SUBARU IMPREZA İlk Stüdyo Denemelerim

Yetkili: Falcon_X, ..alper.., Bülent Aydoğan

Re: SUBARU IMPREZA İlk Stüdyo Denemelerim

İletiYazar: BuRaK-B » 28 Kas 2010, 23:26

Alper'e detaylı yardımı için özellikle teşekkür ediyorum. Çekimlerini çok beğeniyordum çünkü.

Orhan sana kendimce birkaç öneri vereyim.
Birincisi; eğerki genişçe bir yerin varsa Softbox yapımına başla.

İkincisi eğer softbox imkanın yoksa, çekimlerinde kesinlikle en az 2 adet ışık kullan ve Alper'in fotoğraflarında yerleştirdiği gibi yerleştir. Eğer homojen bir ışık dağılımı istiyorsan yada noktasal parlamalardan şikayet edersen lambaların önlerine yarısaydam kağıt koyabilirsin. Diyafram ve enstanten ayarlarına ise kesin birşey diyemeyeceğim çünkü fon kağıdının rengi, modelin rengi, kullanılan lambaların rengi, ortamın ışık şiddeti gibi unsurlar bu ayarları manuel çekimlerde sürekli değiştirten nedenler. Işığın modelin üzerine direkt etki etmesini istemiyorsan da salonlarda kullanılan köşe lambaları kullanabilirsin. Aydınlatma ayarını maksimum seviyede tutup tavana yönlendirip o şekilde de çekim yapabilirsin.

Üçüncü olarak, fon seçimi çok önemli. Eğer modeldeki detayların ön plana çıkmasını istiyorsan açık renk model için koyu renk fon kağıdı, koyu renk model için açık renk fon kağıdı seçelisin. Fon kağıdının ışıkta parlayabilme ihtimalini göze alırsak düz bir kumaş fazlasıyla sönümleme yapacaktır.

mesaj için BuRaK-B teşekkür aldı- 3:
..alper.., Sertan ÖKTEM, vegawagon
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 6
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10040
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: vegawagon » 28 Kas 2010, 23:31

BuRaK-B yazdı:Alper'e detaylı yardımı için özellikle teşekkür ediyorum. Çekimlerini çok beğeniyordum çünkü.

Orhan sana kendimce birkaç öneri vereyim.
Birincisi; eğerki genişçe bir yerin varsa Softbox yapımına başla.

İkincisi eğer softbox imkanın yoksa, çekimlerinde kesinlikle en az 2 adet ışık kullan ve Alper'in fotoğraflarında yerleştirdiği gibi yerleştir. Eğer homojen bir ışık dağılımı istiyorsan yada noktasal parlamalardan şikayet edersen lambaların önlerine yarısaydam kağıt koyabilirsin. Diyafram ve enstanten ayarlarına ise kesin birşey diyemeyeceğim çünkü fon kağıdının rengi, modelin rengi, kullanılan lambaların rengi, ortamın ışık şiddeti gibi unsurlar bu ayarları manuel çekimlerde sürekli değiştirten nedenler. Işığın modelin üzerine direkt etki etmesini istemiyorsan da salonlarda kullanılan köşe lambaları kullanabilirsin. Aydınlatma ayarını maksimum seviyede tutup tavana yönlendirip o şekilde de çekim yapabilirsin.

Üçüncü olarak, fon seçimi çok önemli. Eğer modeldeki detayların ön plana çıkmasını istiyorsan açık renk model için koyu renk fon kağıdı, koyu renk model için açık renk fon kağıdı seçelisin. Fon kağıdının ışıkta parlayabilme ihtimalini göze alırsak düz bir kumaş fazlasıyla sönümleme yapacaktır.

Buraka abi verdiğin bilgiler için gerçekten çok teşekkürler.
Zaten onu sorucaktım. Işık kaynağını modele direkt olarak tutmak modelin boyasına büyük zararlar verir mi? Eğer böyle bir durum varsa bundan sonra lambayı yukarı doğru tutmayı deniyeceğim.
Resim
Kullanıcı avatarı
vegawagon
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Orhan Özvatan
1/18 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 21
1/64 Model sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 10
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 350
vegawagon rep puani yokvegawagon rep puani yok

İletiYazar: ..alper.. » 28 Kas 2010, 23:56

Siyah fon karton ve siyah kumaş üzerindeki etkiyi göstermek için iki farklı çekim örneği vereyim istedim hazır elimde varken.Kumaşlı çekimde model siyah olmasına rağmen hatlarda bir kayıp yok ki daha açık renkli bir model de sonuç daha iyi çıkacaktır.

Kumaşlı çekimler daha net sonuçlar veriyor bende artık siyah fon kullanacaksam kumaş ile yapıyorum ve kullandığım sadece büyükçe bir atkı.

Kumaş ile ;
Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Karton ile ;
Resim

mesaj için ..alper.. teşekkür aldı- 3:
BuRaK-B, Sertan ÖKTEM, vegawagon
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alper Hatinoglu
1/18 Model Sayısı: 19
1/43 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 23
Rep Puani: 1305
..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

İletiYazar: vegawagon » 29 Kas 2010, 00:43

..alper.. yazdı:Siyah fon karton ve siyah kumaş üzerindeki etkiyi göstermek için iki farklı çekim örneği vereyim istedim hazır elimde varken.Kumaşlı çekimde model siyah olmasına rağmen hatlarda bir kayıp yok ki daha açık renkli bir model de sonuç daha iyi çıkacaktır.

Kumaşlı çekimler daha net sonuçlar veriyor bende artık siyah fon kullanacaksam kumaş ile yapıyorum ve kullandığım sadece büyükçe bir atkı.

Kumaş ile ;

Karton ile ;

Ben ilk başta kumaş denilince özel bir malzeme zannediyordum bildiğimiz kumaşsa tamam :lol: :grin:
İkiside siyah fon ancak ayrıntılarda büyük farklar var dediğiniz gibi. Sayenizde bugün bayağı bir bilgi edindim. :f:

Gerçekten benim için ve stüdyo çekimi yapmak isteyen arkadaşlar ve abilerim için çok faydalı bilgiler birikti.

Tekrardan teşekkürler.
Resim
Kullanıcı avatarı
vegawagon
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: donis » 29 Kas 2010, 00:57

Paylaşım ve yorumlar için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.Benim aklıma gelmemişti.Beyaz fonlu çekim olsun diye yollukları kaldırıp fayans üzerinde çekim yapmaya uğraşıyordum. :lol: İlk fırsatta deneyeceğim.
Resim

mesaj için donis arkadaşımıza teşekkür edenler:
vegawagon
Kullanıcı avatarı
donis
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Deniz KAMALI
1/18 Model Sayısı: 4
1/24 Model Sayısı: 38
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 100
1/87 Model Sayısı: 14
- / -- Model Sayısı: 19
Toplam Model Sayısı: 209
Rep Puani: 380
donis rep puani yokdonis rep puani yok

İletiYazar: Eran » 29 Kas 2010, 16:42

Subaru :hearth: :lol:

Herkese değerli paylaşımları için teşekkür ederim, çok detaylı açıklamalarda bulunulmuş ..

Yalnız benim bi sorum olcak, Burak abi softbox demiş .. 1/18 için ideal boyutlar nelerdir, nasıl yaparız .. ? Tül benzeri bi madde kullananları bile gördüm ben, sırf ışık kırılsın modelde çok sırıtmasın diye ..

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim ..
Resim

mesaj için Eran arkadaşımıza teşekkür edenler:
vegawagon
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Erhan
1/18 Model Sayısı: 13
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1635
Eran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yok

İletiYazar: vegawagon » 29 Kas 2010, 22:59

donis yazdı:Paylaşım ve yorumlar için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.Benim aklıma gelmemişti.Beyaz fonlu çekim olsun diye yollukları kaldırıp fayans üzerinde çekim yapmaya uğraşıyordum. :lol: İlk fırsatta deneyeceğim.

Faydalı olmasına sevindim. Size katılıyorum , Burak abi ve Alper abiye teşekkürler.

kemal_053 yazdı:Orhan çekimler güzel olmuş ellerine sağlık.

Çok sağol Kemal abi.

Eran yazdı:Subaru :hearth: :lol:

Herkese değerli paylaşımları için teşekkür ederim, çok detaylı açıklamalarda bulunulmuş ..

Yalnız benim bi sorum olcak, Burak abi softbox demiş .. 1/18 için ideal boyutlar nelerdir, nasıl yaparız .. ? Tül benzeri bi madde kullananları bile gördüm ben, sırf ışık kırılsın modelde çok sırıtmasın diye ..

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim ..

:hearth: SUBARU :hearth: :lol:

Bu sorunun cevabını bende merak ettim. Bir ara bende softbox yapmayı planlıyorum.

Çok kıymetli bilgiler birikti bu başlıkta.

Burak Abi ve Alper Abinin sayesinde stüdyo çekimlerinde akla takılan birçok sorunun cevabı bu başlıkta :duyuru:
Resim
Kullanıcı avatarı
vegawagon
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Bora TURAN » 21 Arl 2010, 18:59

Buda benden olsun o zaman. :grin:

Tripot olarakta arşivimde yer alan CD'lerden yardım aldım. :grin:

Profesyonel stüdyonun amatör çekimi. :lol:

Resim

mesaj için Bora TURAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
vegawagon
Kullanıcı avatarı
Bora TURAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Bora TURAN
1/18 Model Sayısı: 71
1/43 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 87
Rep Puani: 6140
Bora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yok

İletiYazar: vegawagon » 21 Arl 2010, 23:45

Bora TURAN yazdı:Buda benden olsun o zaman. :grin:

Tripot olarakta arşivimde yer alan CD'lerden yardım aldım. :grin:

Profesyonel stüdyonun amatör çekimi. :lol:

Güzel bir stüdyo daha :smile: Büyük faydasının dokunacağına eminim.
Resim
Kullanıcı avatarı
vegawagon
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ