Türkiye' de Diecast Koleksiyonculuğu' nun Engeli Nedir?

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: Türkiye' de Diecast Koleksiyonculuğu' nun Engeli Nedir?

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 15 Oca 2014, 23:07

rsc86 yazdı:1. maddi imkansızlıklar
2. işş gögüşmelerinde hobiler kısmında diecast veya model otomobil yazdığımda insan kaynaklarındaki yettki li nin tuaf tuaf baması iş için mükemmel kişi olduğunuz hallde klasik biz sizi ararız cevabı alınması formun o bölümüne boş kalmasın diye klasik müzik dinlemek kitap okumak gibi cevap vermiyorum arkadaşş
3. yurtdışından bağlantınız yok ise ucuza model edinemiyorsunuz birinci mesajdaki ölçek kısmına katılıyorum almanyada 1:18ler yerine 1:24 ölçekliler revaçta 1:18ler hediyelik eşya statüsünde artık

İnsan kaynaklarındaki yetkili kişinin "diecast" veya "model araba" durumunu anlamama konusunu mazur görerek ve mülakatlarda açıklamalısın Hasan..

mesaj için G.HEPARSLAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 52
1/24 Model Sayısı: 8
1/32 Model Sayısı: 19
1/43 Model Sayısı: 24
1/64 Model sayısı: 78
1/72 Model Sayısı: 235
1/87 Model Sayısı: 82
- / -- Model Sayısı: 25
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 538
Rep Puani: 16896
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: ademunlu » 16 Oca 2014, 01:17

Konuyu gördüm ve baştan sona bütün cevapları tek tek okudum.

Özellikle belirtmek isterim ki;

a) (alacağımız modelleri D & R yada AVM' lerden değilde bildiğimiz hobi mağazalarından yada internetten almak) kısmına sonuna kadar katılmaktayım. Çünkü gerçektende söylenildiği gibi hem daha fazla ilgi görürsünüz, hem daha uygun bir fiyata alırsınız, hem daha temiz ve özenle alırsınız, hemde modelcilikte önde gelen CMC, BBR, Exoto, GMP, Autoart, Kyosho, Minichamps, Revell, Norev ve buraya ismini yazmayı unutmuş olduğum bir çok üreticinin ürününü çok daha kolay bulabilirsiniz. Malum, diğer yerlerde daha çok Maisto, Welly vb.. Üreticilerin ürünleri yoğunluktadır.

b) Daha önce de söylenildiği üzere, hobi mağazası olmayan yerden alışveriş yapmaya kalktığınızda satıcı arkadaş size aval aval bakar, ona ne istediğimizi söyleriz ama o hobiden zerre kadar anlamadığı için tutar bizi çok farklı bir ürüne (neredeyse uzaktan kumandalı modele) götürür ve çok haklıymış gibi bunun da ondan aşağı kalır yanı yoktur der.

c) Yine bir arkadaşamızın söylediği üzere, bunlara bu kadar para verilir mi!!! cümlesi çokca duyduğumuz bir cümle olur. Oysa küçük bir çocuk yahut büyük bir insan hiç fark etmez sigara içmek yerine (kendimi de dahil etmekteyim) ona verceği parayı bu hobiye harcasa ne olur sizce....Ben bildiğim ve gördüğüm kadarını söyliyeyim: o kişi özel bir insan olur, o kişinin çevresindeki arkadaşları serserilerden değil samimi, dost ve klas insanlardan olur (buradaki klas kelimesinden kastım karakterinin klas olmasıdır), o kişi hayatı boyunca her alanda başarılı olur, o kişinin konuşma üslubu hep düzgün Türkçe ile olur, o kişi karıncadan 100 yaşındaki adama kadar herkese saygılı bir insan olur, o kişi kahve köşelerinde zaman öldürmektense (lütfen yanlış anlaşılmasın, tabiki kahveye gidilebilir çok normaldir fakat benim kastettiğim her gün oradan çıkmamaktır) hep bir arayış içinde olur yani bir nevi her daim AR-GE yapar vb... Buradaki örneklemeleri çoğaltmak mümkün, benim ilk etapta aklıma gelenler bunlar oldu.

d) Koleksiyonunuzu gören herkese (benim koleksiyonum işyerimde olduğu için en çok sıkıntı yaşadığım konudur) bunların oyuncak araba olmadığını, diecast ürün olduğunu, diecast' in ne demek olduğunu hangi alaşımlardan meydana geldiğini, onları en az ayda bir defa narince ve eldivenini giyerek vitrinden çıkarıp güzelce tozunu aldığınızı, onların neden güneş gören yerde değil de daha çok güneş almayan yerde durması gerektiğini, vitrinin içinde spot ışık yerine neden led ışık kullandığınızı, onların kutularını dahi neden ilk günkü gibi hala sakladığınızı vb.... Tek tek anlatmak zorunda kalırsınız.

e) Son olarak, bende 1/18 koleksiyoncusuyum ama dünyada bir gerçek varki bu işin asıl koleksiyonerleri 1/43 toplayıcılarıdır.

mesaj için ademunlu arkadaşımıza teşekkür edenler:
Nusret Karakaya
Kullanıcı avatarı
ademunlu
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Adem ÜNLÜ
1/18 Model Sayısı: 28
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 2
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 35
Rep Puani: 50
ademunlu rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 16 Oca 2014, 09:58

ademunlu yazdı:e) Son olarak, bende 1/18 koleksiyoncusuyum ama dünyada bir gerçek varki bu işin asıl koleksiyonerleri 1/43 toplayıcılarıdır.

Bu yanlış bir cümle olmuş; bence bu benim düşüncem böyle desen daha iyi olurdu!
Çünkü koleksiyonculuk, koleksiyonculuktur! Gerçek koleksiyonçuluk 1:43 diye bir şey yoktur. Herkes kendine hitap eden modelleri biriktirir ve kendince uygun olan ölçeği alır.
Bu ölçek olayıda modellere göre değişir eğer gemi koleksiyonu yapıyorsanız 1:43 çok zor veya uçak koleksiyonu yapıyorsanız 1:72, 1:200 gibi ölçekler çokça mevcuttur.
Ayrıca ülkelere göre ölçek tercihleri değişir Amerikada 1:24 ölçek tutulurken İngiltere'de 1:43 ölçeği çok tutulur ama şatış rakamlara bakılırsa son 2-3 yıldır 1:18 ölçeğin satışı çoğalmış ve tercih edelerin sayısı artmıştır.
Neyse kısaca başta söylediğim gibi koleksiyonculuk demesek bile modelcilik içinde ölçek kısıtlaması yapılamaz gerçek modelcilik budur denemez!
Resim

mesaj için REVOLUTION teşekkür aldı- 7:
ademunlu, Berent TURAN, Emre E., eraye, Erdem, spyker, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5240
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: tolgatitiz » 16 Oca 2014, 10:26

rsc86 yazdı:1. maddi imkansızlıklar
2. işş gögüşmelerinde hobiler kısmında diecast veya model otomobil yazdığımda insan kaynaklarındaki yettki li nin tuaf tuaf baması iş için mükemmel kişi olduğunuz hallde klasik biz sizi ararız cevabı alınması formun o bölümüne boş kalmasın diye klasik müzik dinlemek kitap okumak gibi cevap vermiyorum arkadaşş
3. yurtdışından bağlantınız yok ise ucuza model edinemiyorsunuz birinci mesajdaki ölçek kısmına katılıyorum almanyada 1:18ler yerine 1:24 ölçekliler revaçta 1:18ler hediyelik eşya statüsünde artık

Hasan bey kaç tane 1/18 model incelediniz ve bunların "hediyelik eşya" olduğuna karar verdiniz? 4'mü?
Bim tarzı marketlerde, sepetlerde seçilen MotorMax 24'lermi model.
Size bir bilgi vereyim, (tabi ki genelliyorum, istisnai örnekler vardır) Almanya'da 1/24'ü bilmezler bile, gelenksel olarak Almanya'daki koleksiyonlar 1/43'tür. Bu işin başlangıcı bu ölçektir. Ama özellikle Avrupa'da 18 artık hepsini geçmiş durumdadır.
1/24'e gelince Amerika'da oldukça popülerdir, onlarda 43'ü pek bilmez, 64'çülerdir. Yalnız Amerikan diecast koleksiyonculuğunun temelini oluşturan 24 ölçek, orada "Franklin Mint" "Danbury Mint" "West Coast" gibi markalarla kendisini gösterir. Bunlarında sizin model sandıklarınızla hiç bir ilgisi yoktur.
İş görüşmelerine bir 1/18 AutoArt götürün mesela, emin olun hemen işe alınırsınız.
Resim

mesaj için tolgatitiz teşekkür aldı- 7:
Berent TURAN, Emre E., eraye, Erdem, Musa Can ÇİL, REVOLUTION, spyker
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 166
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: eraye » 16 Oca 2014, 11:30

Başlık son derece enteresan geldi ve tüm yazılanları okumaya zamanım olmasa da bazı okuduklarım ile birlikte görüşlerimi yazmaya karar verdim. Öncelikle sorunun net bir cevabı var bence: Türkiye'de Dicast Koleksiyonculuğunun Engeli Yoktur!

Bu hobiye gönül verdiğim seneler içinde karşılaştığım insanlar olsun, model aldığım dükkan sahipleri olsun, forumdaki arkadaşlar olsun, ikinci el model alım satımında tanıştığım düzgün insanlar olsun birçok tanıdığım oldu ve bu hobiye gönül veren insan sayısının hiç de az olmadığını fark ettim.

Bence bir modele sahip olmayı hedeflerken en önemli husus o modeli elinize aldığınızda veya karşısına geçip baktığınızda içinizde uyandırdığı hislerdir. Fiyatı ikinci önceliktir ama sonuçta bazı el emeği modeller dışında sanat eseri almıyoruz, elbette fiyat da model alırken bir kriterdir. Ölçek meselesine gelince, burada renkler ve zevkler konusuna giriyoruz, yani her kafadan ayrı fikir çıkması çok doğal, zaten insanlar tek bir ölçekte anlaşamadıklarından bu kadar ölçek mevcut. Ben öncelikle 1:18 biriktiriyorum, kendime göre sebeplerim var. Elime alınca ağırlığı hissetmek, daha fazla detay, daha fazla hareketli parça, vs. Ancak bu 1:32 çin malı modellerde bile uygulanan dirsekli kapı mekanizmasını 1:18 modelde görünce hala 1:18 ölçek iyidir demem için sebep değil. 1:43 modellerim de sayıca artmaya başladı ve onları da çok seviyorum ama inanın akrilik kutularından hiç çıkarmıyorum, çıkarınca daha fazla birşey olmayacak ki. Bu modelin kötü olduğu anlamına gelmiyor, onlar da kutularında güzel, en azından tozlanıp üzmüyorlar beni. Geçenlerde 5 adet 1:64 Hotwheels model de aldım duramayıp, görüldüğü gibi 1:18 model biriktirmek çocuklarla birlikte sepet karıştırıp 4-5 TL'ye model aramaktan alıkoymuyor insanı.

Gelelim model fiyatları ve bulunabilirlik hususlarına. Bazı modellerin Türkiye'de satışa çıkmadığı oluyor doğrudur ama çoğu zaman ben aradığım modelleri yurt dışında pre-order zamanı bitişinden bir ay sonra burada satışta görebiliyorum. Hatta yurt dışından bir heves pre-order ile aldığım bazı modelleri burada 2-3 ay sonra daha uygun fiyatlara gördüğüm de oldu. Fiyat sizin için ilk öncelikse mutlaka birkaç satıcının sitesini favorilerinize ekleyin ve kampanyaları takip edin, yurt dışından bile uygun rakamlara sıfır model bulacaksınız. Özellikle yılbaşı zamanı ve babalar günü öncesini gözetmenizi tavsiye ederim. Türkiye'de bulamadığınız modeller için e-bay ve bazı yurt dışı model siteleri takip edeceğiniz yerler ve 1-2 model aldığınızda ve senede bu işi 3-4 defadan fazla yapmadığınızda en fazla vergisini ödemek dışında bir problem yok, gümrük memurlarının eşref saatlerine denk gelmezse tabi.

Bazı bazı eş dost çocuklarının elindeki metal arabaları bile elime alıp inceliyorsam bu işin parayla, yaşla fazla bir alakası yok gibi geliyor bana. Bir şişe şaraptan sonra her kadın güzeldir sözü gibi elinize aldığınız her modelde bir güzellik görüyorsanız o sizin güzelliğinizdir. Tabi bu hayatta manken, model, güzellik kraliçesi kategorilerinin olmadığı anlamına gelmez, işte burada işin içine ulaşılabilirlik giriyor bu doğru...

Çok yazdım, biraz çalışayım da proje batmasın :happy:

mesaj için eraye teşekkür aldı- 5:
Emre E., Erdem, gokhan derli, Musa Can ÇİL, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
eraye
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Eray Esengin
1/18 Model Sayısı: 268
1/43 Model Sayısı: 100
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1815
eraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 16 Oca 2014, 13:23

Bence Türkiye'da Diecast Koleksiyonculuğu'nun engeli çok model alan abiler.. 600-700 modeli olan abiler var... bize kalmıyor.. Bence onlar dağıtsın biraz modellerini :delii:
Resim

mesaj için sui_cast teşekkür aldı- 4:
Emre E., Erdem, masato, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 65
1/43 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 8155
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: eczserkan55 » 16 Oca 2014, 16:28

Aslında konuyla ilgili ben de çok uzun bir yorum yapacaktım ancak okuduğum yorumlarda birçok noktaya değinilmiş ... Ancak şunu eklemek isterim ki diecast hobisi bence ülkemizde azımsanacak bir konumda değil düzenli paylaşımların yapıldığı ve çok değerli abilerimizin ve çok değerli kardeşlerimizin bulunduğu bir siteye sahibiz ... Düzeyli diyaloglar ve incelemeler mevcut ve hobi ile ilgili gerek tanıtım olsun gerek modifikasyon çalışmaları olsun gerek diorama çalışmaları olsun birçok çeşitli faaliyetlerde mevcut ... Korkut abinin paylaşımını da nasıl bir etki yarattığını hatırlarsınız ...
Onun dışında şimdiye dek yapılmış olan festivaller var dergi faaliyetleri var ... Daha önce burada yazmış olan abilerimizin çalışmaları var ... Bu sitenin arka planında çalışan yöneticiler ve Adminlerimiz var ... Daha önce toplantılar yapıldı geziler buluşmalar yapıldı gayet keyifli anılarımız oldu çok sağolun arkadaşlar ... Onun dışında forumda ve forum dışında muhabbetimiz olan arkadaşlarımız var forumda yazıştığımız abilerimiz var ... Ve face grubumuzda ciddi bir üye sayısına sahip ... Ülkemizde oluşturulmuş diğer diecast gruplarıda mevcut ... Arama motoru aramalarında dahi ilk öne çıkan fotoğraflarımız var hatta AA gibi firmalar bazı Türk koleksiyonerlerin fotoğraflarına yer veriyor ...
Ülkemizde bir müzemizde de birçok diecast modeli var ... Hatta geçen ay dergimizde paylaştığımız müzede de az da olsa diecast örnekleri mevcuttu ...
Bunun dışında internet kullanmayan abilerimiz de var ... Ben geçen haftlalarda 75 yaşında çok değerli bir abimizle tanıştım 1/16 motorsiklet koleksiyonu yapıyorum dedi yıllardır ... Çok fazla konuşma fırsatımız olmadı maalesef ama gerçekten vay be dedim ...
İş görüşmelerinden bahsedilmiş ... Benim birkaç iş anlaşması yapmak için görüşme fırsatımın olduğu şirket müdürü var hem de ciddi bir şirkette , diecast koleksiyonu vardı ''1/24'' Amerikan modelleri koleksiyonum var demişti ... İş anlaşmasını bir kenara bırakıp saatlerce hobi üzerine muhabbet etmiştik :lol: ...
Bir tarih profesörümüz var mesela bazılarımız bilirler koleksiyonunun bir kısmını bir müzeye bağışlamış ...
Bunlar dışında hobiden haberi olmayan arkadaşlarımada sabırlı bir şekilde anlatıyorum hobiyi ve çoğuda ciddi bir şekilde ilgileniyorlar ... Kısacası garip karşılayan gözler olsa da onlar da o kadar önemli değil bence sonuç olarak herkesin anlayabileceği ve ilgileneceği bir hobi olmayabilir hobimiz ve zaten farklı fıtratlarda ki insanlarınız sonuç olarak herkes aynı şeylerden zevk alacak diye bir kuralda yok ...
Geçim sıkıntısı ve maddi problemleride çok iyi anlıyorum sonuç olarak hayatımızda ciddi sıkıntılar olduğu zaman farklı şeylerle ilgilenemeyiz doğal olarak ve ülkemizin içinde bulunduğu durumda malum ... Ancak ben yine de ülkemizde hobinin olumlu yönde ilerlediğini ve güzelleştiğini görüyorum benim nacizane düşüncemde bundan ibarettir saygılar ...
Ölçek konusunda da Devrim abi ve Tolga abinin söylediklerine bende katılıyorum 1/18 ölçek 1/24 ölçek ve 1/43 ölçek modelleri genel olarak kullanılan ölçekler ... Bunların dışında 1/8 , 1/12 ve 1/16 gibi ölçeklerde mevcut ve bunlarda ciddi örnekler ... Bende de şahsen 1/43 1/24 1/18 1/16 ölçeklerinde modeller var hatta hotwheels modellerinden de var üç tane ... Yani belli bir ölçeğe takılmadım ... Tek ölçekte model toplayan arkadaşlara da saygım sonsuz velhasıl güzel bir hobimiz var ve güzel bir muhabbet ortamımız var Allah muhabbetimizi artırsın diyorum herkese keyifli forumlar saygılarımla ... :sapka:

eczserkan55
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: ademunlu » 16 Oca 2014, 17:56

REVOLUTION yazdı:
ademunlu yazdı:e) Son olarak, bende 1/18 koleksiyoncusuyum ama dünyada bir gerçek varki bu işin asıl koleksiyonerleri 1/43 toplayıcılarıdır.

Bu yanlış bir cümle olmuş; bence bu benim düşüncem böyle desen daha iyi olurdu!
Çünkü koleksiyonculuk, koleksiyonculuktur! Gerçek koleksiyonçuluk 1:43 diye bir şey yoktur. Herkes kendine hitap eden modelleri biriktirir ve kendince uygun olan ölçeği alır.
Bu ölçek olayıda modellere göre değişir eğer gemi koleksiyonu yapıyorsanız 1:43 çok zor veya uçak koleksiyonu yapıyorsanız 1:72, 1:200 gibi ölçekler çokça mevcuttur.
Ayrıca ülkelere göre ölçek tercihleri değişir Amerikada 1:24 ölçek tutulurken İngiltere'de 1:43 ölçeği çok tutulur ama şatış rakamlara bakılırsa son 2-3 yıldır 1:18 ölçeğin satışı çoğalmış ve tercih edelerin sayısı artmıştır.
Neyse kısaca başta söylediğim gibi koleksiyonculuk demesek bile modelcilik içinde ölçek kısıtlaması yapılamaz gerçek modelcilik budur denemez!

Haklısınız...Sonradan bende fark ettim. Anlatmak istediğimi yanlış anlatmışım. Söylemek istediğim; dünyada daha çok rağbet gören ebatın 1/43 olduğunu düşünmekteyim, demek olacaktı. Teşekkürler..

mesaj için ademunlu teşekkür aldı- 3:
Erdem, REVOLUTION, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
ademunlu
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Adem ÜNLÜ
1/18 Model Sayısı: 28
1/24 Model Sayısı: 10
1/43 Model Sayısı: 2
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 35
Rep Puani: 50
ademunlu rep puani yok

İletiYazar: jeffwaterss » 16 Oca 2014, 18:21

Açıkçası ölçek konusu biraz çetrefilli , saklanılacak yer , maddiyat vb. kriterler sonucunda karar veriliyor , bir de tabi keyif faktörü var . Genel olarak 1/43 alsam da eğer başka bir ölçekten model çok hoşuma giderse alıyorum , insan kendini kısıtlamamalı , 1/64 Hot Wheels , Matchbox biriktirenle 1/18 AutoArt , CMC biriktiren iki koleksiyoncu arasında bence fark yoktur. Bu başlığı görmemiştim daha önce , genel olarak ben de 1/43 için şöyle bir ekleme yapayım ki diğer ölçekler için de geçerli , bir model BMW , Mercedes ise fiyatı artıyor , eğer Fiat 131 , Renault 12 ise fiyatı artıyor , bu sanıyorum tüm dünyada aynı . Ülkemiz için esas sıkıntı koleksiyonculuğa bakış açısı bence . Bisiklete bile sadece çocuklar içinmiş gibi bakılan bir ülkede , birebir küçültülmüş model biriktiren insanlara çocuk muamelesi yapılması gayet doğal . Tabi halen model dükkanlarına ulaşmak oldukça sıkıntılı , gidip bir AutoArt'ı , Minichamps'i , Schuco'yu inceleyip alamıyorum yaşadığım yer itibariyle , henüz o keyfi tadamadım . İstanbul ve Ankara dışında bu keyfi yaşayanlar da oldukça azınlıktadır sanırım . Vergi yükünden bahsedilmiş , doğrudur , zaten yurtdışı menşeili sitelerde indirime giren modeller dışında aşağı yukarı aynı fiyatta pek çoğu hatta daha uygun fiyatta da olabiliyor . Ülkemizdeki firmalardan alışveriş yapmak tabi ki isterim son dönemde oldukça azaltmama rağmen ama yurtdışındaki sitelerin indirimleri gerçekten çok cezbedici oluyor ve malesef bir model fiyatına üç model getirtince ister istemez oraya kayıyor insan . İkinci el model satan bazı koleksiyoncular malum sitelerde , açıkçası çok iyi iletişim kurduklarım oldu , hiçbiri ile bir sıkıntı yaşamadım . Biz bize yeteriz diyeyim bir zamanların meşhur sloganı ile =) Önemli olan Serkan Bey'in dediği gibi bu işin muhabbeti , bu hobi sayesinde kurulan güzel dostluklar , normal hayatta belki hiç karşılaşmayacak insanların tanışıp iyi dost olmalarına vesile olan bir hobimiz var =)
En son jeffwaterss tarafından, 16 Oca 2014, 18:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

mesaj için jeffwaterss teşekkür aldı- 4:
Emre E., Erdem, gokhan derli, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
jeffwaterss
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ilkem TEKIN
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 281
Rep Puani: 1455
jeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 16 Oca 2014, 18:32

tolgatitiz yazdı:İş görüşmelerine bir 1/18 AutoArt götürün mesela, emin olun hemen işe alınırsınız.

:bravo: :bravo: :bravo:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. teşekkür aldı- 2:
Erdem, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 116
1/64 Model sayısı: 500
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: memo_16 » 16 Oca 2014, 21:58

Bencede engel yok fakat bazı parçaların ülkemize geliş fiyatı pahalı ve kimisi çok bulunmuyor, yurtdışından alım yapabilenler alışverişlerini rahatça yapabilir fakat ben veya benim gibi öğrenci veya bütçesi kısıtlı olan kişilerin alımları yapması pek kolay olmuyor, örnek verecek olursak ben 1/24 koleksiyonu yapıyorum yani daha yeni başladım bu hobiye fakat aradığım bir model varki temama uyumlu olan, model ülkemizde yok yani satılıklarda vs göremedim ve araştırdığım kadarı ile sadece amerikada bulabildim, modeli almak istesem bana maaliyeti hemen hemen 100 TL gibi bir rakama ulaşacak ve şu anda bu benim için uzak bir ihtimal, engel olarak sayılabilir mi bilmiyorum ama bence tek engel budur...
Resim
Kullanıcı avatarı
memo_16
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Mehmet TIRPAN
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 8
1/43 Model Sayısı: 5
Rep Puani: 200
memo_16 rep puani yok

İletiYazar: tolgatitiz » 16 Oca 2014, 23:39

Bu tartışma çok ilginç. Çünkü 2009 yılında başlamış.
Zaman içindeki yolculuğumuzu gözlemleyebiliyoruz. Camiamızda olan değişiklikleri, bazı sorunların çözüldüğünü, bazılarının aynen devam ettiğini.

Bütün yanıtları okudum, ciddi, iyi niyetli yapıcı cevaplar var genellikle, tartışmanın ikinci bölümü olan "günümüze" geldiğimizde ise bu noktada hiç bir şeyin değişmediğini görmek mutluluk verici, safça söylenmiş bazı sözler dışında.

Genelde (en çok) maddi olanaksızlıklardan, modellerin pahalı olmasından şikayet etmişiz, bu sorun günümüzde daha vahim boyutlarda, modeller artık uluslararası düzeyde çok pahalı, ama buda göreceli ve "gülü seven, dikenine katlanır" mantığına sığınmak zorundayız. Aslında o kadar da pahalı değiller, tepki çektiğimin farkındayım. Ama şunu söylüyorum, ben mesela 5 sene önce 150 dolar verip bir GMP almışım.
Arkadaşlar hangi 150 dolar bize 5 sene boyunca, eskimeden, yıpranmadan aynı keyfi verebilir ve belki de çocuğuma bile kalabilir.

Genel olarak en çok yakınılan ikinci konu ise, çevremiz tarafından heveslerimizin kırılması ve topladıklarımıza oyuncak muamelesi yapılması.
Arkadaşlar bilenler vardır. Oyuncak koleksiyonu dünyadaki en popüler koleksiyon alanıdır, özellikle oyuncak otomobiller ve çok çok kıymetlidirler.
Bir anımı paylaşmak istyiyorum. Bu yaz sevgili Gökhan Hepaslan ile Ankara'da antika pazarındaydık. Gökhan'daki tabi ki koleksiyoncu gözü, bana birini gösterdi, Tolga şu adam sıkı koleksiyoncu, hiç bir tezgahı boş geçmiyor dedi. Baktım, tescilli olarak Türkiye'nin enbüyük 2. modelcisi. ......... abimiz. Gökhan ile tanıştırdım.
(kendisi dergilere çıkmış ama bilgisayarı, kredi kartı bile olmayan bir kişi, belki onaylamaz, ismi bizde kalsın) Tolga dedi "-benim koleksiyona 100 bin dolar verdiler ama onlar koleksiyonun tamamını oyuncak teneke araba sanıyorlardı, ben koleksiyonumun çoğunun diecast olduğunu söyledim, teneke oyuncak olsaydı 300 bin dolarada vermezdim." dedi
Şaşırdım tanıdığım halde inanamadım, ama o akşam TRT'nin belgesel kanalında "Araba Sevdası" serisinde üstad Sunay Akın'ın müzemde bir yerli otomobil fiyatında eski teneke oyuncak arbalar var demesi, beni tam olarak sersemletti, sonradan oyuncak piyasasını takip ettim ve dudaklarım uçukladı.

Yani arkadaşlar oyuncak denilen "şey" entelektüel koleksiyon çevrelerinde, "tablo" kıymetinde, bizi sinirlendiren şey, objelerimizin, oyuncağa benzemesi değil, bu yorumları yapanların cahilliği ve kıskançlığı. Evet kıskanıyorlar.

Bir de şunu eklemek istiyorum, uzattım farkındayım, beni mutlu eden, tatmin eden model başımın tacıdır. 50 veya 500 liralik farketmez, 43, 24 veya 18 ölçekte farketmez pek çoğumuz gibi.
Ancak ben bu işe yıllarımı verdim, üstüste koyunca boyuma ulaşan, çoğu İngilizce kitapları elimde sözlükle okudum. Her üreticinin modelini inceledim ve "-işkembe-i kübra"dan atışlara dayanamıyorum, özür dilerim.
Resim

Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/64 Model sayısı: 166
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: eraye » 17 Oca 2014, 12:03

Modellere ödenen bedeller ve kalıcılıkları konusunda Tolga hocama sonuna kadar katılıyorum. Öncelikle güzel bakıldıkları ve korundukları zaman kesinlikle bir oyuncak gibi değerini kaybeden ve tekrar yüzüne bakılmayacak parçalardan bahsetmiyoruz. Ben bu hobiye başladığımdan beri 200'den fazla modelimi çeşitli sebeplerle elden çıkardım, kimini elden çıkarırken ciddi zarar ettim, kiminde kar ettim. Ortalama ne oldu derseniz elde var sıfır, bu da bana yeter. Belki de model sayımın bu kadar artmasındaki sebeplerden birisi zaman içinde bir şekilde bu modellerin geri dönüşümünün iyi kötü olduğunu fark etmem oldu. Bu noktada önemli olan gerçekten beğendiğiniz modeli satın almak, zaman içinde model alıp satarak kar etmeyi amaçlayan insanlarla da tanıştım ama şahsi fikrim birşey alıp satmaya başlamak için doğru nokta diecast model değil limondur.

Bu arada insanların neye para harcadıkları da tamamen entropik bir karmaşadır, kimine göre oyuncağa verilen paraya yazıktır, kimine göre sigaraya. Evet bu modellerin bir maliyeti var ama neyin yok ki. Bu arada kendim koleksiyonumun tahmini değerinin yarısı ederde bir araba kullanıyorum :delii: (Şaka mı bu ya :doh2: )

mesaj için eraye teşekkür aldı- 3:
Berent TURAN, Erdem, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
eraye
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Eray Esengin
1/18 Model Sayısı: 268
1/43 Model Sayısı: 100
Rep Puani: 1815
eraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yok

ÖncekiSonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir