'66 COP Street Chevelle SS - ERTL Authentics / GMP - 1 of 1

Yetkili: BuRaK-B

'66 COP Street Chevelle SS - ERTL Authentics / GMP - 1 of 1

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 25 Tem 2019, 22:56

Resim

Tüm forum üyelerimize tekrar merhaba. Bir önceki paylaşımım da bu paylaşımın bir Shelby olacağını dile getirmiştim fakat uzun zamandır yapmak istediğim bir projeyi sonuçlandırmam sonucu araya “Chevelle” i sıkıştırıp paylaşmak istedim. Bu model çok uzun zamandır kafamda bu hali ile yer alıyordu fakat modeli denk getirip bir türlü edinememiştim. Hatta jantları bile önceden almıştım ( herhalde bir dört yıl olmuştur :smile: ) Sonunda aranan kan Sarim SEMERKANT abimden bana geçti. Sarim Abiye buradan bir kez daha teşekkür ederim. :sapka: Ve şunu da söylemeden edemeyeceğim, bu hobinin ve forumun bana kazandırdığı en önemli şey kurduğum dostluklar. Model bahane, dostlar iyi varlar… :sapka: :drinksb:
Her zaman modelden önce 1/1 araç ile ilgili bildiklerimi paylaşırım ama bu sefer bu paylaşımda modelin yapım aşamasına biraz değineceğim için bu konuyu es geçiyorum. Öncelikle modele yaptıklarımı alt alta sıralamakla başlayayım.
+Jantlar ileri geri ve sağa sola aktif olarak hareket edebilmektedir.
+Fakat lastik genişlikleri orijinalinden daha büyük olduğu için çamurluğu iç tarafında yer alan (çamurluklarda çizgi şeklinde görülen bölüm ) tıraşlandı. Arka aks mesafesi tıraşlamakla kurtarmadığı için akstan da biraz aldım. Fakat orijinalliğini bozmadan elbette.
+ Modeli düşürmek için arka tarafta farklı daha sert ve kısa bir yay kullandım. Üstüne ağırlık uyguladığımızda yine süspansiyon görevini yerine getiriyor. Fakat istediğim alçaklığı yakalamak için 2,5 mm kadar aksın alt gövdeye bağlanan yerlerini de tıraşladım. Ve tekrar vidalanıp orijinal bir şekilde sabitlenebilmesi için vida yuvalarını ayarladım.
+ Egzoz çıkışlarını “hobbytime”dan aldığım maketçilerin kullandığı metal borulardan keserek yaptım. Ve bu tarz araçların altında görmeyi sevdiğim yanmaz bant görüntüsünü manifold başlangıcından itibaren bir miktar ve egzoz uçlarının bitiminden itibaren bir miktar uyguladım.
+ Ön farlara örnek araçtaki gibi far kaplamasını oto damacılarda kullanılan bir bant çeşidinden yaptım.
+ Arka stopları ve stop çevresini aracın agresifliğine uygun olacak şekilde tekrar revize ettim.
+ Motor bölmesinde 396’lık motorun görüntüsünü biraz küçük bulduğum için AUTOart Mach l den çıkma karbüratör kapağı ile değiştirdim fakat modelin orijinal kapağını da adapte ederek uyguladım. Ve elimde yer alan renkli GMP üretimi motorlardan çıkma renkli birkaç motor kablosunu da gerekli yerlere ekleyince benim için yeterli görünüme kavuştu.
+İç bölümde yer alan telsiz detayı ise tam oldu diyebilirim. Bu da AUTOart üretimi bir parça. Tepe lambasını kablolu şekilde yapmak niyetim var fakat elimde olan uygun ölçekteki kabloyu başka bir projede kullanacağım için şimdilik seyyar şekilde duruyor.
+ Son olarak sağ çamurlukta yer alan ( genellikle Chevrolet’lerin modlu araçlarında ve Grand Sport Corvette’ler de ) çizgiler dekal olarak uyguladım. ( Bant ile karıştırılmaması için yazıyorum ) Ben kırmızı yapmak niyetindeydim fakat Alper GÖÇENER kardeşim beyaza ikna edince sonuçtan ikimizde memnun kaldık. :smile:
+ EE bu kadar hırçın bir polis arabası nitrosuz olmaz düşüncesi ile bagaja da ufak bir tüp ekledik. :smile:
+ Ön tampon gözüme çok kısa göründüğü için tampona ek olarak bir lip yaptım. Çok basit gibi görünse de malzemeyi sıfırdan yapmak ve gereken eğimi verip modelin alt tablasına bağlantılı parçaları ile düzgün bir şekilde birleştirmek zor değil ama zahmetli bir uğraş oldu benim için. Ayrıca tamponda yer alan boş hava deliklerini de ölçeğe uygun olarak aldığım ızgara ile kapattım. Artık metal geçirgen bir ızgarası da oldu.
+Son olarak model yılına ve duruşuna uygun bir plaka yapınca model benim için tamamlanmış oldu.

Kafamdaki projeyi gerçekleştirdiğim için mutluyum. Umarım sizlerde beğenirsiniz. Herkese keyifli incelemeler dilerim. ( Not: Modelin yapım aşamasını çekemedim. Bu sebeple paylaşamıyorum. Sormak istediğiniz sorular olursa memnuniyetle cevaplarım. )


Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR
 
İleti: 3758
Kayıt: 26 Haz 2013, 13:04
Konum: ADANA-ANKARA-DİYARBAKIR
İsim: Musa Can CIL
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 75
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2995
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

Re: '66 COP Street Chevelle SS - ERTL Authentics / GMP - 1 o

İletiYazar: Serdar Gökhan » 26 Tem 2019, 08:25

Ellerine sağlık Musa harika olmuş. Senin model üzerinde yaptığın modlamaları özlemiştim ve halen favorim çift renkli (gri mavi) kamyonet. :inlove: Güle güle sergile yol canavarını. :+1:
Modelcilik bir tutkudur...
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 7058
Kayıt: 15 May 2010, 22:11
Konum: Samsun
İsim: Serdar
Yaş: 33
1/18 Model Sayısı: 22
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 98
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 142
Rep Puani: 3895
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

Re: '66 COP Street Chevelle SS - ERTL Authentics / GMP - 1 o

İletiYazar: Erdem » 01 Ağu 2019, 01:19

Vaaaayyyy, müthiş bir iş çıkmış ortaya Musa kardeş, hayran hayran baktım resimlere :inlove: Tam asfalt ağlatan bir polis aracına çevirmişsin, kesinlikle usta işi bir çalışma olmuş :bravo: Yabancı forumlarda ya da sosyal medyada paylaşmanı tavsiye edeceğim, herkes görsün bu işi :smile5: Eline ve emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler :good2:
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 9894
Kayıt: 01 Ekm 2011, 01:59
Konum: IZMIR
İsim: Erdem
Yaş: 41
1/18 Model Sayısı: 87
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 92
Rep Puani: 4370
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok


MODİFİKASYON / GENEL

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir