BABALARIMIZ / BİZLER / BİZLERDEN SONRA GELECEKLER!..

90'lı yıllar öncesi Matchbox / Majorette / Corgi v.b. Modelleri Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: G.HEPARSLAN

Re: BABALARIMIZ / BİZLER / BİZLERDEN SONRA GELECEKLER!.. :))

İletiYazar: E.Uca » 04 Tem 2012, 21:59

Babalarımız çok kıymetli Allah eksik etmesin başımızdan.... Aramızdan ayrılanlara da rahmet diliyoruz....
Gökhan abi selamı aldık ve ellerinden öpüyoruz babanızın...

mesaj için E.Uca teşekkür aldı- 2:
donis, G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 7
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 83
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 167
Rep Puani: 6500
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

İletiYazar: resatsirin » 04 Tem 2012, 22:11

Gökhan Abim öncelikle bu değerli konu için teşekkür ederiz :handshake:

Babalarımız bizim için çok kıymetli ve herkezin babasına Allah uzun ömür versin :f:

Buradan babanıza selamlarımı iletiyorum :f:

:arrow: Elımde kalan 3 modelı altında yazan tarihe bakınca ne kadar kıymetlı oldugunu şimdi anladım :dash1:

Bunlarda benım çocuklugumdan kalan 3 Poşet bir pazar arabası oyuncaktan kalan MATCHBOX-HOTWHELLS modeller :kamyon:

1984 ÜRETİMİ

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

1982 ÜRETİMİ

1981 ÜRETİMİ TIR ARKASI

Ve nerdennn nereye :lol:

Resim

mesaj için resatsirin teşekkür aldı- 2:
E.Uca, G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
resatsirin
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: resatsirin
1/18 Model Sayısı: 55
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 76
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 131
Rep Puani: 6785
resatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yok

İletiYazar: E.Uca » 04 Tem 2012, 22:14

resatsirin yazdı:Gökhan Abim öncelikle bu değerli konu için teşekkür ederiz :handshake:

Babalarımız bizim için çok kıymetli ve herkezin babasına Allah uzun ömür versin :f:

Buradan babanıza selamlarımı iletiyorum :f:

:arrow: Elımde kalan 3 modelı altında yazan tarihe bakınca ne kadar kıymetlı oldugunu şimdi anladım :dash1:

Bunlarda benım çocuklugumdan kalan 3 Poşet bir pazar arabası oyuncaktan kalan MATCHBOX-HOTWHELLS modeller :kamyon:

1984 ÜRETİMİ

1982 ÜRETİMİ

1981 ÜRETİMİ TIR ARKASI

Ve nerdennn nereye :lol:

Benim babam diecasti pek anlamak istemiyor ama ben sürekli anlatıyorum ve hep "oyuncak işte" diyor :laughing:

mesaj için E.Uca arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 7
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 83
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 167
Rep Puani: 6500
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 05 Tem 2012, 01:05

Ozel ve anlamli bir paylasimmis, foruma uye olmamdan cok onceleri acilsa da guzel bir vesileyle guncel hale gelmis oldu; tesekkurler Gokhan Abi :smile: Babam modellerimi takip etmiyor ya da ediyor da bana caktirmiyor :lol:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 80
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 85
Rep Puani: 4330
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 05 Eyl 2012, 19:24

Forumun tozlu raflarından ve 2012 Temmuz' un da gelen mesajlarla güncellenen bu konuya verdiğiniz değere teşekkürler arkadaşlar. :f:
Beni yakından tanıyan bir çok üyemiz, bu tür konuları canlı olarak dinlemiştir ve bu yüzden beraberiz diye düşünüyorum. :handshake:
İlgi ve değerli yorumlarınız için tekrar teşekkür ediyorum. :sapka:

mesaj için G.HEPARSLAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
lastik ördek
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16876
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: POLISTANBULLS » 05 Eyl 2012, 20:36

Gökhan abi böyle bir konu açıp bizleri geçmişe yolculuğa çıkarttığın çok teşekkür ediyorum.
Bende bir anımı paylaşıyım;
Yıl 1993, babam Kontur Turizm de baş şoför! O dönem sadece Ulusoy da bulunan Neoplan Kontur turizmin hamlesiyle Türkiye de 2. bir firmaya adım atacaktı ve o dönemde araçları kullanacak firmalara otobüsler Stutgart taki fabrikada 2 haftalık kursla teslim ediliyordu. O günlerde 10 yaşındaydım ve küçüklüğümde sahip olduğum oyuncaklarla idare ediyordum :-)
Profesyonel anlamda makete sahip değildim. Babamın Almanya'dan dönüşünü dört gözle bekliyordum çünkü odönem firmalarında O303 ler kullanırken, ben babam sayesinde artık neoplanlarla gezecektim. Babam geldiğinde sevincim bir anda 2 ye katlandı. Çünkü fabrikadan 1 adet 1/87 ölçek rietze Neoplan maketi hediye etmişler ve babamda benim için hemen kapmış :grin:
Ogün benim profesyonel anlamda ilk maketime kavuştuğum ve bu hobiye adım attığım ilk gündür! Hem babamın kullandığı 1/1 aracın hemde bahsettiğim maketin fotoğraflarını yakın zamanda arşivimden bulup burada paylaşacağım!..

mesaj için POLISTANBULLS arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
POLISTANBULLS
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Šamil ERCAN
1/18 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 7
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 68
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 695
POLISTANBULLS rep puani yokPOLISTANBULLS rep puani yokPOLISTANBULLS rep puani yok

İletiYazar: MertTuğrul » 05 Eyl 2012, 20:44

Bu güzel ve değerli konuyu yeni fark ettim ve tüm yorumları okumaya çalıştım.
Bende birşeyler yazarak konuya dahil olmak istiyorum izninizle...

Babam her şehir dışına çıkışında plastik veya metal bir oyuncak alırdı. Bende zarar vermeden oynardım hepsiyle. Çocukluk ışte bir ara tutturdu bana üstü açık araba al diye. Ne kadar aradıysa da bulamamış. 4-5 yaşlarındaydım muhtemelen. Ne kadar inat ettiyse artık babam dayanamadi ve beni carsiya çıkarttı. Elini tuttum ve mutluluktan uçarak tüm dukkanlari gezdik ama hiç cabrio oyuncak bulamadık. Son girdiğimiz dükkânda da yok cevabını alinca babam beni eve boş götürmek istemedi ve bir oyuncak beğen de ben onu sana üstü açık yaparım dedi. Bende üst rafta duran kırmızı bir arabayı işaret ettim. O dönemde marka vs hiçbir şeyden anlamiyordu. Ama diğer oyunculardan daha pahalıydı. Eve geldik ve babam o modelin üzerini demir testeresi ile kesti. Uzun süre o modelle oynadım ve sonra kayboldu.
Geçen günlerde alt tablasini buldum ve model welly üretimi 1:32 bir mercedes 190e 2.3 müş :)
Ahh o günler keşke babam kesmemiş olsaydı.
Selçuk abinin(slçk_11) modellerini incelerken arka taraflara saklanmış bir model fark ettim ve ışte o modeldi :) Onda da siyahi varmış.
Babalar istemeden de olsa bizi yönlendiriyor bu hobiye :)

Teşekkürler Gökhan abi...
İYİKİ VARSINIZ DİECASTR :hearth:
Resim

mesaj için MertTuğrul arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
MertTuğrul
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Mert TUGRUL
1/18 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 8
1/64 Model sayısı: 52
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 75
Rep Puani: 1395
MertTuğrul rep puani yokMertTuğrul rep puani yokMertTuğrul rep puani yokMertTuğrul rep puani yokMertTuğrul rep puani yokMertTuğrul rep puani yok

İletiYazar: EGELİ » 22 Eyl 2012, 14:47

donis yazdı:Öncelikle böyle güzel bir konu seçtiğiniz için çok teşekkür ederim.Yaşım itibaryla benim de epey nostaljik arabam var.Babama her özel gün için bir Majorette aldırdığımı çok iyi biliyorum.Özel gün kavramı biraz geniş ; doğum günü ,karne günü ,bayram günü v.s....Haliyle arşivim kuvvetli.

Matchbox'lar ile ilgili en büyük anım ise ; annem ve babam çalıştığı için ilkokul öncesi çoğu zamanım rahmetli babaannemlerde (nurlar içinde yatsın) geçti Manisa -kırkağaçta ... Kumda oynayıp eve döndükten sonra arabalarım toz oldu diye onları yıkayıp kurumaları için guzinenin üzerine bırakmışım...İş işten geçtikten sonra elimizde 1 adet gri Porsche 911 , 1 adet bordo Chevrolet Corvette tekerlekleri erimiş olarak kaldı... :) ve o halde hala saklıyorum...

Şimdilik bir kaç fotoğraf...

En kısa zamanda Majorette ve Matchbox grubuna ait fotografları eklerim...

FOTOĞRAFLARDA RENAULT 12 ÇOK HOŞ GÖZÜKÜYOR.İÇİM GİTTİ.
Kullanıcı avatarı
EGELİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: AYDIN
1/18 Model Sayısı: 16
1/24 Model Sayısı: 14
1/32 Model Sayısı: 132
1/43 Model Sayısı: 169
1/64 Model sayısı: 2194
1/72 Model Sayısı: 18
1/87 Model Sayısı: 38
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 170
EGELİ rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 22 Eyl 2012, 22:49

POLISTANBULLS yazdı:Gökhan abi böyle bir konu açıp bizleri geçmişe yolculuğa çıkarttığın çok teşekkür ediyorum.
Bende bir anımı paylaşıyım;
Yıl 1993, babam Kontur Turizm de baş şoför! O dönem sadece Ulusoy da bulunan Neoplan Kontur turizmin hamlesiyle Türkiye de 2. bir firmaya adım atacaktı ve o dönemde araçları kullanacak firmalara otobüsler Stutgart taki fabrikada 2 haftalık kursla teslim ediliyordu. O günlerde 10 yaşındaydım ve küçüklüğümde sahip olduğum oyuncaklarla idare ediyordum :-)
Profesyonel anlamda makete sahip değildim. Babamın Almanya'dan dönüşünü dört gözle bekliyordum çünkü odönem firmalarında O303 ler kullanırken, ben babam sayesinde artık neoplanlarla gezecektim. Babam geldiğinde sevincim bir anda 2 ye katlandı. Çünkü fabrikadan 1 adet 1/87 ölçek rietze Neoplan maketi hediye etmişler ve babamda benim için hemen kapmış :grin:
Ogün benim profesyonel anlamda ilk maketime kavuştuğum ve bu hobiye adım attığım ilk gündür! Hem babamın kullandığı 1/1 aracın hemde bahsettiğim maketin fotoğraflarını yakın zamanda arşivimden bulup burada paylaşacağım!..

Üniversiteyi Konya' da okudum ve o yıllarda her hafta ANKARA-KONYA yapardım. Özkaymak ve Kontur ile akraba olmuştuk. :))

"1/87 ölçek rietze Neoplan maketi getirecek diye babanı dört gözle beklemen" ayrıntısı çok hoş gerçekten. :lol:

Hepimiz ve illaki babalarımız sayesinde bu yerlerdeyiz. :syg:

İlgi ve samimi yaklaşımına teşekkürlerimle kardeşim. :f:

POLISTANBULLS
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 22 Eyl 2012, 22:57

MertTuğrul yazdı:Bu güzel ve değerli konuyu yeni fark ettim ve tüm yorumları okumaya çalıştım.
Bende birşeyler yazarak konuya dahil olmak istiyorum izninizle...

Babam her şehir dışına çıkışında plastik veya metal bir oyuncak alırdı. Bende zarar vermeden oynardım hepsiyle. Çocukluk ışte bir ara tutturdu bana üstü açık araba al diye. Ne kadar aradıysa da bulamamış. 4-5 yaşlarındaydım muhtemelen. Ne kadar inat ettiyse artık babam dayanamadi ve beni carsiya çıkarttı. Elini tuttum ve mutluluktan uçarak tüm dukkanlari gezdik ama hiç cabrio oyuncak bulamadık. Son girdiğimiz dükkânda da yok cevabını alinca babam beni eve boş götürmek istemedi ve bir oyuncak beğen de ben onu sana üstü açık yaparım dedi. Bende üst rafta duran kırmızı bir arabayı işaret ettim. O dönemde marka vs hiçbir şeyden anlamiyordu. Ama diğer oyunculardan daha pahalıydı. Eve geldik ve babam o modelin üzerini demir testeresi ile kesti. Uzun süre o modelle oynadım ve sonra kayboldu.
Geçen günlerde alt tablasini buldum ve model welly üretimi 1:32 bir mercedes 190e 2.3 müş :)
Ahh o günler keşke babam kesmemiş olsaydı.
Selçuk abinin(slçk_11) modellerini incelerken arka taraflara saklanmış bir model fark ettim ve ışte o modeldi :) Onda da siyahi varmış.
Babalar istemeden de olsa bizi yönlendiriyor bu hobiye :)

Teşekkürler Gökhan abi...

İlgi ve yaklaşımına ben teşekkür ederim değerli kardeşim. :f:

4-5 yaşlarını anlatıyorsun ve paylaştığın şu cümle çok hoşuma gitti Mert. :f: :arrow:

"Babam beni eve boş götürmek istemedi ve bir oyuncak beğen de ben onu sana üstü açık yaparım dedi."

Bu cümle ile; Babanın sana verdiği değer, hiçbir şeye değişilmez bana göre. :smile: :f:

"Ahh o günler keşke babam kesmemiş olsaydı." demişsin ancak bende sana şunu derim;

O modeli keşke saklayabilse ve bizlerle paylaşabilse idin. :nod:

MertTuğrul
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: jeffwaterss » 23 Eyl 2012, 00:55

Babam olmasaydı sanırım hiç başlamazdı bu heves bende . Hiç plastik arabam olmadı . O zamanlar Matchbox ve Majorette'ler vardı , hem de şimdikiler gibi değil , ne yazık ki benden biraz daha küçükler o modelleri gördüğünde çok şaşırıyorlardır şimdikilerle kıyaslayınca . 1/43'de de Bburagolar vardı , ki İtalyan üretimi Bburago'lar şimdinin çapaklı kalıpları , kıytırık stopları farları gibi değildi , metaldi belki arka stoplar ama güzeldi , direksiyon yoktu içeride belki ama ruhu vardı. İşte o günlerde babam , bir doğum günümde ilk 1/18 modelim olan Ferrari F50'yi almıştı bana . Kırmızı , kıpkırmızı bir Ferrari . Bayılırdım kırmızı Ferrari'lere . Kırmızı olsun beş kuruş fazla olsun durumu yani . O zaman elime aldığımda manuel cam açma kolunun hareketli olması , emniyet kemeri olması , motorunun detayı öylesine etkilemişti ki beni . Sonra diğer modeller geldi , Renault Alpine , Jaguar E-Type , Jaguar X-Type , Renault Megane Maxi , Honda S2000 , Smart =) Hiç unutmam bunları , unutamam asla .1/24 modeller aldı sonra , VW Golf IV GTI , Ford Ka , Ford F-150 , Mercedes S Serisi... Hele ki o 1/64'leri asla unutmam . Bir Volvo vardı lacivert , Nissan 200SX , Renault 19 Cabrio , BMW 325i E30 ... İşte diecast'i böyle sevdim ben , babama ne zaman maaşını aldığını sorup ayın 15'ine kadar beklemeyi , her zaman her istediğimin olmayacağını , hesaplı kitaplı hareket etmeyi de böyle öğrendim . Sonra harçlıklarımla almaya başladım , bir kaç yıl sonra interneti keşfettim . Ama babamın aldığı modeller , her zaman başucumda oldu , olacak da . Bana dürüstlüğü , insanlığı öğretti önce, yanında da böyle bir hobi kazandırdı babam , şimdi de ben küçüklerime aşılamaya çalışıyorum bu hobiyi . Teşekkür ederim Babam . Size de çok teşekkür ederim Gökhan Bey , bu zamana kadar okumamıştım bu başlığı , okumadığım için de üzüldüm açıkçası .

mesaj için jeffwaterss teşekkür aldı- 2:
Emre E., G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
jeffwaterss
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ilkem TEKIN
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 281
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1455
jeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 24 Ekm 2012, 23:09

jeffwaterss yazdı:Babam olmasaydı sanırım hiç başlamazdı bu heves bende . Hiç plastik arabam olmadı . O zamanlar Matchbox ve Majorette'ler vardı , hem de şimdikiler gibi değil , ne yazık ki benden biraz daha küçükler o modelleri gördüğünde çok şaşırıyorlardır şimdikilerle kıyaslayınca . 1/43'de de Bburagolar vardı , ki İtalyan üretimi Bburago'lar şimdinin çapaklı kalıpları , kıytırık stopları farları gibi değildi , metaldi belki arka stoplar ama güzeldi , direksiyon yoktu içeride belki ama ruhu vardı. İşte o günlerde babam , bir doğum günümde ilk 1/18 modelim olan Ferrari F50'yi almıştı bana . Kırmızı , kıpkırmızı bir Ferrari . Bayılırdım kırmızı Ferrari'lere . Kırmızı olsun beş kuruş fazla olsun durumu yani . O zaman elime aldığımda manuel cam açma kolunun hareketli olması , emniyet kemeri olması , motorunun detayı öylesine etkilemişti ki beni . Sonra diğer modeller geldi , Renault Alpine , Jaguar E-Type , Jaguar X-Type , Renault Megane Maxi , Honda S2000 , Smart =) Hiç unutmam bunları , unutamam asla .1/24 modeller aldı sonra , VW Golf IV GTI , Ford Ka , Ford F-150 , Mercedes S Serisi... Hele ki o 1/64'leri asla unutmam . Bir Volvo vardı lacivert , Nissan 200SX , Renault 19 Cabrio , BMW 325i E30 ... İşte diecast'i böyle sevdim ben , babama ne zaman maaşını aldığını sorup ayın 15'ine kadar beklemeyi , her zaman her istediğimin olmayacağını , hesaplı kitaplı hareket etmeyi de böyle öğrendim . Sonra harçlıklarımla almaya başladım , bir kaç yıl sonra interneti keşfettim . Ama babamın aldığı modeller , her zaman başucumda oldu , olacak da . Bana dürüstlüğü , insanlığı öğretti önce, yanında da böyle bir hobi kazandırdı babam , şimdi de ben küçüklerime aşılamaya çalışıyorum bu hobiyi . Teşekkür ederim Babam . Size de çok teşekkür ederim Gökhan Bey , bu zamana kadar okumamıştım bu başlığı , okumadığım için de üzüldüm açıkçası .

Değerli yaklaşım ve samimi duygularına ben teşekkür ederim İlkem kardeşim. :handshake:

jeffwaterss
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: tolgatitiz » 25 Ekm 2012, 14:05

Ben de forumu yeni yeni keşfediyorum, gerçekten harika başlıklar varmış.
Bu güzel paylaşım için de çok teşekkür ederim sevgili Gökhan :drinksb:
Ben de bu sevdaya babam ve annem sayesinde tutuldum, üstelik ne zaman olduğunu hatırlamayacak kadar da küçüktüm.

Dergimiz "dr.diecast" deki kendimi tanıttığım yazımda anlatmıştım. Ben tam bir Matchbox fanatiğiyim. Dişlerim çıkarken "dişlik" yerine Matchbox kemirirmişim.
Kendimi bilmeyecek kadar küçük olduğum zamanlardan bu yana "arabacı"yım.
Doğal olarak bu tutku, gün geldi ve "modelcilik" olarak ortaya çıktı.
Hatırladığım zamanlarda, annem ve babamın bana her ay iki bazen üç Matchbox alarak devam ettirdikleri tutkum, o kadar derin ki, "bütün arabalarımın ne zaman ve kim tarafından, nereden alındığını" hala tek tek hatırlarım.
Resim
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 166