1995 AM General Hummer H1 Soft Top (Humvee) - EXOTO

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION, Musa Can ÇİL, Alper GÖÇENER

1995 AM General Hummer H1 Soft Top (Humvee) - EXOTO

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 27 Oca 2018, 18:35

Resim

Tüm forum üyelerimize tekrar merhaba;
Bugün koleksiyonumda yer alan ve ölçek olarak 1/18 olsa da ebatları ile devasa 1995 Hummer H1 namı değer Humvee modelini tanıtacağım. Modeli anlatmadan önce bu güzel nadide parçayı edinmeme yardımcı olan hatta bana veren desem daha doğru olur, Sarim SEMERKANT'a bir kez daha teşekkür ederim. :sapka: :drinksb:

Modeli anlatmadan önce her zamanki gibi kısa bir bilgilendirme yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum;

A.B.D ordusunun kullandığı arazi araçları genel olarak ikon modeller olarak cadde versiyonlarında da görülmektedir. Bu araçların atası tabii ki 2. Dünya savaşında efsaneleşen 1941 Willys MB modelidir. Ve bu araç 80’li yılların ortalarına kadar kullanılmıştır. Fakat ihtiyaçlarla birlikte teknolojinin de gelişmesi ile 1984 yılında AM General firması Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Tekerlekli Vasıta (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – HMMWV) yani bilinen adı ile Humvee modelini tasarlamıştır. Ve 1989 yılında Panama Harekatında bu aracı aktif olarak kullanmaya başlamışlardır. 2020 yılına kadar da envanterlerinde kalacağı fakat bu evreden sonra yerini başka bir araca bırakacağı da bilinmektedir. Amerikan halkı tarafından bu aracın çok beğenilmesi ve üretici firmaya baskı yapılması sonucunda 1992 yılında Humvee’nin cadde versiyonu da üretilmiş oldu. Hatta reklamlarında da Arnold Schwarzenegger oynamıştır. Cadde versiyonunda beş farklı motor seçeneği sunulmuştur. En düşük hacimde 5.7 lt’lik V8 benzinli motordur . En büyük hacimli olan ise 6.6’lt’lik Turbo Dizel 305 hp’lik motordur. Fakat bu motor bile bu canavarı max 154 km/s hıza çıkarmaya yetiyor. Ve yakıt tüketimi 27.3 lt/100 km çünkü aracın boş ağırlığı 3253 kg. :smile: :smile:
Araç yakıt tüketimi ve hız verileri düşünülerek tasarlanmadığı için bu arabacı alanlar açısından hiç sıkıntı değil bu veriler. Amacına uygun hizmet ettiği için yıllardır orduda kullanılan bir model. Ve cadde versiyonu da kesinlikle supersport araçlardan daha fazla dikkat çekiyor bence.

Modele geçecek olursam;

Exoto’nun çoğu açıdan güzel işlediği bir parça. Neden çoğu açıdan diyorum çünkü bazı yönlerini hiç geliştiremedi Exoto… Farların pimli üretilmesi buna en güzel örneklerden. Bu yüzden ben modelin fotoğraflarını çekerken motor bölümündeki far pimi yerlerine krom folyo koydum zaten motor detayı fotoğraflarında da görünmekte. Bunun yanında bu model soft top olarak geçtiği için tavan malzemesinin daha kumaşımsı bir yapısının olmasını beklerdim. Fakat yine de yumuşak olması plastik olarak geçilmesinden daha iyi elbette. Ayrıca arka bagaj kapağı açılabiliyor fakat tavan malzemesi bagaj bölümünü de kapatması ve bagaj kapağının üstünde bitmesi sebebi ile yapıştırılmış. Bu yüzden açılmıyor. Bende söküp zorlamak istemedim. Ve öndeki korumalığın plastik değil ince de olsa metal bir yapıdan yapılmasını beklerdim. Zira modelde bu fazla metal kullanılmışken..
Hep eksi yönlerinden bahsettim birazda artılarından bahsedeyim, modelin şasesi metalden yapıldığı için ve boyutları sebebi ile oldukça ağır bir model. Ayrıca dört kapısının açılması da oldukça güzel bir menteşe sistemi ile gerçekleştiği için çok hoş duruyor. Motor kaputunun açılması ve durması içinde mekanizma kolunun modellenmesi atlanılmamış. Yine motor bölümünün havalanması için olan ızgaralar da metal ve ince işlenmiş. İç mekan da oldukça tatmin edici. Düşünen tüm üyelerimize kesinlikle Exoto üretimini öneririm. Zira bu model ölçekleme açısından en başarılı üretim.

Uzun bir yazı oldu, okuyan herkese teşekkür eder ve keyifli incelemeler dilerim.. Bir daha ki paylaşıma bir MOPAR efsanesi ile görüşmek üzere. :f: :sapka:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 70
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2825
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

Re: 1995 AM General Hummer H1 Soft Top (Humvee) - EXOTO

İletiYazar: MAKOSHARK » 27 Oca 2018, 20:44

Nefis kareler olmuş..Bence bu haliyle bile birçok modelden çok üstün,heleki üretim tarihi göz önüne alınırsa.. :)

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: Berent TURAN » 28 Oca 2018, 17:07

Yıkım! :tmi:

Musa müthiş bir parça edinmişsin. Exoto üretimi oldukça kıymetli. İlk defa bu kadar detaylı inceliyorum bu modeli senin sayende. Kırmızı renk çok yakışmış. Soft top versiyonu en beğendiğim diyebilirim. Öteki türlü bana koca bir dondurma dolabı gibi geliyor. :lol: En son İstabul SS Motors' da vardı satılıklarda. Sanırım 250bin dolar civarıydı hem de 6.6 dizel makine. İnanılmaz bir efsane. Gerçekte de görme şansına eriştiğim ender araçlardan kendisi ve modeli de bir o kadar heyecan verici. Hatta benim de bundan 4 sene önce kadar Maisto haliyle edinmişliğim oldu. :smile: Böylesine güzel bir parçayı koleksiyonuna eklemene çok sevindim kardeşim.

Detaylar ve çekimler harika. Tekerlek göbeklerindeki zımbırtı ise en çok sevdiğim detaylarından. Farların pimli olması hiiiç önemli değil. Bunun duruşu yeter. En güzel günlerde keyifle sergilemeni dilerim kardeşim. :wink1:

mesaj için Berent TURAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 46
Rep Puani: 2700
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 28 Oca 2018, 21:18

Musa ne ettin ya taş almışsın resmen. :inlove: Bir zamanlar maistosu vardı çok deli modeller bunlar gerçekten. Exoto çok güzel üretmiş bu güzeli. Güle güle sergile. :sapka: :bravo:
Modelcilik bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 88
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 141
Rep Puani: 3830
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 28 Oca 2018, 23:23

Tavan tentesi ve bagaj tentesinin ortasındaki o borular hariç gayet güzel bir model. Haksızlık etme Musa..
Kapı menteşeleri dediğin gibi çok güzel..
Güzel günlerde sergile..

Hep sen bana mı model önreceksin.. Ben de sana önereyim.
Yanında şu da iyi gider :lol:

Resim

Detaylı ve güzel paylaşımın ve güzel fotoğraflar için teşekkürler Musa..

Rep gelir
:+1:
Resim

mesaj için sui_cast arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 8075
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 29 Oca 2018, 17:52

Harika model, harika, çekimler, harika paylaşım.

Eline sağlık Musa. :friends:

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19165
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 03 Şub 2018, 20:24

MAKOSHARK yazdı:Nefis kareler olmuş..Bence bu haliyle bile birçok modelden çok üstün,heleki üretim tarihi göz önüne alınırsa.. :)

Kesinlikle bu haliyle bile enfes bir üretim... Hele ki boyutları ve ağırlını da düşünürsek yenilerin eskilerin eline su dökemeyeceğini bir kez daha anlıyor insan..
Paylaşımı beğendiğine sevindim abi, teşekkür ederim.. :drinksb:
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

İletiYazar: UfukAcikgoz » 04 Şub 2018, 14:08

Gerçekten çok güzel bir model Musa abi. Kaputun mekanizmasına ve kapı menteşelerini gerçekten çok iyi yapmışlar. Heybeti de biraz insanı korkutmuyor değil :lol: :lol:

mesaj için UfukAcikgoz arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
UfukAcikgoz
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ufuk
1/18 Model Sayısı: 18
1/24 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 3
Rep Puani: 410
UfukAcikgoz rep puani yokUfukAcikgoz rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 04 Şub 2018, 17:47

Musa kardeş, paylaşımını görünce ilk olarak merak ettim ve fiyatına baktım; abovvv; uçuk kaçıkmış bu modelin rakamı :shocked2: Renk uyumu mükemmel, detaylar da yerli yerinde. Zaten resim kalitene diyecek bir şey yok, umarım senin bu harika modelleri bir gün vitrinde de görürüz :sapka: :good2:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 80
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 85
Rep Puani: 4275
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: Alper GÖÇENER » 11 Şub 2018, 12:52

Çok güzel bir model kardeşim hayırlı olsun, incelme imkanını çok bulamasam da tentesi bence çok yapay duruyor diyordum fakat yumuşak dokusu bu duygumun önüne geçti ama yine de alacak olsam Bahadır Hocam'ın da dediği gibi kapalı kasasını tercih ederim ama gel gör ki hepsi birer külçe altın :tmi: :lol:
Resim

mesaj için Alper GÖÇENER arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Alper GÖÇENER
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Alper
1/18 Model Sayısı: 45
1/43 Model Sayısı: 7
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 2015
Alper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 11 Şub 2018, 21:18

Berent TURAN yazdı:Yıkım! :tmi:

Musa müthiş bir parça edinmişsin. Exoto üretimi oldukça kıymetli. İlk defa bu kadar detaylı inceliyorum bu modeli senin sayende. Kırmızı renk çok yakışmış. Soft top versiyonu en beğendiğim diyebilirim. Öteki türlü bana koca bir dondurma dolabı gibi geliyor. :lol: En son İstabul SS Motors' da vardı satılıklarda. Sanırım 250bin dolar civarıydı hem de 6.6 dizel makine. İnanılmaz bir efsane. Gerçekte de görme şansına eriştiğim ender araçlardan kendisi ve modeli de bir o kadar heyecan verici. Hatta benim de bundan 4 sene önce kadar Maisto haliyle edinmişliğim oldu. :smile: Böylesine güzel bir parçayı koleksiyonuna eklemene çok sevindim kardeşim.

Detaylar ve çekimler harika. Tekerlek göbeklerindeki zımbırtı ise en çok sevdiğim detaylarından. Farların pimli olması hiiiç önemli değil. Bunun duruşu yeter. En güzel günlerde keyifle sergilemeni dilerim kardeşim. :wink1:

Kardeşim öncelikle detaylı yorumun için teşekkür ederim, her detaya değinmişsin cidden. :good2:
Modelin soft-top olarak tek kırmızı renkte üretimi var ama ben siyah olmasını tercih ederdim galiba. Fakat birde kirletilmiş görünümlü kırmızı var ki onu bulmak işte biraz imkansıza yakın galiba. Evet diğer bana da soft-top kadar güzel gelmiyor fakat onu da almayı düşünüyorum. Hatta bir tane hasarlı bulmayı çok isterim ki istediğim mod işlemlerini rahatça yapabileyim yoksa kıyamıyorum modellere :lol: :lol:
Tekrar güzel yorum için teşekkür ederim kardeşim.. :good2: :drinksb:

mesaj için Musa Can ÇİL arkadaşımıza teşekkür edenler:
Berent TURAN
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 11 Şub 2018, 21:20

Serdar Gökhan yazdı:Musa ne ettin ya taş almışsın resmen. :inlove: Bir zamanlar maistosu vardı çok deli modeller bunlar gerçekten. Exoto çok güzel üretmiş bu güzeli. Güle güle sergile. :sapka: :bravo:

Serdar teşekkür ederim kardeşim. Maisto bu modele göre daha küçük enli duruyor. Yoksa bir aralar alıp modlamak istemiştim. Fakat şimdi hasarlı bir Exoto arıyorum. :smile:
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İletiYazar: E.Uca » 20 Şub 2018, 11:46

Musa yine şahane işler ortaya koymuşsun. Model tanıtımı ve fotoğraflar şahene. Modele gelince de ben çok bi nehatif yön göremedim gayet başarılı.

En güzel günlerde sergile...

mesaj için E.Uca arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 7
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 83
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 167
Rep Puani: 6500
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

Sonraki

1/18 MODELLER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir