Softbox Yapımı [Önerileriniz-Yardım] -FOTOĞRAF EKLENDİ-

Yetkili: Falcon_X, ..alper.., Bülent Aydoğan

Re: Softbox Yapımı [Önerileriniz-Yardım] -FOTOĞRAF EKLENDİ-

İletiYazar: masato » 13 Eyl 2013, 08:51

canerberk yazdı:Merhaba Diecastr Ailesi

Konu açıldığı için buradan devam etmek istedim. Modelleri daha net ve ayrıntılı resmileri için başta soft box en önemlisi de ışık önerilerinizi alabilir miyim? Işık konusunda led olabilir mi? Seyyar bir kablonun ucunda bir ampül ya da ayaklı bir ışık da olabilir? Ancak ampulün gücü ne kadar olmalı. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Benim bildiğim kadarı ile ve denemelerim sonucunda hangi ışığı kullanırsan kullan önüne ışığın odağını dağıtmak için birşey koyman gerekiyor. Ben beyaz tasarruflu ampül kullanıyorum (Normal ampülünde 80W ye denk geliyor.) önünde de fırınlarda kullanılan yağlı kağıt var. Kırtasiyelerde de satılır bu tarz kağıtlar. İki tane uygun fiyatlı masa lambası ile bu iş çok rahat çözülür. En azından ben öyle çekiyoum fotoğrafları. Led model üstünde nokta nokta gözükebilir. Migrosda bazen indirime giriyo tanesi 15TL den alabilirsin. Arkadada fon kağıtları var kırtasiyelerde renk renk. Tanesi 1-2 TL Yaklaşık olarak 40 TL-50TL arasında basit bir softbox elde edebilirsin. Tabii bunları yaparken kullanmış olduğun fotoğraf makinesininde manuel ayarlarında biraz detay olması gerekli diye düşünüyorum ...
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan

mesaj için masato arkadaşımıza teşekkür edenler:
canerberk
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 13 Eyl 2013, 12:36

tabi softbox derken ışık geçirgenliği olan ve ışığı yayan ürün çekilen kutuları kastediyorum..softboxsun dışından ışık vererek istediğiniz sonuçları alabilirsiniz..yoksa alper'in bahsettiği şeylere ihtiyaç var..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
canerberk
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: canerberk » 13 Eyl 2013, 17:09

masato yazdı:
canerberk yazdı:Merhaba Diecastr Ailesi

Konu açıldığı için buradan devam etmek istedim. Modelleri daha net ve ayrıntılı resmileri için başta soft box en önemlisi de ışık önerilerinizi alabilir miyim? Işık konusunda led olabilir mi? Seyyar bir kablonun ucunda bir ampül ya da ayaklı bir ışık da olabilir? Ancak ampulün gücü ne kadar olmalı. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Benim bildiğim kadarı ile ve denemelerim sonucunda hangi ışığı kullanırsan kullan önüne ışığın odağını dağıtmak için birşey koyman gerekiyor. Ben beyaz tasarruflu ampül kullanıyorum (Normal ampülünde 80W ye denk geliyor.) önünde de fırınlarda kullanılan yağlı kağıt var. Kırtasiyelerde de satılır bu tarz kağıtlar. İki tane uygun fiyatlı masa lambası ile bu iş çok rahat çözülür. En azından ben öyle çekiyoum fotoğrafları. Led model üstünde nokta nokta gözükebilir. Migrosda bazen indirime giriyo tanesi 15TL den alabilirsin. Arkadada fon kağıtları var kırtasiyelerde renk renk. Tanesi 1-2 TL Yaklaşık olarak 40 TL-50TL arasında basit bir softbox elde edebilirsin. Tabii bunları yaparken kullanmış olduğun fotoğraf makinesininde manuel ayarlarında biraz detay olması gerekli diye düşünüyorum ...

Bülent Aydoğan yazdı:tabi softbox derken ışık geçirgenliği olan ve ışığı yayan ürün çekilen kutuları kastediyorum..softboxsun dışından ışık vererek istediğiniz sonuçları alabilirsiniz..yoksa alper'in bahsettiği şeylere ihtiyaç var..

Değerli yardımlarınız için çok teşekkürler Bülent abi , Alper usta. Söyledikleriniz ışığında iki adet masa lambası (ayaklı) ve kırtasiye dükkanından da renkli ağıtlardan alarak da beyaz ya da siyah ortamı oluşturacağız. Tabii ki lambaların ucuna da hanımın mutfakta bolca kullandığı yağlı kağıtlardan ayarladık mı sıkıntı kalmayacak. Çok teşekkür ederim tekrar. Makina Canon A560. Biraz eskidi ama deneyeceğiz baklaım. Tekrar değerli desteklerin için teşekkür ediyorum. Umarım bu konuda sıkıntı çeken arkadaşlar için de aydınlatıcı olmuştur bu son mesajlaşmalar. :sapka:
Resim
Kullanıcı avatarı
canerberk
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Caner
1/18 Model Sayısı: 71
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 72
Rep Puani: 785
canerberk rep puani yokcanerberk rep puani yokcanerberk rep puani yokcanerberk rep puani yok

Önceki

FOTOĞRAFLAMA & SORULARINIZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir