SİZCE NEDEN? / MODEL ÜRETİCİLERİ-DETAYLARI-FİYATLARI HK.

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

SİZCE NEDEN? / MODEL ÜRETİCİLERİ-DETAYLARI-FİYATLARI HK.

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 24 Oca 2012, 03:24

Bir model firmasının üretmiş olduğu modeldeki detayları beğenimize/oluşturacağımız temamıza göre; o üreticinin tüm modellerine olan yaklaşımlarımız değişibiliyor aslında...

Konu ana fikri olarak paylaşacağım modelde ve devamında eleştireceğim konularda olduğu gibi... :f:

Sunstar 1963 FORD FALCON FUTURA modeli aldığımda Emre ERBAŞAR' ı arayıp heyecanımı telefonda paylaştığımda; "70 liradan fazla para vermeseydin" dediği ve 69,90' a aldığımı/bulduğumu belirtmem ile, "İyi, normal almışsın." dediği günden beri bu konu aklımda aslında... :smile:

Yakın zamana kadar WELLY modellerin 70 liraya satıldığını düşünerek, far pimsiz, halı kaplı SUNSTAR üretimi bu modeli 70 liraya almak uygun geldi benim için. :smile:

Bu anlamda da şu an 1/18 WELLY üretimlerinin ülkemizde 45 lira gibi bir fiyata satılması da mantıklı geliyor ve model ithalatçılarını kutluyorum... :handshake:

Olması gerekendi... :f:

Gelelim SUNSTAR Falcon' umuza ve bence olması gerekenlere... :arrow:

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Aklıma gelen soru, hep şu olmuştur... :arrow:

SUNSTAR bu modelde kapı açılışını it dirseği yapmıyor, bu modele halı kaplıyor ve uygun fiyata satıyorsa; neden diğer modellerine de uygulamıyor?..

...veya bu detayları uyguladığı diğer modeller neden 70 liraya değil de 165+KDV' ye satılıyor?

Merecedes 280 C modelinde olduğu gibi... :smile: :arrow:

Alıntı fotoğraf

Belki de hissiyatımız kullanılıyor ve arz/talep meselesidir diyerek geçiyor ve yorumlarımızda yıldızını eleştirerek; "Daha ince olabilridi."
diyoruz çoğu zaman... :pool:

Yıldızın inceliğinden ziyade ve bu konuya, hepimizin incelik/ilgi göstermesini dilerim. :smile: :handshake:

Zamanında 70 liraya sahip olduğumuz WELLY üretimlerini nerede saklayacağımızı/sergileyeceğimizi bilemiyoruz şu an... :cakmak: :friends:

7-8 yıl sonra; bulunmaz, nadir renk, nadir model konumuna girmesini ve en azından aldığımız fiyata satılmasını bekliyoruz. :smile:
Hayat, bu kadar uzun değil bence... :bye:

Aynı yaklaşım ile;

SUNSTAR 'ın kalite ve fiyat olarak uygun bir seçenek sunduğu modeli... :arrow:

Alıntı fotoğraf

Bu model de, 60-70 liraya kapanın elinde kaldı... :smile:
(Şu an hala 165+KDV' ye satan siteler var o ayrı...)

Bu model; hobicilerin aradığı detaylar bakımından ve böylesine bir kaliteyi düşük fiyata gördüklerinden dolayı, tema değiştirmelerine veya devam etmelerine vesile olmuş olabilir ama sonrası... :quest: :arrow:

Rakamlar arasındaki uçurumlar;
Bilen, araştıran hobici 60-70 liraya aldı,
Bilmeyen ve modele hayran kalan 160-180 liraya aldı...

İnanın ki; üreteciler de, "Araştırıp kazıklanmasalardı o zaman" demişlerdir kendilerince!.. :smile:

100 lira kazıklandığını öğrenen ne yaptı acaba? :wait: :n:

Bu anlamda ve model forumlarına üye olmayan bu tür konular hakkında bilgi sahibi olmadan hobi yapmaya çalışan çoğu insan bu kısır döngü içerisinde belki kayboldu ve bu farklılıklardan dolayı belki de hobiden vaz geçti...
Bunlar hiç düşünülmüyor... :wait: :n:

Bir model alarak ve farkında olmadan hobiye başlayan bir kişinin; Motormax, Welly, Kyosho, Autoart, Sunstar markalarını bilmediklerini düşünürek ve en azından hobiyi araştıran kişilere gelsin bu konu başlığı ve devamı... :handshake:

Modelcilikte alt seviye görülen MOTORMAX ' ın bazı üretimlerinde bile kapı açılışları KYOSHO ' nun 2.kalite şeklinde ürettiği it dirsek kapı açılışlarından daha özenlidir bana göre... :arrow:

Bazı üretimler derken ve Audi markası ile ilgili olarak iki farklı üretimin ufak incelemesini takdirinize bırakıyorum... :bow:

Birincisi, 2004 yılında 49,90 liraya aldığım ve ilk bakışta kapı açılışını beğendiğim / far pimlerini beğenmediğim MOTORMAX Audi modeli...

Alıntı fotoğraf

İkincisi 2011 yılında 140 liraya aldığım ve daha sonra sitelerde 89,90 liraya gördüğüm köpük kutulu ve bazı modellerini beğenmediğimiz NOREV üretimi :arrow:

NOREV demişken, 20 Ocak tarihinde İbrahim kardeşimizin paylaştığı LAGUNA modeli geçen gün gördüm ve aynı modeli satan bir mağazada elime almam ile geri bıraktım...

139 liralık bu modeli, arka far piminden dolayı almadım... :arrow:

İbrahim kardeşim sakın yanlış anlamasın ve kendisinin teması gereğidir elbette ve mesajımın başındaki hissiyatlarımız ile ilgili değerlendirmemi okuyarak anlamıştır mutlaka. :handshake:

Kendi kendime soruyorum;

Far pimli üretilen bu model neden 139 lira ve far pimsiz üretilen Audi neden 89 lira? :happy:

Acaba Renault teması yapanlar çoğunlukta olduğu için mi bu ilgisizliği gösteriyorlar sizce? Nasıl olsa daha fazla satalır diye... :wait:

Veya çoğumuzun bildiği gibi satılmayan ürünü paraya çevirmek için yapılan indirim veya ülkeye sokulan malın azlığı/çokluğu ile ilgili de olabilir...

Bir modelden 100 kutu ithal edersen 80 lira, 1.000 kutu 60 lira, 2.000 kutu 40 lira, 3.000 kutu 30 lira gibi... :handshake:

Tüm firma ve ithalatçılar hitap edebileceği kesimi iyi biliyor ve fiyatlarını da ona göre ayarlıyorlar/öyle de yapsınlar elbette...

Tüm firmaların aralarında yapmış olduğu anlaşmalardan kaynaklanıyordur belki de...

Bildiğiniz üzere, Ford temam adına ve far pimi olmasına rağmen, diğer detayları (jant, motor, iç mekan) adına sergilenebilecek bir model olduğunu düşündüğümden dolayı, MINICHAMPS üretimini; Bora TURAN kardeşimden ikinci el olarak 80 liraya satın aldım. :arrow:

Autoart far pimsiz ve bilinen kalitesi ile üretti ve ülkemizde 100 liraya satışa sunuldu. :arrow:

Alıntı fotoğraf

Sahip olduğumuz pahalı bir hobide amaç 20 lira kar etmek değildi elbette... O modeli arzu edilen bir zamanda yerine koymaktı. :f:
(Hissiyat konusuna denk düşer)

Değinmek istediğim konu ve verdiğim örneklerden anlaşılacağı kadarı ile yakın fiyatlı ürünlerin kalite ve kalitesizliklerinin hobiciye ne anlamda yansıdığı ve firmaların bu detayları hobicilere sunarken amaçlarının ne olduğu konusudur... :quest:

Bu anlamda ve forumumuzda yapılan bazı paylaşımlardan gördüğüm kadarı ile, SUNSTAR kendisini geliştiriyor, WELLY kendisini geliştiriyor şeklindeki yorumları;

kısır döngü olarak görüyorum...

Kimsenin kendini geliştirdiği yok ve en büyük olanın; sunduğu pastayı, pay edebilmek var... :happy:

Model üreticileri ve konu ile ilgili olarak düşünce ve tecrübelerinizi paylaşmanız dileklerimle... :kamyon:

Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16886
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

Re: SİZCE NEDEN? / MODEL ÜRETİCİLERİ HK.

İletiYazar: ArdaPerk » 24 Oca 2012, 03:34

Çok güzel bir noktaya parmak basmışsın Abicim.
Seninde Laguna konusunda belirttiğin gibi evet modelin ön farları çok güzel ama arkaya geçince modelden soğuduğumu bende belirtmiştim.
http://www.diecastr.com/viewtopic.php?f=29&t=9845

Norev bence bu modeli benden başkası üretmez diye düşünerek model üretiyor ve bazen yeteri kadar önem vermiyor :smile:

Güzel yorumlar geleceğine eminim merakla takipteyim :smile:
Resim

mesaj için ArdaPerk arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

Re: SİZCE NEDEN? / MODEL ÜRETİCİLERİ HK.

İletiYazar: Mehmet Babacan » 24 Oca 2012, 04:05

Bencede çok güzel konu Arda' ya katılıyorum abim.
Konuda belittiğin gibi abim; Çoğumuzun bildiği gibi satılmayan ürünü paraya çevirmek için yapılan indirim veya ülkeye sokulan malın azlığı/çokluğu ile ilgili de olabilir...

Bir modelden 100 kutu ithal edersen 80 lira, 1.000 kutu 60 lira, 2.000 kutu 40 lira, 3.000 kutu 30 lira gibi...

Fikrim olarak abim her ticarette olduğu gibi fazla stok veya yüksek sipariş gibide olabilir. Benim meslektede öyle Gökhan abim. Büyük bir firmadan aldığım sipariş mesela 500 ton kumaş satışı ise kilosunu atıyorum 12 Tl' den satıyorum. Fakat başka bir müşterim benden 500 kg kumaş istediği zaman 15 Tl' den satıyorum fiyat oranı sonuç olarak daha yüksek çıktığı için. Nedeni ise benden istediği kumaşı örmem için iplik alacağım 500 ton ipliği kiloda 1,5 tl daha düşük alıyorum ama 500 kg' da fiyatı kg başına 1 kuruş bile düşüremiyorum. 500 tonu neden 15 Tl' ye satmıyorsunuz dersenizde abim ben 500 ton ipliği ucuzdan aldığım için 12 Tl'den satsamda karım var. İplikcide iplik fabrikasından ucuza getittiriyor, fabrikada pamuğu ucuza getittiriyor tonajlı aldığı için. Kısacası ne kadar çok sipariş veya çok stok o kadar fiyatı düşürür. Ülkemizin yollarında kullanılan arabaların modellerini dükkanlar getirdiklerinde. "Ben şu şu modeli şu fiyattan rahat satarım. Koleksiyonerler sonuçta caddelerdeki arabaların modellerini dört gözle bekliyorlar." düşünceside olabilir. Lütfen yalnış anlaşılmasın yazdıklarım. :sapka:
Resim ///M POWER

mesaj için Mehmet Babacan arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Mehmet Babacan
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Mehmet BABACAN
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 764
Mehmet Babacan rep puani yokMehmet Babacan rep puani yokMehmet Babacan rep puani yokMehmet Babacan rep puani yok

Re: SİZCE NEDEN? / MODEL ÜRETİCİLERİ-DETAYLARI-FİYATLARI HK.

İletiYazar: basketci_ny » 24 Oca 2012, 09:04

Gökhan abi bu değerli görüşlerini bizle paylaştığın için teşekkür ederim :sapka:

Bu konuya benm yorumumda aşşağı yukarı seninle aynı abi stok durumu,talep,üreticiler arası fark gibi unsurlar.... :sapka:

AMA bence bu en büyük fiyat değişikliğinin sebebi abi "satan yerler" modeller geldikten 2 hafta sonra mesela 1i Ankara'dan 3ü İstanbul'da ki model mağazasından fiyat alalım(aa,kyosho..gibi üreticiler) en yüksek fiyat verenle en düşük fiyat veren arasında 40-50lira oluyor birde buna ek kargo ücreti veriyorum ben min-max 45-65tl gibi ücretlerle değişiyor abi.Bu fiyat farklılıkları mağazaların konumları farklılıkları çalışanları gibi etkenler olabilir...ama yine de bu kadar uçurum olmamalı 1 üründe.Ben hala iyi üreticilerin ürünlerinin çok ciddi karlarla satıldığını düşünüyorum hem üreten firma hem de ülkemize getiren satıcı bunu bilerek ürünü getiriyor ürünün popülerliğine göre de fiyat verilen modeller olduğunu düşünüyorum....Demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir :lol: :drinksb:
....Alman - Japon - Fransız - İtalyan....

mesaj için basketci_ny arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
basketci_ny
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Nurettin YÜKSEL
1/18 Model Sayısı: 70
Toplam Model Sayısı: 70
Rep Puani: 1505
basketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 24 Oca 2012, 09:28

Çok güzel bir konu ve güzel düşünceler geleceğine eminim.

Lütfen unutmayalım ki, Türkiye'deki ve yurt dışındaki model SATICI'larını değil, model ÜRETİCİ'leri hakkında konuşuyoruz.

Daha geniş bir zamanda (işim az olduğunda) tekrar cevap yazacağım.:f:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. teşekkür aldı- 2:
G.HEPARSLAN, srht
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 121
1/64 Model sayısı: 460
Toplam Model Sayısı: 121
Rep Puani: 19225
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: basketci_ny » 24 Oca 2012, 12:05

Emre ERBASAR yazdı:Çok güzel bir konu ve güzel düşünceler geleceğine eminim.

Lütfen unutmayalım ki, Türkiye'deki ve yurt dışındaki model SATICI'larını değil, model ÜRETİCİ'leri hakkında konuşuyoruz.

Daha geniş bir zamanda (işim az olduğunda) tekrar cevap yazacağım.:f:

Unutmadım abi Tabiki onları konuşuyoruz ama bence üreticiler kadar bize satanların da bu fiyatlarda etkisi olduğu için dedim. :x:
....Alman - Japon - Fransız - İtalyan....
Kullanıcı avatarı
basketci_ny
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Nurettin YÜKSEL
1/18 Model Sayısı: 70
Toplam Model Sayısı: 70
Rep Puani: 1505
basketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yok

İletiYazar: gurkooo » 24 Oca 2012, 12:15

Welly modelllerinde bagaj açılmazken, oyuncak sınıfı diye tabir edilen motormax da bagaj açılıyor mesela.
Hobicinin hangi modeli seveceğini iyi biliyorlar :) E30 m3 modeli yok satar gibi.
Örnek verecek olursam;
1/43 bmw 90 tl iken pek rağbet görmeyen sıradan modeller 27 tl.
Resim

mesaj için gurkooo arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
gurkooo
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: gökhan
1/18 Model Sayısı: 2
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 6
Rep Puani: 50
gurkooo rep puani yok

İletiYazar: srht » 24 Oca 2012, 12:21

Ne hakkında konuşulduğuna dikkat edilirse güzel bir konu ortaya çıkacağı aşikâr; bu bağlamda Emre abimin hatırlatmasını yararlı görüyorum.

Konu aslında kısır döngü değil. Sunstar firmasından yola çıkılmış. Firmanın ürettiği bazı modeller evet F/P oranı açısından oldukça başarılı! Buna en güzel örnek 70 TL'ye hâlen satılmakta olan 1956 Lincoln Premiere modeli olacaktır. Geçen Ali MAT abinin Cadillac konusunda da belirttik; Autoart Signature serisinde yer alan Cadillac'ın F/P oranına göre sunduklarının, Sunstar'ın Lincoln'ünden epey geride olduğunu söyledik. Bu bağlamda evet 70 TL'ye bu model çok iyi ve açık konuşayım turkuazını bulamadığım için almadım. Yoksa kırmızısı heryerde var şu an..

Ancak şu da var. Sunstar bunu her modelinde yapmıyor. Firma, garip bir şekilde öyle olduğunu düşündüğüm uzmanlaştıkları bir alan var ve o alanda çok güzel işler çıkarıyorlar. Bu alan da bana göre Amerikan otomobillerinin modellenmesi. Bunun haricinde Sunstar'ın ben avrupa modellemelerinde başarılı olduğunu düşünmüyorum. Örneğin ürettiği Mercedes'lerin hiçbirisi de hoşuma gitmez. Çünkü satıldıkları fiyat ortada, AA Mercedes'leriyle nasıl durdukları ortada.130-140 TL'ye W114 Coupé var, AA'nın da 180-190 TL'ye hâlen W114 Coupé'u bulunabiliyor bazı yerlerde/platformlarda. Yani firma bazı modellemelerde ciddi efor sarfederken bazı modelleri de gel geçiştir tarzda yapabiliyor. Nitekim ürettikleri W210 kasa E Serisi'de öyle. Üretip resmen berbat ettikleri bir model olmuş..

Peki ya Norev? Bu firma da aynı yolu izliyor. Uzman olduğu alan Fransız otomobillerinin modellemesi. Zaten bir Fransız firmasından da İtalyan otomobillerini en iyi şekilde üretmesini beklemek biraz abes olurdu. He bunu yapan firmalar yok mu? Elbette var. Ama Norev biraz milliyetçi davranıyor. Bunu görmemek mümkün değil. Ürettikleri Renault'lar şayet aynı modeli Otto'da üretmediyse alanlarında tek! Ne kadar far-stopta nokta da olsa diğer markalara nazaran daha özenli üretim gösterdikleri aşikâr. Aynı durum Citroën ve Peugeot modelleri için de geçerli. Örneğin son çıkardıkları DS3 bana göre F/P oranı olarak gerçekten başarılı bir model.

Gelelim Norev'in Mercedes'lerine. Maalesef o modelleri de bir Renault gibi üretmedikleri bir gerçek. Sahip olduğum sadece 2 tane Norev Mercedes bu fikrin oluşmasına sebep oldu bende. Şimdi soruyorum sizlere de; 160-180 TL aralığında satılan MB S320-S600 modellerini cidden başarılı buluyor musunuz? HQ baskılı köpük kutuları göz boyamadan başka birşey değil. He firma bunu çoğu Fransız modeline yapmıyor garip bir şekilde. Ama bu o aracın o fiyattan satılmasına sebep mi? Bence değil. Çünkü standart bir Norev var elimde. Yıldızı plastik, kaputu bagajı zor açılıp kapanır, içi oyuncaktan hâllice..! Ama "tema" denilen olgu yüzünden o modellerimi aldım ve Norev'de bunu çok iyi kullanıyor. W140 kasayı dünyada o kadar bekleyen modelci vardı ki! Hepsinin de 200 denilse, 250 denilse dahi alacağını biliyordu firma. Bunun da kaymağını çok güzel bir şekilde yedi. Peki son kasa E Coupé ya da Cabrio'lar? Ya da son kasa CLS'ler? 225 TL etiketi hak eden üretimler mi? Yoo.. 200 TL'lere hâlâ Autoart'lar satılıyorken Mercedes olarak, sadece tema mecburiyeti yüzünden alanlar olacağından o parayı da firma istiyor doğal olarak.(Bakın model satan firmalar demiyorum. Üretici firma onlara da pahalı yolluyor ki bazı modellerini onlar da pahalı satıyor. Yoksa DS3 ile E Coupé arasında 70-80 TL'lik fark normal değil. İkisi de kalite olarak eş değer üretimlerden bana göre) Yani firma/lar hedeflerini iyi seçiyorlar. Ben yaptım. Model bu. Fiyat bu.

Alıyoruz..

İsteseler daha iyi bir üretim yapamazlar mı? Sene olmuş 2012, böyle birşeyin olmaması mümkün değil! Maliyet? Elbette olacak ama şu anda zaten 160-180 TL'lik bir Norev Mercedes ya da 130-140 TL'lik Sunstar Mercedes olması gereken kategoride değiller. Ama fiyatları yüzünden o sınıftalar. Sen modelini az daha düzelt, detayla, sonra 180-190 TL fiyat biç yine satılır. Çünkü o fiyatlara sırf detayları için satılan modeller oldu!

Asıl konuya dönelim. Çok ucuza satılan F/P oranı yüksek modeller. Sunstar '56 Lincoln, Autoart MB 190E, Alfa Romeo 1750 gibi modeller.. Bunların da tedarikçiye sorduğum ve öğrendiğim kadarıyla sebebi bu modellerin fazlaca bir üretimi söz konusu olması yüzünden bu tip bir indirim söz konusu olması. Sunstar bu indirimi tüm dünyada yaptı mı bilmiyorum ama Autoart saydığım iki model için tüm dünyada yapmış. 49 TL'ye Alfa 1750 aldım, Şam'da kayısı resmen! Hele fiyatı şaka gibi!

Sonuç olarak arz-talep meselesi bir kez daha önümüze geliyor burada da. İnsanlar neye ilgi gösterirlerse doğal olarak onun fiyatı artıyor. He model üreticisi firmaların bazısı(saydıklarım) hadi AA ayarına yakın modelleme yapsalar bu fiyat (bence) yine sorun olmayacak ama onu da yapmayıp eksik olan modelleri yaptım oldu mantalitesiyle bir anda üretip çıkardıkları için, diğer üretim modellerine göre biraz daha fazla fiyat biçmeyi kendilerine reva olarak görüyorlar gibi..

Not: Yukarıda vermiş olduğum Sunstar Mercedes'lerine sahip olan arkadaşlarımızın/abilerimizin modellerini kötülemiyorum. Ben sadece o fiyatlara satılmalarını uygun bulmuyorum kendimce ki elimdeki Norev Mercedes'leri de bu kategoriye soktum zaten..
Resim

mesaj için srht teşekkür aldı- 3:
ArdaPerk, Emre E., G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
1/18 Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5610
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 24 Oca 2012, 13:17

Bu konuda aslında söylecek şey çok yok ve sektörel bakınca herşey meyedana çıkıyor. Bir firma bir modeli üretme kararı alınca, o otomobilin yapacağı ölçekteki kalıplarının olup olmadığına bakar! Evet bu "çoğunlukla" böyle... Yani diecast sektörü, gıda firmaları gibi, her birisi kendi üretim bantlarını kurup imalat yapan firmalar değil, neredyese hepsi ortaklaşa iş yapan ve hemen hemen hepsi aynı devasa fabrikadan çıkan ürünlerdir arkadaşlar. Bazen, "aaa! bu xxx üreticininkiyle bire bir aynı!" diye şaşırmamızın sebebi de bundandır ve emin olunuz kalıpları çoğunlukla aynıdır.
Şu kesin olan bir gerçek ki -bildiğim için söylüyorum- bildiğimiz Cararama markasının da bünyesinde bulunan Hongwell, neredyse gördüğümüz tüm oyuncak, model vs. gruplarının üreticisi olup, 1/1 yolcu uçaklarının üretildiği dev bir fabrikadan belki de farkı olmayan ebatta; minyatür jant, lastik, gövde, kasa ve akla gelen gelmeyen hemen her markanın otantik parça kalıplarını barındıran; siparişle istenen kalitede imalatlar yapan dev ötesi bir üreticidir. Mesela benim herşeyiyle en sevdiğim üretici olan Schuco, modellemelerini burada yaptırıyor olup, müthiş detaylı ve bol metalli modellerini burada imal ettirmektedir. Kendi bünyesindeki Cararama Unimog'larının da -ufak detaylar haricinde- bire bir aynı olması da bundandır. Keza bu LR. Defender'lar için de geçerlidir! Ben kişisel olarak Hongwell'e bir yatırımcı olarak başvursam, Mahmut isminde bir diecast üreticisi ismiyle bile model ürettirebilirim ve detay derinliği de direkt olarak benim bütçem ve isteklerimle alakalıdır... Ne kadar detay istersem o kadar bütçe ayırırım; adam da öyle bir yapar ki Schuco'yu ya da geçip CMC gibi de olur...
Oyuncak sektörü Çin'e kaymadan önce, avrupada üretilen oyuncakların kalıpları neredeyse hiçbiri ortak değildi ve herbiri spesifik olsa da, detay anlamında -maliyetleri artırmamak için- çok derin değildi! Ancak bugün bir CMC modeli bile belli başlı rakamlara Çin işgücü sayesinde edinebiliyoruz malum. "CMC ucuz mu" demeyin çünkü ortalama 1000 adet tekil parçayı, ustaca toplayacak ve bunu seri üretim halinde yapacak bir işgücünü ben avrupada düşünmek bile istemiyorum çünkü tek bir CMC'yi -hiç abartmıyorum- bir kaç bin TL'ya alabiliriz... Diecast model sektörü genel hatları ile böyle ama Exoto gibi UAE'de bile imalat yapan ya da direkt olarak kendi atölyelerini -CMC veya GMP gibi- kullanan üreticiler de var ama yine de onların bile ortaklaşa hareket ettikleri -çok nadiren de olsa- işler olabiliyor.
Kısacası Çin oyuncak/model otomobil sektörü, tıpkı bir kasaba gibi; herkesin birbirini tanıdığı ve ortaklaşa iş yaptığı bir ufak yer gibi adeta! Aynı üreticinin iki farklı modeli daha detaylı ya da daha detaysız üretmesindeki başlıca sebep de, ortak kalıp işçiliği ve önceden hazırlanmış şablonlardan yola çıkıp imalat yaptığından dolayı olabiliyor. Bugün, sonsuz detayla üretilmiş bir model de, sıradan bol bulunan bir model de belli başlı bütçe hesaplamalarıyla yapıldığı için; o dönem bantlarda hangi otomobilin kalıpları ve yan parçaları varsa, o otomobilin üretimi başka bir firma tarafından da yapılabiliyor. Ama bu bizim tarafımızdan, "yav bunu Aa üretti, neden Welly de üretiyor ki" şeklinde algılanıyor. Ya da "o kadar aranan model olmasına ve deli gibi satılacağı aşikar olmasına rağmen neden Aa, falanca modeli tekrar yapmıyor" gibi meraklar da, yine üretim bandında o an hangi kalıp ve yan parçaların bulunduğuyla alakalı.
Resim

mesaj için Kenan Şavklı teşekkür aldı- 4:
Emre E., G.HEPARSLAN, MAKOSHARK, mustafacelebi
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Eray KIVRAK » 24 Oca 2012, 14:23

Gökhan abi çok iyi bir konuya değinmişsin. Bende bu konudaki bir görüşümü bildireyim.
WELLY ilk kez bütün kapıları açarak Panamera'yı piyasaya sürdü. Tema gereği yoğun incelemelerde bulundum. Ancak sadece arka kapıları açarak fiyatın 3 katına çıktığını gördüm. Aynı modeli NOREV'de üretmişti ve Norev'i incelediğiniz zaman kat kat daha üstün olduğunu göreceksiniz. Welly'nin piyasa değeri ortalama 140-160 civarında dolaşırken Norev'i 200'e bulabilirsiniz.
Resim

mesaj için Eray KIVRAK arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

İsim: Eray KIVRAK
1/18 Model Sayısı: 36
Rep Puani: 5825
Eray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 24 Oca 2012, 16:39

gearbox yazdı:Bu konuda aslında söylecek şey çok yok ve sektörel bakınca herşey meyedana çıkıyor. Bir firma bir modeli üretme kararı alınca, o otomobilin yapacağı ölçekteki kalıplarının olup olmadığına bakar! Evet bu "çoğunlukla" böyle... Yani diecast sektörü, gıda firmaları gibi, her birisi kendi üretim bantlarını kurup imalat yapan firmalar değil, neredyese hepsi ortaklaşa iş yapan ve hemen hemen hepsi aynı devasa fabrikadan çıkan ürünlerdir arkadaşlar. Bazen, "aaa! bu xxx üreticininkiyle bire bir aynı!" diye şaşırmamızın sebebi de bundandır ve emin olunuz kalıpları çoğunlukla aynıdır.
Şu kesin olan bir gerçek ki -bildiğim için söylüyorum- bildiğimiz Cararama markasının da bünyesinde bulunan Hongwell, neredyse gördüğümüz tüm oyuncak, model vs. gruplarının üreticisi olup, 1/1 yolcu uçaklarının üretildiği dev bir fabrikadan belki de farkı olmayan ebatta; minyatür jant, lastik, gövde, kasa ve akla gelen gelmeyen hemen her markanın otantik parça kalıplarını barındıran; siparişle istenen kalitede imalatlar yapan dev ötesi bir üreticidir. Mesela benim herşeyiyle en sevdiğim üretici olan Schuco, modellemelerini burada yaptırıyor olup, müthiş detaylı ve bol metalli modellerini burada imal ettirmektedir. Kendi bünyesindeki Cararama Unimog'larının da -ufak detaylar haricinde- bire bir aynı olması da bundandır. Keza bu LR. Defender'lar için de geçerlidir! Ben kişisel olarak Hongwell'e bir yatırımcı olarak başvursam, Mahmut isminde bir diecast üreticisi ismiyle bile model ürettirebilirim ve detay derinliği de direkt olarak benim bütçem ve isteklerimle alakalıdır... Ne kadar detay istersem o kadar bütçe ayırırım; adam da öyle bir yapar ki Schuco'yu ya da geçip CMC gibi de olur...
Oyuncak sektörü Çin'e kaymadan önce, avrupada üretilen oyuncakların kalıpları neredeyse hiçbiri ortak değildi ve herbiri spesifik olsa da, detay anlamında -maliyetleri artırmamak için- çok derin değildi! Ancak bugün bir CMC modeli bile belli başlı rakamlara Çin işgücü sayesinde edinebiliyoruz malum. "CMC ucuz mu" demeyin çünkü ortalama 1000 adet tekil parçayı, ustaca toplayacak ve bunu seri üretim halinde yapacak bir işgücünü ben avrupada düşünmek bile istemiyorum çünkü tek bir CMC'yi -hiç abartmıyorum- bir kaç bin TL'ya alabiliriz... Diecast model sektörü genel hatları ile böyle ama Exoto gibi UAE'de bile imalat yapan ya da direkt olarak kendi atölyelerini -CMC veya GMP gibi- kullanan üreticiler de var ama yine de onların bile ortaklaşa hareket ettikleri -çok nadiren de olsa- işler olabiliyor.
Kısacası Çin oyuncak/model otomobil sektörü, tıpkı bir kasaba gibi; herkesin birbirini tanıdığı ve ortaklaşa iş yaptığı bir ufak yer gibi adeta! Aynı üreticinin iki farklı modeli daha detaylı ya da daha detaysız üretmesindeki başlıca sebep de, ortak kalıp işçiliği ve önceden hazırlanmış şablonlardan yola çıkıp imalat yaptığından dolayı olabiliyor. Bugün, sonsuz detayla üretilmiş bir model de, sıradan bol bulunan bir model de belli başlı bütçe hesaplamalarıyla yapıldığı için; o dönem bantlarda hangi otomobilin kalıpları ve yan parçaları varsa, o otomobilin üretimi başka bir firma tarafından da yapılabiliyor. Ama bu bizim tarafımızdan, "yav bunu Aa üretti, neden Welly de üretiyor ki" şeklinde algılanıyor. Ya da "o kadar aranan model olmasına ve deli gibi satılacağı aşikar olmasına rağmen neden Aa, falanca modeli tekrar yapmıyor" gibi meraklar da, yine üretim bandında o an hangi kalıp ve yan parçaların bulunduğuyla alakalı.

:+1:
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 24 Oca 2012, 16:42

Uzakdoğu üretimleri ve iş gücü olmasaydı bir her modelle şu anki fiyatından en az 3 daha fazla fiyat veriyor olurduk. Günde 14- 16 saatte Günlük 2 3 dolar alınan bir ülkede üretimlerin olması bizim açımızdan iyi birşey ama emekçilerin emeğinin sömürülmesi daha farklı bir alanda tartışılacak bir konu.
Resim

mesaj için mustafacelebi arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: yanyanömer » 24 Oca 2012, 21:06

Gökhan abi bende Sierra için bir şeyler yazayım . Minichamps üretimini hiç hoşuma gitmedi. Lastik yanakları AA üretimine göre biraz daha kalın gibi geldi. Ön farlar çok detaysız yapılmıştı tabii artık Ford falan kalmadı da bilgi için yazayım dedim. İç detay ve direksiyon mili gerçeğe benzer yapılmış 90 cc dönebiliyor. Mini. boyası bana biraz daha basit gibi geldi. Ve ön tampon sislerinde büyük derecede farklılıklar var. Neyse :D

Gökhan abi gerçekten çok faydalı bilgiler vermişsin bu yüzden seni tebrik ediyorum abi.
Resim

mesaj için yanyanömer arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
yanyanömer
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ömer
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 6
1/72 Model Sayısı: 19
1/87 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Rep Puani: 1075
yanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yok

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir