VOUGHT F-8E CRUSADER U.S. NAVY 1967

Yetkili: cemo-cemo, Predator, vtgurol, camorenesi

VOUGHT F-8E CRUSADER U.S. NAVY 1967

İletiYazar: Predator » 07 May 2015, 22:23

Herkese selamlar :sapka:

Donanma uçakları ile ilgili paylaşımlarıma devam ediyorum. İlerleyen zamanlarda koleksiyonumda bulunan farklı donanma uçaklarını da paylaşacağım.
1952 Eylül’ünde Donanma , uçak gemilerinde kullanılacak, önşartları içinde bakım kolaylığı, katlanabilir kanatlar, düşük iniş hızı ve seyir esnasında süpersonik hızlara erişebilmek olan yeni bir uçak için sekiz üretici firma arasında yarışma açtı.Bundan önceki üç deneyinde olumsuz sonuçlar (F5U, F6U ve F7U ile) almış Chance Vought firması bu yarışmayı 45 derece geriye eğik kanatları olan süpersonik F8U “Crusader” ile kazandı.Bu uçağın, iniş ve kalkışlarda düşük hızları temin edebilen, hidrolik olarak 7 derece açı ile kaldırılabilen, uçuş ve güvertede gövdeye paralel olan özel ve benzersiz kanatları vardı. Dört adet 20mm top ile techiz edilmiş F8U bir “silahşör” ve pilotları tarafından hava üstünlük savaşçısı olarak kabul ediliyordu. Aynı zamanda 1800 kg silah yükü de taşıyabiliyordu. Bu yük gövdenin iki yanına monte edilmiş 4 adet AIM-9 “Sidewinder” enfraruj AA füze, kanat altı pilonlarda “Bullpup” AS güdümlü füze ve “Zuni” AS roketlerden oluşuyordu.F8U’nun önemli başarılarından Pasifik’teki bir uçak gemisinden kalkıp ABD’yi boydan boya geçip Atlantike gitmesidir. Tek motorlu bir uçak için çok önemli olan bu görev esnasında 1195 km/h ile kıtalar arası hız rekorunu da kırmıştır. Bu görev esnasında uçağı bilahare astronot ve ABD senatörü olan USMC pilotu Binbaşı John Glenn kullanmıştır. Lübnan’da devriye görevi, Küba krizinde foto-keşif görevleri de önemli görevleri arasında sayılabilir. Vietnam Savaşı’nda devamlı ön saflarda foto, saldırı ve av görevlerinde bulunmuş, 18 adet MiG düşürmüştür. Bu görevde 83 F8U düşürülmüş, 109’u da yara almıştır. F8U-NE Donanma için üretilen son modelidir. Her türlü hava şartlarında görev imkanı sağlıyan APQ-94 arama ve silah kontrol radarı ile techiz edilmiştir.Radar arayıcısına “Sidewinder” füzeleri için infraruj arayıcı monte edilmiştir. İki kanat arasındaki kambura da AGM-12 “Bullpup” füzelerini kullanabilmesi için ilave avionikler yerleştirilmiştir.
1987’de ABD Donanması’ndan emekli olmuştur. Fransız Donanması ise 2001 yılında emekli etmiştir.

Resimdeki model VF-211 Fighting Checkmates filosuna ait 1967 yılında görev yapmış F-8E Crusader uçağıdır.

Buyurun resimler.(Erdem Abi daha ekmeğini yiyeceğim dedim bu diaromanın :lol: :lol: :lol: )

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

1/1 resimler;

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

mesaj için Predator teşekkür aldı- 2:
Berent TURAN, Serdar Gökhan
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Serkan
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 110
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 125
Rep Puani: 670
Predator rep puani yokPredator rep puani yokPredator rep puani yok

Re: VOUGHT F-8E CRUSADER U.S. NAVY 1967

İletiYazar: Erdem » 08 May 2015, 00:15

Ooooo, bu ucagi daha once gordugumu hatirlamiyorum; ilginc bir dizayni varmis Serkan. Uzun govde yapisiyla dikkat cekici, ucak gemisi dioramasiyla son zamanlarda oldugu gibi super kareler yakalamissin :good2: Bize bu farkli ucagin modelini tanittigin icin tesekkurler, yeni modelini keyifle ve iyi gunlerde sergilemeni dilerim :ucak:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 81
1/24 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 86
Rep Puani: 4345
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: Bora Kayacan » 08 May 2015, 00:43

Serkan, bu uçağı hep A-7 Corsair'e çok benzetirim. Hatta bazen karıştırırım da. F-8, A-7'nin zayıflamış ve boyu uzamış hali gibi geliyor bana. Biraz da burnu sivrilmiş hali. :lol:
Uçak modellerin birbirinden güzel, birbirinden harikalar. Bizimle de paylaşmana bayılıyorum, açıkçası. Zevkle ve mutlulukla sergile, teşekkürler. :bravo:
Resim

mesaj için Bora Kayacan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
Bora Kayacan
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Bora
1/18 Model Sayısı: 8
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 398
1/64 Model sayısı: 134
1/72 Model Sayısı: 107
1/87 Model Sayısı: 250
- / -- Model Sayısı: 110
Motorsiklet Model: 10
Toplam Model Sayısı: 1032
Rep Puani: 375
Bora Kayacan rep puani yokBora Kayacan rep puani yok

İletiYazar: Predator » 31 May 2015, 21:17

Virtue yazdı:Ooooo, bu ucagi daha once gordugumu hatirlamiyorum; ilginc bir dizayni varmis Serkan. Uzun govde yapisiyla dikkat cekici, ucak gemisi dioramasiyla son zamanlarda oldugu gibi super kareler yakalamissin :good2: Bize bu farkli ucagin modelini tanittigin icin tesekkurler, yeni modelini keyifle ve iyi gunlerde sergilemeni dilerim :ucak:

Teşekkür ederim Erdem Abi. A-7 nin uzun ve zayıf hali diyebiliriz bu uçak için. ABD Donanması dışında bir de Fransız Donanması kullandı bu uçakları. Donanama uçağı paylaştığım sürece bu diaroma daha çok iş görür abi. Güzel yorumun için teşekkür ederim. :friends:
Resim
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Predator » 31 May 2015, 21:19

boraxis yazdı:Serkan, bu uçağı hep A-7 Corsair'e çok benzetirim. Hatta bazen karıştırırım da. F-8, A-7'nin zayıflamış ve boyu uzamış hali gibi geliyor bana. Biraz da burnu sivrilmiş hali. :lol:
Uçak modellerin birbirinden güzel, birbirinden harikalar. Bizimle de paylaşmana bayılıyorum, açıkçası. Zevkle ve mutlulukla sergile, teşekkürler. :bravo:

Bora abi dediklerine katılıyorum. Ben de aynı şeylerü düşünüyorum bu model için. Sonuçta aynı üreticinin farklı kombinasyonlar ile hayat bulmuş halidir bu uçak. Üretici aynı olunca haliyle çizgilerde birbirine yakın oluyor. Güzel yorumun için teşekker ederim. :handshake:
Resim
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Berent TURAN » 31 May 2015, 22:38

Konuyu görmüşüm fakat yazmayı atlamışım kardeşim, kusura bakma. :smile:

Yine hayranlıkla baktırdın beni bu güzel paylaşıma. Eline emeğine sağlık kardeşim. Güzel günlerde, keyifle sergilemeni dilerim..

mesaj için Berent TURAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 54
1/72 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2770
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: Predator » 08 Haz 2015, 23:13

Berent.t yazdı:Konuyu görmüşüm fakat yazmayı atlamışım kardeşim, kusura bakma. :smile:

Yine hayranlıkla baktırdın beni bu güzel paylaşıma. Eline emeğine sağlık kardeşim. Güzel günlerde, keyifle sergilemeni dilerim..

Teşekkür ederim kardeşim.Estağfurullah ne kusur kardeşim.Beğenmene sevindim.Elimden geldiğince farklı modelleri paylaşmaya gayret ediyorum. Belki bazı uçak modellerini ilk kez duydunuz.Güzel yorumun için tekrar teşekkür ederim. :friends:
Resim

mesaj için Predator arkadaşımıza teşekkür edenler:
Berent TURAN
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ