'66 COP Street Chevelle SS - ERTL Authentics / GMP - 1 of 1

Yetkili: BuRaK-B

'66 COP Street Chevelle SS - ERTL Authentics / GMP - 1 of 1

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 25 Tem 2019, 22:56

Resim

Tüm forum üyelerimize tekrar merhaba. Bir önceki paylaşımım da bu paylaşımın bir Shelby olacağını dile getirmiştim fakat uzun zamandır yapmak istediğim bir projeyi sonuçlandırmam sonucu araya “Chevelle” i sıkıştırıp paylaşmak istedim. Bu model çok uzun zamandır kafamda bu hali ile yer alıyordu fakat modeli denk getirip bir türlü edinememiştim. Hatta jantları bile önceden almıştım ( herhalde bir dört yıl olmuştur :smile: ) Sonunda aranan kan Sarim SEMERKANT abimden bana geçti. Sarim Abiye buradan bir kez daha teşekkür ederim. :sapka: Ve şunu da söylemeden edemeyeceğim, bu hobinin ve forumun bana kazandırdığı en önemli şey kurduğum dostluklar. Model bahane, dostlar iyi varlar… :sapka: :drinksb:
Her zaman modelden önce 1/1 araç ile ilgili bildiklerimi paylaşırım ama bu sefer bu paylaşımda modelin yapım aşamasına biraz değineceğim için bu konuyu es geçiyorum. Öncelikle modele yaptıklarımı alt alta sıralamakla başlayayım.
+Jantlar ileri geri ve sağa sola aktif olarak hareket edebilmektedir.
+Fakat lastik genişlikleri orijinalinden daha büyük olduğu için çamurluğu iç tarafında yer alan (çamurluklarda çizgi şeklinde görülen bölüm ) tıraşlandı. Arka aks mesafesi tıraşlamakla kurtarmadığı için akstan da biraz aldım. Fakat orijinalliğini bozmadan elbette.
+ Modeli düşürmek için arka tarafta farklı daha sert ve kısa bir yay kullandım. Üstüne ağırlık uyguladığımızda yine süspansiyon görevini yerine getiriyor. Fakat istediğim alçaklığı yakalamak için 2,5 mm kadar aksın alt gövdeye bağlanan yerlerini de tıraşladım. Ve tekrar vidalanıp orijinal bir şekilde sabitlenebilmesi için vida yuvalarını ayarladım.
+ Egzoz çıkışlarını “hobbytime”dan aldığım maketçilerin kullandığı metal borulardan keserek yaptım. Ve bu tarz araçların altında görmeyi sevdiğim yanmaz bant görüntüsünü manifold başlangıcından itibaren bir miktar ve egzoz uçlarının bitiminden itibaren bir miktar uyguladım.
+ Ön farlara örnek araçtaki gibi far kaplamasını oto damacılarda kullanılan bir bant çeşidinden yaptım.
+ Arka stopları ve stop çevresini aracın agresifliğine uygun olacak şekilde tekrar revize ettim.
+ Motor bölmesinde 396’lık motorun görüntüsünü biraz küçük bulduğum için AUTOart Mach l den çıkma karbüratör kapağı ile değiştirdim fakat modelin orijinal kapağını da adapte ederek uyguladım. Ve elimde yer alan renkli GMP üretimi motorlardan çıkma renkli birkaç motor kablosunu da gerekli yerlere ekleyince benim için yeterli görünüme kavuştu.
+İç bölümde yer alan telsiz detayı ise tam oldu diyebilirim. Bu da AUTOart üretimi bir parça. Tepe lambasını kablolu şekilde yapmak niyetim var fakat elimde olan uygun ölçekteki kabloyu başka bir projede kullanacağım için şimdilik seyyar şekilde duruyor.
+ Son olarak sağ çamurlukta yer alan ( genellikle Chevrolet’lerin modlu araçlarında ve Grand Sport Corvette’ler de ) çizgiler dekal olarak uyguladım. ( Bant ile karıştırılmaması için yazıyorum ) Ben kırmızı yapmak niyetindeydim fakat Alper GÖÇENER kardeşim beyaza ikna edince sonuçtan ikimizde memnun kaldık. :smile:
+ EE bu kadar hırçın bir polis arabası nitrosuz olmaz düşüncesi ile bagaja da ufak bir tüp ekledik. :smile:
+ Ön tampon gözüme çok kısa göründüğü için tampona ek olarak bir lip yaptım. Çok basit gibi görünse de malzemeyi sıfırdan yapmak ve gereken eğimi verip modelin alt tablasına bağlantılı parçaları ile düzgün bir şekilde birleştirmek zor değil ama zahmetli bir uğraş oldu benim için. Ayrıca tamponda yer alan boş hava deliklerini de ölçeğe uygun olarak aldığım ızgara ile kapattım. Artık metal geçirgen bir ızgarası da oldu.
+Son olarak model yılına ve duruşuna uygun bir plaka yapınca model benim için tamamlanmış oldu.

Kafamdaki projeyi gerçekleştirdiğim için mutluyum. Umarım sizlerde beğenirsiniz. Herkese keyifli incelemeler dilerim. ( Not: Modelin yapım aşamasını çekemedim. Bu sebeple paylaşamıyorum. Sormak istediğiniz sorular olursa memnuniyetle cevaplarım. )

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 75
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 3000
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

Re: '66 COP Street Chevelle SS - ERTL Authentics / GMP - 1 o

İletiYazar: Serdar Gökhan » 26 Tem 2019, 08:25

Ellerine sağlık Musa harika olmuş. Senin model üzerinde yaptığın modlamaları özlemiştim ve halen favorim çift renkli (gri mavi) kamyonet. :inlove: Güle güle sergile yol canavarını. :+1:
Modelcilik bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 22
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 98
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 142
Rep Puani: 3895
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 01 Ağu 2019, 01:19

Vaaaayyyy, müthiş bir iş çıkmış ortaya Musa kardeş, hayran hayran baktım resimlere :inlove: Tam asfalt ağlatan bir polis aracına çevirmişsin, kesinlikle usta işi bir çalışma olmuş :bravo: Yabancı forumlarda ya da sosyal medyada paylaşmanı tavsiye edeceğim, herkes görsün bu işi :smile5: Eline ve emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler :good2:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 87
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 92
Rep Puani: 4385
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 25 Ağu 2019, 15:21

Serdar Gökhan yazdı:Ellerine sağlık Musa harika olmuş. Senin model üzerinde yaptığın modlamaları özlemiştim ve halen favorim çift renkli (gri mavi) kamyonet. :inlove: Güle güle sergile yol canavarını. :+1:

Kardeşim öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederim.. Bende yaptığım modlamaları özlüyorum desem inanır mısın ( yani modellerle uğraşmayı, neyi nasıl yapacağım konusunda kafa yormayı. Hali hazırda devam eden iki model daha var söktüğüm ama aylar oldu bir şey yapamadım :@ )
Bu modeli de Sarim Abi'den aldığımda hemen işe giriştim hatta baya baya üstüne düşüp kısa sürede tamamladığım için mutluyum. Bakalım darısı diğer modellere...
Gri kamyonet FR100 projesiydi, aklımda bir kamyonet projesi daha var ama modeli bulamıyorum. Şu Yatming üretimi 1959 Ford F250 var. Eskiden ortalarda olurdu şimdi yok arkadaş yok oldu model. Bakalım zaman ne gösterecek :drinksb:
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 25 Ağu 2019, 15:25

Erdem yazdı:Vaaaayyyy, müthiş bir iş çıkmış ortaya Musa kardeş, hayran hayran baktım resimlere :inlove: Tam asfalt ağlatan bir polis aracına çevirmişsin, kesinlikle usta işi bir çalışma olmuş :bravo: Yabancı forumlarda ya da sosyal medyada paylaşmanı tavsiye edeceğim, herkes görsün bu işi :smile5: Eline ve emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler :good2:

Kesinlikle asfalt ağlatıyor abi :smile: Teşekkür ederim güzel yorumun için.. Diecastxchange hesabımın şifresini hatırlayamıyorum ve mail üzerinden tekrar aktif olmuyor anlamadığım bir şekilde yoksa orada da paylaşımlarım oluyordu ara ara.. Bakalım bu durumu düzeltirsem paylaşacağım.. :smile:

mesaj için Musa Can ÇİL arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İletiYazar: Berent TURAN » 03 Eyl 2019, 21:05

Musam öncelikle bu konuya geç cevap verdiğim için kusuruma bakma. Her ne kadar gündelik yazışma halinde olsakta seninle bilgisayar başına oturup forum havasına girmek bir başka. Bunun için anca zaman bulabildim inan. Hatta geçenlerde bir gece sana fotoğraf attım senin konuyu okuyorum diye. Mağlum tam yoğunlaşmışken kızım uyandı o gece ve kapatmak zorunda kalmıştım. Daha anca şimdi dikkatimi verebiliyorum. Durumu anladın sen. :smile:

Valla Musa dünya standartlarında bir paylaşım olmuş bu. Emsalsiz olacağını düşünüyorum. Üretici firma bile bunu görse, biz neden bu şekilde bir üretim yapmadık diye kesin kendine sorar eminim. Eklemiş olduğun detaylar inanılmaz güzellikte. Kesinlikle göz yormuyor. Jantların kalitesi, farlara çektiğin bantlar, bagaj detayı ve bence de doğru karar verilmiş olan beyaz şeritler... modeli bambaşka bir boyuta taşımış. Gerçekten tekrar tekrar baktım fotoğraflara. Maşallah elinden harika işler geliyor.

Modelin kendisinden tut, buraya aktarılmasına kadar her noktasında emek var. Ellerine sağlık kardeşim. Tarifsiz çok beğendim.

En güzel günlerde sergilemen dileği ile..
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 61
Motorsiklet Model: 0
Rep Puani: 2850
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: UfukAcikgoz » 08 Eyl 2019, 17:51

Modele jantlar gerçekten çok yakışmış Musa abi. Şeritleri beyaz seçmek de doğru bir karar olmuş. Kırmızı boğardı bence modeli :smile:
Jantından farına her noktasına harcadığın emeğe deymiş abi. Keyifli sergilemeler dilerim :smile:
Kullanıcı avatarı
UfukAcikgoz
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ufuk
1/18 Model Sayısı: 18
1/24 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 3
Rep Puani: 495
UfukAcikgoz rep puani yokUfukAcikgoz rep puani yok

İletiYazar: kenzo77 » 15 Eyl 2019, 04:31

emeğinize sağlık keyifli sergilemeler dilerim....DETAYLAR BENİ BENDEN ALDI.....
kenzo77
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Gunes BATTAL
1/18 Model Sayısı: 100
1/24 Model Sayısı: 50
1/32 Model Sayısı: 110
1/43 Model Sayısı: 30
1/64 Model sayısı: 100
1/72 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 20