1967 Dodge CORONET R/T 426 HEMI - 1 of 504 - HIGHWAY 61

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION, Musa Can ÇİL, Alper GÖÇENER

1967 Dodge CORONET R/T 426 HEMI - 1 of 504 - HIGHWAY 61

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 12 Ekm 2018, 23:28

Resim
Tüm forum üyelerimize merhaba. Forum ortamlarında paylaşımlar dünyada gittikçe azalmaya başlasa da genel durum bizde de yabancı forumlarda da şöyle; bu platformu kalıcı olması sebebi ile paylaşımlar yaparak, reklamlar alarak, sosyal medya kanallarından yararlanılarak ayakta tutulmaya çalışılıyor. Ben kendi adıma söyleyeyim forumda tek kalıncaya kadar paylaşım yapmaya devam edeceğim. Çünkü bu hobinin ruhunun burada olduğunu düşünüyorum. Neyse konuyu daha fazla dağıtmadan paylaşıma geçelim… :smile:
Benim ana temam bilindiği gibi '60 - '75 yılları arası muscle modellerden oluşuyor. Bunların dışında günceller de var klasik Amerikanlar da. Ama bunların arasında MOPAR grubunun da ( Chrysler, Dodge, Plymouth ) ayrı bir yeri olduğunu inkar edemem. Bu paylaşımımda da bu grubun güzel örneklerinden birini sizlere tanıtacağım. 1967 Dodge CORONET R/T 426 HEMI .. Zaten “HEMI” ibaresi bir Amerikan arabasında yer alması o araca ilgi duymak için yeterli bence. Eee bu kadar anlattıktan sonra direkt modelden bahsetmek olmaz. Biraz 1/1 hakkında bildiklerimi aktarmak isterim…
Aracın tasarımına baktığınızda Dodge’nin hemen hemen estetik duygusundan yoksun bir üretim yaptığını anlarsınız. Fakat çoğu MOPAR’da zaten böyledir. Yani dönemin ( ’65 -‘68 yıllar arasındaki üretimlerden bahsediyorum ) dümdüz bir gövde, keskin hatlardan oluşan modellerdir ( hatta hat bile yok panellerde bence ) fakat kaputun altında yer alan HEMI motorların gücü ve verdiği hissiyattan insanlar bu arabalara hayran oluyorlar. Bu araçta da yer alan 426 ‘cu HEMI motoru ( ~ 7000 cc ) o zamanın şartlarında Chrysler grubunun en büyük hacimli motoru 440 ‘cu idi fakat bu motor yapısı itibari ile 375 hp güç üretiyorken yükseltilmiş 426’lık motor ‘street’ modellerde 425 hp’lik güç üretiyordu. Günümüzde bile 400-500 hp kabul edilebilir en güzel güç aralığı olarak kabul edilirken 50 yıl öncesinde mükemmel bir değer bence. Yine bu dönemde çoğu üretici halen 0-100 km/s hıza 6 saniyenin altında ulaşamazken o dönemde 4,8 sn’de yine alkışlanacak bir değer… Kliması, otomatik vites seçeneği ve krom ile işli gizlenmiş stop grubu güzel bir klasik muscle olarak tarih sayfasındaki yerini almış durumda. :sapka:
Gelelim modele;
Model bilindik, klasik Highway 61 üretimlerinden. Boyası güzel fakat krom işçiliği ehhh işte cinsten. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi krom çerçevelerin arasına gizlenmiş stopları maalesef Highway 61 boya ile geçiştirmiş. ( Modelde en sevmediğim bölüm burası ) Ayrıca motor bölümünde ise karbüratör kapanın sade kromaj ile geçiştirilmesi de buna krema oluyor. Bunun haricinde açılabilen benzin depo kapağı artılardan ( Çünkü bazı modellerde oluyor bazılarında geçiştiriliyor ). Hareketli torpido kapağı ve güneşlikler, halı kaplı iç mekan, menteşeli kapılar ve kaput mekanizması HW61 alınması için yeter güzelliklerinden. Modelin kalıbı oldukça düzgün ayrıca modelin 504 limitli olması da onu özel kılıyor. Amerikan sever herkese tavsiye ederim. İlla bu model olarak değil herhangi bir Coronet koleksiyona güzel bir hediye olur sizler için..
Gerçekten bu sefer lafı çok uzattım galiba. Tüm üyelere keyifli incelemeler dilerim. Bir sonraki paylaşım bu arabanın aslında ağabeyi olan fakat yaşça küçük bir MOPAR… :smile: :sapka: :f:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

mesaj için Musa Can ÇİL teşekkür aldı- 4:
Berent TURAN, Bülent Aydoğan, kenzo77, salihatak
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 70
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2905
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

Re: 1967 Dodge CORONET R/T 426 HEMI - 1 of 504 - HIGHWAY 61

İletiYazar: Berent TURAN » 13 Ekm 2018, 20:00

Heves edip 3-5 Amerikan modeli aldigim zamanlarda bu modelin siyahini Erdem abiden almistim. O yuzden inceleme şansı buldugum bir model kendisi. HW61 kalitesinde ve duruşu ile beğeniyi hakeden bir model fakat bu renk inanilmaz guzel durmuş. Çok beğendim Musa. Model hakkindaki detayli bilgiler icin cok tesekkurler. Her zaman forumun yanindayiz.. :wink1: Guzel gunlerde ve keyifle sergilemeni dilerim. : smile:
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 54
1/24 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2770
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 13 Ekm 2018, 21:13

Bilgiler için teşekkürler.. daha ne kadar estetik olsun :) maço güzel o.. güle güle sergile.. ayrıca fotoğrafların da harika
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2829
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 15 Ekm 2018, 00:16

Öncelikle forumla ilgili düşüncelerine kesinlikle katılıyorum Musa, burası her zaman ayrı bir güzellik; ben eskisi kadar sık olamıyorum forumda ama hep destek, tam destek :good2:

Modele gelecek olursak harika bir parça, bende bordo renklisi mevcut ve boya ile geçiştirilen stop lambaları dışında gayet tatminkar bir üretim. Kaliteli resimlerle aktardığın için teşekkürler, keyifli sergilemeler :nazar:
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 80
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 85
Rep Puani: 4340
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

1/18 MODELLER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir