Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

İletiYazar: ozgurs82 » 17 Tem 2010, 10:42

yasar yazdı:aslında tavsiyelerde bulunmak pek de sevilen bir konu değildir.özellikle bulunulan taraf için.
ama ben yinede yaklaşık 30 yıldır bu işin içnde zaman zaman olan biri olarak tecrübelerimi özellikle yeni başalyanlarla paylaşmak istiyorum.bana kızmadan okusunlar.
1-öncelikle tema delisi olmayın ancak mikroskopla aralarındaki farklar anlaşılabilen aynı arabanın aynı renklerinden vitrinlerinizi doldurmayın.tecrübeler ileriki yıllarda en çok bozulan koleksiyonların bu tip koleksiyonlar olduğunu gösteriyor.
2-koleksiyon yapmaya askerlik ekonomik sıkıntı gibi sebeplerle ara vermeyin alımları azaltın biraz ıslık çalın(gökhan hocama ithafen) ama devam edin.
3-bütçenizi baştan doğru yapın gelirinizin %5 veya 10 u olabilir ama asla fazla açılmayın etrafınızda sizi sevenlere bütün parasını bunlara yatırıyor dedirtmeyin.
4-başkaları için değil kendiniz için koleksiyon yapın.ferraride olabilir koleksiyonda ama her an görebildiğimiz araçlarada az da olsa yer vermeye çalışın.
5-ölçek saplantısına kapılmayın ağırlıklı olarak bir ölçek olsun ama çeşitli ölçekleride biraz bulundurun.
6-ucuz diye gezdiğiniz yerde karşınıza çıktı diye model almayın.önümüzdeki ay alacağınız model şimdiden belli olsun çok düşeş bulursanız alım sırasını değiştirin en fazla.
7-bitebilecek bir model piyasaya çıkıyorsa cesur karar alıp hemen alın sonra aynı modeli almak için avuç dolusu para ödemeyin.
8-firmaların yıllık listelerini takip edin tam olarak uymazlar ama 3 aşağı 5 yukarı uyarlar yıl sonunda çıkacak bir model şu an piyasada yok diye açık artırmalarda gaza gelmeyin.
9-çocuklara bunların oyuncak olmadığını kesin bir dille anlatın herhangi bir parçayı taviz olarak oynaması için verirseniz gerisi gelir.
10-etraftan gelecek lafları fazla takmayın unutmayın siz onların avuç dolusu para verdiği şeylere karışıyormusunuz herkesin bir zayıf tarafı vardır.
11-vitrinleriniz düzgün ve temiz olsun 6 ayda bir detaylı temizlik yapın modeller çok ise yeni alım yapmamak için ilaç gibi gelir temizlik yapmak.
12-paylaşım sitelerinde tanıştığınız insanlar size bir kötülük yapmadılarsa onlara sevecen ve saygılı olun nice dostluklar böyle ortamlarda başlar unutmayın.
13-kutular.önce onları tutmak zor gelir ama taşınırken veya tema değişikliğine gitmek isterseniz inanamayacağınız kadar işinizi kolaylaştırır.kesinlikle atmayın.

Merhaba , başta siz olmak üzere bütün fikir belirten arkadaşlara teşekkürler . Karışık , model tema ve renk temasından sonra araçlarımın çoğunu elden çıkardım , şu an düşünme aşamasındayım :)
Kullanıcı avatarı
ozgurs82
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozgur Sahin
1/18 Model Sayısı: 55
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 55
Rep Puani: 1980
ozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yok

İletiYazar: Koray KARATAŞ » 23 Kas 2010, 22:37

çok güzel bir açıklama olmuş teşekkürler. Benim en çok tepki gördügüm cümle. YİNE Mİ ARABA ALDIN YETER ARTIK ALDIKLARIN PARA BİRİKTİR. Oluyor :D
Resim

mesaj için Koray KARATAŞ arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Koray KARATAŞ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Koray Karatas
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 5
1/72 Model Sayısı: 70
Toplam Model Sayısı: 77
Rep Puani: 180
Koray KARATAŞ rep puani yok

İletiYazar: nzm_1401 » 28 Oca 2011, 15:17

model koleksiyonuna yeni başladım.kulaklarımı tıkayıp istediğim gibi araç alımı yapıyorum.
aşırı eylemler olmadığı sürece , bence bu işi yaparken dış tepkilere pek kulak vermemek gerekir.
nzm_1401
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: eragurkan » 16 Şub 2011, 22:17

Aslında bu işe ilk başladığımda herhangi bir model, marka veya bir tema kriteri gütmeden sırf vitrinim zenginleşsin diye her önüme çıkan modeli aldım hatta bazen ucuz bulup 4-5 tane birden aldım, ancak daha sonra işin içine girdikçe ve tecrübe kazandıkça böyle yaparak sadece sahip olma içgüdümü beslediğimi fark ettim. Elbette bu işin temelinde "sahip olmalıyım", "bendede olmalı "bilinci yatar, lakin işin birde diziplin tarafı vardır ki bu en önemli kıstastır, Tabi bu göreceli bir görüştür. Ben böyle düşünüyorum. Sırf güzelmiş deyip her modeli satın alınca ve sonrasında yüksek kalite ve detaylara sahip araçları koleksiyonuma katınca üçer beşer satın aldığım orta kaliteli modeller benim için hiç bir önem taşımamaya başladı, ama onlarında hatırı sayılır bir maliyeti vardı, kaldı ki ucuz modelleride elden çıkarmak bir hayli zor. Elden çıkaramadığım modeli hediye ettim, çocukların eline verdim. Onun için koleksiyonculuk yapacaksanız seçici ve disiplinli olmalısınız, ha eğer," ben dekoratif olan hoşuma giden hyer modeli alırım" derseneniz benim nezlimce farklı bir şey.
Söylediğim gibi bu yazdıklarım izafi bir şeydir.
Resim

mesaj için eragurkan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Berent TURAN
Kullanıcı avatarı
eragurkan
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Gürkan
1/18 Model Sayısı: 24
Toplam Model Sayısı: 24
Rep Puani: 255
eragurkan rep puani yokeragurkan rep puani yok

İletiYazar: dogankeles » 13 Mar 2011, 02:12

Suv teması yapmak istiyorum özellikle de Toyota, piyasada farklı ölçeklerde , farklı üreticilerin ürünleri var, her gördüğüm modeli o an almazsam birdaha asla sahip olamayacakmışım gibi hissediyorum.

Bu durum fazlasıyla oyuncak-model karışımı 1:32 modele sahip olmama sebep oldu (ucuzlukları ve çeşitlilikleri), Sonunda her ay bir 1:18 bir de 1:24 suv sınıfından araç almayı en mantıklı çare olarak gördüm kendime göre, sizce bu ilerleme hızı model sevgimi pozitif ya da negatif yönde etkiler mi?
Kullanıcı avatarı
dogankeles
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Dogan KELES
1/18 Model Sayısı: 50
1/32 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 7
1/64 Model sayısı: 221
Toplam Model Sayısı: 300
Rep Puani: 945
dogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 13 Mar 2011, 02:20

dogankeles yazdı:Suv teması yapmak istiyorum özellikle de Toyota, piyasada farklı ölçeklerde , farklı üreticilerin ürünleri var, her gördüğüm modeli o an almazsam birdaha asla sahip olamayacakmışım gibi hissediyorum.

Bu durum fazlasıyla oyuncak-model karışımı 1:32 modele sahip olmama sebep oldu (ucuzlukları ve çeşitlilikleri), Sonunda her ay bir 1:18 bir de 1:24 suv sınıfından araç almayı en mantıklı çare olarak gördüm kendime göre, sizce bu ilerleme hızı model sevgimi pozitif ya da negatif yönde etkiler mi?

Bence tek bir ölçeğe yönelmen doğru.
Yine de sen bilirsin... :whistle:

---
Emre Erbaşar
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 116
1/64 Model sayısı: 500
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: dogankeles » 13 Mar 2011, 02:32

Emre Bey, ilginiz için teşekkürler. Ancak bazı modellerin 1/18'lerine ne internet ilanlarında ne de real olarak denk gelemedim, bazı 1/24 çözümlerini bu açıdan mecbur gibi hissettim, örnek olarak Defender'ın 1:18 versiyonunu hiç görmedim , eski kasa Dİscovery'nin yine 1:18 modelini 1 ilan gördüm o da 2.el olarak. 2.el olmasını çok önemsemiyorum ancak yanlış yerlerde mi arama yapmaktayım acaba?

mesaj için dogankeles arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre E.
Kullanıcı avatarı
dogankeles
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

dogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yok

İletiYazar: 99problems » 28 Tem 2011, 12:36

çok faydalı oldu hepsi doğru abi. ben de yeni başlayan olarak hepsine uymaya çalışacağım ama tema delisi olmaktanda alıkoyamıyorum kendimi :)
99problems
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: Emre E. » 28 Tem 2011, 12:48

dogankeles yazdı:Emre Bey, ilginiz için teşekkürler. Ancak bazı modellerin 1/18'lerine ne internet ilanlarında ne de real olarak denk gelemedim, bazı 1/24 çözümlerini bu açıdan mecbur gibi hissettim, örnek olarak Defender'ın 1:18 versiyonunu hiç görmedim , eski kasa Dİscovery'nin yine 1:18 modelini 1 ilan gördüm o da 2.el olarak. 2.el olmasını çok önemsemiyorum ancak yanlış yerlerde mi arama yapmaktayım acaba?

Sevgili Doğan, senin konuya olan cevabını 13.Mart'tan beri görmemişim, kusura bakma.
Cemil Melih'in güncellemesi ile tekrar gündeme geldi. :f:

1:18 Defender üzerinden gidecek olursak, Türkiye'deki satış sitelerinde veya mağazalarda bulmanın zor olduğunu biliyorum.
Dünya'ya hizmet veren, uluslararası satış sitelerinde (örneğin ebay) bulmak daha kolay zannedersem. Hatta, eğer mesajı okursa, Özgür İlgen Kardeşimizin bu konudaki fikirlerine danışmak isterim. :good2:

Umarım o zamandan bu zamana, aradığın modelleri bulmuşsundur. :friends:

---
Emre Erbaşar
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 116
1/64 Model sayısı: 500
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: dogankeles » 29 Tem 2011, 15:21

Emre ERBASAR yazdı:
dogankeles yazdı:Emre Bey, ilginiz için teşekkürler. Ancak bazı modellerin 1/18'lerine ne internet ilanlarında ne de real olarak denk gelemedim, bazı 1/24 çözümlerini bu açıdan mecbur gibi hissettim, örnek olarak Defender'ın 1:18 versiyonunu hiç görmedim , eski kasa Dİscovery'nin yine 1:18 modelini 1 ilan gördüm o da 2.el olarak. 2.el olmasını çok önemsemiyorum ancak yanlış yerlerde mi arama yapmaktayım acaba?

Sevgili Doğan, senin konuya olan cevabını 13.Mart'tan beri görmemişim, kusura bakma.
Cemil Melih'in güncellemesi ile tekrar gündeme geldi. :f:

1:18 Defender üzerinden gidecek olursak, Türkiye'deki satış sitelerinde veya mağazalarda bulmanın zor olduğunu biliyorum.
Dünya'ya hizmet veren, uluslararası satış sitelerinde (örneğin ebay) bulmak daha kolay zannedersem. Hatta, eğer mesajı okursa, Özgür İlgen Kardeşimizin bu konudaki fikirlerine danışmak isterim. :good2:

Umarım o zamandan bu zamana, aradığın modelleri bulmuşsundur. :friends:

Emre abi o günlerde Emre bey'din bugün abi diyebiliyorum mesela :smile:

Aradığım modellerden Defender, LC 100 200 Prado ve Range Rover vogue kaldı şimdilik umarım en kısa sürede bu modelleri de temin etmem mümkün olur.

mesaj için dogankeles arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre E.
Kullanıcı avatarı
dogankeles
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

Re: yeni başlayanlar için

İletiYazar: Furkan55 » 28 Ekm 2011, 16:17

[quote="RESPECT"]Ben de bir tecrübemi paylaşayım. Bazılarımıza saçma gelebilir, hatta kimi koleksiyoner siyah renk üzerine tema yapmakta, ama tavsiyem şudur ki:

Siyah ve koyu renklerden uzak durmaya çalışın. Bence vitrinde modeli göstermiyor. Siyah model elbette olacak ama çok fazla siyah/koyu renkli modeller beraber durduklarında her araç birbirine benziyor.

Favorim Beyaz renktir. Sarı, kırmızı da çok hoş dururlar, özellikle Ferrari'lerde.[/quote

Kesinlikle katılıyorum,hep siyah alcam derdim,siyahlarla başladım ama beyaz ve kırmızılarla çok daha güzel oluyo,gerçi benim koleksiyonum baya rengarenk oldu
Furkan55
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: Utku » 29 Ekm 2011, 01:18

Efendim ben yeni başladım bu işe ve yazanların hepsini okudum hepsinede katıldım hepsini aklımın bir köşesine yazdım. Özellikle şunu söylemek istiyorum gerçekten insanlar artık böyle hobilerle uğraşmıyor ve küçük görüyorlar onlara aldırış etmemek lazım. Şuraya da dikkat çekmek istiyorum: Bence "bütün parasını buna yatırıyor dedirtmeyin" yerine kendinizi zora sokmayın uyarısı daha uygun olur. Çünkü dediğim gibi bu konuda tepkiliyim, insanların birçoğuna göre bunlar boş işler, bazen 1 model alırsınız "paranı buna mı verdin" derler.
www.aliutkuayvali.com
Kullanıcı avatarı
Utku
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Ali Utku AYVALI
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 13
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 60
Utku rep puani yok

İletiYazar: taylankskn » 16 Eyl 2013, 17:54

Gerçekten benim gibi bu hobiye yeni başlayanlara yol gösterecek şekilde güzel fikirler belirtmişsiniz. Verdiğiniz tavsiyelerin çok faydalı olacağını düşünüyorum.

mesaj için taylankskn arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
taylankskn
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: taylan
1/18 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1