Eşimin Yeni Yıl Hediyesi: Detolf Vitrin

Modellerinizin Toplu Halde Çekilmiş Fotoğraflarını Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Eşimin Yeni Yıl Hediyesi: Detolf Vitrin

İletiYazar: Erdem » 07 Oca 2018, 03:20

Tum foruma selamlarimi ileterek merhaba diyorum :smile: Her koleksiyonerin hayali vitrine sahip olmaktir ve esim yeni yil hediyem icin detolf vitrin alarak harika bir surpriz yapti ve hayalimi gerceklestirdi:yuppi:
Tabii ki bu vitrin oldukca az kapasiteye sahip, her tarafinin cam olmasi gorselligi arttirsa da 'kacak kat' cikmak farz bu vitrine. Bu konudaki onerilerinize acigim (ve vitrine nasil kilit takabilirim konusunda da onerilerine acigim)

Orjinal haliyle 12 adet 1:18 olcekte model sigdirabilecegimi gorunce 1970 yili ile 1971 yilina ait modellerimi dizeyim dedim. Zaten 1970 yili Amerikan araclarini 1959 senesi araclari gibi ozel bulurum, sonuc olarak her sabah bu vitrine bakmak gayet mutlu ediyor beni :smile5: Ama az once yazdigim gibi raf sayisini arttirmak farz bir durum.

En ust siradan baslarsak soldan saga Dodge Charger R/T, Oldsmobile Rallye 350 ve Dodge Challenger T/A (1970 yili modelleri)
Ikinci sira soldan saga Pontiac GTO 'The Judge', Plymouth Road Runner ve Plymouth GTX (1970 yili modelleri)
Ucuncu sira soldan saga Ford Mustang CJ428, Ford Mustang Mach1 ve Dodge Charger Super Bee (Mustang CJ428 1970 yilina, diger 2 model 1971 yilina ait)
En alt sira soldan saga Oldsmobile Cutlass Supreme, Pontiac GTO ve Plymouth 'Cuda (1971 yili modelleri)

Sozu daha fazla uzatmadan resimlere geceyim, begenmeniz dileklerimle :syg:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 80
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 85
Rep Puani: 4340
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

Re: Eşimin Yeni Yıl Hediyesi: Detolf Vitrin

İletiYazar: mahiryldrm » 07 Oca 2018, 19:13

Merhaba Erdem,

Yeni vitrinini güle güle kullan. Dört bir yandan seyre izin verdiğinden oldukça başarılı bir vitrin bence de. Nazar boncuğu da yerinde olmuş :)

Ben de bir adet alıp 4 adet raf eklemiştim zamanında. Yakın zamanda da bir kurtlanma başlamadı değil 1 tane daha almak için :)

Kendi deneyimimi paylaşayım. Üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçtiği için fiyatlara dair güncel bilgim yok maalesef.
- Öncelikle mevcut raflardan birisini alıp bir camcıya götürüp "bunun aynısından 4 adet daha istiyorum" dedim.
- Sonra (Bauhaus'dan idi sanırım) demirlere uygun 16 adet kelepçe aldım. Ne olur ne olmaz diye demirin çapını ölçmekte fayda var.
- Halihazırda elimde D profil pencere izolasyon bandı olduğundan (ki onu da diğer rafın toz almasını engellemek için almıştım) onu da (D'nin bombeli kısmını keserek) kelepçenin belirli yerlerine yapıştırdım. Kelepçe tek başına çubuğa tutturulduğunda kayma yapabilir gibi geldi bana. Bu şekilde bir çeşit kaydırmaz bant oldu, hem de somunları aşırı derecede sıkmaya gerek kalmadan. Üst kısma yapıştırdığım bant ise camın direkt kelepçeye temas etmemesi için yardımcı oldu.

Resim
Resim
Resim
Resim

Rafların hizalanması için bir metre ile göz kararı bir yükseklik belirleyip hepsi için çubuklara kurşun kalem ile çizgiler attım. Ben tek denemede rafın oynamayacağı şekilde düz yapmayı başaramadım dördünde de. Ama birini aşağı birini yukarı derken kolayca ayarlanıyor. Bir de ön kısıma denk gelen kelepçeleri her takışında kapağın hareketini kontrol ediver. O da biraz uğraştırabiliyor. O yüzden rafları ayarlamadan ve kapağın rahatça açıldığından emin olmadan direkt olarak somunları sonuna kadar sıkmamakta fayda var.

Son olarak da yine aynı bandı dolabın kenarlarına yapıştırdım. Diğer raf için de bunun için de, toz önlemede on numara :tey:
Resim

Bu da rafın son hali;
Resim
Resim

mesaj için mahiryldrm teşekkür aldı- 3:
G.HEPARSLAN, Serdar Gökhan, sui_cast
Kullanıcı avatarı
mahiryldrm
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: U.Mahir YILDIRIM
1/18 Model Sayısı: 230
1/24 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 230
Rep Puani: 170
mahiryldrm rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 07 Oca 2018, 22:08

Faydalı bilgiler için çok teşekkürler Mahir, ek raf işini gayet iyi halletmişsin :good2:
Peki cam kapağa kilit olayı için herhangi bir şey yaptın mı?
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: mahiryldrm » 07 Oca 2018, 22:46

Erdem yazdı:Faydalı bilgiler için çok teşekkürler Mahir, ek raf işini gayet iyi halletmişsin :good2:
Peki cam kapağa kilit olayı için herhangi bir şey yaptın mı?

Onun da kilidini alalı neredeyse 2 ay oldu. Henüz tehdit oluşturacak bir çocuk olmadığı için pek düşmedim üzerine :) Koçtaş'tan şu kilidi aldım. Cam kapağa tutturması oldukça kolay ama vitrinin üstteki tahta bölüme kilidin gireceği bir yuva açmak lazım, yapacağım inşallah yakın zamanda.

Resim
Resim

mesaj için mahiryldrm arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
mahiryldrm
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

mahiryldrm rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 07 Oca 2018, 22:59

Hayırlı uğurlu olsun Vitrinin Erdem abi. Çok anlamlı bir hediye. İçini dediğin gibi bir kaç raf daha eklemen gerekecek. Güle güle kullan. Vitrin koleksiyonerin bel kemiği gibidir kanımca. :grin:
Modelcilik bir tutkudur...
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 31
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 94
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 148
Rep Puani: 3885
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 07 Oca 2018, 23:03

mahiryldrm yazdı:Merhaba Erdem,

Yeni vitrinini güle güle kullan. Dört bir yandan seyre izin verdiğinden oldukça başarılı bir vitrin bence de. Nazar boncuğu da yerinde olmuş :)

Ben de bir adet alıp 4 adet raf eklemiştim zamanında. Yakın zamanda da bir kurtlanma başlamadı değil 1 tane daha almak için :)

Kendi deneyimimi paylaşayım. Üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçtiği için fiyatlara dair güncel bilgim yok maalesef.
- Öncelikle mevcut raflardan birisini alıp bir camcıya götürüp "bunun aynısından 4 adet daha istiyorum" dedim.
- Sonra (Bauhaus'dan idi sanırım) demirlere uygun 16 adet kelepçe aldım. Ne olur ne olmaz diye demirin çapını ölçmekte fayda var.
- Halihazırda elimde D profil pencere izolasyon bandı olduğundan (ki onu da diğer rafın toz almasını engellemek için almıştım) onu da (D'nin bombeli kısmını keserek) kelepçenin belirli yerlerine yapıştırdım. Kelepçe tek başına çubuğa tutturulduğunda kayma yapabilir gibi geldi bana. Bu şekilde bir çeşit kaydırmaz bant oldu, hem de somunları aşırı derecede sıkmaya gerek kalmadan. Üst kısma yapıştırdığım bant ise camın direkt kelepçeye temas etmemesi için yardımcı oldu.

Resim
Resim
Resim
Resim

Rafların hizalanması için bir metre ile göz kararı bir yükseklik belirleyip hepsi için çubuklara kurşun kalem ile çizgiler attım. Ben tek denemede rafın oynamayacağı şekilde düz yapmayı başaramadım dördünde de. Ama birini aşağı birini yukarı derken kolayca ayarlanıyor. Bir de ön kısıma denk gelen kelepçeleri her takışında kapağın hareketini kontrol ediver. O da biraz uğraştırabiliyor. O yüzden rafları ayarlamadan ve kapağın rahatça açıldığından emin olmadan direkt olarak somunları sonuna kadar sıkmamakta fayda var.

Son olarak da yine aynı bandı dolabın kenarlarına yapıştırdım. Diğer raf için de bunun için de, toz önlemede on numara :tey:
Resim

Bu da rafın son hali;
Resim

Mahir vitrinde kahve rengi fitili uygulamışsın dikkatimi çekti bende uyguladım ama çok çabuk sökülüyor hatta eve eldiğimde sökülmüş oluyor bende sıvı silikon ile tutturdum ama istediğim izolasyonu alamadım sanırım vitrinden vitrine değişiyor benim ki ahşap vitrin ama kompile cam kapak. :think:

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: mahiryldrm » 08 Oca 2018, 14:21

Serdar Gökhan yazdı:
Mahir vitrinde kahve rengi fitili uygulamışsın dikkatimi çekti bende uyguladım ama çok çabuk sökülüyor hatta eve eldiğimde sökülmüş oluyor bende sıvı silikon ile tutturdum ama istediğim izolasyonu alamadım sanırım vitrinden vitrine değişiyor benim ki ahşap vitrin ama kompile cam kapak. :think:

Serdar selam,

Ben şunu kullandım. Ekstra silikon, japon vb. madde kullanmadım yapıştırmak için.
Resim

1.5 sene olacak neredeyse yapalı. Gerek cama gerekse tahta kısımlara yapıştırdıklarım iki vitrinde de sapasağlam duruyor.
Resim
Resim

mesaj için mahiryldrm arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
mahiryldrm
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

mahiryldrm rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 08 Oca 2018, 14:59

mahiryldrm yazdı:
Serdar Gökhan yazdı:

Serdar selam,

Ben şunu kullandım. Ekstra silikon, japon vb. madde kullanmadım yapıştırmak için.
Resim

1.5 sene olacak neredeyse yapalı. Gerek cama gerekse tahta kısımlara yapıştırdıklarım iki vitrinde de sapasağlam duruyor.
Resim

Aynı ürünü bende kullandım ne ilginçtir dayanmadı eve her gelmemde bir tarafı sökülüyor. :grin: Artık açıldıkça silikonlayacağım yada buna kökten bir çözüm bulacağım bakalım. :think:
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 09 Oca 2018, 19:41

Eşinden gelen böylesine bir destek ile kavuştuğun vitrin, paha biçilemez özellikte Erdem. :nazar: :f:
Konuyu incelerken, bu vitrine 4 ara kat daha lazım diyecektim ki;
Mahir, gerekli tecrübeyi edinerek paylaşmış sağ olsun. :smile: :y:

mesaj için G.HEPARSLAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
mahiryldrm
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16886
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 10 Oca 2018, 16:20

İnsanın seveninin olması çok güzel birşey :)
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 11 Oca 2018, 01:03

Modeller vitrinde durunca farklı oluyor gerçekten.. güzel günlerde sergilensin diyor ve vitrin görünce her zamanki klasik bitirişimi yapıyorum:
Darısı başıma :lol:
Resim
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 64
1/43 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 67
Rep Puani: 8145
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: E.Uca » 11 Oca 2018, 21:46

Şahane bir hediye olmuş. En güzel günlerde kullan abi...
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 7
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 83
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 167
Rep Puani: 6500
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 16 Oca 2018, 00:39

Serdar Gökhan yazdı:Hayırlı uğurlu olsun Vitrinin Erdem abi. Çok anlamlı bir hediye. İçini dediğin gibi bir kaç raf daha eklemen gerekecek. Güle güle kullan. Vitrin koleksiyonerin bel kemiği gibidir kanımca. :grin:

Çok teşekkürler Serdar, aynen yazdığın gibi ek raflar yaptıracağım; yeni haliyle resimleri tez zamanda paylaşmak dileğiyle :smile:
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Sonraki

Üye Modelleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir