Detaylı bilgiye ihtiyacım var yardım lütfen

Yetkili: BuRaK-B

Detaylı bilgiye ihtiyacım var yardım lütfen

İletiYazar: AhmetY » 11 Eyl 2016, 21:55

Bazı sorularıma yanıt arıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

İlk öncelikle benim bir 1:18 Bmw z3 coupe'm var. Bu model üstünde bazı değişiklikler yapmak istiyorum ama biraz farklı olacak.

Yani ben bu modle askeri kamuflaj uygulaması yapmak istiyorum sprey boyayla.

İlk sorum:
Modelin üstündeki boyayı sökmek şart mı? Yani sökmessem ne gibi dezavantajı var?

2. Sorum:
Astar boya atılmaz ise dezavantajı nedir avantajı nedir?

3.sorum:
Ne çeşit boya kullanmam lazım?

4. Sorum:
Eğer modeldeki bazı parçaları sökersem yerine montleyemeyebilirim kağıt bant yeterli olur mu?

5. Ve son sorum:
Jantı diskten ve akstan nasıl ayırırım? Bir türü ayıramadım cevabını da bulamadım....

Biliyorum çok sorum var ama daha çok yeni ve çok bilgisizim zamanınızı da alıyorum ama yardım ederseniz sevinirim.

Elde etmek istediğim görüntünün 1/1 e uyarlanmışı:
Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

mesaj için AhmetY arkadaşımıza teşekkür edenler:
ali çaglar
Kullanıcı avatarı
AhmetY
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Ahmet Yusuf
1/18 Model Sayısı: 4
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 5
Rep Puani: 30
AhmetY rep puani yok

Re: Detaylı bilgiye ihtiyacım var yardım lütfen

İletiYazar: tuningbg » 12 Eyl 2016, 11:22

Elindeki model ut models mi burago mu ?

1-Boyayı sökmen şart değil ince 1000 2000 lik zımpara kağıdı artık hangisini bulursan sulu zımpara yap aracın üstündeki verniği alsan yeterli.
2-Boyayı sökmeyeceğin için astar atıp kalınlaştırmanın anlamı yok.
3-Kaliteli boya kullanman lazım.Polisan akçalı vs gibi markaları tavsiye etmem.Bence(Airbrush ile maket boyayan yerler varmış en temizi modeli oraya götürüp istediğin gibi boyatman)
4-Modelde logolar sticker oldugu için onları sökebilirsen iyi olur yenisini bulman zor.Kağıt bant ile saklanacak bir bölüm yok diye düşünüyorum o modelde.
5-Model ut models ise diksten ayırma sakın jantları kendine çek gelir.Eğer modelin burago ise o jantları diskten tornavida yardımı ile diske baskı uygulayarak çıkarabilirsin.

mesaj için tuningbg arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
tuningbg
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Burak
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1660
tuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yok

İletiYazar: AhmetY » 12 Eyl 2016, 13:42

tuningbg yazdı:Elindeki model ut models mi burago mu ?

1-Boyayı sökmen şart değil ince 1000 2000 lik zımpara kağıdı artık hangisini bulursan sulu zımpara yap aracın üstündeki verniği alsan yeterli.
3-Kaliteli boya kullanman lazım.Polisan akçalı vs gibi markaları tavsiye etmem.Bence(Airbrush ile maket boyayan yerler varmış en temizi modeli oraya götürüp istediğin gibi boyatman)
4-Modelde logolar sticker oldugu için onları sökebilirsen iyi olur yenisini bulman zor.Kağıt bant ile saklanacak bir bölüm yok diye düşünüyorum o modelde.
5-Model ut models ise diksten ayırma sakın jantları kendine çek gelir.Eğer modelin burago ise o jantları diskten tornavida yardımı ile diske baskı uygulayarak çıkarabilirsin.

Hocam model ut models in.

Fakat jantlar krndi jantı değil krndi jantları başka bir yerde şuan. Modelin üstünde welly porsche gt rs3 jantları var.

Sticker lar verniğin altındadır diye düşünüyorum nasıl çıkarılır pek bir fikrim yok...

Bir de sanayide gerçek oto boyası ile boyata bilirim. Böyle bir ihtimal var ama kamuflajı yapabilirlermi bilmem. Birde eğerki gidemessem önereceğiniz sprey varmıdır?

Teşekkürler cevap için
Kullanıcı avatarı
AhmetY
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

Toplam Model Sayısı: 5
Rep Puani: 30
AhmetY rep puani yok

İletiYazar: tuningbg » 13 Eyl 2016, 14:28

JosephFirst yazdı:
tuningbg yazdı:Elindeki model ut models mi burago mu ?

Hocam model ut models in.

Fakat jantlar krndi jantı değil krndi jantları başka bir yerde şuan. Modelin üstünde welly porsche gt rs3 jantları var.

Sticker lar verniğin altındadır diye düşünüyorum nasıl çıkarılır pek bir fikrim yok...

Bir de sanayide gerçek oto boyası ile boyata bilirim. Böyle bir ihtimal var ama kamuflajı yapabilirlermi bilmem. Birde eğerki gidemessem önereceğiniz sprey varmıdır?

Teşekkürler cevap için

Kendi jantları değilse bir fikir yürütemem.Modelin resimlerini yüklesen iyi olurdu aslında.
Utmodels de bazı modellerinde logolar yapışkanlı oluyor onu zaten anlarsın falçata ile alttan girdinmi kalkar.Ama bazıları sulu sticker oluyor onları sökemezsin.
Sanayide boyatabilirsin ama ozaman kesin boya sökücü ile boyayı sökmen gerekir.İlk kat yeşili attırırsın sonrasında bandlama ile diğer renkleri attırırsın.
Tabi bu işle uğraşıcak nazın geçicek bir ustan olması lazım :)
Tavsiye edeceğim marka revell olur sonrasında motip kullandım fena değil onuda tavsiye edebilirim.
Bu iş açıkcası biraz maliyetli olur ve istediğin gibi olması için boya işi çok önemli.
Rica ederim.
Kullanıcı avatarı
tuningbg
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Burak
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1660
tuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yok

İletiYazar: AhmetY » 13 Eyl 2016, 16:58

Hocam şuan şehir dışındayım. Sanayide boyatacağım bir usta bulacağız artık :)

Araştıracağım sanayide belki kaplamacı vardır belki kaplama yaptırırım :think:

Modelin fotosu var ama tekerleksiz hali tekerlekli son hali süpriz olsun artık.

Çok sağolun bayramınız mübarek olsun...
Kullanıcı avatarı
AhmetY
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ