Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: sui_cast » 11 Ekm 2010, 14:29

Türk Takımı, 14 bin 500 km'lik Pekin-Paris Rallisi’ne 1967 model Anadol ile damgasını vurdu. Anadol'a büyük ilgi gösteren yabancılar kendileri için de arabanın aynısını istiyor. Şimdiye kadar 31 günü geride kalan yarışta hiç arıza yapmayan ve ikinci sırada bulunan Anadol'un, 16 Ekim'de Paris'te sona erecek yarışı yine aynı sırada tamamlaması bekleniyor.

Resim


Önce ufak bir hatırlatma yapalım.

Nisan ayında hurriyet.com.tr'de "Anadol'u görünce çarpıldılar" başlıklı bir haber yapmıştım. Sadece klasik otomobillerin yarıştığı ve Pekin'den başlayıp Paris'e kadar sürecek olan zorlu yarışa Türk takımının ilk kez katılacağını ve otomobilin de emektar Anadol olduğunu duyurmuştum.


Ancak burada çarıcı bir ayrıntı vardı. Türk takımı yarışa önce Mercedes ile katılmak istemiş, fakat komite bu tip araçlardan herkeste olduğunu söyleyerek daha orjinal bir araç olmasını istemişti. Ahmet Öngün ve Erdal Tokcan'dan oluşan Türk takımı da öylesine bir Anadol fotoğrafı göndermişti. Sonuç ne mi oldu? Hayatında ilk kez bu aracı gören İngiliz yarış komitesi çok şaşırdı ve hemen davet ederek yarışa katılmalarını istedi.

İkili, 1500 liraya hurda bir Anadol alıp Castrol Ford Team Türkiye garajında uzun süre üzerinde çalışarak aracı yarışa hazır hale getirdiler. Aracın üretildiği tarihteki teknolojiler kullanılarak 1200 cc'lik motor 1600 cc'ye, benzin deposu 60 litreden 120 litreye çıkartıldı. Aracın içi tamamen değiştirildi, arka koltukları çıkarıldı, öne yarış koltukları monte edildi. Şasi, gövde ve mekanik kısımları tamamen elden geçti, elektrik donanımı tamamlandı. Ve Artık emektar Anadol, Ford Otosan sponsorluğunda yarışa hazır hale geldi.

Bu da işin ikinci kısmıyıdı.

Resim

ARAÇLAR TÜRKİYE'DEN GEÇTİ

Şimdi artık son etaptayız. Yaklaşık bir ay önce Pekin'den start alan klasik otomobiller, geçtiğimiz günlerde Erzurum'dan Türkiye'ye girdi, pazar günü de İstanbul'a ulaştı. Dün akşam rallide yarışan ekiplere İstanbul Klassis Resort Otel’de, Türkiye Klasik Otomobil Kulübü tarafından özel bir gece düzenlendi.

Ahmet Öngün ve Erdal Tokcan'ı dün düzenlenen gecede yakaladım. Yaklaşık bir aydır direksiyon salayan ve zorlu çöllerden geçen Türk takımı biraz yorgun, ancak Türkiye'de oldukları ve ailelerini görebildikleri için çokça mutluydu. Gerçi bu kavuşma fazla uzun süremedi. Çünkü ekipler bu sabah itibariyle silivri'den çıkış alıp Paris'e gitmek üzere yola koyuldular.

"HERKESİN GÖZÜ ANADOL'DA, 'BİZE DE YAPIN' DİYORLAR"

İkili, böyle bir yarışta Türkiye'yi Anadol ile temsil ettikleri için gerçekten çok mutlu. Bunu yüzlerinden, bakışlarından, duruşlarından, konuşmalarından çok rahat anlayabilirsiniz. "Daha önce Anadol'u kimse bilmezdi, şimdi biraz öğrenebildiler mi?" diye soruyorum, cevap ikisinden birden geliyor: "Anadol'u artık hepsi öğrendi."

Peki ilgi görüyor mu? Görmez olur mu... Erdal Tokcan burada ilginç bir bilgi veriyor:

"Hem arabayı öğrendiler hem de büyük ilgi gösteriyorlar. Hatta şimdiye kadar 8-9 kişi kendisi için Anadol istedi. Yarışta herkesin gözü bizim arabada zaten, bize diyorlar ki, "sizde bu arabadan bir sürü var. Siz değiştire değiştire kullanıyorsunuz, bize de aynısından yapın"

HİÇ ARIZA YAPMADI

100'e yakın aracın yarıştığı rallide şimdiye kadar birçok araba arıza yapmış. Ahmet Öngün, çok sayıda aracın kamyonlarla sınırları geçmek zorunda kaldığını anlatıyor. Peki bizim Anadol ne yaptı? Şimdiye kadar hiç teklememiş. Sadece bir kez dururken arabası arkası aniden göçmüş.

Erdal Tokcan anlatıyor:

"Allah dedik, gitti süspansiyon. İndik arabadan bir baktık, bizim üzerinde durduğumuz rögar kapağı kırılmış, tekerlek içeri göçmüş. Hemen kurtardık zaten arabayı."

"İKİNCİ SIRADA BİTİRİRİZ"

Pekin'den başlayan yarışta Anadol hep ön sıralarda mücadele ediyor. Araç Türkiye'ye ikinci olarak girdi ve ikinci olarak çıkıyor. Arkasındaki araçla arasındaki fark da tam 2 saat.

Tokcan'a göre bu fark etaplarda kapanmaz. Eğer yarış sonuna kadar herhangi bir teknik arıza yaşanmazsa da Anadol 37 gün sürecek olan bu büyük yarışı ikinci sırada tamamlayacak.

İlk sırada ise Avustralyalı bir Holden var. Pilotu, eski ralli şampiyonu, aracın motoru da Anadol'un 2 katı. Mevcut durumda bu aracı geçmek kolay görünmüyor. Yani sıralama aşağı yukarı belli gibi.

ALTI GÜN BOYUNCA AYAKKABILARI BİLE ÇIKARMADIK

Yarış başlamadan aylar önce Öngün ile konuşurken özellikle yaklaşık 10 gün sürecek olan çöl etabından çekindiğini ifade etmişti. O etap gerçekten de zor geçmiş:

"Çöldeki yarış tahminimizden kat kat zordu. Bir de yol şartları inanılmaz zorlu. Düşünebileceğiniz en kötü zemini 10 ile çarpın. Sadece Moğolistan değil, Kazakistan'da asfalt dedikleri yolda 2 metre genişliğinde 1 metre derinliğinde çukurlar var.

Soğuklarda bizi zorladı. Eksi 15 derecede çadırlarda kaldık. Çadırda nefesiniz nem yapıyor, gidip tavana yapışıyor, o da buz olarak üzerinize düşüyor. 6 gün boyunca hiç soyunmadan, ayakkabılarımızı bile çıkarmadan dolaştık. Uyku tulumunun içine girdik çıktık."

En yaşlısı 103, en genci 42 yaşında olan klasik otomobillerin katıldığı ralli 16 Ekim’de Paris Zafer Takı’nda sona erecek. Araçlar bu noktaya vardıklarında yaklaşık 14 bin 500 kilometre yol kat etmiş olacaklar.

YARIŞ GELİRİ EĞİTİME

Ahmet Öngün-Erdal Tokcan ikilisi yarıştan elde edilecek sponsor ve SMS gelirlerini Toplum Gönüllüleri Vakfı’na aktaracak. Elde edilecek olan gelirle dört yıl boyunca 250 üniversite öğrencisine karşılıksız burs verilmesi sağlanacak.

Projeye destek olmak isteyen gönüllüler, 'BURS' yazarak 4555’e SMS attıklarında, 10 TL tutarındaki gelir, doğrudan Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından burs bütçesine aktarılacak.

Önceki haber: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ ... d=14398709

Foto Galeri: http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galer ... 0615&rid=2

haberin Kaynağı: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16012187.asp?gid=373
Resim

Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER
 
İleti: 9945
Kayıt: 28 Oca 2009, 15:04
Konum: ANKARA
İsim: BAHADIR E.
Yaş: 37
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 3
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 8195
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: Genckaptan » 11 Ekm 2010, 14:45

Helal olsun Anadola :sapka: Birde Şahini götürsek rallilere :lol:
Genckaptan
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE
 

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: RookieModelers » 11 Ekm 2010, 14:50

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bayrak: :bayrak: :bayrak:
RookieModelers
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ
 
İleti: 175
Kayıt: 08 Eyl 2010, 13:34
Yaş: 0
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 40
RookieModelers rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: sherpa » 11 Ekm 2010, 14:54

anadol bu yarısı ıkıncı bıtırsın autoart bundan uretsın allahım acayıp bısey olur
Resim

mesaj için sherpa teşekkür aldı- 2:
SUBARU, sui_cast
Kullanıcı avatarı
sherpa
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
 
İleti: 2346
Kayıt: 13 Şub 2010, 00:03
İsim: Bilgi ÖNDES
Yaş: 34
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1955
sherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: mustafacelebi » 11 Ekm 2010, 15:08

sherpa yazdı:anadol bu yarısı ıkıncı bıtırsın autoart bundan uretsın allahım acayıp bısey olur

Neden olmasın AA şart değil sunstar hatta burago'ya bile razıyım..

Bahadır abi çok teşekkür ederim.Başlığı bir solukta okudum..
Resim

mesaj için mustafacelebi arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
 
İleti: 3744
Kayıt: 04 Ağu 2008, 11:04
Konum: İSTANBUL/Sancaktepe
İsim: Mustafa Çelebi
Yaş: 27
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 33
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: Hardblack » 11 Ekm 2010, 15:32

İnşallah 16 Ekimdeki yarışta da iyi bir başarı gösterirler.Yarış gelirlerinin de öğrencilere verilmesi çok güzel olmuş. :y: Paylaşım için sağol,Bahadır abi.
Resim

mesaj için Hardblack arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
Hardblack
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
 
İleti: 632
Kayıt: 19 Ağu 2010, 22:04
Konum: İstanbul-Şehremini
İsim: Sinan Erbezci
Yaş: 16
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 118
1/43 Model Sayısı: 14
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 270
Hardblack rep puani yokHardblack rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: Kenan Şavklı » 11 Ekm 2010, 22:24

Anadol'u daha da efsane hale getiren bir aktivite olmuş ve ona duyulan saygıyı yeşertmiş resmen. Komite iyi ki daha spesifik bir araçla katılma emri vakisini yapmış ki akıllara gelebilecek en güzel araç düşünülmüş ki harika bir fikir...
Bu gibi aktivitelerde Anadol daha fazla yeralırsa bence kesinlikle Diecast model dünyasında yeralacaktır... Haber için çok teşekkürler Bahadır hocam çok yerinde ve guru verici bir haber oldu...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 4844
Kayıt: 29 Ekm 2008, 00:29
Konum: istanbul
İsim: kenan savkli
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: srht » 11 Ekm 2010, 23:58

Bilgilendirme için teşekkürler Bahadır abi.Valla ne yalan söyleyeyim;şu derecesi çok mutlu etti beni de..:)
Resim

mesaj için srht arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 5094
Kayıt: 03 Oca 2010, 10:49
Konum: Bucak/BURDUR-İSTANBUL
İsim: Serhat
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5630
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 12 Ekm 2010, 17:19

Bu arada, far çerçevelerinin sonradan siyaha boyanması, dönem arabalarının özel ve detay bakışlarındandı... :lol:
Bu özel bakışlı paylaşıma, rep ve teşekkürler... :+1: :handshake: :bayrak:

mesaj için G.HEPARSLAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 13643
Kayıt: 13 Nis 2008, 22:41
Konum: ANTALYA-ANKARA
İsim: Gökhan HEPARSLAN
Yaş: 46
1/18 Model Sayısı: 52
1/24 Model Sayısı: 8
1/32 Model Sayısı: 19
1/43 Model Sayısı: 24
1/64 Model sayısı: 78
1/72 Model Sayısı: 235
1/87 Model Sayısı: 82
- / -- Model Sayısı: 25
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 538
Rep Puani: 16946
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: yabaroz » 12 Ekm 2010, 18:09

Yazıyı tamamen okudum ve çok beğendim,bizimle paylaştığın için teşekkürler Bahadır abi :y:
Resim
berkeyabar.blogspot.com

mesaj için yabaroz arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
 
İleti: 1206
Kayıt: 25 Şub 2010, 14:44
Konum: Altunizade-İstanbul
İsim: Ozan Berke Yabar
Yaş: 23
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2225
yabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: Emre E. » 12 Ekm 2010, 19:49

Paylaşımın için teşekkürler Bahadır. :+1:
Babamın kapısında duran ve tek sefer marşta çalışan, 1976 model A5 kıymete biner mi acaba? :f:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 13294
Kayıt: 21 May 2008, 16:34
Konum: ANKARA
İsim: Emre
Yaş: 46
1/18 Model Sayısı: 116
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 500
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19305
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: MAKOSHARK » 12 Ekm 2010, 19:57

Gurur duydum Bahadır ve bu güzel haberi bizimle paylaştığın için sanada çok teşekkür ederim kardeşim.Kendimizin ne olduğunun farkına varsak önümüzde kimse duramayacak:bayrak: :bayrak: :bayrak:

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 10200
Kayıt: 15 Haz 2008, 12:16
Konum: İSTANBUL
İsim: Deniz ÇAGLIYAN
Yaş: 47
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

Re: Anadol tekrar kıymete bindi, rallide ikinci sırada

İletiYazar: bigshark » 14 Ekm 2010, 10:06

Pekin-Paris Rallisi ve Anadol'un ve Turk ekibinin gosterdigi basariyi biz de kendi sitemizde paylasmistik. Hatta Yonetim Kurulumuzdan 3 arkadasimiz, ralliye katilanlari gecen Pazar konakladiklari Silivri Klassis Otel'de ziyaret edip kendileriyle konusmus, arabalari resimlemislerdi..Ben de sizlerle paylasiyorum..

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.31 Mart 1907′de, Le Martin adlı bir Paris gazetesinin otomobillerle ilgili bir haberinde şöyle bir ibare geçiyor:
“Günümüzde arabası olan bir insanın istediği her şeyi yapıp, istediği her yere gidebileceği düşünülüyor. Madem öyle, Pekin’den Paris’e otomobille gidebilecek cesarette kimse var mı?”

Gazetenin çağrısı, 1907 için fazlasıyla cesur bir çağrı. O dönemin otomobilleri öksürüp tıksırsalar da şehir içinde yol yapabiliyorlar ancak uzun, çok uzun yolları denemiş değiller. Üstelik konu sadece otomobillerle de ilgili değil. O güne kadar sadece atların geçtiği yollar, sadece kağnıları taşıyabilen ahşap, asma köprüler var.Nehirler, çöller, bataklıklar, insan yüzü görmemiş stepler, bugünün otomobilleri için bile zorlu bir parkur oluşturuyor. Adım başı benzin istasyonu, GPS desteği, cep telefonu, servis noktaları yok.

Buna rağmen beş deli çıkıyor ve “biz bu işi başarırız” diyorlar.
Fransa’dan üç kişinin katıldığı ralliye Hollanda ve İtalya’dan da birer maceracı katılıyor.
Yarış öncesi yapılan hazırlıklar, bugünkü yarışlara göre oldukça basit. Pekin – Paris arasında yerleşimin olmadığı çeşitli bölgelere develerle benzin götürülüp servis noktaları kuruluyor, hepsi bu kadar. Yani servis noktalarında ne bir yedek parça, ne mekaniker, ne de başka bir teknik personel bekliyor takımları. Yarış sonunda yarışçıları bekleyen ödül de ne aman aman bir para ödülü, ne de pahalı bir kupa. Sadece büyük bir şişe şampanya, kürsüde kahramanını bekliyor.

Tüm yarışçılar ihtiyaç malzemelerini araçlarına doldurup Pekin’den yola çıkıyorlar. Hiçbir kuralın olmadığı yarışta hem kaybolmamak hem de haberleşme kolaylığı için telgraf hatlarını takip ediyorlar. Ayrıca tüm otomobillerde birer gazeteci oturuyor, haber ve yol hikâyeleri yazıyorlar.

1907 yılında bırakın kırsal alanları, büyükşehirlerde bile otomobiller insanlara yabancı geliyor. Henry Ford’a fabrikası için kredi veren banka müdürünün “otomobil falan bunlar boş işler, insanlar birkaç sene sonra bu acayip makinelerden bıkıp atlara dönecekler” demesinin üzerinden sadece dört yıl geçmiş.

Her şeye rağmen macera başarıyla tamamlanıyor, Paris’e otomobillerin sadece biri ulaşamıyor. İtalya’dan katılan Prince Scipione Borghese yarışı Itala’sı ile kazanırken, Hollanda’dan Spyker ile katılan Charles Goddard ikinci, DeDion’lardan birinin sürücüsü olan Georges Cormier de üçüncü oluyor. Victor Collignon pilotajındaki diğer DeDion dördüncü oluyor, büyük bir cesaret örneği sergileyerek Contal ile katılan Auguste Pons ise Gobi Çölü’nde bataklığa saplanıyor. Otomobil bataklıktan çıkamıyor ama civardaki köylüler sayesinde Pons ve yanındaki gazetecinin hayatı kurtuluyor.

Otomotiv endüstrisinin en iddialı organizasyonlarından biri olan bu yarış, otomobillerin artık atlara bile rakip olamayan basit ve gürültülü makineler olmadıklarını, usta ellerde dünya turuna bile çıkabileceklerini ispatlıyor. O güne kadar otomobillere geçici bir moda diyerek soğuk bakanlar bile büyük bir sektörün gelmekte olduğunun farkına varıyorlar.

Dünyanın en ünlü klasik otomobil yarışı ne yazık ki bugüne kadar sadece 3 kez gerçekleştirilebilmiş.Bu yıl tekrar organize edilen yarış,Pekin’den başlayarak Çin, Moğolistan, Gobi Çölü,Kazakistan, Kırgızistan, Taşkent, Özbekistan, Semerkant, Türkmenistan, İran,Tebriz,İstanbul, Yunanistan, İtalya ve Fransa’dan geçerek Paris’te tamamlanacak.Uluslararası klasik otomobil dayanıklılık yarışı “2010 Pekin to Paris”e bu yıl Ahmet Öngün ve Erdal Tokcan 1967 model Anadol A1' leriyle katılıyorlar.

Aracın hikayesi ise çok ilginç.Pilotlar aracı Ümraniye Belediye Otopark'ında buluyorlar ve yaklaşık 3000 TL'ye satın alıp,Ford Rally Spor Garajına Serdar Bostancı'ya teslim ediyorlar.1,5 yıllık bir çalışmayla araç bugünkü halini alıyor ve ortalama 100 bin dolar harcanıyor.Yaklaşık 14500 km'lik zorlu parkur için motor 1600 cc'ye,yakıt deposu 120 lt'ye çıkartılıyor.

Ve Anadol'umuz dün yaklaşık 11000 km'lik mesafeyi klasmanında 2.olarak Silivri Klassis Otel'de tamamladı.
26 ülkeden 212 yarışmacının katıldığı, daha önce 1907, 1997 ve 2007 yıllarında 3 kez gerçekleştirilen klasik otomobil yarışı Pekin-Paris Rallisi, 37 günün sonunda Paris'teki Zafer Takı'nda son bulacak.

ANADOLUMUZA SONSUZ BAŞARILAR DİLİYORUZ....

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
bigshark
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
 
İleti: 1142
Kayıt: 18 May 2009, 16:50
İsim: Serdar GENC
Yaş: 46
1/18 Model Sayısı: 102
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 113
Rep Puani: 2405
bigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yokbigshark rep puani yok

Sonraki

1/1 NOSTALJİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron