Yeter ki üsluplar kırıcı ve yıkıcı olmasın.Bu nedenle taraflara teşekkür ederim.

Konumuz zaman zaman olması gerekenden uzaklaşmış olsada,ana fikrini korumaktadır.

Ben her zaman savunduğum şeyi burada tekrar yinelemek istiyorum.Eğer elimizde somut olarak incelemeden,satıcının farklı renklerini kutularını açarak önümüze koyarak tercihi bize bırakmadan,hasarlı olması riskini göze alarak ve ülkemizde modelciği üretici bazında önemsemiyorsak.İnternette ebay üzerinden model almanın kimseye bir sakıncası yoktur.Ben şahsen çok mecbur kalmadıkça ve istediğim modele ulaşamadıkça yurt dışını tercih etmiyorum.10 20 Dolar için kendimi riske atmak istemiyorum.Ülkemde ki modelcilerin fabrikalara stok sorup alacağım modellerin siparişini girerek Türkiye'de modelciğin potansiyelinin görülmesini istiyorum.
Diyeceksiniz ki aldığımız modelleri forumda paylaşıyoruz.Ordan görmüyorlarmı.Bende size şunu diyorum forumlar koleksiyonerler dışında bu işi tamamen maddi çıkar amacıyla yapan hiçkimsenin umrunda değildir.Evet hiç umrunda değildir.Evet bunu söyleyen benim.İnsanlar foruma sadece kendi aldıkları modeli koyup onlara yorum yazarak forumculuk oynuyorsa ve aldığı modeli 10 gün sonra satılık ilanıyla forum üzerinden satmaya çalışıyorsa kusura bakmasın ama modelciliğin koleksiyonerciliğin yanından bile geçmiyordur.Kaldı ki fabrikalar işi gücü bırakıp hangi ülkede kim hangi modeli almış diye bakmazlar.Adamlar fatura kestiği kişileri tanır..

SAYGILARIMLA..
Resim

mesaj için mustafacelebi teşekkür aldı- 2:
Emre E., G.HEPARSLAN
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: atesoglu » 19 Ağu 2010, 20:02

Bülent Aydoğan yazdı:bu durumda fabrikaların kaça malettiğini de mi sorgulamalıyız..17 yıldır 1:18 edinen biriyim ve şunu öğrendim bu konuda: istediğim modeli ebay dan almak yerine burada %10 fazlasına buluyorsam buradan alırım..ben artık pek bulunmaz modeller ile ilgilenmesem bu gerçekleşebiliyor da..

Dostum bu sana ve forumumuzdan bir kaç üyeye has bir özellik bence.Yıllardır model alıp sattığınız -koleksiyonunuzu devamlı olarak geliştirip değiştirdiğiniz için mağazalarla olan ilişkilerinizin farklı olduğunu düşünüyorum.Ben koleksiyona yeni başlayan yada mağazalarla sadece müşteri ilişkisi bulunan arkadaşların ebaydan %10 fazlasına model alabileceğine kesinlikle katılmıyorum.Bırakın %10 u %40 fazlaya bile zor bulunur diyorum .

Birde gelen paylaşımlar içinde bir kaç kez "kaçak mal alma " lafı geçiyor ki bu entresan geldi.Burada kastedilen kaçak mal nedir?Yurtdışından alınmış gümrük vergisi ödenmiş bir mal nasıl oluyor da kaçak olarak tanımlanabiliyor? İthalatçıdan yada bayisinden mal almıyorsak kaçakçı mı oluyoruz?
Resim

mesaj için atesoglu arkadaşımıza teşekkür edenler:
yasar
Kullanıcı avatarı
atesoglu
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ates
1/18 Model Sayısı: 44
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 14
Toplam Model Sayısı: 82
Rep Puani: 3850
atesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yok

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 20:22

Ateş Bey,

Kaçak mal konusunda özellikle parantezleri açtım. Ancak sanırım dikkatinizi çekmemiş. Kaçak mal dediğim zaman kendisine model getirenleri kastetmediğime dikkat etmenizi rica ederim. Kaçak mal e-bay'den bazı arkadaşların gümrüksüz kendilerine getirir gibi getirdikleri, ancak sattıkları ürünler için kullandığım bir terimdir.

mesaj için ck77 arkadaşımıza teşekkür edenler:
atesoglu
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cem Koronel
Rep Puani: 20
ck77 rep puani yok

İletiYazar: Onno » 19 Ağu 2010, 20:29

ck77 yazdı:Değerli arkadaşlar,

Sevgili Onur,

Tahmin ediyorum yazdığının terbiyesizce olduğunu kendin de biliyorsundur. Bizlere yakıştırılan "fırsatçı" sıfatını, "kazıkçı" sıfatını yüzüme söylersen tepkim olmaz; bütçene göre düşünürsün, daha uygun şartlarda alışveriş imkanın olur, buna karışamam. Ancak bizlerle derdin nedir tam olarak anlayamadım. Sattığımız ürünler herşeyden önce birer ihtiyaç ürünü değildir, bu nedenle zaten fırsatçılık gibi bir şey çok manasız olur. Gittigidiyor'da ülkemize gelmesi sabırsızlıkla beklenen bir model, kaçak ürün getiren bir arkadaş tarafından yüksek bir fiyatla satıldığı bir örnekte, ürün ülkemize ithal edildiğinde olması gereken Autoart fiyatından satılmıştır mesela. Bir başka örnekte; Türkiye'de her zaman popüler ve hep satılan bir model olan 190E modeli tarafımıza kampanyalı bir fiyattan sunulduğu zaman, Autoart'ın kendi sitesinde bile 109$ civarındaki bu ürün sizlere 100TL olarak sunulmuştur. Sadece karımız yüksek olsun diye düşünen biz "fırsatçı" firmalar, biz ağzı kokacak olanlar bu fırsatı neden değerlendirmedik acaba?

Saygılarımla,
Cem Koronel

Benim lafım size değil. Bunları üretenlere.. Sinirle agzımdan çıktı sanırım sonradan baktım da ağır olmuş. Yanlış anlaşılma olmasın sizler gibi insanlarda bizler için elinizden gelen en iyi fiyatla satış yaptıgınıza inanıyorum. en azından bir kısım satıcılar. :dikkat:

mesaj için Onno arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre E.
Onno
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Onur G.
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 1840
Onno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 19 Ağu 2010, 21:49

ck77 yazdı:Ateş Bey,

Kaçak mal konusunda özellikle parantezleri açtım. Ancak sanırım dikkatinizi çekmemiş. Kaçak mal dediğim zaman kendisine model getirenleri kastetmediğime dikkat etmenizi rica ederim. Kaçak mal e-bay'den bazı arkadaşların gümrüksüz kendilerine getirir gibi getirdikleri, ancak sattıkları ürünler için kullandığım bir terimdir.

Bu cümlenize sonuna kadar katılıyorum !

İşin gerçeğide budur,açık artırma sitelerinden ucuza mal alıp,ayda 15-20 model getirip satılıyorsa bunun adı kaçak maldır !

Şahsım adına konuşyorum,Almanyada yeğenlerim var,ebay'de ürün satan Türk firmalarınıda bilirim,ama bu güne kadar yeğenime rica edipte bana 2 model al demedim dememde,param varsa ve istediğim modelse almaya çalışırım,ama isteseydim inanın her ay 20 model araç alırdım,az çok beni tanıyorsunuz,satmak bana göre değil,hediye etmek bir yüreği sevindirmek 1000 eurolardan çok daha değerli !

İthalatçılarımıza saygı duymak zorundayız,sonuçta bu insanlar bir nevi bu işin lokomotifi onlar toplu ürün alırlar ve eminimki ürün gümrüğe gelene kadar rahat uyuyamazlar,çunki riskli bir iştir,heleki ithalat yaptığınız aracı uyanıksa ve art niyetliyse vay halinize 15-20 bin dolarların çöpe gitmesi anlık olaydır,bunu yaşayan insanlarıda bilirim !

Sorun nerde işin gerçeği belli !

Çok yeni bir hobi,emekleme değil Ülkemizde halen sürünme evresinde !

Böyle oluncada,karşınızda bilinçsiz bir esnaf varsa,sattığı mal altın sanıyor,bu tür esnaflar fazla kazanmak isteyincede fiyatlar elbetteki şişiyor !

Bunun zararı kime,elbetteki bizlere olmayacağı kesin,çunki devlet biz amatçr koleksiyonlara belirli limitlerde ürün almayı yasal olarak bu hakkı tanımış,ayda 5 model değilde 2 model alanlar olacaktır ama yurt dışından elbetteki !

Bunun en büyük zararınıda malesefki,işin bütün risklerini alan İthalatcılar çekecektir !

Yorumları yaparken,konu farklı yönlere kaydı,gönül isterdiki İthalatçı arkadaşlarımız değil,mağazalar bu konuya bir açıklık getirsinlerdi,ama henüz yorum yapan olmadı,olacağınıda sanmıyorum !

Gerçek 1nci el (İthalatcı) varken,tutupta biz ithalatçıdan pahalaı alıyoruz deme şansları olmayacaktır !

Sanıyorum durumu özeti budur !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 20 Ağu 2010, 00:01

BuRaK-B yazdı:Açıkçası gayet seviyeli bir soru ile başlayan bu fikir alışverişi konusu görüyorumki birazcık eksenden kaymalara uğramış forumdaşlar. Diecastr ailemizde özellikle yanlış anlaşılma olmaması için herkesin bilinçli olduğu düşüncesindeyim!

Konumuz; MODEL FİYATLARI NEDEN BU KADAR YÜKSELDİ?

Türkiye'de bu işin ticaretiyle uğraşmaya çalışan bireyler'in fiyatları belli, resmi distribütörlerin fiyatları belli. Kimileri bu işi vergisini ödeyerek yapıyor, kimisi ödemeden ama bu nokta bizim meselemiz değil.
Yurtdışından çoğumuz alışveriş yapabiliyoruz artık, bunu resmi distribütörler de gayet iyi biliyorlar. Sayın Cem Koronel ile tanışma fırsatım hiç olmadı ama hangi model firmasının ülkemizdeki ithalatçısı olduğunu ben dahil Diecast camiasında bilmeyen yok.
Modellerin fiyat artışları ülkemizde maalesef bütün markalarda oldu, bunun büyük bir kısmı vergi olarak nitelendirilsede kar payında artış mutlaka olmuştur. Benim tek takıldığım konu, yurtdışında AA'ların fiyatları arttı ve haliyle ülkemizde de arttı; nedeni firmanın yapmış olduğu yeni fiyat politikası, tüm yurtiçi satıcıları aynı şeyi söylüyor. Burası tamam, peki Minichamps-Kyosho-Maisto'nun yurtdışındaki fiyatları halen daha aynı, ama ülkemizde onlar da arttı. Artışın yanı sıra farklı mağazaların internet sitelerinde bile 10TL fiyat farklılıkları görülebiliyor. Geçenlerde ücra bir kırtasiyede gördüğüm Kyosho BMW'nin 90TL olduğunu görünce şaşırdım. Alıp internette kar koyup satmayı kendime yakıştıramadım ve bir telefonla BMW seven bir arkadaşa durumu anlattım ve onun için o modeli alıverdim. Kısacası, ben ülke içindeki resmi fiyat farklılıklarını vede diğer üreticilerdeki artışın nedenini esas merak ediyorum. Yoksa ülkemize ne Shelby Collectibles, ne Greenlight, ne Autoworld, ne Exact detail nede Universal Hobbies firmaları ithal ediliyor. E herkeste AA-Kyosho-Minichamps almak istemediğine göre elbet yurtdışından gelen veya getirtilen bireysel modeller olacaktır. Ben yurtiçinde bulabildiğim modelleri uygun maliyetli görürsem almaya çalışıyorum hatta alıyorum; genelde de sevdiğim bir abimin ikametgâhıma yakın olan mağazasından. Ama belirttiğim firmalar haricinde diğer firmaların istediğim modellerini bulamadığım için yurtdışından almaya çalışıyorum vede yurtiçi ilanlarda bireysel satılan ürünlere nazaran daha uygun fiyata geldiğini açıkça görüyorum. Bu doğrultuda yaşanılan ve paylaşılan bilgilere-fikirllere göre kimsenin kimseyi suçlama vede savunma hakkı olduğunu sanmıyorum. Çıkarlar ele alındığında bir noktadan sonra ticaretle uğraşan kendini, koleksiyoner kendini düşünmek durumunda.

Ve tekrardan dile getiriyorumki konumuz; MODEL FİYATLARI NEDEN BU KADAR YÜKSELDİ?
Lütfen konuyu rayından çıkartmadan tartışalım, kişileri vede kurumları incitecek telaffuzlarda bulunmayalım! Eğerki kişisel problemleriniz ve ön yargılarınız varsa özel mesaj yoluyla bildirelim!..

İlk önce Yener arkadaşıma birşey yazmak istiyorum "Ne konu açarmışsın kardeşim yaw..." :lol:
Artık bu konu hakkında birşeyler yazmak istemiyorum herkez yazılanları bir yere çekip başka şeyler arama peşinde; usluplar bozulmuş durumda, bilende bilmeyende yazıyor çiziyor. En azında kendi adıma abilerimiz (Erol abi, Yaşar abi vegibi) yazarken bana laf düşmez diyorum.
Benim yazmak istediğim Yönetici konumundaki olan Burak arkadaşımızın yazısı; birkez daha görüyorumki herşey yaşta değilmiş.
Bu kadar düzgün ve uslubu yerinde bir yazı yazılamazdı herhalde; seviyeyi yüksekte tutup konuyu dağıtmadan tartışmaya devam etmemizi istemiş. Ayrıca son satırlarında birbirimizi incitmeden, kırmadan yazalım ama problemleriniz varsa özelden yazalım demiş. Ve bunu güzel bir dille yazıya dökmüş; tabi anlayana!
Herkezin huzurunda sana TEŞEKKÜR ederim.
Hepimzin bu şeklide olması lazım; ama en başta yönetici konumudaki kişilerin daha dikkatli olup bu şekilde olmaları gerektiğini düşünüyorum.
Resim

mesaj için REVOLUTION arkadaşımıza teşekkür edenler:
BuRaK-B
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5230
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: srht » 20 Ağu 2010, 01:44

ck77 yazdı:Sevgili Serhat,

Bir arkadaşınızın 190E'sinin camlarındaki lekelenmeden bahsetmişsin; konu tamamen soru işaretleri taşıyan ve ciddi şekilde incelenmesi gereken bir konudur. Evi temizleyen hanımın modeli temizlemek için veya oda temiz koksun diye odaya sıkılan alkollü bir kokunun 2 damlasının model üzerindeki etkilerini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, dışardan gelebilecek etkilere karşı, hepimiz koleksiyonlarımızı vitrinlerde sergiliyoruz.

Diecast model insanların pille veya benzinle çalıştırdıkları bir ürün değildir. Tamamen vitrinde durması ve koleksiyon amacıyla üretilmiş bir üründür. Kanunen böyle bir gereksinim olmadığı için garanti belgeleri yoktur. Ancak, bu konuda üreticileri değil de yine ülkemizdeki mağazaları suçlaman da enteresan.

Cem abi;öncelikle verdiğin cevap için teşekkür ederim.Abi şunu bilmeni isterim ki art niyetle yazılmış bir mesaj değildi benimki;o yüzden kimseyi suçladığımı düşünmüyorum.Sadece mesajımda modelden ne vergisi alınıyor;alınıyorsa niye garanti belgesi verilmiyor dedim.Bunun da sebebini kısa ve net bir şekilde açıklamışsın.Bu hususta gerçekten yanlış anlaşılmak istemiyorum;çünkü son 2 gündür sanki senin üzerine yüklenilmiş gibi oldu.Benimki de öyle anlaşılmasın;tamamen bilmediğim birşeyi öğrenmek amacıyla yazılan bir yazı.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Son olarak bu konudaki görüşümü son kez yazayım.İlk sayfadaki yazdığım şeyi yine yazıyorum.Yani bu en başta hobidir;ve zorunlu ihtiyaç değildir.Her ne kadar birçoğumuz harçlıktan ya da maaşından da artırıp alsa sonuçta bu gelen zamların da bir sebebi var.Üstelik gelen zam da 20 ya da 30 TL gibi bir rakam.Sonuçta elzem ihtiyaç olmadığı için de normal olduğunu düşünüyorum;ki ilk sayfada da bunu belirttim.Ayrıca üreticiler indirim yaptığında mağazalar da yapıyor ki;2 ay öncesine kadar bunu bazı AA ve Kyosho modellerinde de gördük.Yine bunu da yazdım.
Ülkemizde bu sektörde iş yapan 2 ithalatçı firmanın yetkilisi de gereken açıklamaları yapmış;en azından kendi adıma konuşayım;birkaç sonuca ulaşılmış forum olarak.Bu da bizlerin yine hem bu ithalatçıları hem de mağazaları desteklememiz gerektiği;bu sektörü ülkemizde bir yere taşıyabilmektir.Bugün zaten bu firmalarla hepimizin de az veya çok tanışıklığı var.Ki ben de dahil olmak üzere hepimize de bir indirim yaptıklarını illa ki düşünüyorum.Çünkü CYG sağolsun;aldığım çoğu modelde bana indirimini de yaptı.Hadi indirmini geçtim;bugün modelissimo ya da ebay bana model aldığımda bir sıcak çay ikram etmiyor;yarım saat sohbet etmiyor;modelleri elime alıp inceleme imkanı sunmuyor.Ama bunu ülkemizde mağazalar yapıyor.Hem de fazlasıyla..

O yüzden birçok arkadaş gibi ben de modellerin mağazadan alınmasını destkeliyorum.Çünkü böyle böyle gelişecek bu sektör.Hanlardan kurtulup;adamakıllı geniş cadde üstü dükkanlara taşınacak.Bu sayede daha fazla müşteri memnuniyeti sağlanacak.Ama demiyorum ki netten alışverişi desteklemiyorum.Bazen nadir model düşebiliyor bazen de uygun fiyatlı ki;hepimizin bildiği ART CAR serisini de maalesef 70 Euro+26 Euro kargo bedelle satan varken;koleksiyonumdan ayırdığım diyip ya da sıfır;kutusunda diyip 350 TL fiyat çeken de var ki;işte işin bağlanıp kaldığı;kısır döngü de bu bana göre.

Umarım sözlerim yanlış anlaşılmaz;başka yönlere çekilmez.Aslında gayet güzel bir paylaşım oldu forumda.Birçoğumuz bilmediğimiz şeyleri öğrendik büyüklerimizin sayesinde yine.

Ama şunu da yine belirteyim;açıkçası geçen sene 170 TL'ye de model alırken birkaç ay sonra 200 TL'ye de model aldım yeni çıkmasından ötürü.Doğrusu o 30 TL'lik artışa da kafa yormadım.Çünkü bu elzem ihtiyaç değil;ikincisi 30 TL'lik artışı da ayda bir model alan birisine çok geldiğini düşünmüyorum.Mesela hâlen elimde Autoart Mercedes-Benz E320 yok;geçen sene 200'dü bu model;ama almadım,şimdi zamlandı;225 oldu.1 senede de bu farkı yemesi bana normal geliyor açıkçası.Sonuçta bu model kapımıza gelene kadar bir dünya masrafla geliyor.Son 1 yıl içinde de bunların artış göstermesi gayet doğal;ki üreticiler yine yukarıda dediğim gibi indirimleri de yapıyorlar yeri geldiğinde.Bunu da yine dediğim gibi 2-3 ay önce gördük hepimiz.
En son srht tarafından, 20 Ağu 2010, 01:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5595
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 20 Ağu 2010, 01:46

Sabah erken saatelerden itibaren olan tüm paylaşım ve mesajları imkanım el verdikçe tek tek okuyarak ve gün içinde bazı moderatör ve üyelerimiz ile yaptığım özel telefon görüşmelerim sonucunda açılan bu konunun devamına, II. BÖLÜM' den devam edebilecksiniz...
Tüm üyelerimizin, kendisine yakışan uslup ve paylaşımlarının devamını bekliyorum...

II. Bölümde ve 6 sayfaya varan konuda yapılan tüm değerli yorumlarınızı, hobimiz adına güzelliği getirecek bir seviyede,
konu hakkında fikir ve görüşlerime de yer vererek olumlu/olumsuz değerlendirmelerinizi almak istiyorum...

Konunun devamı;

:arrow: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ? II.BÖLÜM

mesaj için G.HEPARSLAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Onno
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16831
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

Önceki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 9 misafir