1973 Citroën DS 23 Pallas | Tholonet Beige 1:18 Norev

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION

1973 Citroën DS 23 Pallas | Tholonet Beige 1:18 Norev

İletiYazar: srht » 03 Eyl 2017, 18:43

1973 Citroën DS 23 Pallas | Tholonet Beige

1:1
Resim

1:18
Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Herkese merhabalar.

Uzun zamandır almak istediğim bir modeldi ve sürekli erteliyordum. Ancak modelle ilgili forumda daha evvelki konulara göz gezdirirken bu aracın zamanında 100 TL gibi bir rakama satıldığını görünce daha fazla ertelemenin mantıklı olmayacağını düşündüm. Modeli en uygun Gergedan'da buldum ve oradan satın aldım.

Bu araç benim için özel bir durumda diyebilirim. Zira aracın tasarımına ve sahip olduğu özelliklerine ciddi anlamda hayranlık duyuyorum. Bu sebeple böyle güzel bir aracın modelini hazır piyasada bulunuyorken aldım ve koleksiyonumdaki ilk ve tek Citroën modeli oldu diyebilirim.

Modelle ilgili güzel bir paylaşım yapmak istedim. Bu sebeple araç hakkında önce detaylı bir video incelemesi paylaşmak istiyorum;

* Orijinal tanıtım filmi/reklam aradım ama bulamadım. Her ne kadar USDM versiyon olsa da en detaylı inceleme Jay Leno's Garage videosunda yer almakta.

Küçük bir anekdot; savaş sonrası firmanın ürettiği yeni nesil tasarıma sahip ilk aracı olan DS Serisi 1950'lerin başında tasarlansa da üretimi 50'lerin ortasında başlamış ve yaklaşık 20 yıl devam etmiştir. Döneminin ilerisinde özelliklere sahip olan araçlarda bulunan hidro-pnömatik (Hydro-Pneumatic) süspansiyon sistemi sayesinde araç 3 tekerlek üzerinde dahi gidebilmekteydi. DS 23 Pallas modelinde uzun farlar direksiyona bağlı halat sistemi sayesinde farlar açıkken direksiyon ne tarafa çevrilirse o tarafın farı dönmekteydi. Günümüzde araçlarda yeni yeniş standart olmaya başlayan viraj içi aydınlatma (ki çoğu araçta sadece köşedeki ön sis farı yanar)olarak tabir edilen sistem tam 40 yıl önce tam aktif olarak kullanılmış. Bununla beraber neredeyse bozulmak bilmeyen araç yüzünden aslında Citroën firması kendi ipini de çekmiştir. Yedek parça satamayan firma mali sorunlar yüzünden Peugeot-Michelin (günümüzdeki PSA firması) ortaklığına satılmış ve kaliteli modeller üretimi de hâliyle son bulmuş.

Her yönüyle özel bir araç doğrusu ve herhalde sonunda da böyle olması istenilmemiştir kuşkusuz. Ama bir gerçek var ki Citroën'in otomotiv sektöründe ne kadar ileri görüşlü olduğunun başlı başına göstergesidir. Diecast modellerin bile temeli Citroën tarafından atılmıştır.

Tüm bunlardan sonra gelelim modelimize. Norev'in uzun yıllardır (en azından benim bildiğim 8 yıldır) hiçbir geliştirme yapmadan rengini değiştirip değiştirip ürettiği ama zamanında ürettiği diğer modellere nazaran biraz torpil geçtiği bir model.

Aracın sadece ön kapıları ve kaputu açılmakta. Ancak fotolarda açık çekmedim çünkü modelin üzerindeki şeffaf koruyucu bantları sökmedim artık.

Aracın içindeki detaylandırmalar oldukça güzel yapılmış. Döşemelerdeki deri hissiyatı mükemmel bir görünüm sunuyor. Konsol ise tüm detaylarıyla es geçilmeden yapılmış. Ve elbette aracın iç mekanındaki renk oldukça güzel.

Farlar ve stoplar sorunsuz. Arka cam üstünde yer alan sinyaller ise boya ile geçiştirilmiş.

Modelin süspansiyon sistemi ise sahip olduğum Norev Mercedes'lere taş çıkartacak türden. Gerçeğindeki sistemi yaşatmak için olsa gerek hayli aktif bir sistem yapmışlar ve fotolarda bu belli olmakta. Ancak aracın yerden yüksekliği yine de fazla. Ön lastikle çamurluk arası fazla açık.

Logolar ve model yazıları güzel işlenmiş. Hatta arka çamurlukların üstündeki küçük "Pallas" ince ama okunaklı bir şekilde yazılmış.

Renk olarak ise şu anda piyasada satılan iki renkten hoşuma giden bu renk olduğu için tercihim bu yönde oldu. İç-dış renk kombini olarak oldukça yakışıklı.

Modelin arka kapılarının ve bagaj kapağının açılmasını hatta arka çamurluğun videodaki gibi sökülmesini isterdim. İleride uzun farları sarı yapmak ve arka cama da jaluzi fikrim var ama o kadar ince jaluziyi nasıl yaparız o da ayrı bir muamma.

Sözü çok fazla uzatmadan fotolara geçiyorum. İlgilisine tavsiye edeceğim bir model. Zira tam kararında.

Detaylar:

Küp şeker testi. :laughing:

Resim

mesaj için srht teşekkür aldı- 6:
Berent TURAN, E.Uca, Emre E., FurkanK, Musa Can ÇİL, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5595
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

Re: 1973 Citroën DS 23 Pallas | Tholonet Beige 1:18 Norev

İletiYazar: tolgatitiz » 04 Eyl 2017, 14:50

Çok güzel model Serhat :nazar:
Model kadar okuması keyifli ve özenli olan paylaşımında çok güzel. Tebrik ederim.
Kesme şeker testini :smile: dr.diecast ekibi olarak, yıllar önce Maisto üretimi Citroen 2CV modeli için yapmış ve modele hayran olmuştuk.
Sanırım üretici firmalar, Citroen'lerin bu en üstün hatta rakipsiz kabiliyetlerini modellere yansıtabilmek için ekstra çaba gösteriyorlar.
Güle güle seyret.
Resim

mesaj için tolgatitiz arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/64 Model sayısı: 166
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: Berent TURAN » 04 Eyl 2017, 18:32

Bu modelle bizi ters köşeye yatırdın Serhat :smile: fakat şunu söylemeliyim ki bu modeli iyi ki koleksiyonuna eklemişsin. Norev' in bence harika modellemelerinden biri. Hepimizin çocukluğunda bir yeri var bu aracın. Ben de zamanında D&R' da model satılan dönemde edinme fırsatı yakalamıştım. Koyu lacivert renkteydi. O dönem foruma üyeliğimde yoktu ve Porsche harici model alımımda vardı. Çok tatminkar ve harika bir duruşu var gerçekten. Zahmetli paylaşımın için teşekkürler kardeşim, eline sağlık. Güzel günlerde keyifle sergilemeni dilerim. :smile:

mesaj için Berent TURAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 46
Rep Puani: 2660
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 06 Eyl 2017, 12:51

Citroen gerçekten döneminin çok ilerisinde araçlar yapmış, şu araç günümüzde bile yollara düşse göze batmaz; ne eski araç dedirtmez. Model de çok başarılı, en çok iç döşeme rengini ve gerçeklik hissini beğendim. Keyifle ve iyi günlerde sergilenmesini dilerim :nazar:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 78
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 83
Rep Puani: 4250
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: srht » 12 Eyl 2017, 16:53

tolgatitiz yazdı:Çok güzel model Serhat :nazar:
Model kadar okuması keyifli ve özenli olan paylaşımında çok güzel. Tebrik ederim.
Kesme şeker testini :smile: dr.diecast ekibi olarak, yıllar önce Maisto üretimi Citroen 2CV modeli için yapmış ve modele hayran olmuştuk.
Sanırım üretici firmalar, Citroen'lerin bu en üstün hatta rakipsiz kabiliyetlerini modellere yansıtabilmek için ekstra çaba gösteriyorlar.
Güle güle seyret.

Teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için Tolga Abicim.

Şeker testini zaten yıllar evvel sizin sitede görmüştüm ve aklımda kalmıştı ama 2CV modeli için olduğunu unutmuşum. :)
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: srht » 12 Eyl 2017, 16:55

Berent TURAN yazdı:Bu modelle bizi ters köşeye yatırdın Serhat :smile: fakat şunu söylemeliyim ki bu modeli iyi ki koleksiyonuna eklemişsin. Norev' in bence harika modellemelerinden biri. Hepimizin çocukluğunda bir yeri var bu aracın. Ben de zamanında D&R' da model satılan dönemde edinme fırsatı yakalamıştım. Koyu lacivert renkteydi. O dönem foruma üyeliğimde yoktu ve Porsche harici model alımımda vardı. Çok tatminkar ve harika bir duruşu var gerçekten. Zahmetli paylaşımın için teşekkürler kardeşim, eline sağlık. Güzel günlerde keyifle sergilemeni dilerim. :smile:

Hahah. Ters köşe tabirine güldüm kardeşim ama haksız da sayılmazsın.

Arada böyle araçlar çıkıyor ki almamak imkansız. Sahip oldukları farklı özellikleriyle otomobil tarihinde hepsi de bir şekilde yer edinmiş araçlar ve dolayısıyla insanın ilgisi artıyor.

Uzunca bir dönem farklı model alımlarım olacak gibi. Özellikle Bos Models cephesinden; zira enfes Avrupa klasiklerine el attılar.

Teşekkür ediyorum ilgin ve güzel yorumun için.
Resim

mesaj için srht arkadaşımıza teşekkür edenler:
Berent TURAN
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: srht » 12 Eyl 2017, 16:57

Erdem yazdı:Citroen gerçekten döneminin çok ilerisinde araçlar yapmış, şu araç günümüzde bile yollara düşse göze batmaz; ne eski araç dedirtmez. Model de çok başarılı, en çok iç döşeme rengini ve gerçeklik hissini beğendim. Keyifle ve iyi günlerde sergilenmesini dilerim :nazar:

Teşekkür ediyorum Erdem Abicim güzel yorumun için.

Citroën'in ürettiği en güzel otomobil belki de bence de ve döneminin ötesindeki özellikleriyle de oldukça üstün bir araç olduğu konusunda hemfikiriz.

Model olarak ise tatminkâr nitelemen tam da yerinde olmuş doğrusu. Norev işte. Bir türlü şöyle tam da 12'den vurmuş bu sefer dedirtemiyor kendisine.. :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Emre E. » 25 Eyl 2017, 12:00

Hayırlı olsun Serhat. :f:

Norev bu modeli üretirken çok cömert ve titiz davranmış Bence. Detaylar ve kalıp çok güzel.

Güzel günlerde sergilemeni dilerim. :nazar:
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: srht » 05 Ekm 2017, 08:10

Emre E. yazdı:Hayırlı olsun Serhat. :f:

Norev bu modeli üretirken çok cömert ve titiz davranmış Bence. Detaylar ve kalıp çok güzel.

Güzel günlerde sergilemeni dilerim. :nazar:

Sağol Emre Abicim. Yanılmıyorsam senin koleksiyonda da vardı bu modelden. :)
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Alper GÖÇENER » 06 Ekm 2017, 08:30

Yeni modelin hayırlı olsun diyelim, uzun zamandır isteyip de sonunda kavuşmanın mutluluğu paha biçilemez, hatta kıymetini de bantları bile çıkartmayışından anlıyorum :smile: Modele gelecek olursak tanıtımını incelemeden önce bu kadar detaylı olduğunu tahmin edemezdim doğrusu ama ince işçiliklere özellikle de çalışan süspansiyonunu çok sevdim, iyi günlerde sergilensin.
Resim
Kullanıcı avatarı
Alper GÖÇENER
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Alper
1/18 Model Sayısı: 45
1/43 Model Sayısı: 7
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 2015
Alper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yok

İletiYazar: FurkanK » 07 Ekm 2017, 09:35

Modeliniz hayırlı olsun, iyi günlerde sergilensin. Paylaşımınız da çok güzel olmuş.
Kalp ne ile dolu ise, dilden o dökülür...
Kullanıcı avatarı
FurkanK
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Furkan Ahmet Kaplan
1/18 Model Sayısı: 74
1/43 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 106
Rep Puani: 85
FurkanK rep puani yok

İletiYazar: E.Uca » 08 Ekm 2017, 09:29

Hayırlı olsun. Gayet güzel bir model...
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 6
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 83
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 167
Rep Puani: 6485
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

Yeni Alınan 1/18 Modeller

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir