Softbox Yapımı [Önerileriniz-Yardım] -FOTOĞRAF EKLENDİ-

Yetkili: Falcon_X, ..alper.., Bülent Aydoğan

Re: Softbox Yapımı [Önerileriniz-Yardım]

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 14 May 2012, 15:16

fuji ile çektiğin fotoğrafların beyaz dengesi çok problemli olmasada biraz soğuk(maviye doğru) kalmış ama nikonla çektiğin arazi aracı fotoğraflarında beyaz daha dengeli..beyaz ayarı yada beyaz dengesi dediğimiz şey ışığın gerçek beyaza etki edip etmemesi ile ilgili bir ölçüm,ayar ve düzeltme durumu..ev yapımı stüdyoda dikkat etmen gerekenler: ışık kaynağı modele çok yaklaştırılmamalı onun yerine daha uzaktan beyaz bir bezle difüze edilerek verilmeli,ışığın beze olan uzaklığıda model üzerindeki yansımalarda etkili olacaktır..kullandığın makineler bol ışığa ihtiyaç duyar ayrıca tripot kullanman ışık azlığında imkanları senin lehine çevirir..odada modeli aydınlattığın ışık dışında bir ışık olmazsa istemediğin yansımaları azaltmış olursun..eğer model aydınlık,fon karanlık çıkıyor diyorsan yani beyazla sorunun bu ise fona başka bir ışık daha yönlendirebilir yada mevcut ışık kaynağınla model -fon arasında bir denge sağlayabilirsin..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre Özdemir
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: Muhammet Özdemir » 14 May 2012, 16:02

Emre kardeşim softbox'unun yetersiz ışıga sahip olması, ışığı direk kırmadan vurman modellere bu söylenenler çok doğru bunlara ek olarak eklemek istediğim birşey var koltukları bile görünmüyo felan demişsin, bunun en önemli noktası eğer profesyonel makına kullanıyorsan geçerli bu aracın tamamen önüne odaklama makineni, odagını aracın orta kısmına yap o zaman hem ön hem arka hem koltuklar herseyin netligi gözükür fotografta ama eger sadece önüne odaklarsan ön çok net olur belki ufacık cizik bile görünür ayrıntılarda yalnız arkalar yanlar koltuklar vs bulanıklaşır.. Profesyonel makina kullanmıyorsan bilemem yalnız
Resim

mesaj için Muhammet Özdemir arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre Özdemir
Kullanıcı avatarı
Muhammet Özdemir
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Muhammet
1/18 Model Sayısı: 105
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 105
Rep Puani: 495
Muhammet Özdemir rep puani yokMuhammet Özdemir rep puani yok

İletiYazar: Emre Özdemir » 14 May 2012, 16:42

Bülent Aydoğan yazdı:fuji ile çektiğin fotoğrafların beyaz dengesi çok problemli olmasada biraz soğuk(maviye doğru) kalmış ama nikonla çektiğin arazi aracı fotoğraflarında beyaz daha dengeli..beyaz ayarı yada beyaz dengesi dediğimiz şey ışığın gerçek beyaza etki edip etmemesi ile ilgili bir ölçüm,ayar ve düzeltme durumu..ev yapımı stüdyoda dikkat etmen gerekenler: ışık kaynağı modele çok yaklaştırılmamalı onun yerine daha uzaktan beyaz bir bezle difüze edilerek verilmeli,ışığın beze olan uzaklığıda model üzerindeki yansımalarda etkili olacaktır..kullandığın makineler bol ışığa ihtiyaç duyar ayrıca tripot kullanman ışık azlığında imkanları senin lehine çevirir..odada modeli aydınlattığın ışık dışında bir ışık olmazsa istemediğin yansımaları azaltmış olursun..eğer model aydınlık,fon karanlık çıkıyor diyorsan yani beyazla sorunun bu ise fona başka bir ışık daha yönlendirebilir yada mevcut ışık kaynağınla model -fon arasında bir denge sağlayabilirsin..

Çok teşekkür ederim Bülent abi dediklerini dikkate alacağım yaptığım bir kaç çekim var onları birazdan paylaşacağım. Tekrar teşekkürler... :bye:
Resim

A.EMRE ÖZDEMİR DİECAST COLLECTİON: http://www.e-modelcars.tr.gg
Kullanıcı avatarı
Emre Özdemir
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Abdussamed Emre
1/18 Model Sayısı: 13
1/24 Model Sayısı: 7
1/32 Model Sayısı: 13
1/43 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 37
Rep Puani: 1130
Emre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yok

İletiYazar: Emre Özdemir » 14 May 2012, 16:43

Mercedes-Benz yazdı:Emre kardeşim softbox'unun yetersiz ışıga sahip olması, ışığı direk kırmadan vurman modellere bu söylenenler çok doğru bunlara ek olarak eklemek istediğim birşey var koltukları bile görünmüyo felan demişsin, bunun en önemli noktası eğer profesyonel makına kullanıyorsan geçerli bu aracın tamamen önüne odaklama makineni, odagını aracın orta kısmına yap o zaman hem ön hem arka hem koltuklar herseyin netligi gözükür fotografta ama eger sadece önüne odaklarsan ön çok net olur belki ufacık cizik bile görünür ayrıntılarda yalnız arkalar yanlar koltuklar vs bulanıklaşır.. Profesyonel makina kullanmıyorsan bilemem yalnız

Abi odaklama konusunda sıkıntım olmuş olabilir verdiğiniz ilgiler doğrultusunda az önce bir çekim yaptım onun da eksiklikleri olabilir birazdan ekliyorum. :bye:
Resim

Kullanıcı avatarı
Emre Özdemir
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

Emre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yok

Re: Softbox Yapımı [Önerileriniz-Yardım] -FOTOĞRAF EKLENDİ-

İletiYazar: Emre Özdemir » 14 May 2012, 18:26

Az önce yeni çekimler yaptım ve "C-Class Avantgarde [Autoart 1/18] ( http://www.diecastr.com/viewtopic.php?f=46&t=14279 ) başlıklı konuyu açtım ordaki çektiğim fotoğraflarda da yine bilgisayarda oynamak zorunda kaldım. :exc: Oynanmamış hallerini burdan paylaşmak istiyorum. Bu sayede nerde hata yaptığımı daha kolay anlayıp yardım edebilirsiniz diye düşündüm oynanmamış ve oynanmış halleri ile birlikte ekledim. İlk fotoğraf oynanmış hali ikincisi ise oynanmamış. Yardımlarınızı bekliyorum... :duyuru:

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

----------

----------

----------

----------

---------

SİZCE BU FARKLILIK NORMAL Mİ..? :wondering:
Resim

Kullanıcı avatarı
Emre Özdemir
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Muhammet Özdemir » 14 May 2012, 19:00

Bence inan fotoğraf çekimlerin hiç kötü değil özellikle küçük bir shop islemi uygulayarak modeli çok güzel bir duruma getiriyorsun kardeşim bence hiç dert etme eline sağlık... Zamanla tecrübe edinir dahada profesyonel çekimler yapmaya baslarsın zaten
Resim

mesaj için Muhammet Özdemir arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre Özdemir
Kullanıcı avatarı
Muhammet Özdemir
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Muhammet
1/18 Model Sayısı: 105
Toplam Model Sayısı: 105
Rep Puani: 495
Muhammet Özdemir rep puani yokMuhammet Özdemir rep puani yok

İletiYazar: Emre Özdemir » 14 May 2012, 22:58

Mercedes-Benz yazdı:Bence inan fotoğraf çekimlerin hiç kötü değil özellikle küçük bir shop islemi uygulayarak modeli çok güzel bir duruma getiriyorsun kardeşim bence hiç dert etme eline sağlık... Zamanla tecrübe edinir dahada profesyonel çekimler yapmaya baslarsın zaten

Çok teşekkür ederim Muhammet Abi beğenmene sevindim. Ben de yavaş yavaş çekimlerimi beğenmeye başladım gibi. :smile:
Resim

Kullanıcı avatarı
Emre Özdemir
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: ..alper.. » 14 May 2012, 23:16

Güzel açılar ve ışık sadece yüksek enstantane değerinde çekersen bozmaya kalkışmazsın fotoğraflarını.Eğer şimdi ufak dokunuş dersen ileride çekerken dokunuşlara göre fotoğraf çekersin o da senin fotoğraf çektiğini göstermez program indirebildiğini gösterir.
Nacizane tavsiyem fotoğrafları bozmadan ne gördüğünü bize göstermen zaten bilgisayar ekranlarından yeterince renk kaybı oluyor bu yüzden gerek yok bozmana fotoğrafları. :foto:
Resim

mesaj için ..alper.. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre Özdemir
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alper Hatinoglu
1/18 Model Sayısı: 19
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 23
Rep Puani: 1300
..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

İletiYazar: Emre Özdemir » 14 May 2012, 23:33

..alper.. yazdı:Güzel açılar ve ışık sadece yüksek enstantane değerinde çekersen bozmaya kalkışmazsın fotoğraflarını.Eğer şimdi ufak dokunuş dersen ileride çekerken dokunuşlara göre fotoğraf çekersin o da senin fotoğraf çektiğini göstermez program indirebildiğini gösterir.
Nacizane tavsiyem fotoğrafları bozmadan ne gördüğünü bize göstermen zaten bilgisayar ekranlarından yeterince renk kaybı oluyor bu yüzden gerek yok bozmana fotoğrafları. :foto:

Teşekkür ederim Alper Abi yarın bir de yüksek enstantane değerinde çekip eklemeye çalışacağım inşaallah. :bye:
Resim

Kullanıcı avatarı
Emre Özdemir
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: BuRaK-B » 15 May 2012, 00:38

Emrecim Merhaba.
Sorununu benim fotoğraflarım üzerinden değerlendirip aktarmanla onore oldum, çok teşekkür ederim.
Fotoğraf makinem profesyonel değil, sadece manuel ayarlarını yaparken çok titiz ve detaylı davranıyorum. Beyaz dengesinden tut, pozlama süresini, kadrajın diyafram ayarını her fotoğraf karesi için ayarlayıp çekiyorum. Ve tabiki de çekimlerde yansıtıcılar kullanıyorum. Softbox yapmayı çok düşünsemde yer sıkıntısı yüzünden hiç kalkışamadım. Onun yerine SYÜDYOLARIMIZ diye bir konu başlığımız var, forum üyeleri ellerinden geldiğince bu konuyu doldururlarsa senin gibi herkesin kafasındaki soru işaretlerine bir nebze olsun çözüm yolu gösterir :wink1:
:arrow: STÜDYOLARIMIZ

mesaj için BuRaK-B arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre Özdemir
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: Emre Özdemir » 15 May 2012, 11:38

BuRaK-B yazdı:Emrecim Merhaba.
Sorununu benim fotoğraflarım üzerinden değerlendirip aktarmanla onore oldum, çok teşekkür ederim.
Fotoğraf makinem profesyonel değil, sadece manuel ayarlarını yaparken çok titiz ve detaylı davranıyorum. Beyaz dengesinden tut, pozlama süresini, kadrajın diyafram ayarını her fotoğraf karesi için ayarlayıp çekiyorum. Ve tabiki de çekimlerde yansıtıcılar kullanıyorum. Softbox yapmayı çok düşünsemde yer sıkıntısı yüzünden hiç kalkışamadım. Onun yerine SYÜDYOLARIMIZ diye bir konu başlığımız var, forum üyeleri ellerinden geldiğince bu konuyu doldururlarsa senin gibi herkesin kafasındaki soru işaretlerine bir nebze olsun çözüm yolu gösterir :wink1:
:arrow: STÜDYOLARIMIZ

Abi bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Verdiğin linkten daha çok anladım çekim yapacağım alanı kafamda canlanmaya başladı. :smile: Tekrar çok teşekkür ederim abi'm... :bye:
Resim

Kullanıcı avatarı
Emre Özdemir
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: canerberk » 12 Eyl 2013, 12:33

Merhaba Diecastr Ailesi

Konu açıldığı için buradan devam etmek istedim. Modelleri daha net ve ayrıntılı resmileri için başta soft box en önemlisi de ışık önerilerinizi alabilir miyim? Işık konusunda led olabilir mi? Seyyar bir kablonun ucunda bir ampül ya da ayaklı bir ışık da olabilir? Ancak ampulün gücü ne kadar olmalı. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Resim
Kullanıcı avatarı
canerberk
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Caner
1/18 Model Sayısı: 71
- / -- Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 72
Rep Puani: 785
canerberk rep puani yokcanerberk rep puani yokcanerberk rep puani yokcanerberk rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 12 Eyl 2013, 12:55

ev yapımı softbox ta okuma lambaları işini görür.. istersen farklı etkiler için birden çok ışık kaynağı kullanabilirsin.. fotoğrafın ışıklılığını makinen tripot üzerindeyken pozlama süresine müdahele edip deneme yanılma yolu ile ayarlayabilirsin..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
canerberk
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

ÖncekiSonraki

FOTOĞRAFLAMA & SORULARINIZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir