Türkiye' de Diecast Koleksiyonculuğu' nun Engeli Nedir?

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Türkiye' de Diecast Koleksiyonculuğu' nun Engeli Nedir?

İletiYazar: yasar » 17 Mar 2009, 13:13

Bu soruya herkes farklı yanıtlar verebilir tabiki.benim söyleyeceklerim kendi şahsi görüşümdür katılmayan veya ilave etmek isteyenler olabilir.
yurtdışına gidenler daha iyi bilir özellikle avrupa ülkelerinde bir diecast modele ulaşmak çok kolaydır.büyük bir alışveriş merkezinde veya mahellenin çarşısında hatta en turistik ve pahalı caddelerde bile kolaylıkla bir diecast satan dükkan bulabilirsiniz.
ülkemizi düşünün kendi çevrenizi düşünün almayı düşündüğünüz popüler markaları hemen yanıbaşınızda bulmanız mümkün mü?
genellikle kimsenin uğramadığı sadece orada o dükkanın olduğunu bilen meraklılarının bile tarifle zor bulabileceği 2.sınıf hanlarda veya buna benzer gezinmenin az olduğu sokaklarda vardır bu tür dükkanlar.
neden?tabiki maliyet kaygıları yüzünden firma işletim masraflarını artırmamak için.
ama bu durum diecast hoby sinin önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor maalesef.
6-7 yaşalarında küçük bir çocuğu düşünün eğer bu tür dükkanlar büyük alışveriş merkezlerinde veya kaliteli caddelerde olsa ailesi ile buralarda gezinirken bu ürünleri görse ne olacak?
büyük olasılıkla babasından almasını isteyecek babasıda onların evde parçaladığı oyuncaklara benzemediğini söyleyecek ve belki alacak belki almayacak.ama sonuçta büyüklerine birebir benzeyen bu harika maketler çocuğun aklında yer edecek ve biraz büyüyüp harçlığından alabilecek hale gelince ilk modelini alıp sahne mikrobunu yutacak sonrası malum.
d & R larda kaliteli ve güncel modellerin makul fiyatlardan satıldığını düşünün bence bugünkü satış rakamları 3e 4 e katlanır.
bu konu ile ilgili piyasa genişleyince maliyetler düşer ve satış rakamları daha mantıklı sayılara ulaşır.
şöyle düşünülebilinir.acaba tamamen tüketim esaslı bir hobynin genişlemesi yaygınlaşması istenilen bir durum mudur?
bence insanların eğitimli eğitimsiz sanattan ve inceliklerden bu kadar yoksun bir yaşam sürdüğü ülkemizde her türlü hobynin desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum.
ufak bir çocuğu ilkokul çağlarında tiyatroya götürürseniz büyüdüğünde recep ivedik için bilet alırken sırada görmessiniz gazenfer özcanın son oyunlarından birine gitmiştim veya haluk bilginerin iki kişilik oyununa hala yer bulamadım diye arkadaşları ile konuşurken görürsünüz.
türkiyede diecast modelciliğinin önündeki başka engelleri polemik konusu olmaması açısından bu platformda paylaşmak istemedim tek sorun yukarda bahsettiğim konu değil tabiki.
Resim

mesaj için yasar teşekkür aldı- 2:
atillayild, MertTuğrul
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 348
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

Re: Türkiye de diecast koleksiyonculuğunun en büyük engeli

İletiYazar: mustafacelebi » 17 Mar 2009, 14:07

Abicim üstadım;

Yaklaşımlarınız ve yorumlarınıza hak vermemek elde elde değil.Bizim ülkemizde ki en büyük sıkıntımız hobimize hobidaşlarımız dışında gereken ciddiyet ve önemin verilmemesi.Büyük oyuncak mağazalarında ki yetkililer bile diecast model reyonlarını ziyaret ettiğimde garip garip bakıp oyuncak topladığımı zannediyorlar.Bizim bu hobi için yapmamız gereken 2 şey var.

1.Bu hobiyi en iyi şekilde doğru tarafsız ve maddi çıkarlar gözetmeksizin paylaşacak bir platform.Şükürler olsun ki Gökhan hocamız böyle bir platformdan mahrum bırakmadı bizleri.

2.Konuya araştırmacı ve belli donanımlara sahip olarak bakmak veya donanımları kazanmak.Devamlı araştırmak model sektörüne vakıf olmak ve iyi kötü ayrımını yaparken objektif olmak.
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 17 Mar 2009, 14:47

Değil diecast model koleksiyonculuğu, hemen her türlü hobiyi tuhaf bulan bir toplum yapımız vardı öteden beri... Kesinlikle son 10 yıldır bu yadırgamanın çok fazla azaldığını ve eğitimli - eğitimsiz bir çok insanın bu uğraşa, edinmek istemese bile artık yadırgamadığını gördüm. Bana göre die cast ten soğutan ve vazgeçirten en büyük sebeplerin başında toplum baskısı geliyordu. Milletimiz çok sevince erişmesini bilen, sonuç odaklı düşünen bir yapıya sahip ama sevdiklerinin yadırgaması, duygusal anlamda sıkıntı yaratıyor...

Die cast modelciliğine engel bir kaç etken olmakla beraber, Türkiye'deki en büyük engelinin artık sadece maddi yetersizlikler olduğunu düşünüyorum. Çocuk yaşta olan da, belli bir yaşı geçen de ciddi anlamda meraklı bu hobiye ve bilinenden çok daha fazla meraklısı/ilgilisi var. Ama malum herkes bütçesince hareket ediyor bu konuda... Diecast merakının gün geçtikçe arttığını, herkes gibi ben de gözlemliyorum! İnanın E Bay'den die cast model alımı yapan insanların, bilinenden çok daha büyük bir bölümünün Türkiye'den, Türk vatandaşlarınca yapıldığını ve özellikle 1/18 ölçekte pahalı modellerin ağırlıklı olarak edinilmeye çalışıldığını düşünüyorum.

Dünya'da, japonya ve Amerika başta olmak üzere 1/18 ölçekli modellerin tüketiminin yüksek olduğu ilk 10 ülkeden biri de Türkiye olduğunu iddia ediyorum! Avrupa daha çok, hatta neredeyse tamamen, kaliteli 1/43 ölçeğe yönelmiş durumda ve bu ölçeğin çılgınlığı yaşanmakta. Tıpkı yeni lanse edilen mobil telefonlar gibi, pahalı ve son çıkan, prestijli ve pahalı 1/18 modeller Amerika, Uzak Doğu, Türkiye, çeşitli Arap ülkeleri ve bir kaç ülkeden gördüğü ilgiyi Avrupa'da görmüyor.

Yani bana göre, yurdumuzda diecast satışının artması, ithalatçı ve bayilerin/model dükkanlarının artması an meselesi; yeter ki refah seviyemiz (keşke) biraz daha yüksek olsa...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
Alper KARA
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: diecastufuk » 17 Mar 2009, 15:40

abilerim hepiniz çok iyi komuşmuşsunuz.bende bişeyler ekleyeyim;
1.genelde etrafımızda bulunan diecast araçları gördüğümüz için ne yapıp ondan 1 tanede olsa alırız.peki bu tr de olmayan dicastları görünce nolur?
internet sitelerine koyuyolar bizimde gözümüz takılıp işçilik güzel filan...
inceleyip ondanda elimizde olmasını istiyoruz.ama tr de olmayınca ne yapabilirizki.. :sadsmile: bu sefer kafaya takıp 2.el sitelerinde arıyoruz yabancı sitelerde arıyoruz ve bulduk peki tr deki maliyetiyle aynımı?değil bunun için tr deki diecastçıların biraz daha gelişmesi ve özellikle aynı maliyette sipariş üzerine model getirseler daha iyi olur bence.
2.avrupa bölgesinde yaşadığımız halde hala bir diecast üretim fabrikası yada üreten bir tr firması yok.
3.avrupa bölgesinde otursakta genede bulamadığımız bir sürü model var.özellikle istanbuldaki diecastçılar daha şanslı yutrdışından gelen mallar ilk olarak istanbula geliyor ve bize ulaşmaları nerdeyse 2 sene geçiyor.gediğinde alıyoruz bu sefer yeni modelinin diecastını üretiyolar onuda beklersek biz nasıl diecast toplayalım ki'

bu konuyu açan yaşar abiye çok teşekkür ederim :clapping:
Resim
PERFORMANCE IN ACTION
Kullanıcı avatarı
diecastufuk
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: UFUK
1/18 Model Sayısı: 5
1/24 Model Sayısı: 9
1/32 Model Sayısı: 70
1/43 Model Sayısı: 94
1/72 Model Sayısı: 31
1/87 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 3
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 877
diecastufuk rep puani yokdiecastufuk rep puani yokdiecastufuk rep puani yokdiecastufuk rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 17 Mar 2009, 22:52

diecastufuk yazdı:abilerim hepiniz çok iyi komuşmuşsunuz.bende bişeyler ekleyeyim;
1.genelde etrafımızda bulunan diecast araçları gördüğümüz için ne yapıp ondan 1 tanede olsa alırız.peki bu tr de olmayan dicastları görünce nolur?
internet sitelerine koyuyolar bizimde gözümüz takılıp işçilik güzel filan...
inceleyip ondanda elimizde olmasını istiyoruz.ama tr de olmayınca ne yapabilirizki.. :clapping:

Ufuk'cum ülkemizde hobimize ait pazar ve alımlar genişledikçe İnternet'te seyrettiğin modelleri 3 5 seneye kadar raflardan alıp mıncıklayarak satın alacaksın.
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 17 Mar 2009, 22:53

Yaşar abi, tahlil ve tespitleriniz oldukça yerinde... Paylaştıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Ticari kaygı konusunu da bir örnekle ve haklılık payınız ile güçlendirmek istiyorum... Daha önceleri Antalya' da model satan bir dükkanın sırf bu sebepten ötürü kapandığını bilenlerdenim. Bu iş üzerine onca para harcayıp, yatırım yaptıktan sonra hobi anlamında tüketicileri göremeyince ve fiyatların da alım güçlerini zorlaması ile kaybolup giden bir dükkan... Burada model satan bir-iki yerde de bu konuşmalar ve kaygılar devam etmekte...

Modelciliği bırakın bir hobinin anlamının bile neyi ifade ettiğini bilmeyenler var... Hal böyle olunca ve aileden de bazı konularda destek ve yetiştirme gelmeyince durum gözler önüne seriliyor... Ankara' nın merkezinde bile tiyatroya gitmeyen öğrencilerim oldu. Maddiyatsızlık mı? Hayır!.. İlgiler ve yetiştirme meselesi... Bir eğitimci olarak kendi adıma konuşacak olursam; bu tür gördüğüm eksikliklerin her zaman üzerine giderek, öğrencilerimi mesleğimin de verdiği gerekle, sosyal faaliyetlere hevesli olmaları ve bilinçli olmaları konusunda kendi çabam dahilinde yardımcı oluyorum... Tiyatro' nun varlığını tatmalarını, çoğu zaman okul içerisinde hazırladığımız oyunlarla vermeye çalışıyoruz. Fakat bu iş bir ekip işi diye düşünüyorum. Eğitimin ailede başlayan ve okul ile birlikte desteklenen bir bütün olduğunu düşünecek olursak; çocuğa doğru olarak öğretilen şeylerin aileden destek görmemesi de onları bu çelişkiye düşürmekte...
Bir örnekle; geçmiş yıllarda rehberlik saatlerinde hobi konusunu işlerken ufak da bir değerlendirmem olmuştu. Hobinin yararları, çeşitliliği ve insan hayatındaki önemine ait geniş kapsamlı bilgiler verdiğimde çocukların gözlerindeki ışıltı görülmeye değer oluyor... Bunları araştırmalarını, çevresindeki büyükleri ile ropörtaj yapmalarını istediğimizde 30 kişiye kazandırmaya çalıştığımız bir uygulamanın sonucunda 20-25 çocuğun gözlerindeki ışığın sönmüş ve hobinin aile tarafından da çok önemsenmediği ve gereksiz işler bütünü olduğu görüşüne hakim olarak döndüğünü görüyoruz. Geriye kalan % 15' lik dilim de elbette yol alıyor ama ne kadarının da bunu ileri yaşlarına taşıyacağı meçhul olarak...
Bu durum biz eğitimcileri elbette yıldırmıyor ve kazandırmak istediklerimiz konusunda başka yollar denemeye başlıyoruz.
Ancak, bırakın diecast hobisini, bu kadar az bir yüzde ile hobinin kavramını anlamaya ve bunu yaşantısına sokmaya çabalayan insanlarda sektörlerdeki olumsuzlukların kurbanı olabiliyor... Bu anlamda ve özetle biz kendimize düşen görevi bilerek ve bir hobinin insan hayatındaki önemini belirleyen paylaşımlarda bulunarak bu kısır döngü içerisinde bir parmak, bir parmak da olsa çabalayanlardanız diye düşünüyorum... Bazı konuşmak istemediğiniz meseleleri de tahminle ve saygı ile karşılıyorum. Yine de bu anlamda yapılması gerekenlerin bilinçli kişilerce ve saygı çerçevesinde olması da gayet hoş duruyor... Fikir paylaşımınız ve yapılması gerekenlerle ilgili olarak böylesine bir konuyu gündeme getirmeniz de hobimiz anlamında önem kazanıyor. Teşekkürlerim ve sevgilerimle...

:clapping:
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16886
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: yasar » 18 Mar 2009, 01:30

bu konuyu açarken aslında biraz endişe etmiştim.bu tür konulara girmesek daha iyi olmaz mı gibi yanıtlar veya bazı üyelerden ters yanıtlar gelebileceğini düşünmüştüm ama hem demokratik bir site yönetimi olduğunu hemde seviyeli uslubun platformda hakim olduğunu bir an unutmuşum.herkese tesekkür ederim.hemen herkesin aynı düşünceleri paylaştığını görmek güzel.bugüne kadar ne olduğuna değil bugünden sonra ne olacağına bakmak lazım diye düşünüyorum.
ve hedef olarakta derim ki ayakaltı ama kaliteli dükkanlarda güncel kaliteli model markaları ve mantıklı fiyatlar ayrıca 100 000 diecastsever.
durmak yok gibi bir son söz koyacaktım ama birden 29 mart aklıma geldi yanlış anlaşılmak istemem şöyle diyeyim
diecastseverler ilk hedefiniz D & R lerdir ileri!
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: Noximious » 18 Mar 2009, 11:39

belki şu anda sölediğin bu konu hakkında haklısın gerçekten o araçların satıldığı yerleri bulmak yada ulaşmak gerçekten zor ve zahmetli. yurtdışının bu işte ileri olmasının en büyük sebebi kendi ülkelerinde üretim yapıyorlar doğla olarak orda heryerde bulmak mümkün bide avrupa birliği var tabi hepsi birbirine bağlı gibi nerdeyse. ancak türkiyedeki vergiler işleyiş aksaklıkları dolayısıyla tabiki getiren firmalar ürkicektir bu durumdan. bu forumda olanların çoğu maddi sıkıntısı çok olan insanlar değil sanırsam çünkü bbr,cmc, gmp gibi araçlar ortalama 500 lira ve görüyoruz koleksiyonlarında. kısacası maddi olanakta mesela tabiki. sonuç olarak gelmek istediğim nokta türkiye bu fiyatlar ile aslında çok uygun ben yurtdışınada çıktım ordaki fiyatlarıda biliyorum. örneğin mercedes evo berlini türkiyede 170-160 tl arası bulabilrken avrupa ve amerikada 200-210 tl civarlarında. o yüzden şimdilik iyi gidiyor.

Eklemekte gerkirse ben akmerkezde autoart satan bi yer buldum sınırlı şeyler var ama bulunabilir. d&r 'gelince 100 tl maistolar var piyasada 40-50 tllik araçlar.
Resim
Kullanıcı avatarı
Noximious
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İsim: Cihan
1/18 Model Sayısı: 83
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 3
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 2
- / -- Model Sayısı: 16
Toplam Model Sayısı: 104
Rep Puani: 105
Noximious rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 18 Mar 2009, 11:43

yasar yazdı:bu konuyu açarken aslında biraz endişe etmiştim.bu tür konulara girmesek daha iyi olmaz mı gibi yanıtlar veya bazı üyelerden ters yanıtlar gelebileceğini düşünmüştüm ama hem demokratik bir site yönetimi olduğunu hemde seviyeli uslubun platformda hakim olduğunu bir an unutmuşum.herkese tesekkür ederim.hemen herkesin aynı düşünceleri paylaştığını görmek güzel.bugüne kadar ne olduğuna değil bugünden sonra ne olacağına bakmak lazım diye düşünüyorum.
ve hedef olarakta derim ki ayakaltı ama kaliteli dükkanlarda güncel kaliteli model markaları ve mantıklı fiyatlar ayrıca 100 000 diecastsever.
durmak yok gibi bir son söz koyacaktım ama birden 29 mart aklıma geldi yanlış anlaşılmak istemem şöyle diyeyim

Abicim üslubumuz makul oldukça,tartışılan konular kişilere, kurum ve kuruluşlara zarar vermedikçe platformumuzda diecast konusunda veya dışında her türlü paylaşımı yapabilirsiniz.Siz değerli üyelerimizle farkımız ve kalite çıtamız her geçen gün artıyor.

Selam ve sevgilerimle..
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: yasar » 18 Mar 2009, 12:13

mustafacelebi yazdı:
yasar yazdı:bu konuyu açarken aslında biraz endişe etmiştim.bu tür konulara girmesek daha iyi olmaz mı gibi yanıtlar veya bazı üyelerden ters yanıtlar gelebileceğini düşünmüştüm ama hem demokratik bir site yönetimi olduğunu hemde seviyeli uslubun platformda hakim olduğunu bir an unutmuşum.herkese tesekkür ederim.hemen herkesin aynı düşünceleri paylaştığını görmek güzel.bugüne kadar ne olduğuna değil bugünden sonra ne olacağına bakmak lazım diye düşünüyorum.

Abicim üslubumuz makul oldukça,tartışılan konular kişilere, kurum ve kuruluşlara zarar vermedikçe platformumuzda diecast konusunda veya dışında her türlü paylaşımı yapabilirsiniz.Siz değerli üyelerimizle farkımız ve kalite çıtamız her geçen gün artıyor.

Selam ve sevgilerimle..

tesekkürler mustafa bu güzel yaklaşım için.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: MAKOSHARK » 18 Mar 2009, 14:06

Herkeze canı gönülden katılıyorum arkadaşlar...Türkiyede "Diecast" oyuncaktan çıkıp Hobi'ye döndüğü zaman yüksek vergilerden ve gümrükten geçiş zorluklarından kurtulacağına ve bize çok daha kolay ulaşılabileceğine inanıyorum ve buda daha hesaplı diecast fiyatları demek olacaktır.Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 18 Mar 2009, 23:00

Bizler teşekkür ederiz Yaşar abi... Ülkemizde hobi ana fikrini ele alan mesajımda paylaştığım; ortak noktamız hobi ise ve gelmemiz gereken en güzel yerlere Mustafa kardeşim de mesajında belirttiği gibi bu saygı ile erişecek isek ne mutlu bizlere...

Hobimize destek adına seviyeli ve güzel paylaşımların olduğu bu önemli konunun; forumda alt sayfalara kaymaması gerekliliğinden ötürü Diecast Genel Konularda, sabit konu olarak kalması için gerekli düzenlemeyi yaptım...

Tüm üyelerimizin yorum ve önerilerini hobimiz adına bekliyoruz...
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16886
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: yasar » 18 Mar 2009, 23:18

Admin yazdı:

Bizler teşekkür ederiz Yaşar abi... Ülkemizde hobi ana fikrini ele alan mesajımda paylaştığım; ortak noktamız hobi ise ve gelmemiz gereken en güzel yerlere Mustafa kardeşim de mesajında belirttiği gibi bu saygı ile erişecek isek ne mutlu bizlere...

Hobimize destek adına seviyeli ve güzel paylaşımların olduğu bu önemli konunun; forumda alt sayfalara kaymaması gerekliliğinden ötürü Diecast Genel Konularda, sabit konu olarak kalması için gerekli düzenlemeyi yaptım...

Tüm üyelerimizin yorum ve önerilerini hobimiz adına bekliyoruz...

gökhan bey tesekkürler.
bu pozitif ve yapıcı yaklaşımın önemli olduğunu düşünüyorum.konu her ne olursa olsun birinci şartı düzgün bir biçimde tartışabilmek olmalı.
bizim de bu platformda temel konumuz diecast olduğuna göre bu konuyu seviyeli ve çözüm getirici yaklaşımlar ile paylaşmalıyız.
saygılar.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir