AA fabrika çkışı modelde boya çatlamsı,SYF:5 BEDELSİZ MODEL!

Yetkili: BuRaK-B

Re: AA fabrika çıkışı modelde boya çatlaması, üretim hatası?

İletiYazar: baris41 » 31 Oca 2012, 18:35

Koray, modele kapı bulamazsam benim için bitmiş demektir malesef :) modifiye harici topladığım modellerde hata kabul edemiyorum malesef
Resim
Kullanıcı avatarı
baris41
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Baris
1/18 Model Sayısı: 127
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 55
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2355
baris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yok

İletiYazar: Mstf_Drsn » 31 Oca 2012, 19:05

Bu modelde üretim hatası var. Elinde olan arkadaşlar tez zamanda satsınlar, kısa zaman içerisinde bu sorun sizin de başınıza gelecektir. Yurtdışı forumlarında araştırırsanız bu sorunun yaşandığı bazı modeller olduğunu görürsünüz. Sorunun sebebi zincpest denilen ve modelin boya karışımının içinde bulunan bir maddeden kaynaklanıyor.

Konu hakkında detaylı bilgiyi şu konudan alabilirsiniz :
http://forums.project118.com/viewtopic.php?f=1&t=10188

Bu maddeyi içerisinde barındıran modeller sadece boya atması değil, durduk yere menteşelerin kırılması, metal parçaların kendiliğinden yerinden atması ve boya kabarması gibi sorunlar yaşayabiliyor.
Bu zamana kadar içinde bu maddenin bulunduğu tespit edilen 1:18 modeller için ;

Action Performance
1:18 Opel Astra V8 Coupé DTM 2000 - doors and hood

Anson
1:18 Cadillac Escalade -graumet- doors
1:18 Renault Twingo -gelb- front end of the car
1:18 Cadillac Seville -dunkelrot- hood and doors
1:18 BMW 2002tii - orange- complete car
1:18 Dodge Dourango - rot - comoplete car

Autoart:
1:18 Porsche 996 GT3 - rot - paint starts to change on trunk bumper and doors
1:18 Porsche 997 GT3 RS balck/orange

Hot Wheels:
1:18 Ferrari 456 M GT -champagner, 1. Serie- hood and door

Kyosho:
1:18 BMW 5er Touring E51 -dunkelblau- starting at the backend of the car
1:18 BMW 5er Touring E61 -silber-
1:18 BMW E46 M3 -Phoenixgelb- complete model here it seems that only a view models are without problems
1:18 BMW E46 M3 Cabrio -Imolarot- hood
1:18 BMW M5 E60 -silberblau- codriver door
1:18 BMW 7ner E66 -grünmet.- complete model
1:18 BMW 7ner E65 -schwarzmet.- starting on the roof
1:18 Audi A3 Sportback - akoyasilber - rear bumper
1:18 BMW 745i - Titansilbermet. - hood
1:18 BMW 745i - Titansilbermet. - hood doors

Revell:
1:18 BMW 850 CSi -gelb- complete model
1:18 BMW 850 CSi -blau- complete model

Minichamps (Paul's Model Art):
1:18 Bentley Arnage R 2002 - schwarz - engine hood paint starts to change
1:18 Mercedes-Benz E-Klasse W212 - cupritbraun metallic - complete model
1:18 Mercedes-Benz E-Klasse W212 - obsidianschwarz - complete model
1:18 Mercedes-Benz E-Klasse W212 - irdiriumsilber metallic - complete model
1:18 Mercedes-Benz GLK X204 iridiumsilber metallic - doors

Yalnız dikkat edin, bu madde modelin her renginde bulunmuyor, sadece belli renklerinde mevcut.
Resim

mesaj için Mstf_Drsn arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Kullanıcı avatarı
Mstf_Drsn
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Mustafa DURSUN
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Rep Puani: 90
Mstf_Drsn rep puani yok

İletiYazar: yanyanömer » 31 Oca 2012, 20:21

Tek kelime süper paylaşım olmuş. Bence de bazı modellerde zaman aşımına uğrayıp boyada sorunlar çıkmaya başladı. Benimde bazı araçlarım da boyada noktalaşmalar mevcut artık kafama takmıyorum metal zamanla eskiyor diye düşünüyorum. Tabii en önemli etken boyanın içindeki maddeler ve hava farklılıkları
Resim
Kullanıcı avatarı
yanyanömer
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ömer
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 6
1/72 Model Sayısı: 19
1/87 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Rep Puani: 1075
yanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 31 Oca 2012, 20:42

Sevgili Mustafa Dursun, güzel bir araştırma ve detaylı bilgi içeren bir paylaşım yapmışsın, tebrikler. Ancak "Elinde olan arkadaşlar tez zamanda satsınlar." tanımlaman beni şoke etti. Sanki kakalayın gitsin der gibi. Sonuçta o modeli yine alacak olan bizim ülkemizin insanı vede sadece bu hobiyi bilen sayılı insanlar. Ancak fiyatlandırma uygun tutulup ilanda belirtme yapılırsa elbette satılabilir. Keza sorunların hepsini bu şekilde çözmeye kalksak ne yaptığımız işten nede bu işin devamlılığından keyif alırız; ne hobi kalır ne keyif. Esas konu, bu gibi durumlarda ya distribütörlerden yada üretici firmanın ana merkezinden garanti kapsamını gündeme getirmektir bence.

Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 65
1/43 Model Sayısı: 35
1/64 Model sayısı: 25
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 14
Toplam Model Sayısı: 145
Rep Puani: 10045
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: Mstf_Drsn » 01 Şub 2012, 10:25

BuRaK-B yazdı:Sevgili Mustafa Dursun, güzel bir araştırma ve detaylı bilgi içeren bir paylaşım yapmışsın, tebrikler. Ancak "Elinde olan arkadaşlar tez zamanda satsınlar." tanımlaman beni şoke etti. Sanki kakalayın gitsin der gibi. Sonuçta o modeli yine alacak olan bizim ülkemizin insanı vede sadece bu hobiyi bilen sayılı insanlar. Ancak fiyatlandırma uygun tutulup ilanda belirtme yapılırsa elbette satılabilir. Keza sorunların hepsini bu şekilde çözmeye kalksak ne yaptığımız işten nede bu işin devamlılığından keyif alırız; ne hobi kalır ne keyif. Esas konu, bu gibi durumlarda ya distribütörlerden yada üretici firmanın ana merkezinden garanti kapsamını gündeme getirmektir bence.

Kusura bakmayın da şoke olmanızın tek sebebi olaya bakış açınızdır. Ben kimseye bu modeli kakalayın geçin demedim, satın dedim. Satın demek sizin mantığınızda kakalayın demekse bu sizin bileceğiniz iştir. Öyle bi yazmışsınız ki ben sanki burada insanları dolandırıcılığa yönlendiriyorum.
Resim

BuRaK-B
Kullanıcı avatarı
Mstf_Drsn
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

Mstf_Drsn rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 01 Şub 2012, 15:42

Mstf_Drsn yazdı:
BuRaK-B yazdı:Sevgili Mustafa Dursun, güzel bir araştırma ve detaylı bilgi içeren bir paylaşım yapmışsın, tebrikler. Ancak "Elinde olan arkadaşlar tez zamanda satsınlar." tanımlaman beni şoke etti. Sanki kakalayın gitsin der gibi. Sonuçta o modeli yine alacak olan bizim ülkemizin insanı vede sadece bu hobiyi bilen sayılı insanlar. Ancak fiyatlandırma uygun tutulup ilanda belirtme yapılırsa elbette satılabilir. Keza sorunların hepsini bu şekilde çözmeye kalksak ne yaptığımız işten nede bu işin devamlılığından keyif alırız; ne hobi kalır ne keyif. Esas konu, bu gibi durumlarda ya distribütörlerden yada üretici firmanın ana merkezinden garanti kapsamını gündeme getirmektir bence.

Kusura bakmayın da şoke olmanızın tek sebebi olaya bakış açınızdır. Ben kimseye bu modeli kakalayın geçin demedim, satın dedim. Satın demek sizin mantığınızda kakalayın demekse bu sizin bileceğiniz iştir. Öyle bi yazmışsınız ki ben sanki burada insanları dolandırıcılığa yönlendiriyorum.

O bahsedilen deformasyonlar modeli sattıktan sonra hiç oluşmayacaksa, sadece bendeyken oluşacaksa yani Modeli elimden çıkardığımda/sattığımda sorun çözülecekse, alan adamda bir problem çıkmayacaksa evet bu mantıkla modeli satmak kakalamak olmayacaktır, okuyanlar komple yanlış anladı galiba kusurabakma, teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: Mstf_Drsn » 01 Şub 2012, 16:01

Sanırsam bu forumda bi konuda ortak bir kanıya varıldığında insanlar konuda fikirlerini belirtmiyor, size özel mesaj atıyor siz herkesin yerine konuşuyorsunuz ? Bahsettiğiniz 'herkes' kimse sanırsam yorum yazmaktan aciz insanlar değillerdir, kendi akıl ve fikirleri vardır ve bu doğrultuda size muhtaç olmadan cevaplarını kendileri iletebilirler ?
Sizin mantığınız sizi bu şekilde anlamaya yönlendiriyorsa da yapabileceğim bişi yok. Koleksiyonculuk mantığım, ayrıca çevremdeki neredeyse tüm koleksiyonerlerin mantığı sorunsuz, sıkıntısız ve mümkün olduğunca yapılan en detaylı modelleri elde tutmaktır. Belirttiğim gibi çevremde gördüğüm neredeyse herkes bu şekilde bir tutum içerisinde olduğundan da satma önerisinde bulundum.
Ha bu demek mi ki sorunlarını belirtmeden satın geçin ? Hayır, bi ilanı açarken şöyle sorunları çıkabilir yazmak çok mu zor ? Sizin ve o 'herkes' in mantığı zor olduğu yönünde demek ki. Yanlış anlaşılacak bişi yazmadım, tamamen sizin yorumunuza bağlı ve demek ki o 'herkes' satış yaparken modellerinin sıkıntısı varsa belirtmiyor bunu.
Ayrıca şunu da sormak isterim, 2. el bi araç ya da elektronik eşya aldığınızda körü körüne gidip alıyor musunuz siz ? 2. el bi ürün alacaksam mutlaka araştırırım ne olursa olsun. Alacak insanlar da kör cahil değillerse araştırırlar model hakkında bilgiyi. Bu forumda yazılmış sıkıntı var diye, yabancı forumların da neredeyse tamamında yazıyor bu olay. Okumak çok zor bişi değil takdir edersiniz ki...
Bu kadar yazdım ama o mesajı o şekilde anlayan 'herkes' zihniyetinin bu mesajı da doğru anlayacağını hiç sanmıyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
Mstf_Drsn
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

Mstf_Drsn rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 01 Şub 2012, 16:10

Mstf_Drsn yazdı:...

Mustafa, kimsenin kimse yerine konuştuğu yok. Bu bir.

İkincisi, eğer bir modelde sorun varsa, satış ilanında yazmak zorundayız zaten. Sen veya ben, veya O, veya öteki.
Ama "böyle böyle, şöyle şöyle" bir sorunla karşılaşabilirsiniz diye, bu modeli satmaya kalkarsan, -kusura bakma da- kimse o kişiden model almaz.
Bu kusur boyada da olabilir, logoda da, hareketli aksamda da.
Bu camiada herkes birbirini az çok tanıyor, direk veya dolaylı olarak.

Eğer ben, ileriki zamanlarda, senin listelediğin modellerden almayı düşünüyorsam, bu yazının çıktısını alıp saklayacakmıyım acaba?
Veya yabancı forum sitelerine girip de detaylı araştırma mı yapacağım. Kusura bakma da, senin gibi, bunu yapan arkadaşlarımız çok azdır. Hele ki yeni başlamış olanlar. Bilmem haksızmıyım...

Bu yüzden, "Hemen elinizden çıkarın" tabiri hoş kaçmamış, bence. Konuyu fazla rayından çıkarmadan, başka çözümler arayalım bence. :f:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 121
1/64 Model sayısı: 460
Toplam Model Sayısı: 121
Rep Puani: 19225
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 01 Şub 2012, 16:19

Satacağız da kime satacağız? Bakkala mı satacağız? İlgilenirler mi sizce?
Bu modelleri sattığımız insanlar yine bizim gibi modelci olacaklar öyle değil mi?
Hem de büyük ihtimal Türkiye'deki bu ufak camia içerisinde..
Araştırmadan satın alanlar cezasını çeksin o zaman? Bu mudur?
Kimin elinde patlarsa yani?
Hepimizin bu tarz sorunları olabiliyor modellerle.. Bir şekilde çözüyoruz ya da elden çıkartıyoruz..
İfade şekli yanlış olmuş biraz..
"Hemen satın" demekten ziyede "Alırken dikkatli olun" tarzı bir yaklaşım daha uygun olurmuş gibi..
yaptığınız araştırmayı nasıl takdir edip rep verdiysem Geri kalan yaklaşımınız çok da iç açıcı görünmedi gözüme..
Resim

mesaj için sui_cast arkadaşımıza teşekkür edenler:
BuRaK-B
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 64
1/43 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 67
Rep Puani: 8145
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 01 Şub 2012, 16:24

Daha önceki cevabımda yazdığım gibi "1:18 Porsche 997 GT3 RS balck/orange" modeli bende de var;
ama çok beğeniyorum ve satmayı da düşünmüyorum. :hearth:
Resim

mesaj için REVOLUTION arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre E.
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5235
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: Mstf_Drsn » 01 Şub 2012, 16:32

Son iletimin son satırında dediğim şey aynen olmuş. O ufak yazıyı o şekilde anlayan zihniyet bu son mesajımı da oldukça yanlış anlamış.
Kırık dökük sorunlu model alan onlarca insan var, kimse almaz diye bir şey yok. Sizin satmak istediğiniz fiyata kimse almaz diyelim o zaman ?

Benim için 'hobi' kavramı araştırmaktır zaten. Çiçek hobisiyle uğraşıyor olsaydınız, bir orkideyi ağaç sular gibi mi sulardınız yoksa araştırır mıydınız ? Ya da akvaryum alırken japon balığıyla piranhayı yan yana sırf beğendiğiniz için yan yana koyar mıydınız ? Madem ki amacımız koleksiyon, bu bir hobi bizim için evet o listeyi bi yere kaydetmelisiniz o zaman. Hatta o liste için bu forumda bi ayrı bir konu açılmalı ve insanlar deneyimlerini paylaşmalı ki insanlar sıkıntılı modellerden uzak dursun.

Emre abi, bu olay göz görmeyince gönül aldanır lafı gibi oluyor resmen. Autoart'ın sarı renk S2000 olsun, eski Mustang modelleri olsun genelde hatalı. Tampon ve gövde rengi birbirini tutmuyor. Gözle görülen bi hata olduğundan insanlar uzak duruyor. E gözle görünmeyeni yazınca bu konu niye buralara geldi ?
Resim

Emre E.
Kullanıcı avatarı
Mstf_Drsn
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

Mstf_Drsn rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 01 Şub 2012, 17:20

Mstf_Drsn yazdı:...E gözle görünmeyeni yazınca bu konu niye buralara geldi ?

Mustafa kardeşim konunun buralara gelme nedeni "sorunlu modeli elinizden çıkartın" tavrındı. Ben yazılarımda "herkes" diye bir kelime kullanmadım, "okuyanlar" diye yazdım. Ve nitekim gerçekten okuyanlar bu şekilde algılıyorlar yazını. Bunun üstüne basa basa yazdığın küçümseyici bir tavırla 'işte bu zihniyet' der gibi anılması kadar büyük saçmalık olamaz!

Burada bu forumda kimsenin üzerine vazife değildir başkasının adına konuşmak ancak bizim gün içinde bu hobi haricinde kurduğumuz arkadaşlıklar dostluklar abi-kardeş kavramı neticesinde hemen her gün sürekli birbirimizle telefonla veya maille görüşüyoruz, hemde çoğu kez. Bu nedenle bana gönderilmiş bir rahatsızlık içeren maili veya telefonu moderatör olarak değerlendirmem, senin algıladığın gibi üyelerin bana muhtaç oldukları anlamını taşımıyor; mantığıma göre!

Bütün yazışmayı bir kenara bırakacağım; çünkü bu yaşımda bu hobiye senelerimi vermiş biri olarak yanlış telaffuzlarını gözlemlediğim kimselerden mantık dersi alacak değilim. Sorun şuki; Senin de bahsettiğin gibi kimse koleksiyonunda hatalı modelleri tutmak istemez evet, sorunsuz modelleri tutmak ister elinde. Ama gel görki araştırma konusu bile olsa ilanlarda hatası belirtilmemiş bir modeli satmak 'kakalamak' değil midir, bu nedenle ikinci el bir model almamalı mıyız; O zaman sen farklı rengi için, tema dışı olduğu için, yeni üretimi geldiği için veya maddi ihtiyacın için bir modeli satamayacak mısın? Bu konu ne elektronik eşya nede akvaryumla alakalı, hepsini bir kenara bırak. Konu tamamen üretici hatası. Bu gibi durumlarda ilk önce satışa çıkartmak 'kakalamak' mantığının ta kendisi değil mi? Oysa öncelikle modeli ilk aldığın yerle temasa geçersin, her sıfır ürünün bir garanti koşulu şartı vardır ama ne yazıkki bu hobimizde distribütörlü mallar olmalarına rağmen modellerin çoğunda bu geçerli değil. Ben bu konuya değinirken sen aldın ithamlarla sürükledin konuyu. Neden ben AA tarafından üretim hatası olan bir modeli koleksinumda yüksek fiyata alarak tutmak isteyeyim, neden en ufak bir sorun gördüğümde "aman elimden çıkartayım hemen bunu" diyeyim. Benim demek istediğim ve diğer forumdaşlarımın da düşündükleri bu. Sadece tartışma yaratan tanımlaman için yanlış düşündüğünü ifade etmekti amacım, çünkü üzülerek söylüyorum halen daha 'kakalamak' olarak algılanan bir tanımlamaya sonraki yazında 'Koleksiyoner mantığı' diye ılıman bir açıklama getirmek soru işaretlerini gidermiyor.

Açıkçası senden yaşına uygun olarak; "Bahsetiğinizi demek istememiştim, model için hiçbirşey yapılamıyorsa garanti koşulu vs. yoksa ilanında sorunu belirterek satış açabilirsiniz. Buradan da; forum ortamından da bu modellerin kronik problemlerinin olduğunu bilin." açıklamasını beklerdim.

Yinede liste katkın için teşekkürler, keyifli forumlar.
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: MAKOSHARK » 01 Şub 2012, 17:28

Herkes istediğini alıp satmakta serbesttir ama bunu ahlak kuralları ve Allah korkusu çerçevesinde yaptığı sürece elbette..Hatasız bir modeli ilerde "belki" hata verebilir düşüncesi ile almakta satmakta kişilerin kararına bağlıdır kendisi bilir bunu kişinin..Esas terbiyesizlik hatalı olan malı hatasız diye satıp sonrada çamura yatmaktır bence..Bunun dışında modeli sıfır alırsınız ilerde hata verir buda başka bir talihsizliktir bunada yapacak bişey yoktur,en mantıklısı hatayı söyleyerek iki taraf içinte uygun bir rakama vermektir..

Bunun dışında bir nokta daha!!!
Mustafa kardeşimin birkaç mesajdır "şöyle anlamamışsınız böyle anlamamışsınız" diyen tabirleri..Bunlar karşındakini "anlayamayan yetersiz insan" yerine koyan laflardır ve şükür çoğumuz okumuş yada okumakta olan insanlarız neyin ne olduğunuda anlayacak kapasitedeyiz.Buna dikkat edersek sevinirim..
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

ÖncekiSonraki

SORULARINIZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir