Türkiye' de Diecast Koleksiyonculuğu' nun Engeli Nedir?

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: Türkiye de diecast koleksiyonculuğunun en büyük engeli

İletiYazar: Kenan Şavklı » 19 Mar 2009, 07:15

Noximious yazdı:belki şu anda sölediğin bu konu hakkında haklısın gerçekten o araçların satıldığı yerleri bulmak yada ulaşmak gerçekten zor ve zahmetli. yurtdışının bu işte ileri olmasının en büyük sebebi kendi ülkelerinde üretim yapıyorlar doğla olarak orda heryerde bulmak mümkün bide avrupa birliği var tabi hepsi birbirine bağlı gibi nerdeyse. ancak türkiyedeki vergiler işleyiş aksaklıkları dolayısıyla tabiki getiren firmalar ürkicektir bu durumdan. bu forumda olanların çoğu maddi sıkıntısı çok olan insanlar değil sanırsam çünkü bbr,cmc, gmp gibi araçlar ortalama 500 lira ve görüyoruz koleksiyonlarında. kısacası maddi olanakta mesela tabiki. sonuç olarak gelmek istediğim nokta türkiye bu fiyatlar ile aslında çok uygun ben yurtdışınada çıktım ordaki fiyatlarıda biliyorum. örneğin mercedes evo berlini türkiyede 170-160 tl arası bulabilrken avrupa ve amerikada 200-210 tl civarlarında. o yüzden şimdilik iyi gidiyor.

Eklemekte gerkirse ben akmerkezde autoart satan bi yer buldum sınırlı şeyler var ama bulunabilir. d&r 'gelince 100 tl maistolar var piyasada 40-50 tllik araçlar.

Cihan arkadaşımızın görüşlerine katılıyorum. Keşke olsa ama, diecast modelleri fiyatları ile ilgili durumların olumlu bir sonuca ulaşmayacağı malesef bir hakikat ve kesinlikle Türkiye'de bu işin ithalatını yapmayı meslek edinmiş abilerimizi canı gönülden tebrik, ve hepimizi adına teşekkürler ediyorum. Bir de, aslında diecast alımı ile alakalı çok bilindik noktalar varken neden bir müzik magazin marketinin adının sıkça anıldığını da anlayamadım! Bu gibi işlerin yeri apaçık belli; ne D&R ne de Akmerkez, ne de benzeri yerler... İsteyen herkes İnternet'ten araştırıp bulabilir ve en kolayı; forumdan paylaşımlarla ulaşılabilir! Çeşitli avm ve benzeri yerlerden çok dilim yandığı için tavsiye etmiyorum ve orada çalışan elemanlar, modellere nasıl davranılacağını bilmeyen kişiler olduğu gibi 20 - 30tl daha pahalı oluyor. Ancak, pahalı sattıkları için kimsenin almamasından dolayı, çok aranır ve piyasada tükenmiş modelleri oralarda bulabilirsiniz, ama çok dikkatle inceleyerek almalısınız. Ben geçen sene Aa'ın 1/18 siyah S500 modelini çok aradım ama bulamadım. O dönem 140 tl olan Aa modelini, lüks semtlerde bir kaç şube açtı diye kendini kurumsal ve büyük bir firma zanneden, avm içindeki bu kırtasiyeden tamı tamına 170tl ya almıştım ve vitrinlerinde sergilenmiş, açılmış ve kapalısı olmayan son kalan bir modeldi. Almak zorunda kaldım, çünkü tüm forumlarda, her Mercedes'cinin arayıp da bulamadığı bir modeldi...

İşin daha da kötüsü, bu modelleri temsil etmesini bilmeyen, sunumundan anlamayan, sadece meraklılarının olduğunu bilen ve bu meraklı kişilere göz ucuyla alaycı tebessümle bakan, bilgisiz satıcılar/satış temsilcileri tarafından satılmaya çalışılıyor. Benim modelimi paketlerken bile 50 kere yüreğim ağzıma geldi. El izlerini silmek için bez istediğimde bulamadılar ve bulunca da bana göstermeden pis bir bezle sildiler ve zaten içime sinmemiş olan modelde kılcal çizikler oluştu! Türkiye'de diecast satışının yaygınlığı bu şekilde olacaksa, bu memlekette model satan tek bir dükkan olmasın daha iyi. Belki çok fazla yüklendim ama hemen hemen, heryerde bu handikapları yaşayabilirsiniz; almak zorunda kalırsanız da kesinlikle kişinin hareketlierine ve bilgisine dikkat etmenizi ve modeli çok iyi incelemenizi tavsiye ederim.

Demin de belirttiğim gibi, satıcılarının da bizler kadar meraklı olması gerekir. Çünkü ben, model alım yapacağım günümde, sahibi zaten arkadaşım olan, gerçek modelci dükkanlarına gittiğimde, zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadan, ikram edilen çayla beraber, koyu sohbet ve samimi muhabbetle (her gittiğimde mutlaka 3-5 kişi daha oluyor) akşamı ederek, itibarlı şekilde uğurlanarak, elimde yeni aldığım modellerimle gün batımında evimin yolunu tutmaya çok alıştım...
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: Türkiye de diecast koleksiyonculuğunun en büyük engeli

İletiYazar: yasar » 19 Mar 2009, 12:26

gearbox yazdı:
Noximious yazdı:belki şu anda sölediğin bu konu hakkında haklısın gerçekten o araçların satıldığı yerleri bulmak yada ulaşmak gerçekten zor ve zahmetli. yurtdışının bu işte ileri olmasının en büyük sebebi kendi ülkelerinde üretim yapıyorlar doğla olarak orda heryerde bulmak mümkün bide avrupa birliği var tabi hepsi birbirine bağlı gibi nerdeyse. ancak türkiyedeki vergiler işleyiş aksaklıkları dolayısıyla tabiki getiren firmalar ürkicektir bu durumdan. bu forumda olanların çoğu maddi sıkıntısı çok olan insanlar değil sanırsam çünkü bbr,cmc, gmp gibi araçlar ortalama 500 lira ve görüyoruz koleksiyonlarında. kısacası maddi olanakta mesela tabiki. sonuç olarak gelmek istediğim nokta türkiye bu fiyatlar ile aslında çok uygun ben yurtdışınada çıktım ordaki fiyatlarıda biliyorum. örneğin mercedes evo berlini türkiyede 170-160 tl arası bulabilrken avrupa ve amerikada 200-210 tl civarlarında. o yüzden şimdilik iyi gidiyor.

Eklemekte gerkirse ben akmerkezde autoart satan bi yer buldum sınırlı şeyler var ama bulunabilir. d&r 'gelince 100 tl maistolar var piyasada 40-50 tllik araçlar.

Cihan arkadaşımızın görüşlerine katılıyorum. Keşke olsa ama, diecast modelleri fiyatları ile ilgili durumların olumlu bir sonuca ulaşmayacağı malesef bir hakikat ve kesinlikle Türkiye'de bu işin ithalatını yapmayı meslek edinmiş abilerimizi canı gönülden tebrik, ve hepimizi adına teşekkürler ediyorum. Bir de, aslında diecast alımı ile alakalı çok bilindik noktalar varken neden bir müzik magazin marketinin adının sıkça anıldığını da anlayamadım! Bu gibi işlerin yeri apaçık belli; ne D&R ne de Akmerkez, ne de benzeri yerler... İsteyen herkes İnternet'ten araştırıp bulabilir ve en kolayı; forumdan paylaşımlarla ulaşılabilir! Çeşitli avm ve benzeri yerlerden çok dilim yandığı için tavsiye etmiyorum ve orada çalışan elemanlar, modellere nasıl davranılacağını bilmeyen kişiler olduğu gibi 20 - 30tl daha pahalı oluyor. Ancak, pahalı sattıkları için kimsenin almamasından dolayı, çok aranır ve piyasada tükenmiş modelleri oralarda bulabilirsiniz, ama çok dikkatle inceleyerek almalısınız. Ben geçen sene Aa'ın 1/18 siyah S500 modelini çok aradım ama bulamadım. O dönem 140 tl olan Aa modelini, lüks semtlerde bir kaç şube açtı diye kendini kurumsal ve büyük bir firma zanneden, avm içindeki bu kırtasiyeden tamı tamına 170tl ya almıştım ve vitrinlerinde sergilenmiş, açılmış ve kapalısı olmayan son kalan bir modeldi. Almak zorunda kaldım, çünkü tüm forumlarda, her Mercedes'cinin arayıp da bulamadığı bir modeldi...

İşin daha da kötüsü, bu modelleri temsil etmesini bilmeyen, sunumundan anlamayan, sadece meraklılarının olduğunu bilen ve bu meraklı kişilere göz ucuyla alaycı tebessümle bakan, bilgisiz satıcılar/satış temsilcileri tarafından satılmaya çalışılıyor. Benim modelimi paketlerken bile 50 kere yüreğim ağzıma geldi. El izlerini silmek için bez istediğimde bulamadılar ve bulunca da bana göstermeden pis bir bezle sildiler ve zaten içime sinmemiş olan modelde kılcal çizikler oluştu! Türkiye'de diecast satışının yaygınlığı bu şekilde olacaksa, bu memlekette model satan tek bir dükkan olmasın daha iyi. Belki çok fazla yüklendim ama hemen hemen, heryerde bu handikapları yaşayabilirsiniz; almak zorunda kalırsanız da kesinlikle kişinin hareketlierine ve bilgisine dikkat etmenizi ve modeli çok iyi incelemenizi tavsiye ederim.

Demin de belirttiğim gibi, satıcılarının da bizler kadar meraklı olması gerekir. Çünkü ben, model alım yapacağım günümde, sahibi zaten arkadaşım olan, gerçek modelci dükkanlarına gittiğimde, zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadan, ikram edilen çayla beraber, koyu sohbet ve samimi muhabbetle (her gittiğimde mutlaka 3-5 kişi daha oluyor) akşamı ederek, itibarlı şekilde uğurlanarak, elimde yeni aldığım modellerimle gün batımında evimin yolunu tutmaya çok alıştım...

kenan aslında benim anlatmaya çalıştığım konulara bir kere daha açıklık getirmem gerektiğini farkettim bu mesajın sonunda.
öncelikle herkes modelleri istediği yerden alabilir.buna kimsenin bir şey dediği yok.adı sık geçen müzik magazin marketi ile bir ortaklığım yok(keşke olsa)ben o yerin ismini bir örneklem yapmak için vermiştim bunun gibi daha farklı örneklerde verilebilir.
benim anlatmaya çalıştığım konu şu.evet haklısın türkiyede diecastseverler senin bahsettiğin ve hepimizin bildiği satış noktalarını çok iyi biliyorlar zaten ve zaman zaman oralardan gidip alışveriş yapıyorlar.
konu bu kişiler değil.bu sitenin ve bu tip diğer sitelerin türkiyede yaklaşık 3000 civarında üyesi var.
yetmiş milyonda 3000 hadi birde bu tip sitelere üye olmadan bu hobyi sürdüren 3000 kişi daha olsun toplasan 6000 etmiyor.bu rakam inanılmaz düşük.bu rakamın düşüklüğünün ülkenin ekonomik seviyesi ile bir ilgisi yok.bu rakamın bizim gibi az gelişmiş bir ülkede dahi en az 100000 olması gerekir.
bu rakamın artması için bu hoby nin bilinirliğinin artması lazım. temel sorun burda.
bu bilinilirlik te 2. sınıf han köşelerinde epi topu 3-5 bin kişiye satış yaparak artmıyor maalesef.
ben buralarda zor koşullarda satış yapan insanları küçük görmüyorum.ayakta kalmaya çalışıyorlar.
ama bu diecastsever sayısı ile maliyetleri aşağı çekmek kolay değil.
fiyatların türkiyede uygun olduğunu düşünmen ilginç.son almaya kalktığım autoart bmw tisa..çıkalı aylar oldu ama distribitörde yok.diğer ithalatçılarda 190 205 arası.
yurtdışında gönderi ücreti dahil 160 ytl.bu mu ucuzluk?bunun gibi tonla örnek verebilirim.uzatmanın anlamı yok.bu kadar az diecastsever ile bu fiyatlar olması gereken yere maalesef inmez inemez.ve yine maalesef diecastsever sayısının artmasını istiyorsak bunu bugünkü pazarlama teknik ve yöntemleri ile yapamayız.
senin o bahsettiğin kötü alışveriş anın o dükkan bu ürünlerden bol miktarda satsa ve ciddi kar etse olur mu acaba?
kısacası yeni kuşak gençleri bu hobynin içine katmak istiyorsak herşeyi baştan düşünmeliyiz.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/43 Model Sayısı: 348
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

Re: Türkiye' de Diecast Koleksiyonculuğu' nun Engeli Nedir?

İletiYazar: Kenan Şavklı » 19 Mar 2009, 19:24

Yaşar abi tabi ki herkes istediği yerden alabilir. Benim de burada fikir beyan ederken, neden bir müzik - magazin mağazasının isminin sıkça anılmasını sorarken, olumsuz eleştiri ve size gönderme yapmak niyetinde değildim.

Bildiğim kadarıyla forumda satıcıların/ithalatçıların ismi anılmıyor ve O'nların bile ismini burada yazamazken D&R gibi modelcilikle alakası olmayan bir yerin anılması (siz bu işin suçlususuzun demiyorum, ama konuya göz atınca sanki D&R bu işin erbabıymış gibi görülüyor), sayesinde bir çok ulaşılmaz modeli edinebildiğimiz tedarikçilere haksızlık etmiş oluyoruz diye düşünüyorum ve bir de müzik marketi dışında başka, asıl elzem olan yerlerin bilinmediği (olabilir, herkes bilmeyebilir, hala bir çok kişiye tarif ediyorum) düşüncesini uyandırdı bende. Bu yüzden bu şekilde yazdım yoksa sizin düşüncelerinize olumsuz eleştiride bulunmak niyetinde zaten değildim.

Fiyatlara gelince de, forumlar sayesinde satıcılar normalde aynı ederde aynı fiyat etiketine sahip olan modelleri, sırf fanatikleri dört gözle bekliyorlar diye hayli yüksek fiyatlara çıkartabiliyorlar. Sizin almak istediğiniz BMW 1800 Tisa, şu an 180tl. Kendini kurumsal zannetiğini söylediğim lüks avm kırtasiyelerinde de 220tl! Bu da oralardan asla alınmaması gerektiğini bir kez daha doğruluyor ve katiyetle indirim yapmıyorlar; hatta terbiyesizlik edip ithalatçıda da bu fiyatta olduğunu iddia etmeye yelteniyorlar. Bikaç ay içerisinde 1800 Tisa'da, caanım Aa 190 E ler gibi 150TL olacak ve özel indiriminizi istediğiniz vakit sizene kadarlara ineceğini de yazmama gerek yok! Aynı şey şu anda Aa'ın, ülkemizde de çok uzun zamandır beklenen MB. E320 modeli için de geçerli; hatta O 200tl ve üzerinde fiyat lara sahip, tıpkı gümüş S63 AMG ile siyah S63 AMG arasındaki 50tl lık fiyat farkı gibi, bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Büyük ihtimalle sizin de bekliyor olduğunuz Aa'ın SL 600 (1989-2000) modeli, aslında 170tl olması gerekirken o da 220tl olarak sunulacak. Benim de edinmeyi çok istediğim bir model olan Kyosho Fiat 131 Abarth ralli modelinin fiyatını 250tl ya çıkartılması burada yazmak istemeyeceğim sözleri aklımdan geçirtiyor. Tüm Kyosho'lar 130tl iken O, 150tl idi ve 250tl olması gerekmiyordu; yine serisi yapılan, fanatikleri olan ve çok nadir bir modeldir bu Fiat... Siz 1800 Tisa için, bir kaç ay daha bekleyin, göreceksiniz ki, O'nun da fiyatı gerileyecek. Bir de asıl ithalatçının ürün getirmesini bekleyince fiyatların daha da mantıklı olduğunu hep beraber göreceğiz. Yani ilk geldiği zaman ve sınırlı vedolayısı ile nadide olan modeller haliyle yüksek, daha sonra olması gerektiği seviyeye iniyor; hatta daha da altına iniyor. Ben Kyosho ve Aa gibi ürünleri hiçbir zaman 150tl nın üstünde almadım; krizden sonra bile...
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Noximious » 21 Mar 2009, 13:13

evet hüseyin abi bütün konu başlıklarını bir arada toplamışsın başka söze gerek yok.
Resim
Kullanıcı avatarı
Noximious
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İsim: Cihan
1/18 Model Sayısı: 83
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 3
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 2
- / -- Model Sayısı: 16
Toplam Model Sayısı: 104
Rep Puani: 105
Noximious rep puani yok

İletiYazar: Cankaraca » 21 Mar 2009, 13:17

Hüseyin abinin yazdıgı sebepler cok yerinde , Hepside dogru :y:
Resim
Kullanıcı avatarı
Cankaraca
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Can
1/32 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 9
Rep Puani: 166
Cankaraca rep puani yok

İletiYazar: atesoglu » 22 Nis 2009, 21:46

Hüseyin Beyin yazdıklarına tamamen katılmakla beraber eklemek istediğim bir iki nokta var.
Birincisi maalesef yaşamımızın her alanına giren Çin malları istilası.Kalitesiz ve özensiz Çin malları bütün zincir mağazaları ve esnaf dükkanlarını sarmış durumda.Diecast'ın özelliği ve güzelliğini yok ettiğini düşünüyorum.
(Diecast sonuçta zevk işi bence ve güzelliği detaylarda gizli.)
İkinci olarak ülkemizde hobi severlerin faydalanabileceği veri tabanlarının yetersiz olduğunu düşünüyorum.Forumumuz bence çok önemli bir misyonu yerine getirmeye çalışıyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
atesoglu
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ates
1/18 Model Sayısı: 44
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 14
Toplam Model Sayısı: 82
Rep Puani: 3850
atesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yok

İletiYazar: static_x07 » 01 May 2009, 18:53

bestelhobi yazdı:Hepimiz konu ile ilgili üç aşağı beş yukarı aynı fikirleri paylaşıyoruz. Die cast hobisini ticarete çeviren bir dükkan sahibi olarak şunları söyleyebiliriz:
* Türkiye'de 'hobi' kavramı; zengin insanların uğraşısı olarak görüldüğü sürece,
* Ticari uygulamalar ve ithal ürünlere olan aşırı vergi yükü sürdükçe,
* Oyuncak ile die cast ayırımı yapılmadıkça,
* Oyuncak dükkanları içinde die cast satışları devam ettiği sürece,
* Die cast satan branş dükkanları olmadıkça,
* Die cast satınalan kişilere ''çocuk ruhlu'' sıfatı yakıştırıldığı sürece,
* Evde 'bunlara yer yok' diyen eş yada anne babalar olduğu sürece,
* En önemlisi de; ekonomik sıkıntılar devam ettiği sürece
Malesef bu hobinin yaygınlaşması ve geniş kitlelere tanıtılması oldukça güç görünüyor.

Gerçekten de öyle.Antalya'da yaşıyorum ama bildiğim sadece 2 diecast model satan dükkan var.
Ama Modellerin Çeşitliliği 2 elin parmağını geçemeyecek kadar az.

Ayrıca Fiyat yönünden de sizlerinde dediği gibi vergiler gerçekten çok ağır. Öğrenciyim ailemden aldığım harçlık bana zor yetiyor . Ama genede bir tutku bir sevgi var ki içimde modelciliği sürdürebiliyorum. Ne kadar zor şartlar altında olsamda.
Resim
Kullanıcı avatarı
static_x07
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ali NURDOGAN
1/18 Model Sayısı: 25
1/24 Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 8
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 830
static_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yok

İletiYazar: masato » 14 May 2009, 18:06

Benim satıcılarla diyologlarımda bu işlerin maliyet kısmı vergi olduğu oryata çıktı. birde arz talep meselesi. Türkiye'de malesef bu işle alakar olan sayıları çok az olduğundan dolayı örnekse amerikadaki fiyatlara inmesi çok zor oluyo. tabi burada önemli bir nokta var. bazı firmalar orta karar firmaların bayiliğini alıyolar. onların fiyatları Türkiye'de de uygun. (bburago, welly, gibi) ama daha detay çalışan ve diğerlerine göre pahalı olan firmalar (bbr, cmp, v.s. ) sanrım bavulla veya bi şekilde az sayıda geldiğinde fiyatlar tavan yapıyor. öncelikle bu ürünleri Türkiye' ye getirenler tüm firmalaradan bayilik aldıklarında bu ürünleri hem daha ucuza hemde daha çok getirme imkanları olacak. ticari olarak çok geri dönüşü olmayan bir sektör. sonuç olarak herhangi bir markanın bir modelini bir kere alırsınız. (kırılmaması durumu hariç tabii) hal böle olunca genç nüfusun böyle bir hobiye yönelmesi ve maddi olanakların artmasıyla çok güzel bir sektör olacağı kesin. ama porlantadan %0 vergi alıp bu tip hobi ürünlerinde %bilmem kaç vergi alınması durumundan dolayı çokda bişey beklemek hayal gibi geliyor bana.
umarım birgün godfather ın model arabası yurtdışında olduğu gibi 35 dolara (60TL) alabileceğimiz bir sektör olur (Türkiye fiyatı 160TL+ KDV)
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/32 Model Sayısı: 2
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 14 May 2009, 20:30

masato yazdı:Benim satıcılarla diyologlarımda bu işlerin maliyet kısmı vergi olduğu oryata çıktı. birde arz talep meselesi. Türkiye'de malesef bu işle alakar olan sayıları çok az olduğundan dolayı örnekse amerikadaki fiyatlara inmesi çok zor oluyo. tabi burada önemli bir nokta var. bazı firmalar orta karar firmaların bayiliğini alıyolar. onların fiyatları Türkiye'de de uygun. (bburago, welly, gibi) ama daha detay çalışan ve diğerlerine göre pahalı olan firmalar (bbr, cmp, v.s. ) sanrım bavulla veya bi şekilde az sayıda geldiğinde fiyatlar tavan yapıyor. öncelikle bu ürünleri Türkiye' ye getirenler tüm firmalaradan bayilik aldıklarında bu ürünleri hem daha ucuza hemde daha çok getirme imkanları olacak. ticari olarak çok geri dönüşü olmayan bir sektör. sonuç olarak herhangi bir markanın bir modelini bir kere alırsınız. (kırılmaması durumu hariç tabii) hal böle olunca genç nüfusun böyle bir hobiye yönelmesi ve maddi olanakların artmasıyla çok güzel bir sektör olacağı kesin. ama porlantadan %0 vergi alıp bu tip hobi ürünlerinde %bilmem kaç vergi alınması durumundan dolayı çokda bişey beklemek hayal gibi geliyor bana.
umarım birgün godfather ın model arabası yurtdışında olduğu gibi 35 dolara (60TL) alabileceğimiz bir sektör olur (Türkiye fiyatı 160TL+ KDV)

Ülkemizde Diecast modelciliğine talebin daha fazla artması, ilgili mercilerin dikkatini çekecek ve daha fazla vergi olarak karşımıza çıkacaktır, buna adım gibi eminim. Allah'tan şuan için oyuncak sıfatı dahilinde yurdumuza giriyor. Fiyat aralıkları 170 - 650tl olan modellerin, şu an bile geldiği gibi bitmesi, küçücük potansiyeli bile deve gibi görüp, yeni bir vergilendirme çalışmasına girmeleri korktuklarım arasında.; 1/1 VW Transporter'ın içini lüks bir yaşam alanı sunacak hale getirmenin bile suç sayıldığı bir sistemde bu gibi hallerden korkmak ve kaygı duymak hiç yanlış değil gibime geliyor.

Sevgili Alper, hemen hemen tüm önemli markaların, Dünya'da yeni çıkmış ürünlerini yurtdışı ile aynı fiyata satan ve müşterisi bizim ülkemizdeki gibi geniş olmayan bir ülke için, büyük ithalatlar yapan Dekalo firması zaten mevcut. Çok adetli olmasa da; Schuco, BBR, CmC ve önemli 1/43 ölçeklerinin ithalatını da Gergedan Hobby isimli firmalar, ithalat yaparak bizlere büyük hizmet ediyorlar diye düşünüyorum. Allahaşkına bunun tersini söyleyen çıkmasın! Çünkü, ben almış olduğum Schuco Unimog'ları, CmC, BBR, Kyosho ya da Aa gibi markaları, yurtdışından getirtmeye kalksam, model başı ortalama 40 euro gibi bir ekstra ödemem gerektiği gibi, modelin yollarda zarar görme kaygısı, postahane hazretlerinin "Bunun içinde ne var" diye sorması ve halk araındaki tabiri ile "kıllık" yaratması (bunu çok yaşayan var) ve ürünün faturası düşük göstertilemediyse istenen vergi... Ben bunları yaşamadım, yaşamayacağım da; ta ki birşeyler farkedilip ekstra vergiler gelmedikçe! Çünkü, birşeylere çok para ödendiği farkedildiğinde, ufacık da olsa, o gruba çullanılıyor...

Her zaman tekrarladığım şey ve yine tekrarlayacağım; eğer yurdumuza düzenli ithalat yapılmasaydı, raflarda onlarca Kyosho ve Aa modellerini ancak yutdışına çıktığımızda ağızımız açık bir şekilde bakardık ve bugün gidip kolayca edinebildiğimiz modellerin hepsi, (çok nadir) bir 190E 2.5 Evo II ya da M3 CSL kadar ancak yakın olabilirdi; yani edinemezdik ya da çok zahmet çekerdik.... Tüm bunlar, yeni çıkmış ya da yakın tarihte çıkmış, güncel modeller için geçerliydi. Avrupa toplumu, bir modelden usanınca, ya da ürün pazarını tamamladığında bir süre sonra fiyatı düşer. Mesela, Modelissimo gibi bir siteye baktığınızda bazı ürünlerin, kargo dahil 80tl ya gelebildiğini görebiliriz. Orada fiyatın, talep doğrultusunda düşmesi, burada belli bir maliyetle gelen ürünlerin de düşmesi gerektiği anlamı taşımaz. Kaldı ki, yurtdışında ucuz olan Aa serilerinin, aynı anda buradada (Maxi Toys'dan bahsetmiyorum Onlara zaten bedava geldi) ne kadar ucuza satıldığını gördük ki bunu yapmaya gerek görmeyebilirlerdi.

Uzun lafın kısası şu an, de reel bir düşüce ile düşünürsek; ülkemizde Diecast model otomobil edinmenin en kolay olduğu en rafine halidir. Daha da kolay olabilmesinin önündeki engel Diecast'e konulan vergi değil, aylık net 500tl kazanan bir insanın, işvereninden yaklaşık 300tl vergi alınmasıdır. Yani 500tl kazanan biri aylık 300tl'ya yakın vergi ödüyor. Bir de buna ek olarak Diecast'e de vergi gelirse, o zaman hiçkimse alamayacak sanırım... İnsanların alım gücünün insani seviyelere gelmesiyle çözülebilir; örneğin şu an asgari ücretin minimum 1500tl olması gerektiği gibi...
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: masato » 14 May 2009, 22:55

sözlerinize tamamiyle katılıyorum. birçok firmanın sonuçda büyük yatırımlarla bu işlere girip çok büyük riskler aldıklarınında farkındayım. lakin alınan risk ile satılan bedel arasında bence bir uçurum var. bir önceki mesajda da bahsettiğim gotfather örneğini rahatlıkla çoğaltabilirim. bende isterimki Türk ekonomisi kazansın 3ün 5in hesabını yapmam ben alışverşlerde sevdiğim güvendiğim insanlardan alışveriş yapmayı severim. ama bu 3 5 de çok olunca insana bile bile kazık yemek zor geliyo açıkcası. bende ülkemizde bu hobiilerin gelişmesi taraftarıyım. belirttiğiniz gibi ekonomik gelir düzeyi çok yüksek bir toplum değiliz. bu durumda da sadece belli bir kesime değilde daha büyük bir tabana yayılmanın yolları aranabilir. yane ben ticaret ile uğraşmıyorum ama masanın iki tarafınıda iyi bildiğimi söyleye bilirim. benim nacizane önerim büyük meblalarla ürün getiren toptancıların kendilerine daha çok müşteri bularak daha çok malı daha ucuza getirmeleri. bunlarında istenirse illaki yolları vardır. ancak kimse ortaklaşa düşünüp beraber kazanmak istememekte bu tarz işlerde. sadece ben merkezcil olmalarından kaynaklı sanırm. neyse sanırm bunun sonu gelmez gibi . . . umarım herşey güzel olur uygun fiyatlı olur ve diecast severlerin kolyeksiyoncularının sayısı artar. birde modifiye ürüleri üreten veya ithal edenler olsada güzel güzel arabalarımızı modifiye etsek:)
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: VoldroY » 26 Eyl 2010, 15:31

Öncelikle fiyat gibi etkenler ikinci planda bana göre.Öncelikli engel zihniyet "Büyümedin mi sen?" "Bunlara bu kadar para verilir mi?" gibi şeyler yüzünden oluyor bunlar bana göre.Benim bir süre alımı kesmemin sebebi birinci olarak bunlardan bıkmam,ikinci olarak da gerçek bir tanesi için bir hedef koymam.Bu lafı söyleyen birkaç akrabam yemeyip içmeyerek ev alırlar.Adam gibi yer gezmemişlerdir mesela.Bu değildir bence hayat.Ev alır kiraya verir mesela.Ben modellerden bir evden daha çok keyif alırım.(Örnek doğru mu bilemiyorum ama doğru alınacak şey ev derler her zaman)

Bu zihniyet aşılmalı öncelikle.

EKLEME.Eski bir konuymuş daha sonradan gördüm.Özür dilerim.
Resim

mesaj için VoldroY arkadaşımıza teşekkür edenler:
SUBARU
Kullanıcı avatarı
VoldroY
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Berkcan
1/18 Model Sayısı: 18
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 5
1/72 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 31
Rep Puani: 105
VoldroY rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 26 Eyl 2010, 15:58

VoldroY yazdı:Öncelikle fiyat gibi etkenler ikinci planda bana göre.Öncelikli engel zihniyet "Büyümedin mi sen?" "Bunlara bu kadar para verilir mi?" gibi şeyler yüzünden oluyor bunlar bana göre.Benim bir süre alımı kesmemin sebebi birinci olarak bunlardan bıkmam,ikinci olarak da gerçek bir tanesi için bir hedef koymam.Bu lafı söyleyen birkaç akrabam yemeyip içmeyerek ev alırlar.Adam gibi yer gezmemişlerdir mesela.Bu değildir bence hayat.Ev alır kiraya verir mesela.Ben modellerden bir evden daha çok keyif alırım.(Örnek doğru mu bilemiyorum ama doğru alınacak şey ev derler her zaman)

Bu zihniyet aşılmalı öncelikle.

EKLEME.Eski bir konuymuş daha sonradan gördüm.Özür dilerim.

Bencede gereksiz bir ekleme olmuş kardeşim,bu kadar konunun içinden 2009'dan kalan bir konuyu nasıl bulup çıkarttın kutlarım...
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: rsc86 » 15 Oca 2014, 22:13

1. maddi imkansızlıklar
2. işş gögüşmelerinde hobiler kısmında diecast veya model otomobil yazdığımda insan kaynaklarındaki yettki li nin tuaf tuaf baması iş için mükemmel kişi olduğunuz hallde klasik biz sizi ararız cevabı alınması formun o bölümüne boş kalmasın diye klasik müzik dinlemek kitap okumak gibi cevap vermiyorum arkadaşş
3. yurtdışından bağlantınız yok ise ucuza model edinemiyorsunuz birinci mesajdaki ölçek kısmına katılıyorum almanyada 1:18ler yerine 1:24 ölçekliler revaçta 1:18ler hediyelik eşya statüsünde artık
rsc86
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

ÖncekiSonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir