Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

İletiYazar: static_x07 » 01 May 2009, 18:58

Yaşar Abi çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık :clap:
Resim

mesaj için static_x07 arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
static_x07
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ali NURDOGAN
1/18 Model Sayısı: 25
1/24 Model Sayısı: 9
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 8
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 830
static_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yok

İletiYazar: nvrmnd » 05 May 2009, 00:36

Merhabalar...
Bilgiler için çok teşekkür ederim...Bende bu hobiye yeni başlayan biri olarak her maddesini dikkatle okudum ve dikkate alarak bundan sonra koleksiyonuma dvam edicem...

SAYGILAR...
Resim

mesaj için nvrmnd arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
nvrmnd
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ozan
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 17
1/72 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 23
Rep Puani: 35
nvrmnd rep puani yok

İletiYazar: kacakmazot » 22 Ağu 2009, 12:54

Bu konuya heves etmiş yeni biri olarak yazıyı okudum ; çok faydalı oldu benim sormak istediğim bir konu var?
İnternetten biraz arastırdım bir kaç marka buldum ama koleksiyon yapmak için tavsiye ettiğiniz bir marka var mı veya markalar?
çünkü araçlar 50 TL den 250 TL ye kadar cıkıyor:(1:18 araçlara ilgim var)

Herkese teşekkürler
iyi günler
kacakmazot
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: deniz
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 0
kacakmazot rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 22 Ağu 2009, 13:28

kacakmazot yazdı:Bu konuya heves etmiş yeni biri olarak yazıyı okudum ; çok faydalı oldu benim sormak istediğim bir konu var?
İnternetten biraz arastırdım bir kaç marka buldum ama koleksiyon yapmak için tavsiye ettiğiniz bir marka var mı veya markalar?

Herkese teşekkürler
iyi günler

Öncelikle sizlerden ricam size daha rahat ve doğru hitap edebilmemiz için profil bilgilerinizi doğru ve eksiksiz grimenizi rica ediyorum.( Ad soyad,yaş,yaşadığınız yer.)

Başladığınız veya başlamayı düşündüğünüz hobi yani diecast model araba hobisi başlangıç aşamasında kolay gibi görünsede uzun vadede beklentiler ve imkanlar dahilinde seçicilik unsuru ile birleşince zorlaşıyor.Birçok koleksiyoner her ölçekten,her markadan her türden model alımıyla başlar bu işe.Bazısı yine bu yönde devam ederken bazısı kazanadığı deneyimler veya sevdiği tasarımlar üzerine yoğunlaşıyor.Buradan da koleksiyonun göreceli olduğunu çıkarıyoruz.Benim tanıdığım birçok koleksiyoner her ölçekten model alarak başladığı hobisine sadece 1/18 ölçek veya 1/43 ölçekle devam etme kararı almıştır.Bunun yanında bazı koleksiyonerler sadece marka bazında bir düzen oluşturma gayretine gitmiştir.Mesela ferrari modelleri veya mustang modelleri gibi.Bazı koleksiyonerler ise üretici kaidesi belirlemiştir.Sadece CMC veya GMP toplamak gibi.

Ülkemizde ne yazık ki hobimiz bizim vermiş olduğumuz değer ve gösterilen alakaya oranla biraz duyarsız kalıyor.Hala çoğu kişinin oyuncak diye tabir ettiği hobimizi en iyi şekilde tanıtma ve yayma arzusu bütün koleksiyonerde mevcut.Bizlerde arzu ile bu işe gönül verenler olarak MODEL ARABA KOLEKSİYONERLERİ BULUŞMA NOKTASI sloganı ile yola çıktık.Forum sayfamızda dilerim aradığınız ve merak ettiğiniz her bilgiye ulaşırsınız..

İlgi duyduğunuz 1/18 ölçekli modeller ülkemizde ve Dünya'da en çok ilgi gören ölçeklerden biridir.Çeşitli üreticilerin piyasaya sunduğu modellerde fiyat ve detay doğru orantı göstermektedir.Detayın yanında bazı üretimlerin limitli oluşu da fiyatı etkileyen faktördür.Sizinde yaptığınız araştırmada olduğu gibi 1/18 ölçeklerde ortalama 50 TL başlangıç fiyatı olup bahsettiğim detay ve limit unsurları ile orantılı olarak 250-300-400 TL civarlarına ulaşmaktadır.

Forumumuz içerisinde yapılan model paylaşımlarını incelediğiniz zaman fiyatı belirleyen unsurları görecek ve gerekirse fiyat bilgisi almak için üyelerimiz ile sadece ve sadece ÖZEL MESAJ yoluyla irtibata geçmelisiniz. Gerekli fiyat araştırmasını Yurtiçi ve Yurtdışında ki model satcılarından ve forum üyelerimizin zaman zaman satışa çıkardığı modellerinden de edinebilirsiniz.

Her türlü sorununuza cevap almak için başta Admin'imiz Gökhan Heparslan olmak üzere bütün moderatör ve üye arkadaşlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Aramıza tekrar hoşgeldiniz.
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

Re: yeni başlayanlar için

İletiYazar: Desolator » 22 Ağu 2009, 13:36

Yaşar abi ellerine sağlık. Çok güzel bir konu açmışsın. Yazdığın maddeler tam yerinde ve açıklayıcı. Yeni başlayanlar için çok yararlı olacağına eminim.. :drinksb:

RESPECT yazdı:Ben de bir tecrübemi paylaşayım. Bazılarımıza saçma gelebilir, hatta kimi koleksiyoner siyah renk üzerine tema yapmakta, ama tavsiyem şudur ki:

Siyah ve koyu renklerden uzak durmaya çalışın. Bence vitrinde modeli göstermiyor. Siyah model elbette olacak ama çok fazla siyah/koyu renkli modeller beraber durduklarında her araç birbirine benziyor.

Favorim Beyaz renktir. Sarı, kırmızı da çok hoş dururlar, özellikle Ferrari'lerde.

Cem çıkarttırma bana siyahlarııııııı :knuppel:

:smile7: :laughing:
Resim
Kullanıcı avatarı
Desolator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Sinan Ates
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 22
Rep Puani: 630
Desolator rep puani yokDesolator rep puani yokDesolator rep puani yok

İletiYazar: kacakmazot » 22 Ağu 2009, 15:39

mustafacelebi yazdı:
kacakmazot yazdı:Bu konuya heves etmiş yeni biri olarak yazıyı okudum ; çok faydalı oldu benim sormak istediğim bir konu var?

Herkese teşekkürler
iyi günler

Öncelikle sizlerden ricam size daha rahat ve doğru hitap edebilmemiz için profil bilgilerinizi doğru ve eksiksiz grimenizi rica ediyorum.( Ad soyad,yaş,yaşadığınız yer.)

Başladığınız veya başlamayı düşündüğünüz hobi yani diecast model araba hobisi başlangıç aşamasında kolay gibi görünsede uzun vadede beklentiler ve imkanlar dahilinde seçicilik unsuru ile birleşince zorlaşıyor.Birçok koleksiyoner her ölçekten,her markadan her türden model alımıyla başlar bu işe.Bazısı yine bu yönde devam ederken bazısı kazanadığı deneyimler veya sevdiği tasarımlar üzerine yoğunlaşıyor.Buradan da koleksiyonun göreceli olduğunu çıkarıyoruz.Benim tanıdığım birçok koleksiyoner her ölçekten model alarak başladığı hobisine sadece 1/18 ölçek veya 1/43 ölçekle devam etme kararı almıştır.Bunun yanında bazı koleksiyonerler sadece marka bazında bir düzen oluşturma gayretine gitmiştir.Mesela ferrari modelleri veya mustang modelleri gibi.Bazı koleksiyonerler ise üretici kaidesi belirlemiştir.Sadece CMC veya GMP toplamak gibi.

Ülkemizde ne yazık ki hobimiz bizim vermiş olduğumuz değer ve gösterilen alakaya oranla biraz duyarsız kalıyor.Hala çoğu kişinin oyuncak diye tabir ettiği hobimizi en iyi şekilde tanıtma ve yayma arzusu bütün koleksiyonerde mevcut.Bizlerde arzu ile bu işe gönül verenler olarak MODEL ARABA KOLEKSİYONERLERİ BULUŞMA NOKTASI sloganı ile yola çıktık.Forum sayfamızda dilerim aradığınız ve merak ettiğiniz her bilgiye ulaşırsınız..

İlgi duyduğunuz 1/18 ölçekli modeller ülkemizde ve Dünya'da en çok ilgi gören ölçeklerden biridir.Çeşitli üreticilerin piyasaya sunduğu modellerde fiyat ve detay doğru orantı göstermektedir.Detayın yanında bazı üretimlerin limitli oluşu da fiyatı etkileyen faktördür.Sizinde yaptığınız araştırmada olduğu gibi 1/18 ölçeklerde ortalama 50 TL başlangıç fiyatı olup bahsettiğim detay ve limit unsurları ile orantılı olarak 250-300-400 TL civarlarına ulaşmaktadır.

Forumumuz içerisinde yapılan model paylaşımlarını incelediğiniz zaman fiyatı belirleyen unsurları görecek ve gerekirse fiyat bilgisi almak için üyelerimiz ile sadece ve sadece ÖZEL MESAJ yoluyla irtibata geçmelisiniz. Gerekli fiyat araştırmasını Yurtiçi ve Yurtdışında ki model satcılarından ve forum üyelerimizin zaman zaman satışa çıkardığı modellerinden de edinebilirsiniz.

Her türlü sorununuza cevap almak için başta Admin'imiz Gökhan Heparslan olmak üzere bütün moderatör ve üye arkadaşlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Aramıza tekrar hoşgeldiniz.

çok teşekkürler;
Bir hediye aldım model araba ; ve bu hediye vesile oldu bu konu ile ilgilenmeme,ama biraz arastırıp gezince gercekten çok güzel bir hobi bir tutku oldugunu fark ettim.
İlerleyen günlerde aklıma takılan konularda sizlere gene danısırım.
Herkese iyi günler
kacakmazot
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: deniz
kacakmazot rep puani yok

İletiYazar: blghn » 18 Arl 2009, 14:04

yaşar abi çok teşekkür ederim bu işe yeni başlıyorum :yol: ve çok iyi bilgi edindim... paylaşım için teşekkürler :syg:
Resim
Kullanıcı avatarı
blghn
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Bilgehan SEVIM
1/24 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 1
Rep Puani: 30
blghn rep puani yok

İletiYazar: sekoviano » 18 Arl 2009, 14:54

paylaşım için teşekkürler yaşar bey hepsine katılıyorum eklemek istediğim modellerinizi ofisinizde sergiliyorsanız birkaç model de evinizde bulundurun ;) evde ise ofiste çünkü bazen kısa sürede olsa özlersiniz;)
Kullanıcı avatarı
sekoviano
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Serkan
1/18 Model Sayısı: 51
1/24 Model Sayısı: 7
1/32 Model Sayısı: 24
1/43 Model Sayısı: 24
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 154
Toplam Model Sayısı: 152
Rep Puani: 10
sekoviano rep puani yok

İletiYazar: malikaltindis » 18 Arl 2009, 20:29

çok faydalı bilgiler verilmiş.vakit ayırıp üşenmeden yazdıgınız için teşekkürler :)
Resim
Kullanıcı avatarı
malikaltindis
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: malik
Rep Puani: 1160
malikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yok

İletiYazar: penta » 19 Arl 2009, 13:43

Bende yazılanlara ek olarak vitrinlerle ilgili birşeyler söylemek istiyorum..Onca para ve emek harcayarak oluşturduğumuz koleksiyonumuz için en önemli şeylerden biride modellerimizi sergilediğimiz vitrinler bence..Değerli modellerimiz için satılan standart vitrinleri (IKEA v.b......) kullanmak bence pek doğru değil...Bunun nedenide butür vitrinlerin sağlamlığının tartışılır olması ve tozun geçmesini sağlayan aralıklarının bulunması..Sürekli toz alan ve silinmek zorunda kalınan modellerde genelde cam ve far bölgelerinde aşınma ve çizilme söz konusu...Ayrıca vitrinlerin birçoğunda kullanılan spot ışıklarda modelin renginde değişimlere neden oluyor. (özellikle dekalli modeller)..Bu nedenlerden dolayı oluşan hasarlar nedeniyle kişinin bu uğraştan soğumasıda muhtemel bir olasılık....Lafı biraz uzattım galiba...... :x: Bu konuyu açtığınız içinde ayrıca teşekkür ederim......
penta
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: yener
1/18 Model Sayısı: 30
1/72 Model Sayısı: 24
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 65
penta rep puani yok

İletiYazar: srht » 05 Oca 2010, 01:22

Yazılanların hepsi de gerçekten faydalı şeyler.Ayrıca son mesaj da doğru bir tespit bence.
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5610
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: mclaren35 » 15 Şub 2010, 16:17

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler
mclaren35
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

mclaren35 rep puani yok

İletiYazar: Onno » 15 Şub 2010, 16:25

mclaren35 yazdı:verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

Merhaba hoşgeldiniz. İsterseniz profil bilgilerinizi doldurup. Tanışma bölümüne konu açabilirsiniz. Bizler için çok daha iyi olacaktır.
Teşekkürler
Onno
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Onur G.
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 1840
Onno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yok

ÖncekiSonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir